Hipoglikemia reaktywna

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: mazowieckie

Hipoglikemia reaktywna

Post autor: malaperelka » 21 lip 2013, 02:08

Witam,

Czy ktoś z was cierpi na to schorzenie, nie związane z cukrzycą?
Muszę jeść co trzy godziny, ale niestety w pracy nie zawsze jest to możliwe. Często mam spotkania, które to uniemożliwiają. Jednocześnie, objawy nie pozwalają na normalne funkcjonowanie.

Co można jeść aby przedłużyć czas między atakami?
Czy bierzecie jakieś leki?
Pozdrawiam,
A.
-----
Duspatalin x2, Sanprobi x1, UlgixMax Wzdęcia x3

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Re: Hipoglikemia reaktywna

Post autor: Baby » 21 lip 2013, 10:45

malaperelka, mój mąż choruje a jego spadki cukru są ogromne. Jak miał krzywą cukrową to po wypiciu glukozy cukier po 2 godzinach spadł mu do 40. Hipoglikemia reaktywna nie jest cukrzycą więc leków na to się nie stosuje. Nie leczona może być groźna i doprowadzić do cukrzycy.

Mój mąż zaczął chudnąc, w momencie gdy długo nie jadł miał ataki - trzęsły mu się ręce i natychmiast zjadał coś słodkiego - co było ogromnym błędem! Jako że mam cukrzycę i glukometr zmierzyłam mu poziom cukru i skierowałam do lekarza który zalecił jedzenie co 3 godziny konkretnych posiłków węglowodanowych najlepiej. Koniecznie w ciągu 2 godzin po przebudzeniu musi zjadać śniadanie (a nie jak dotychczas kawę). Posiłki nie muszą być duże ale regularne. Kolacja także powinna być spożywana na 3-4 godziny przed snem aby odstępy między kolacją a śniadaniem nie było bardzo długie. Najważniejsze jest to aby posiłku nie zastępować słodyczami! Mąż stosuje się do zaleceń od jakiegoś 1,5 roku i badania ma idealne, czuje się super i teraz sam pilnuje jedzenia :)

malaperelka, musisz dać radę wpleść posiłki w swój plan dnia. Nikomu cukrzycy nie polecam. Jedziesz na spotkanie z Klientem zjedz po drodze. Jeśli nie zadbasz o siebie możesz dostać cukrzycy i potem kilka razy dziennie będziesz musiała zmierzyć cukier, zrobić sobie zastrzyk z insuliny, jeść odpowiednie posiłki, stosować wymienniki a to dopiero jest trudne. Życzę dużo zdrowia.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Lemaq
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
miasto: Warszawa

Post autor: Lemaq » 21 lip 2013, 11:44

Dodam jeszcze od siebie to co mówił mi diabetolog :)

Największym wrogiem hipoglikemii są słodycze zjadane za każdym razem w przypadku napadu. Oczywiście w sytuacji kiedy nie ma się atak i nie ma nic innego pod ręką jest to wskazane, natomiast trzeba się wystrzegać przed każdorazowym radzeniem sobie ze spadkiem cukru batonikiem czy słodkim cukierkiem. Najlepsza w przypadku spadku jest kanapka, sałatka, plasterek szynki, sera, cokolwiek bo w przypadku hipoglikemii ważniejsze od szybkiego dostarczenia cukru jest pobudzenie trzustki do pracy, a to spowoduje "wrzucenie czegoś do żołądka" :)

Nie musi to być od razy pełny obiad, ja w pracy porcjuje sobie posiłki, tak żeby jeść w odstępach nie większych niż 3h-4h (po regularnych posiłkach wydłużył mi się czas między posiłkami z 3h nawet do 5h bez konsekwencji, ale i tak staram się jeść zgodnie z zaleceniami). Wcześniej po niecałych 3h bez jedzenia miałem typowe objawy (jak się później okazało) hipoglikemii reaktywnej. Mi poza regularnym jedzeniem pomogło też ograniczenie cukru (herbata, kawa) i ogólnie słodyczy w czasie około pół roku po diagnozie tak żeby ustabilizować trochę organizm i tą nieszczęsną trzustkę przede wszystkim :)

W temacie posiłków co 3h, jeśli kanapki albo coś w są niewykonalne, zamiast batoników mogą być herbatniki, ciastka (bez czekolady), paluszki albo wafle ryżowe nawet które na pewno pomogą :)

Trzymam kciuki, mi udało się wrócić do normalności po pół roku stosowania zaleceń lekarza w zakresie codziennego jedzenia (posiłki w regularnych odstępach czasu, rodzaj jedzenia np. kanapka zamiast batonika, ograniczenie przynajmniej przed te pół roku nadmiarów cukru np. w herbacie).
Ostatnio zmieniony 21 lip 2013, 12:04 przez Lemaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

krysteeeq
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: krysteeeq » 21 lip 2013, 11:58

Ooo a myslalem, ze tylko ja jestem tutaj z takim problemem. U mnie generalnie lekarze nie powiedzieli mi, ze mam jakas hipoglikemie reaktywna, po prostu mialem jakies badanie krzywej cukrowej w ktorej wyszlo mi, ze cukier po godzinach mi polecial w dol. Trafilem do endykrologa, ktory wykluczyl te spadki przez jakies przyczyny z trczyca. Bylem tez u dietetyka, tez jak wy dostalem zalecenia do jedzenia posilkow co 3-4 godzinki :)

Generalnie u mnie najgorsze jest to, ze np. zjem cos przadnego po czym nie powienienem byc glodny, po okolo 15 minutach mam taki silny glod, ze zwariowac mozna ;/ No i jak cos zjem to potem samopoczucie do d**y jednym slowem...

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Post autor: malaperelka » 21 lip 2013, 12:26

Baby, dzięki za pomoc :). Muszę poszukać w necie posiłków węglowodanowych. Na szczęście nie podjadam słodyczy, ale to przez dbanie o linię. W pokoju mam koleżankę z tą samą chorobą i motywujemy się nawzajem, przypominamy o konieczności pójścia na obiad, wspieramy.

Tobie też życzę dużo zdrówka!

[ Dodano: 21-07-2013 ]
LiveLemac, dzięki za przykłady posiłków. Ja ostatnio zmieniłam pracę i problemy powróciły. Wcześniej jadłam co trzy godziny i było ok. Na Hr choruję od liceum.
Pozdrawiam,
A.
-----

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 21 lip 2013, 16:40

malaperelka, ciesze się że mogłam Ci pomóc :) Jak będę miała chwilę poszukam przykładowych posiłków i podeślę Ci na maila. Jeśli chcesz dam Ci także namiar na super diabetologa z Warszawy.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Post autor: malaperelka » 21 lip 2013, 18:24

Baby, będę wdzięczna.
Pozdrawiam,
A.
-----

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 21 lip 2013, 18:34

Baby, jesteś obeznana, jakie badanie trzeba zrobić żeby stwierdzić hipoglikemię, krew z krzywą cukrową? Nie wiem czy mi to dolega, ale mam takich objaw że po ok. 2 godzinach od śniadania głowa zaczyna mnie boleć, czuje się słabo, spać mi się chce, brak sił kompletny i ciągnie mnie na coś słodkiego. Jak coś zjem, niekoniecnzie słodkiego to lepiej mi, energia wraca. To może być z tym schorzeniem związane?
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 21 lip 2013, 18:51

Alis, może. Słodycze szybko dają kopa jednak po nich następuje duży wyrzut insuliny a potem spadek dlatego w takiej sytuacji najlepiej zjeść kanapkę albo konkretny posiłek. Słodycze powinno się jeść np. po śniadaniu czy obiedzie a nie jako posiłek główny. Koniecznie idź do diabetologa i zrób krzywą cukrową. Cukier zmierzą Ci na czczo, a potem godzinę po glukozie albo posiłku i dwie godziny po. Ważne aby przygotować się odpowiednio do badania. Dzień wcześniej nie jeść słodyczy, mieć dietę lekkostrawną aby rano poziom cukru był wiarygodny. Polecam także zbadać hemoglobinę glikowaną - "Odsetek HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi, w okresie około 3 miesięcy poprzedzających oznaczenie, przy czym około 60% obecnej we krwi HbA1c powstaje w ciągu ostatniego miesiąca przed wykonaniem oznaczeń." http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=641

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”