trzustka, CU czy może ziarnica ?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

trzustka, CU czy może ziarnica ?

Post autor: lagics » 07 sie 2013, 10:26

Witam. Mam 27 lat.
Moje nieprzerwane, wyniszczające bóle trwają już 4 miesiące. Po imprezie (błąd żywieniowy). Natomiast Wcześniej od ok. 2-3 lat często miewałem biegunki (tłuszczowe) naprzemiennie z zaparciami.. Bóle są non stop (raz większe, raz mniejsze - ale są ciągłe i niezwykle męczące). Często mam obfite, zlewne poty w nocy i obniżoną temperaturę i przyśpieszone bicie serca czego nie miałem nigdy wcześniej!
"Ataki" jak ja to nazywam mam po zjedzeniu czegoś co nie powinienem, np. lodów, nie mówiąc już o łyku piwa po którym atak mam murowany po kilku godzinach. Ataki mam średnio raz na kilka dni i trwa to cały czas, nie ma ŻADNEJ poprawy. Podczas ataku mam też problem z "wypuszczeniem bąków". Są dziwnie króciutkie. (zawsze były głośne i przynosiły ulgę)
Mam afty w buzi.
Przelewa mi się cały czas głośno w brzuchu, naprawdę GŁOŚNO - wcześniej też tego nie miałem. Przelewa się nawet kiedy wstaję rano a przecież mam pusty żóładek.
Kolonoskopia wyszla ok, chociaz lekarz nie pobieral mi wycinka.
Gastroskopia - wiadomo, zapalenie zoladka oraz dwunastnicy z nadzerkami, ale gastrolog stwierdzil ze tego typu bole to na pewno nie od tego.
Najgorsze, że TK NICZEGO niepokojącego nie wykazała..

Mam zły lipidogram - białka całkowite oraz gammaglobuliny przekroczone.

Morfologia w miarę ok, OB czasem 3, czasem 8, ale nie więcej niż 10

Bóle są ROZLANE, w nadrzuszu, lewym i prawym podżebrzu, promieniuje mi to aż do pachwin i jądra i często pleców. W okolicach pachwin, powyżej, z obu stron wyczuwam stwardniałą ścianę jakby jelito było non stop naprężone (a przecież kolonoskopia wyszła OK..) Już nie wiem co robić, nie da się żyć tak, czuję się jak emeryt w ciągu ostatniego roku schudłem z 12kg z czego w ciągu tych ostatnich 4 miesięcy z 8kg. Lekarze rozkładają ręcę, biorą tylko kasę. Bardzo proszę kogoś o pomoc.

kasinp
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: trzustka, CU czy może ziarnica ?

Post autor: kasinp » 07 sie 2013, 11:05

Hej, przede wszystkim błąd ze nie pobrano wycinków , mi objawy pasują do \CD ale ja lekarzem nie jestem , zrobiłabym na twoim miejscu kolonkę z wycinkami , a poza tym nie napisales czy w ogole ci cos przepisali , przeciez musisz jakos leczyc to co jeszcze nie zdiagnozowane , aby było lepiej , jakas dieta??

Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽

Post autor: lagics » 07 sie 2013, 11:28

kasinp pisze:Hej, przede wszystkim błąd ze nie pobrano wycinków , mi objawy pasują do \CD ale ja lekarzem nie jestem , zrobiłabym na twoim miejscu kolonkę z wycinkami , a poza tym nie napisales czy w ogole ci cos przepisali , przeciez musisz jakos leczyc to co jeszcze nie zdiagnozowane , aby było lepiej , jakas dieta??
Hej, dzięki za odpowiedź.. Niestety lekarz nie pobrał wycinków , powiedział, że "nie ma sensu"..
Na razie nie chcę robić drugi raz kolonoskopii tylko ze względu na wycinek, no ale jak będzie to nieodzowne to pewnie tak zrobię..
Generalnie nic mi nie przepisano na to, bo nikt nie potrafi mnie zdiagnozować, byłem u 2 gastrologów i 2 chirurgów.. Na USG byłem, na TK byłem... Jeden chirurg mi powiedział, że jak to trzustka i początkowe stadium PZT to na obrazie może mi to wyjść za rok, dwa dopiero.. Ja już nie wiem co myśleć, niby XXIw. a jednak jak przyjdzie choroba to nikt nic nie wie.
Najgorsze są te "ataki", wtedy przelewania mam najgorsze, ścisk w brzuchu jest największy a ściany w brzuchu najbardziej naprężone.. Do tego dochodzą poty w nocy i częste budzenie. Jedynie pozycja "embrionalna" mi pomaga w leżeniu.
Jem lekkie rzeczy tylko, jakieś kefiry, zażywam probiotyki.. No i chudnę dalej.. Niedługo będę wyglądał jak z Oświęcimia.
Z wypróżnianiem jest różnie - zero biegunek, stolce zazwyczaj luźne, prawie zawsze ze śluzem, są czasem zaparcia - wtedy stolce są dziwne zazwyczaj ubite z kulek kawałki.. Nie wiem czy to jelit wina czy czegoś innego. Najgorsze, że ból pojawił się nagle w środku nocy 4 miesiące temu i trzyma do dziś i nie ma ŻADNYCH oznak poprawy..

P.S. Może to w czymś pomoże, ale też coraz częściej mam "mroczki" przed oczami oraz zatyka mi się często ucho - ale może to być wynikiem, że mało jem...

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 07 sie 2013, 13:04

A jak jest u ciebie z żelazem hemoglobiną , wit, z grupy B , badales? Nie rozumiem lekarza który nie bierze wycinkow bo nie warto , serio. Histopatolog by zbadal.

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 07 sie 2013, 13:11

WrednaTubisia, myślimy , tak samo ciekawe co lekarze dali na zapalenie zolądka i dwunastnicy , bo stwierdzenie ze od tego tak nie boli , to za mało trzeba leczyc , a lagics, nie napisal aby mial jakies leki poza probiotykami i lekką dietą

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 07 sie 2013, 13:42

Zapalenie trzustki także objawia się przeważnie biegunkami tłuszczowymi albo zaparciami (znam osobę która miała całkowitą resekcję trzustki i miała zaparcia). Ataki bólowe są nagłe zazwyczaj po jedzeniu i trwają kilka dni - sama tak mam. Ból jest taki że nawet picie wody go nasila. Pomagają leki rozkurczowe i przeciwbólowe silne oraz głodówka. Czasem trzeba podać leki dożylnie lub domięśniowo. Niestety leki całkowicie bólu nie uśmierzają. Co do zapalenia żołądka powinieneś dostać na to leki i oczywiście stosować dietę.

Jeśli chodzi o wycinki to konieczne jest pobranie wycinków gdyż w przypadku mikroskopowych zapaleń jelita gołym okiem nic nie zobaczysz tylko pod mikroskopem. Nie znam lekarza który na oko jest w stanie rozpoznać zapalenie mikroskopowe. Niestety mikroskopowe zapalenie jelit także może być przyczyną takich dolegliwości.

Przede wszystkim wyeliminuj z diety to co szkodzi np. alkohol o którym piszesz, lody i słodycze - one mogą być przyczyną wzdęć. Jeśli masz problem z oddawaniem gazów polecam Simetigast Forte. Na zaparcia na mnie super podziałał olej lniany pity na czczo. Polecam zajrzeć na stronę http://www.chorobacrohna.pl/ i zacząć diagnostykę i leczenie w jednym z ośrodków specjalizujących się w leczeniu NZJ.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 07 sie 2013, 13:54

_Ray_, w przewlekłym zapaleniu trzustki na początku enzymy mogą być w normie.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 07 sie 2013, 14:26

_Ray_, moja znajoma która miała dwie operacje trzustki wpierw częściową resekcję potem całkowitą mówiła mi ostatnio, że nawet w największym ataku bólowym enzymy miała w normie więc sama nie wiem co o tym myśleć. Leczenie rozpoczęto jak zmiany widoczne były na usg mimo dobrych wyników krwi. Badanie EUS potwierdziło chorobę.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 07 sie 2013, 15:52

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
A jeśli nadżerki to wycinków się nie pobiera? :zastanawia:

lagics, a może zmiana lekarza na coś się zda?
Kurde, bo to idzie się zamęczyć...
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽

Post autor: lagics » 07 sie 2013, 16:51

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.. To bardzo miłe, że istnieją jeszcze ludzie, którzy próbują pomóc, bo na lekarzy niestety nie mam co liczyć..

Co do lekarstw - kolonoskopie i gastroskopie miałem u 2 różnych lekarzy.

Kolonoskopie mi robił starszy wiekiem lekarz w Medicinie na Barskiej (który stwierdził, że nie widzi podstaw żeby pobierać wycinek), natomiast gastroskopie robiłem u Bonifratrów, miałem pobierany wycinek na HP (dodatni) i dostałem antybiotyki + controloc, które jednak odstawiłem po 3 dniach, bo źle na niego reagowałem (biegunki, lekka gorączka) i brałem tylko controloc. Doktor powiedział, że nie ma problemu, żebym tylko ten controloc dalej brał. Po ok. 2 miesiącach od gastroskopii na wizycie u niego stwierdził, że nie jest MOŻLIWE, żeby te bóle były od zapalenia żołądka. Stwierdził, że może to być to PZT, ale może też jelito cienkie, generalnie przyznał, że nie umie mi niestety pomóc.

Co do trzustki - na TK i USG wychodziła OK, na MR przewód windsurga(?) wychodzi OK, generalnie nawet jak zjem coś tłustego (i to mocno - robiłem już taki eksperyment) to nie mam po tym biegunek. Natomiast jak wypije np. łyżeczkę ziół szwedzkich na bazie alkoholu (rozcieńczoną w szklance wody) to atak miałem automatycznie po pol godzinie trwający kilka dni.

Już tylu rzeczy próbowałem (len, zioła od bonifratrów, głodówki) i NIC - zero poprawy.

Co do ziarnicy - podejrzenie moje padło bo mam twarde spore grudki w pachwinach od węzłów chłonnych, które są stale powiększone.

Nie ukrywam, że jestem na skraju załamania. Zaczynam poważnie się zastanawiać nad operacją zwiadowczą (jeden lekarz powiedział, że jest możliwość, że mam jakąś przepuklinę wewnętrzną i żadne badanie tego nie pokaże).

Nie wiem co robić, mam coraz czarniejsze myśli.

Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽

Post autor: lagics » 07 sie 2013, 18:36

Ray>> czyli widzę, że jednak powtórka z kolonoskopii mnie czeka przez to głupie niedopatrzenie..

WrednaTubisia>> dokładnie, nie dość, że zapłaciłem jak za woły to jeszcze nawet nie wiedziałem, że pobiera się wycinki.. Byłem trochę zestresowany faktem, że kolonke mi robi doktor koło 70tki i modliłem się, żeby raczej miał alzheimera i zapomniał zrobić wycinek niż parkinsona i trochę jelitko przebić :)

Wiecie może czy jest jakiś minimalny odstęp pomiędzy kolonoskopiami czy nie ma reguły? I jak to jest z jelitem cienkim, czasem poprzez kolonoskopie potrafią ocenić jelito cienkie a czasem w ogóle nie jest badane?

I jeszcze takie pytanie, jeśli wszelkie badania zawiodą to jak wygląda sprawa z operacją zwiadowczą? Generalnie domyślam się, że jest płatna i zapewne droga jak cholera, ale jak to wygląda w praktyce? Dostaje się jakieś skierowanie, czy są jakieś ośrodki w Krakowie się w tym specjalizujące?

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: CatAnn » 07 sie 2013, 18:43

lagics pisze: Wiecie może czy jest jakiś minimalny odstęp pomiędzy kolonoskopiami czy nie ma reguły? I jak to jest z jelitem cienkim, czasem poprzez kolonoskopie potrafią ocenić jelito cienkie a czasem w ogóle nie jest badane?
Raczej nie ma minimalnego odstępu. Na przykład moją koleżankę bodajże przez miesiąc męczyli co tydzień kolonką :/
Natomiast jeśli chodzi o jelito cienkie, to czasami udaje się zajrzeć przez zastawkę Bauchina i zobaczyć samą końcówkę jelita cienkiego. Czasami się nie udaje (np. jak zastawka jest bardzo owrzodzona, albo jak ogólnie jelito jest w złym stanie i nie ma możliwości dojść np. już do samej zastawki). Jako takiego jelita cienkiego nie da się obejrzeć w kolonoskopii. Od tego są inne badania (USG, rentgen z kontrastem, enteroskopia dwubalonowa etc.)
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 07 sie 2013, 19:46

lagics, aby zbadać jelito cienkie najlepiej wykonać enteroklize TK albo MRI, enteroskopię dwubalonową abo kapsułę endoskopową. Operacja to ostateczność. Nawet po laparoskopii zwiadowczej mogą zrobić się zrosty.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 07 sie 2013, 23:13

lagics pisze:kolonke mi robi doktor koło 70tki i modliłem się, żeby raczej miał alzheimera i zapomniał zrobić wycinek niż parkinsona i trochę jelitko przebić
Przepraszam, ale to jest mocne :mrgreen:
WrednaTubisia pisze:kolonoskopia to badanie jelita grubego. Jeśli nie masz zastawki Bauchina, która jest pomiędzy cienki i grubym jelitem, to lekarze są w stanie obejrzeć malutki odcinek cienkiego.
U mnie sobie weszli bodajże 30 cm w cienkie- tyle, że ja zastawki już nie mam :smutny:
Baby pisze:Operacja to ostateczność. Nawet po laparoskopii zwiadowczej mogą zrobić się zrosty.
No i najlepiej wykorzystać wszelkie możliwe, mniej inwazyjne metody, bo jeśli one wykażą konieczność wykonania zabiegu operacyjnego, to może uda się to wykonać laparoskopowo z dodatkowym zrewidowaniem jamy brzusznej, a to że oni sobie wejdą rurą do brzucha, pooglądają i jeszcze nie masz gwarancji, że cokolwiek znajdą to takie papranie...

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 08 sie 2013, 09:17

WrednaTubisia pisze:Natuśka, wow aż tyle? Mi tylko parę cm za zespolenie.
Ból był spory, krzywiłam się marudziłam, ale byłam grzeczna i dali radę :p
lagics pisze:Dostaje się jakieś skierowanie, czy są jakieś ośrodki w Krakowie się w tym specjalizujące?
lagics, ja osobiście proponowałabym znaleźć ośrodek "specjalizujący się" w pobieraniu wycinków podczas kolonoskopii :wink: Serio, a na operację jeszcze zdążysz.

2. Normalne życie...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”