zaparcia przy CD

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

zaparcia przy CD

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 09:06

Wiem ze temat zaparć był już poruszany, ale nigdzie nie mogłam znaleźć nic na temat śluzu pzry zaparciach. Od tygodnia mam problem z wypróżnieniem. Jedyne co się pojawia to właśnie żółty śluz zamiast normalnej kupy. Dość mnie to niepokoi no i nie musze chyba wspominac ze czuje się okropnie. Brzuch mnie boli, jest wydęty i zadne sposoby na przeczyszczenie nie pomagają :-( Poradzcie, pomózcie...
Monika81

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Re: zaparcia przy CD

Post autor: Raoul_Duke » 14 maja 2013, 10:27

Proponuję codzienny kleik z lnu przed śniadaniem i trochę ruchu :)
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 10:29

kleik wdrożony od dzisiaj, co do ruchu to jest i to sporo nawet, ale nie pomaga :-(
Monika81

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽

Post autor: Raoul_Duke » 14 maja 2013, 11:32

Jeżeli masz zaostrzenie to rzeczywiście może nie pomóc. Mnie np ulgę przyniosły dopiero sterydy (Metypred) i to nie od razu, ale dopiero po tygodniu. Co do lnu to coś tam zawsze jednak pomaga więc warto regularnie go popijać. :)
No i trzeba się ruszać. :wink:
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 11:39

obecnie schodze z Metypredu...
poobserwuje jeszcze troche, moze coś ten len pomoze
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 14:49

Sytuacja ze mną jest w ogóle dziwna... W telegraficznym skrócie. Rozpoznano mi CD prawie rok temu. Wybrałam sobie ponoć dobrego gastrologa, panią prof z Poznania. Wpakował mi Pentase 2g, Emanere 20 i teraz od miesiaca biore Metypred na stawy (schodze z dawki z 8mg na 2 obecnie). Ponad tydzień temu kiedy chciałam się umówić na kolejną wizyte do swojej lekarki niestety nie udało mi sie z nią skontaktować, wielokrotnie. Odpusciłam sobie i postanowiłam zmienić lekarza. Wróciłam do swojego dawnego gastrologa, dobrego zresztą. Byłam na wizycie. On ciągle poddaje w wątpliwość tego mojego Crohna. Jest zdania że trzeba to raz jeszcze sprawdzić. Powiedział ze powinnam odstawić Pentase, wybrać ten Metypred do końca (jeszce 2 tyg), i przestać brać Emanere bo nie jest mi potrzebna. Ograniczylam narazie Emanere, biore co drugi dzień. Dzień po wizycie u niego dostałam biegunki.Minęła. Potem kolejny tydzień zaparcia. w niedziele nie wytrzymałam z bólu i zgłosiłam się na ostry dyżur, zrobili mi wlew i udało mi się w końcu wypróżnić. Ale od wczoraj znowu zparcia i ból /szczypanie brzucha. Nie wiem co mam robić :-((( Zbita jestem z tropu. No i boli :-(((
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 14:58

Ten Metypred mi w ogóle nie pomaga. Kolana jak miałam tak mam spuchnięte, a miały mi zejść po Metypredzie. Nie chce zwiększac sterydów. Chce się ich pozbyć i najlepiej nie wracać. Moze z tą Emanerą zostawie tak jak było iedyś, codziennie. Tylko ze ponoć od niej zrobiły mi się polipy na zoładku. Qrde, najbardziej jestem zła na to, ze nie mam tak, ze jak się cos dzieje to mogę zadzwonić do lekarza.
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 15:10

Włąśnie ten drugi gastrolog jest zdania ze to moje branie pentasy jest bez sensu. Jeśli potwierdzi sie ze mam jednak CD to wtedy włąsnie albo sulfasalazyna albo Entocort. Kazał mi zrobić badnie kalprotektyny w kale. Ale niestety, zaparcia uniemozliwiają mi zdobycie próbki :-P
Zawsze pod górke, cholera...
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 15:19

co za shit (nomen-omen :-)
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 15:32

właśnie tak zrobiłam. nie mogłam skontaktowac się ze swoją profesor to wybrałam się do swojego "starego" gastro. Tylko ze on ma zupełnie inne zdanie na temat mojej choroby, leczenia itd. Dlatego nie wiem co mam teraz zrobić.... Mam iść do trzeciego?
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 15:40

chyba tak zrobie.. dwie skrajnie rózne opinie namieszały juz w mojej głowie sporo
Monika81

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 14 maja 2013, 16:29

Monika81, a na jakiej podstawie jeden z lekarzy ma wątpliwości, czy u Ciebie jest CD?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 18:05

Natuśka, wg drugiego lekarza wyniki badań jakie miałam nie mówia jasno czy to Crohn.
W kolonoskopii wyszło tak:

wszystko jest ok, więc nie będę pisac tego co wyszło dobrze, ale "kątnica z zastawką krętniczo-kątniczą prawidłowe; u podstawy wyrostka robaczkowego oraz w dystalnym odcinku jelita kretego pojedyńcze widoczne grudki chłonne - pobrano wycinki do badania histpad." Wyniki z histpad: "rozpoznanie- choroba Leśn.-Cr. Rozpoznanie: Ileitis chronica erosiva. Obraz histologiczny może odpowiadać rozpoznaniu klinicznemu". Potem miałam enterografię, opis:

"Badnie MR wykazuje swobodny pasaż doustnego środka kontrastowego przez pętle jelita cienkiego do jelita grubego. Pętle jelita czczego i proksymalna część jelita krętego są nieposzerzone, o niepogrubialych ścianach. W obrębie illeum terminale, wraz z zastawką krętniczo-kśtniczą widoczne jest odcinkowe na dł. ok. 15 mm niewielkie pogrubienie ściany illeum terminale. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego intensywnemu wzmocnieniu ulega zastawka krętniczo-kątnicza oraz opisywany odcinek illeum terminale. Okoliczna tkanka tłuszczowa jest nienacieczona. Węzły chłonne krezki są niepowiększone. Nie stwierdza się obecności ropni ani pzrtok międzypetlowych. WNIOSKI: obraz MR odpowiada najprawdopodobniej zmianom zapalnym, jednak brak wszystkich typowych cech dla choroby Leś. -Crohna."

Dodam, ze nie miałam nigdy krwi w stolcu, zadnych uporczywych biegunek, podwyzszonego crp czy ob. Żelazo zawsze powyzej normy, jedynie co to troche podwyzszone monocyty. Odkad zaczęli mi podawać wszystkie te leki zaczeło mnie boleć w prawym boku i ohólnie źle się czuje. Sama nie wiem od czego, albo po lekach albo faktycznie od Crohna który się budzi do zycia....
Nie wiem co o tym wszystki sądzić :-(
Monika81

Awatar użytkownika
Monika81
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Monika81 » 14 maja 2013, 18:49

wybieram się prywatnie do prof, Rydzewskiej... to dobry pomysł?
A MSW do kogos konkretnego? Jak sie tam umówic?
Monika81

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 14 maja 2013, 18:49

Hmm...

Z tym brakiem typowych cech CD to jest lipa... Sama wiem po sobie... Też w histopacie nie mam typowych cech (nwet w tym pooperacyjnym), ale lokalizacja, objawy, ogólnie całokształt przemawia za CD. Lekarze 2 razy podejmowali próbę rozgryzienia tajemnicy, że jeśli nie Crohn, to co, ale niestety bez skutku, więc za każdym razem powracano do punktu wyjścia, czyli Crohna.
Podważyć diagnozę i namieszać pacjentowi w głowie to nie problem- grunt, żeby pacjenta z tym nie pozostawić samego i pociągnąć badania, dgn dalej..

Dla niektórych lekarzy Crohn, jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy w histopacie jest typowy obraz, bez żadnych domysłów wątpliwości. A mi ostatnio doktory tłumaczyły, że to podstępna choroba i nie można się kierować tylko histopatem...

Ale u Ciebie jeszcze z lekami problem... :neutral:
U mnie leki działały, tylko teraz tak dziwnie, bo nie chcą dostatecznie zaskoczyć.

Co do zaparć, to ja sobie przypominam jedną taką sytuację, że miałam coś podobnego jak Ty... W sensie z tym śluzem, bólem brzucha :neutral: Nic nie działało- nawet wypicie mleka, które działa na mnie natychmiastowo. Pamiętam, że nawet wlewkę Enemę zrobiłam i... ona tam została :oops:
Wariowałam już prawie :neutral:
Jakoś się w tym kiblu wymęczyłam, ale wyglądało to tak, że jak już udało mi się coś "urodzić" to reszta lała się jak woda z kranu :oops:

Jedno co mi utkwiło w pamięci to czas, gdy brałam mesalazynę 3x2, a potem Entocort i to pozytywnie wpływało na moje wypróżnienia :neutral: Ale wydaje mi się, że to było wynikiem tego, że leczyło falki, wszystko lepiej funkcjonowało więc było OK.

Mam jeszcze jedną propozycję, ale to już na PW :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”