Czy to może być Yersinioza?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yerner
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Czy to może być Yersinioza?

Post autor: yerner » 20 maja 2014, 04:51

Witam, to mój pierwszy post na forum. Przez ostatnie kilka miesięcy coś zrujnowało moje zdrowie w takim stopniu, że nie mogę funkcjonować (osłabienie organizmu, nadciśnienie podczas ruchu). Miałem mnóstwo badań laboratoryjnych i obrazowych w różnych kierunkach i prawie wszystko wychodzi dobrze.

Jako że jest to forum o problemach gastrologicznych to daruję sobie inne objawy zamieszczam wynik laboratoryjny na obecność yersinii i opis wycinków kolonoskopii z prośbą o interpretację.
Kilka miesięcy temu po kolonoskopii podczas wywiadu gastrolog stwierdził, że to nie jest raczej crohn i zapisał mi 3x3 Asamax i 2x1 Debutir, przez pewien moment pomogły, ale aktualnie jest źle i od ponad tygodnia mam rozwolnienie.
Zbliża się czas kiedy powinienem powtórzyć kolonoskopię, czytałem sporo w internecie o takich objawach ze strony jelit i coś mnie tchnęło by zrobić test na obecność yersinii w organizmie.
Czy taki wynik potrafi jednoznacznie powiedzieć, że to yersinia?

Objawy gastryczne:
Rozwolnienia, złe samopoczucie około 35-60 minut po jedzeniu, praktycznie non stop przelewanie i burczenie w żołądku, bóle po lewej stronie jamy brzusznej.
Spadek masy ciała 10kg w pół roku, ale przy asamaxach odzyskałem już 6kg i apetyt wrócił.
Mri jamy brzusznej ok, węzły chłonne niepowiększone
Test na celiakie - neatywny (4 wskaźniki, gliadyna i coś tam jeszcze)

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
pytanie 2.png

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Czy to może być Yersinioza?

Post autor: ulka1986 » 20 maja 2014, 08:03

Jeśli chodzi o yersinia to masz podwyższone iga ukazuje ono stan przewlekły i jest jeszcze dodatni na długo po przebywamy zakazeniu. Wszedzie ujemne igg co świadczy o braku aktywnego zakażenia. I jedno dodatnie igm ono też pojawia się w fazie przewlekłej i opada powoli, jednak ono jest niepokojace, ja bym na wszelki wypadek.poszła do lekarza i jeśli on stwierdzi że jest taka potrzeba to wzięła serie antybiotyku.
A jakie jest rozpoznanie histopatologii?
Gdyby twoim problemem była baktetia to mesalazyna by ci nie pomogła, chyba że połączona z antybiotykami :wink: jeśli asamax wywołał poprawę to jednak zostałabym przy diagnozie nzj,.zresztą yersinia może wspolistniec :smutny:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

yerner
Debiutant ✽

Ulka1986

Post autor: yerner » 21 maja 2014, 05:41

Jeżeli chodzi o histopatologię to to są te 3 punkty właśnie, to były 3 wycinki zbadane histopatologicznie.
Umówiłem się z lekarzem od chorób zakaźnych na jutro, tylko nie wiem czy to coś pomoże.

Gastrolodzy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat Yersinii a zakaźnicy na temat jelit, szkoda że lekarze tak rzadko ze sobą współpracują.

Czyli to oznacza, że to może być poważniejsza sprawa?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 21 maja 2014, 08:26

Ciężko mi to powiedzieć co to jest. Wynik histopatologii wskazuje na stan zapalny. Testy o przebytej yersini. A równie dobrze może być tak ze jelito po przebytej yersini jeszcze nie doszło do siebie. W dodatku trzeba pamiętać ze nawet po kolonoskopi jest niezwykle trudno odróżnić yersinie od crohna, bowiem wywołują podobne zmiany w jelicie. Zresztą jeśli chodzi o lekarza zakaxnika to oni też nie rzadko nie mają p
Pojęcia czym tak naprawdę jest ta bakteria i dają antybiotyki które nie wytepiaja tego swinstwa. Wiem że w warszawie jest spec który specjalizuje się tylko yersinia i sama mam z yersinia problem i zastanawiałam się czy do niego jechać tylko narazie środki mi na to nie pozwalają.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

yerner
Debiutant ✽

Post autor: yerner » 23 maja 2014, 19:35

Jutro napiszę co powie zakaźnik i niedługo powtórzę kolonoskopię.

@ulka1986

Sprawdź PW

[ Dodano: 23-05-2014 ]
A więc zakaźnik powiedział, że raczej jakby była yersinia to iga byłoby w okolicach 30 i biorąc pod uwagę inne objawy zlecił mi badanie wb na boreliozę igm i igg. W zależności od wyniku przepisze mi antybiotyk, najprawdopodobniej doxycyklinę.

Średnio jestem nastawiony do diagnozy i całej tej wizyty (wiedza z tego zakresu) pomimo, że lekarz wydaje się być w porządku.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 24 maja 2014, 00:45

yerner, proszę daj znać jak będziesz mieć wynik WB. U mnie diagnostyka odnośnie boreliozy jest w toku więc jestem zainteresowana tematem bezpośrednio. W najbliższy wtorek będę już wiedziała co ze mną dalej (borelioza powikłana z CU).
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

yerner
Debiutant ✽

Post autor: yerner » 29 maja 2014, 01:32

Nie ma sprawy, tylko wyniki będę miał po 30 maja, ale obiecuję, że zamieszczę je tutaj :)

[ Dodano: 29-05-2014 ]
Znowu ja. Wyniki na boreliozę wyszły negatywne (igm, igg). Nie widziałem tych wyników jeszcze tylko usłyszałem przez telefon. Zdaniem lekarza od chorób zakaźnych moja yersinia jest wątpliwa, ale i tak przez 10 dni będę przyjmował doxycyklinę.

Jeżeli chodzi o moje problemy z nadciśnieniem, zmęczeniem i ogólną niemożnością funkcjonowania będę przyjmował lek ssri ponieważ lekarze są zdania że mój stan jest spowodowany małą ilością serotoniny w komórkach mózgowych (nerwica) co powoduje nieprawidłową pracę podwzgórza przysadki mózgowej i liczne zaburzenia somatyzacyjne.
Nie do końca mogę w to uwierzyć, że nerwica może spowodować takie objawy, ale nie będę uparty jak baran i spróbuję pójść tą drogą (to lekarze są specjalistami, nie ja) ponieważ w międzyczasie będę również diagnozowany pod kątem innych możliwych przyczyn w oddziale zajmującym się leczeniem nadciśnienia.

Za jakiś czas opiszę swoją złożoną historię ponieważ mam ogromną nadzieję, że komuś pomogę, za jakiś czas również powtórzę kolonoskopię i również podam tutaj wyniki.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim rychłego powrotu do zdrowia.

W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać tutaj lub na pm, co jakiś czas będę tu zaglądał.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 29 maja 2014, 09:31

yerner, fajnie że to opisujesz :mrgreen:
Zaskoczeniem jest dla mnie wybór antybiotyku, doksycyliny, zazwyczaj lekarze dają unidox lub ciprinex a tu proszę wkońcu jakiś orginal ;) może to i dobrze bo doksycyliny mają szerokie spektrum działania i chyba właśnie nią leczy się choroby zakaźne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”