Klopoty z zoladkiem przy IBD

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
turecki
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Klopoty z zoladkiem przy IBD

Post autor: turecki » 19 kwie 2004, 21:26

Mam do was pytanie - wszyscy mamy problemy z jelitami, ale czy ktos z was mial lub ma problemy z zoladkiem lub dwunastnica? moje problemy gastroenterologiczne zaczely sie wlasnie od zapalenia zoladka i dwunastnicy spowodowanego Helicobacter pylori. Wyleczono mnie z tego, jednak od miesiaca zoladek boli mnie coraz bardziej i obawiam sie nawrotu.
A moze ktos z was w podobny sposob tolerowal Pentase? Ja wiaze to troszeczke z nia poniewaz bole pojawily sie gdy przeszedlem na ten lek, a wiem, ze ona jako chyba jedyny lek 5-ASA rozpuszca sie juz w zoladku - czy ona moze miec dzialanie podrazniajace?

Napiszcie prosze co myslicie!

pozdrowionka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Klopoty z zoladkiem przy IBD

Post autor: Mamcia » 20 kwie 2004, 12:51

Nie pamietam twojej historii, ale wnosze, ?e masz Crohna.

Wsród objawów ubocznych przy braniu pentasy mog? pojawia sie nudno?ci, wymioty, bóle brzucha, biegunka. W przypadku nadwra?liwo?ci na salicylany skutki uboczne mog? bya du?o silniejsze.
Czy bra3e? wcze?niej inne leki 5-ASA?
Mamcia

Awatar użytkownika
Aneczka
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Aneczka » 20 kwie 2004, 16:22

hej!!

nie wiem czy to Ci w czym? pomo?e turecki, ale ja od czasu gdy stwierdzono u mnie crohna niestety nie moge sie pozbya przewlek3ego zapalenia ?o3?dka i w3a?ciwie bardzo czesto zda?a mi sie, ?e nawet po kilku godzinach od zjedzenia np ?niadania odbija mi sie tak jakby mój ?o3?dek nic nie trawi3.

pozdrawiam
Ania
nie boję się śmierci, ona dodaje mi sił!

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 20 kwie 2004, 18:30

kochany ?o3adek...
tak bym to zacze3a.

W jakim? temacie dotycz?cym leków opisa3am, co biore dodatkowo i dlaczego. Mam na my?li leki os3onowe- obecnie lansul 30mg. Tym sposobem rzadko mam zgagi i inne k3opoty. A dieta jakiej sie trzymam daje uczucie komfortu. Czasem stosuje Gelatum w syropie- najlepszy z lodówki.

Niegdy? pani doktor powiedzia3a, ?e trzeba uwa?ac na ?o3adek i oszczedzaa go, bo Cd moze zaatakowaa os3abione organy. Nie wiem na ile to prawda...

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 kwie 2004, 09:41

Cd mo?e zaatakowaa ka?dy odcinek przewodu pokarmowego, wiec ?o3?dek tak?e. Zdarzaj? sie zmiany w jamie ustnej (niegoj?ce sie zajady, wrzody na jezyku). Zmiany pozajelitowe s? stosukowo ?adkie, ale k3opoty z ?o3?dkiem mog? bya zarówno manifestacj? choroby, jak i skutkiem dzia3ania leków. W przypadku z3ej tolersncji leków 5-ASA lekiem z wyboru jest azatioprtyna (imuran) lub 6-merkaptopuryna.
Turecki poinien sie skontaktowaa ze swoim Doktorkiem. Mo?e wpuszcz? mu rurke od góry i popatrz?.
Mamcia

turecki
Debiutant ✽

Post autor: turecki » 21 kwie 2004, 17:42

Po pierwsze - to czy mam crohna to sie dopiero okaze -jelito nie jest bardzo zmienione, kilka histopatow nie dalo zadnej diagnozy, wiec sprawa jest otwarta...
Po drugie - wczesniej bralem Sulfasalazyne EN i zoladek nie bolal.Teraz jestem na Pentasie doustnej okolo 3 miesiecy, na poczatku bylo dobrze a teraz z kazdym dniem coraz bardziej boli zoladek.

A na gastroskopie to bedzie mnie chyba ciezko namowic...kiedys mialem ich kilka i nie wspominam najlepiej :evil:

Dziekuje jednak za opinie, a do doktorka najwyrazniej trzeba sie przejsc :)

pozdrowionka

nea
Początkujący ✽✽

Post autor: nea » 21 kwie 2004, 19:03

No wlasnie...
Ja choruje na cu od dwoch lat...zoladek zaczyna mi sie buntowac, chociaz w szpitalu zalecono mi ranigast (150 mg) raz dziennie, to i tak dopada mnie zgaga . Co z nia zrobic?

Pozdrawiam

nea
...liczby s? drzwiami do tajemnicy wiekszej od nas...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 kwie 2004, 09:55

Turecki, a jakie jeszcze robili Ci badania? Prawid3owy hist-pat nie wyklucza Crohna, bo znmiany mog? bya poza zasiegiem endoskopii.
Modze tekst o ró?nicach miedzy CD i CU. Nie jest jeszcze gotowy, ale wkleje w formie w jakiej jest, a immunologie uzupe3nie pó1niej. Jest tam sporo o diagnostyce, bo ?eby zró?nicowaa to trzeba zdiagnozowaa.
Powodzenia
Mamcia

Zablokowany

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”