Problemy ze snem - leki antydepresyjne i brak zwolnienia

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
sweetheart79
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Problemy ze snem - leki antydepresyjne i brak zwolnienia

Post autor: sweetheart79 » 18 kwie 2008, 10:38

Witam,
Stwierdzono u mnie oprócz CU również IBS (zespół jelita nadwrażliwego). Mam problemy ze snem z powodu nieustannego bólu brzucha. Piję często melisę, rumianek i łykam no-spę, ale nic nie pomaga. Dzisiaj lekarz przepisał mi Trittico, żebym mogła normalnie spać. Nie jestem w stanie wyciszyć się także w środku dnia i martwię się tym, że choruję. CU stwierdzono u mnie niedawno i jeszcze się nie przyzwyczaiłam do tego, że jestem chora. :smutny:
W pracy nie rozumieją tego, że jestem chora i krzywo patrzą na moje ciągłe zwolnienia. Tydzień lub dwa jestem w pracy, a później tydzień-dwa na zwolnieniu i tak od kilku miesięcy. Sama mam już dość tych huśtawek.
Poprosiłam dzisiaj lekarza o dłuższe zwolnienie, żebym mogła się wyciszyć i wyleczyć ten rzut choroby, ale lekarz nie zgodził się, bo nie widzi takiej potrzeby. :cry:
Dyrekcja w szkole, w której pracuję zasugerowała, żebym poszła na dłuższe zwolnienie, bo ma problem z moimi ciągłymi zwolnieniami i pracą w kratkę. Rozumiem ją i sama wolałabym odpocząć dłużej, ale jeśli gastrolog nie chce dać zwolnienia dłuższego, to co mam zrobić?
Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale nie mam się komu wyżalić i nie wiem, co mam robić... Próbuję sobie tłumaczyć, że nie mam się czym przejmować, ale to nie działa. :wink:
Dopiero uczę się żyć z tą chorobą i na razie sobie nie radzę, ale wiele mi daje to forum i wiem, że nie jestem sama. :razz:

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Re: Problemy ze snem - leki antydepresyjne i brak zwolnienia

Post autor: Linda123 » 18 kwie 2008, 11:20

Też miałam podobnie po pobycie w szpitalu rok temu lekarz wypisał mi tylko tydzień zwolnienia lekarskiego. Na dużej dawce sterydów chodziłam do pracy, a mam konakt z ludźmi i wysokie stanowisko. Traz jestem mądrzejsza i jak jeden lekarz zwolnienia nie daje to drugi zawsze da, choćby internista :roll:
A z tym dłuższym zwolnieniem to nie głupi pomysł, będziesz miała więcej czasu na "przyzwyczajenie" się do choroby i odpoczniesz psychicznie.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

sweetheart79
Debiutant ✽

Post autor: sweetheart79 » 18 kwie 2008, 11:38

Dziękuję za odpowiedź! :roll:
W poniedziałek idę jeszcze raz do internisty, a za tydzień w piątek do innego gastrologa. Będę próbować walczyć o swoje... W końcu zdrowie ma się tylko jedno! :wink:
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Koliberek
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Koliberek » 18 kwie 2008, 19:07

Ja też walczyłam o zwolnienie ,ale twardo powiedziałam lekarzowi że nie mam siły pracować,moje efekty w pracy sa poniżej normy no i ze nie robi mi zadnej łaski.Efekt 182 dni zwolnienia,w tej chwili dalsze zwolnienie zus-owskie tak zwany zasiłek rechabilitacyjny.Prosze nie poddawaj sie.Mamy prawo do godnego zycia i godnej choroby.

p
zus
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Koliberek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 18 kwie 2008, 19:43

Poprosiłam dzisiaj lekarza o dłuższe zwolnienie, żebym mogła się wyciszyć i wyleczyć ten rzut choroby, ale lekarz nie zgodził się, bo nie widzi takiej potrzeby. :cry:
Bez zbędnego rozpisywania się, należy się Tobie odpoczynek, idź do innego lekarza po zwolnienie albo zmień go na innego.

pozdrawiam i główka do góry :razz:
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

exa
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie

Post autor: exa » 19 kwie 2008, 11:47

zawsze mozesz udac sie również do lekarza psychiatry, jak juz wszystko zawiedzie...
trzymaj się..
s
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 19 kwie 2008, 12:58

Weź również wprowadź do diety łatwo przyswajalne wapń z magnezem +B6 -to na nerwy ,sen .
A z ziółek to to polecam krople walerianowe, lub rób sobie herbate z korzenia kozłka - to zioło chyba będzie lepsze od rumianku przy IBS,natomiast melisa jest okey. Dodatkowo wprowadź probiotytk np. Lactoral.

nemezis
Początkujący ✽✽

Post autor: nemezis » 20 kwie 2008, 10:09

Ja na początku choroby też miałam potworne problemy ze snem - nie tylko z powodu ciagłego bólu, ale też ustawicznego kołowrotka myśli o ty, co mi właściwie jest... Do 5 potrafiłam sie przewracać z boku na bok, nie zmrużywszy oka :smutny: wiem, co czujesz, bo brak snu choćby przez kilka dni potwornie wykańcz fizycznie i psychicznie...
Pozbierały mnie antydepresanty, które brałam przez pół roku. Naprawde pomogły, do dzis pamiętam uczucie po pierwszej nocy w całości przespanej, ufff, było bosko :mrgreen:
Postaraj sie jakos do spania przygotowywać - napij sie ciepłego mleka (jeśli możesz) albo meliski, przewietrz sobie pokój i weź gorącą kąpiel - mnie pomagało. Świeczka lawendowa w sypialni tez jest fajna i sprzyja spokojnemu spaniu. I koniecznie wywalcz zwolnienie, choćby ze 2 tygodnie - wyciszysz się i pozbierasz, na pewno bedzie dobrze!
powodzenia

Awatar użytkownika
-Marek-
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: -Marek- » 20 kwie 2008, 13:46

Ja jak nie mogę zasnąć, bo np. coś mnie męczy i to nieważne, czy psychiczne, czy fizycznie, łykam Persen (nie forte). Ziołowy lek na uspokojenie, ułatwia zasypianie + pomaga leczyć depresje.
Wzrost: 178cm Waga: 60kg Biorę(tymczasowo): Asamax 500 (2+1--0--2+1)

slonko
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 kwie 2008, 14:49

Tez miałam kłopoty ze snem, właściwie to mam je cały czas, tylko z dużo mniejszym nasileniem. Z czasem, jak "przyzwyczaiłam się" sie do choroby to problemy ze snem są dużo mniejsze. Nigdy nie stosowałam niczego na wspomaganie spania, więc nie wiem jak to działa, ale napewno trzeba sobie jakoś pomóc, bo bez snu to długo nie pociągniesz :roll:
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Careme
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Careme » 22 kwie 2008, 18:07

Witaj,
U mnie również stwierdzono współwystępowanie CU i IBS. Jak się wyraziła lekarka w szpitalu następuje "overlapping" tych dwóch chorób (chociaż wg niektórych IBS to nie choroba). Zaleciła konsultacje z psychologiem ze względu na IBS. Na własną rękę zapisałem się do psychoterapeuty posądzając się o nerwicę żołądka. Jako leki antydepresyjne zapisał mi Anafranil i Sulpiryd. Na receptę od psychiatry są w pełni refundowane.

W przypadku IBS ważne jest wyciszenie i uspokojenie jelita. W takich przypadkach może pomóc duspatalin (lek rozkurczający).

Kiedy pracowałem intensywnie i doprowadziłem się do stanu odwodnienia i w ogóle wyczerpania organizmu powiedziałem basta i wziąłem po pobycie 2-miesięcznym ze szpitala pół roku urlopu na poratowanie zdrowia. Z Twojego postu wynika, że pracujesz w szkole. Jako nauczycielka masz prawo do pełnopłatnego rocznego urlopu na poratowanie zdrowia. Tydzień na chodzenie po lekarzach, diagnozy i rzeczywiście zrelaksowanie się może nie starczyć.

PS. W nocy spać też nie mogę ze względu na biegunki, ale to ze względu na panujące od roku zaostrzenie.

sweetheart79
Debiutant ✽

Post autor: sweetheart79 » 23 kwie 2008, 13:13

Niestety, za krótko pracuję w szkolę, by wziąć urlop zdrowotny.
W piątek porozmawiam z gastrologiem na temat dłuższego zwolnienia, ale z tego, co do tej pory doświadczyłam to lekarze niezbyt chętnie dają dłuższe zwolnienia. Co najwyżej na kilka dni.
W końcu kiedyś musi być dobrze, prawda? :wink:
Pozdrawiam!
Diagnoza: CU & IBS
Stan: nawrót
Leki: Asamax 500mg 3x2,
Wzrost, waga: 164cm, 54kg

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 23 kwie 2008, 18:10

sweetheart79 pisze:Poprosiłam dzisiaj lekarza o dłuższe zwolnienie, żebym mogła się wyciszyć i wyleczyć ten rzut choroby, ale lekarz nie zgodził się, bo nie widzi takiej potrzeby.
powiem Ci tak z mojego doświadczenia co najbardziej (mi) pomaga zapomnieć o chorobie / sie wyciszyć. wiec jest to.... robienie czegos :-) tak tak.. najlepsze na wyciszenie jest robienie czegos co lubisz i dzieki temu nei myslisz o chorobie. Bedec 'świeżynką' w chorobach jelitowych to rozumie ze nei jest latwo o tym nie myslec... ale coz... rob to co lubisz... a swiatem i ludzmi sie nei przejmuj :-)

takie cos robienie ma dodatkowa zalete.. jak sie zmeczysz to lepiej sie spi :-)

--
wszystkie uwagi zawarte w tym poscie sa wysnute na podstawie wlasnych doswiadczen na samym sobie wiec ich skutecznosc moze byc zroznicowana w przypadku innych osob

aleksandra_ff
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Anafranil SR 75

Post autor: aleksandra_ff » 29 lis 2010, 17:53

Brał ktoś może ten antydepresant? Jeśli tak czy może on wywołać zaostrzenie i czy łączył go ktoś może ze sterydem? Substancją czynną jest chlorowodorek klomipraminy :?: Na ulotce co do CD i budenosidu przeciwwskazań nie znalazłam, ale było by super, jeśli ktoś kto to brał, mógłby potwierdzić, że faktycznie tak jest. Znalazłam dwa posty, w których ktoś wspominał o tym leku, ale nic konkretnego nie było napisane.

scaliłam
Ostatnio zmieniony 29 lis 2010, 19:22 przez aleksandra_ff, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli uważasz, że kobiety to słaba płeć, spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 lis 2010, 21:40

Przeciwwskazań nie ma. Interakcji też nie. Co do działań niepożądanych to może, ale nie musi być wszystko i zaparcia i biegunki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Nasza Psychika”