Strona 1 z 1

Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 29 sie 2012, 12:16
autor: Angelo
Ahoj :-)

Nie wiem czy ktoś miał już podobny problem bo trochę za dużo tutaj niuansów więc postaram się najlepiej jak potrafię nakreślić w czym problem.

Mija póltora roku jak przeszedłem operacje wycięcia zwężonych odcinków jelita cienkiego. W sumie to za bardzo tego nie planowałem ale jak się później okazało, było to koniecznością. Efektem tej niezamierzonej operacji która uratowała mi życie i teraz umożliwiła porządną egzystencje jest ileostomia. Od Marca bieżącego roku jestem także na rencie socjalnej. Część mam ze względu na Crohna część ze względu na śmierć Ojca 4 lata temu. Pieniędzy nie jest specjalnie za dużo. Gdyby nie wsparcie rodziny ledwo starczało by na podstawowe potrzeby.

Niedawno pojawiła się okazja by wyjechać do Anglii w celu zarobkowym. Nie jest to jakas specjalnie trudna praca a co najważniejsze nie będę musiał za bardzo pracować fizycznie i nie ma potrzeby narażania stomii na większe niedogodności. Faktem jest, że jeśli wyjdzie chociaż w połowie tak jak sobie tutaj planuje to będe mógł nieco się odbić od dna i prowadzić normalne i godne życie na poziomie. Co najważniejsze - samowystarczalnie.

No i tutaj pojawiają sie wątpliwosci. Jest to dla mnie sytuacja stosunkowo nowa - nie wiem na ile sobie poradze, nie chcialbym za soba palic mostów tak żeby w razie czego mieć się do czego wycofać. Czy powinienem zglaszac ze chce wyjechac w celach zarobkowych do Anglii naszemu Zusowi? Co pewnie bedzie jednoznacze z zabraniem renty. Jesli sie okaze ze popracuje tam tydzien czy dwa i nie bede dawal rady, wroce tutaj to przez dluzszy czas zostane na lodzie bez zadnych srodkow do zycia. Jak to teraz ugryzc? Zglaszac i sie stresowac? Czy nie zglaszac i tez sie stresowac? :D

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 29 sie 2012, 14:23
autor: ex-bros
Pomijam aspekty moralne sytuacji w ktorej sie znalazles oraz zaznaczam, ze to co zdecydujesz i zrobisz, zrobisz tylko i wylacznie na wlasna odpowiedzialnosc (czyt.: Ty poniesiesz ewentualne konsekwencje tego wyboru)...

Podstawowa pytanie to - czy ta praca na Wyspach to pelny legal od samego poczatku = odprowadzana skladka na ubezpieczenie i podatki? (od tego wiele zalezy)

Osobna sprawa to opieka zdrowotna w Polsce - nie wiem jak sie ma utrata renty do swiadczen medycznych? Nie znam sie na tym ale wydaje mi sie, ze teraz jako rencista, jestes ubezpieczony i masz zapewniona pelna opieke, co bedzie jak stracisz rente?

Ja bym niczego nie zglaszal (przynajmniej nie od razu), a po kilku tygodniach zdecydowal (zostaje / wracam) i przyjrzal sie sytuacji ponownie (coby spac spokojnie) ;)

Jesli Ci sie uda to olejesz marne ZUSowskie grosze i podziekujesz im za wspolprace, jesli jednak cos nie wyjdzie zawsze bedziesz mogl wrocic nic nie tracac.

Cokolwiek zdecydujesz zycze Ci powodzenia! :super:

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 29 sie 2012, 15:23
autor: Remedios44
ex-bros pisze:teraz jako rencista, jestes ubezpieczony i masz zapewniona pelna opieke, co bedzie jak stracisz rente?
Dokładnie. Ubezpieczenie, i co szczególnie istotne w twoim przypadku – refundacja sprzętu stomijnego, 400 złotych miesięcznie za sprzęt do ileostomii. Jeśli zostaniesz bez ubezpieczenia, będziesz musiał te pieniądze wydawać z własnej kieszeni.

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 30 sie 2012, 00:14
autor: Angelo
Praca jest legalna, nie na czarno. Z tego co się orientuje to współpraca ZUSu Angielskiego i Polskiego nie wygląda najlepiej.. Wydaje mi się że marne szanse żeby się dogadali i cokolwiek ustalili a tak jak podaliście - jestem zdecydowany żeby coś w swoim życiu zmienić ale mieć chęci i okazje to jedno - życie zrewiduje na ile to plany uda mi się zrealizować. A jednak wolałbym nie zostawać na lodzie.

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 30 sie 2012, 11:10
autor: leila
a jakiego typu prace wziałes na produkcji?wiekszosc to fizycznych prac jest w anglii. z posrednictwa wziąłes?

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 30 sie 2012, 17:46
autor: Angelo
@leila

Leilo - a skąd ;) Liczyłem się z tym że przy stomii i crohnie ciężka czy nawet umiarkowana praca fizyczna nie jest wskazana. W związku z tym już od jakiegoś czasu próbowałem coś dla siebie znaleźć tak żeby zachować złoty środek - przez przyjaciela udało mi się załatwić pracę w hotelu w większym mieście jako recepcjonista.

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 30 sie 2012, 20:06
autor: leila
to dobra praca a w jakim miescie będziesz i kiedy jedziesz ?tak pytam bo ja jestem po rozmowie kwalifikacyjnej i czekam na wyniki

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 01 wrz 2012, 13:44
autor: Angelo
leila pisze:to dobra praca a w jakim miescie będziesz i kiedy jedziesz ?tak pytam bo ja jestem po rozmowie kwalifikacyjnej i czekam na wyniki
Miasto Birmingham, to kiedy jadę uwarunkowane jest w sumie od jednej rzeczy. W każdym razie - najwcześniej pod koniec września najpóźniej na początku listopada.

Re: Crohn / Stomia / Wyjazd do Pracy do Anglii.

: 01 wrz 2012, 17:38
autor: leila
duże miasto
ja czekam na wyniki