RADY dla chorujących

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patryk
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

RADY dla chorujących

Post autor: Patryk » 16 lip 2010, 09:24

Postanowiłem, że stworzę taki temat, bo każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu ma problemy z naszymi dolegliwościami i chcąc nie chcąc wiele w głowie myśli się kłębi o tym a to dlaczego a to za co a jak z tym żyć itp.
Spróbuję podać kilka rad, które mogą okazać się pomocne i liczę na to, że Wy dopiszecie później swoje ;)
Trochę chaotycznie myśli zebrane, ale są :) Chodzi o wydobycie z nich najszczerszej istoty ;)

1. Twoja choroba to nie kara.

Użalanie się nie przyniesie ci żadnych korzyści, a skutecznie pozbawi z radości, którą już masz i którą możesz mieć. Zastanawianie się czy Crohn jest gorszy od Cu czy vice versa, zastanawianie się nad lepszą/gorszą chorobą jest bezpodstawne i nic nie zmieni. Choroba bywa uciążliwa, ale da się z nią żyć.

2. Pogódź się z nią

Zarówno CD, CU jak inne problemy z jelitami są to uciążliwe choroby nie tylko ze względów fizycznych, ale i z powodu naszej natury psychicznej. Choć każdy człowiek na ziemi musi iść do kibelka, to może być krępujące, że akurat z tym mamy problem. Pamiętaj, że nie wynika to z twojej winy i wiedz, że im szybciej zaakceptujesz nowo zaistniałą sytuację, tym życie stanie się prostsze na tyle, na ile mu pozwolisz.

3. Uświadom sobie swoje możliwości

Bądź skromny. Chociaż mamy ręce i nogi to w niektórych kwestiach życia naprawdę jesteśmy niepełnosprawni i czasem trzeba się czuć właśnie taką osobą. Nie chodzi tu przecież o to, by być dla innym brzemieniem, ale by wiedzieć, że niektórym zadaniom nie możemy podołać wcale albo w dostępnym dla nich czasie. To nie wstyd, że znamy swoje ograniczenia- każdy je ma, a my dzięki temu, że je znamy możemy oceniać siebie bardziej obiektywnie. Nadmierna krytyka samego siebie doprowadzi do straszliwych konsekwencji.

4. Doceniaj to, co masz

Każda z tych rad łączy się z inną. Ta choroba choć nie zawsze jest komfortowa i nie da się jej w pełni opanować może pomóc ci wieść naprawdę satysfakcjonujący tryb życia. Grunt, aby doceniać drobiazgi, które niekiedy innym umykają- zachwycać się otoczeniem, cieszyć z rozmów z innymi, patrzeć na świat z radosnego punktu widzenia. Pamiętaj, psychika jest w tej chorobie najważniejsza!

5. Nie oczekuj od innych doskonałości

Ani świat, w którym żyjemy ani jego mieszkańcy nie są idealni. Każdy ma swoje wady, dlatego pamiętaj, że nawet ktoś bardzo bliski może świadomie lub nie zadać ci ból. "Nigdy cię nie zawiodę" jest zdaniem bez pokrycia, nie traktuj tego jako wartość absolutną. "Zawsze", "wszędzie" i im podobne są w przyrodzie niespotykane. Ufaj innym, choćbyś miał się zrazić, bo wiedz, że widzisz tylko efekty ich działań, a nie starania. Tobie też nie wszystko wyjdzie tak, jak byś chciał.

W sumie na razie 5. rad. Żadna w zasadzie nie dotyczy niczego poza psychiką, bo nie może dotyczyć. Każdy sam wie, co mu służy a co nie. Są poradniki żywieniowe itp. Wiadomo też, że są książki pomagające myśleć pozytywnie, ale dla niektórych mogą być za grube albo niedostępne ;)

Edit: Pozostałe choroby wymienione przeze mnie faktycznie mogły naruszać neutralność tekstu, więc je wykasowałem ;)
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 10:11 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.

hrm
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS

Re: RADY dla chorujących

Post autor: hrm » 19 lip 2010, 16:32

Świetny temat :)

Dorzucę coś od siebie:
6.Nie narzucaj sobie przesadnych ograniczeń
OK, choroba to choroba i nikt tego nie neguje. Czasem bywa lepiej, czasem gorzej, a jeszcze czasem średnio :razz: Ale nie oznacza to, że należy się całkowicie wyłączać z życia lub pracy. Wiadomo, artykułem pierwszej potrzeby jest dla nas toaleta i musimy ją mieć w miarę blisko. Ale to nie oznacza, że będzie z nas kiepski pracownik biurowy, księgowy, urzędnik, czy nawet samodzielny przedsiębiorca. No może kierowcą autobusu lub taksówkarzem nie zostaniemy, ale to nie oznacza, że należy rezygnować z pracy. Podobnie rzecz ma się z wychodzeniem - znamy siebie, wiemy co nam szkodzi a co nie, więc nie wykluczajmy się z życia towarzyskiego. W większości miejsc publicznych (puby, kawiarnie, restauracje) są toalety, dotrzeć tam też jakoś zawsze można. Podobnie rzecz ma się z wakacjami - nie należy się przesadnie bać nawet państw typu Egipt (oczywiście konsultacja lekarza przed wyjazdem mile widziana), przy odpowidniej ostrożności nic nam się nie powinno stać.

7.Poznaj granice swoich możliwości
Czyli w skrócie - ustal, co Ci szkodzi i wykluczaj to. Są rzeczy, które nie szkodzą i nie mniej przesadnych obaw przed nimi. Chcesz uprawiać sport - możesz! Trzeba sobie tylko to uświadomić i, oczywiście powoli i stopniowo, wprowadzać się do niego. Chcesz pracować - możesz, tak jak pisałem nie na każdym stanowisku, ale na większości możesz, trzeba tylko chcieć.

I na koniec to, co mnie zajęło najwięcej czasu i problemów:
8.Dopuść możliwość wystąpienia negatywnych i niepożądanych objawów choroby
Choroba jest, jaka jest i na to nic nie poradzimy, świata niestety aż tak bardzo nie zmienimy. Czasem zdarzy się, że pocierpimy, będzie boleć, raz na jakiś czas będzie, no trudno. Może się też niestety zdarzyć, że wbrew naszej woli i największym nawet wysiłkom i "zaliczymy" kupę w majtki. To się zdarza i chyba zdarzyło przynajmniej raz każdej osobie z tą chorobą. To jak katar przy przeziębieniu i perwsza jedynka w szkole. Miłe to na pewno nie jest, ale zdarzyć się może. Mimo to nie należy rezygnować z życia! To tak jakby student po pierwszym oblanym egzaminie zrezygnował z uczelni :wink:

Tyle ode mnie, przynajmniej póki co :)

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 19 lip 2010, 21:29

gdyby te punkty byly ujęte ciutke inaczej (bez porownan do innych chorób.. bo z innymi tez można sobie radzic) to... powinno to byc powieszone.

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 27 lip 2010, 08:54

to jeszcze ja coś dorzucę

9.Naucz się podchodzić z humorem do choroby
Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla chorych jak i otaczających je osób...nie raz i nie dwa zdarza się, że inni nie wiedzą jak się przy chorej osobie zachować...a jesli delikwent podejdzie do swoich dolegliwości z humorem o wiele prościej jest wybrnąć z kłopotliwych sytuacji obydwóm stronom.

10.Uśmiechaj się tak często jak tylko się da
...do siebie i do innych i do całego otaczającego Cie świata...trudne...ale do zrealizowania...wtedy wszystko.. dosłownie wszystko jest prostsze
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

beti84
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: beti84 » 27 lip 2010, 13:25

Chciałabym patrzeć na tę chorobę tak optymistycznie jak Wy moi drodzy. Jak na razie niestety nie potrafię, myślę że jeszcze się z tym wszystkim nie pogodziłam i jeszcze dużo wody upłynie zanim tak będzie...Dobrze jednak przeczytać takie posty i mieć świadomość, że nie jest się sam.

pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 27 lip 2010, 19:41

Shima napisała bardzo mądrze, miałam okazję nauczyć się tego właśnie o d Niej będąc na oddziale.Uśmiech mimo wszystko,tak trzymam (nie zawsze się da ale staram się,to naprawdę pomaga).
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

moth
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: moth » 27 lip 2010, 21:25

Ważne jest wsparcie innych i uśmiech :) ja ,jako chora, sama pocieszam bliskich. Dowiadując się o mojej przypadłości, sami nie wiedzieli co powiedzieć, co robić i jak ze mną rozmawiać. Grunt to dobre podejście i akceptacja. No i chyba przyjmowanie wszystkiego, co daje życie. I nienarzekanie. Mogło być gorzej. :)
"poczucie humoru dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy" :)
imuran x50mg
asamax x2g
humira 40mg
+ zzsk + osteopenia + astma i alergia

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 28 sie 2010, 22:10

nie wiem co napisac, ale serdecznie chce podziekowac za te rady... na pewno bardzo mi pomoga... na razie sie czuje jakbym trafiala spod deszczu pod rynne...
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 29 sie 2010, 18:37

11.Nie okłamuj samego siebie- to rodzi konflikty wewnętrzne co z kolei prowadzi do kolejnych kłopotów.
Kiedy czujesz lęk, strach, nie wiesz/nie rozumiesz czegoś porozmawiaj z kimś, kto potrafi słuchać ale też i doradzić. Nie zamykaj się ze swoimi problemami sam na sam udając, że nic się strasznego nie dzieje bo są straszniejsze choroby.
Gdy czujesz żal, smutek i masz ochotę na płacz i wyżalenie się to zrób to. Nie zawsze znajdziesz odpowiedniego słuchacza, przyjaciela, kogoś na kim możesz polegać ale to nie koniec świata. To trudna choroba dla nas a tym bardziej niezrozumiała dla osób zdrowych.
Śmiej się szczerze i uczciwie. Nigdy nie udawaj, że wszystko jest wspaniałe jeśli czujesz i myślisz inaczej.
Mimo niepowodzeń zdobywaj to czego pragniesz. Większość osób (zdrowe, chore) ma kłopoty w osiąganiu celu dlatego skupiaj sie na tym, co możesz i chcesz osiągnąć.
Rozwijając zainteresowania oddalasz myśli od skupiania się tylko na chorobie.
Aniijjaa

gregtech

Post autor: gregtech » 30 sie 2010, 15:38

Niom Pandzia ma racje, rady radami a życie swoje , niestety

Awatar użytkownika
Lucynka2011
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Lucynka2011 » 30 sie 2010, 15:45

Wszystkie rady bardzo mądrze napisane :)

12. Pomagaj innym jak tylko możesz to daje wielką satysfakcję i to że jesteś komuś
potrzebny daje Ci siłe do kolejnych działań.
"Tylko życie poświęcone innym warte jest
przeżycia."

Albert Einstein

Gucio
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

Post autor: Gucio » 01 wrz 2010, 19:20

11 punkt jest najtrudniejszy i nie potrafie go przeskoczyć.

leczenie na CU wyklucza leczenie na sm i odwrotnie, najlepiej brać prześcieradło, iść na cmentarz i czekać.
zagadka: co mnie wykończy pierwsze: CU czy SM ? - obie choroby autoagresyjne, ale zostało jeszcze pare innych z tej samej grupy, co następne?

Misia

Post autor: Misia » 01 wrz 2010, 20:17

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 01 wrz 2010, 21:04

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Misiu jesteś wielka!!! :* Dziękuje!!!!!
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Gucio
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

Post autor: Gucio » 04 wrz 2010, 11:12

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Żeby nie zachlapać ? :wink:

sorki może niesmaczy żart... :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”