Mój rumien guzowaty

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Mój rumien guzowaty

Post autor: tomato » 09 kwie 2004, 16:32

Zacze3o sie bardzo nagle. Siedzia3em sobie w pracy poczu3em lekki ból w prawej kostce, pocz?tkowo spokojnie jako? to by3o, ale po godzinie ból sie nasila3 i nasila3. Przed koncem dniówki dosta3em gor?czki i ju? mocno utyka3em na noge, w dodatku zrobi3a sie niesamowicie gor?ca (od kostki w dó3). Wsiad3em do auta, pod domem ju? niemog3em wysi??a sam i dzwoni3em do ?onki ?eby mi pomog3a, czu3em wyra1nie jak noga puchnie i mam du?? gor?czke. W domu dopiero dowiedzia3em sie ?e 39 C°. I pope3ni3em b3?d, zarzy3em Polopiryne S, ja tego niemoge ze wzgledu na jelita. Dopiero pó1niej sie dowiedzia3em ?e w takim stanie nogi niepowiniem za?ywaa Polopiryny S bo to jeszcze pogorszy3o sprawe. Troche k3opotów z jelitami biegunka lekkie krwawienie ale to nieby3 g3ówny problem. Za?ywa3em w domu leki przeciwbulowe bo by3o coraz gorzej, pojecha3em do reumatologa po porade przepisa3a ma?a robion? w aptece i kaza3a smarowaa. Do tej pory ?adnych zmian na nodze nie mia3em tylko ta gor?czka i strasznie gor?ca noga i zmieni3a kolor na mocno czerwony (od kostki w dó3). Kolejne dni mija3y i nic mi lepiej nie by3o a wrecz coraz gorzej bo bóle równie? w pojawi3y sie w lewej kostce, a na prawej zrobi3 sie taki placek czewony i lekko urós3 i to dopiero zacze3o bolea, ludzie dotkn?a tego niemog3em. Po kolejnych dwuch dniach obie nogi zacze3y puchn?a i ju? o w3o?eniu kapci nieby3o mowy, takie du?e sie zrobi3y. Jade do reumatolog, co? jest nie tak, jak ?ci?g3em skarpetke u lekarza (do Krakowa mam 40 min jazdy) to nast?pi3y zmiany, tzn. ten placek czerwony zrobi3 sie siny i zaczo3 podchodzia rop? (tak powiedzia3a). No i sie zacze3o, natychmiast do szpitala mnie skierowa3a (zreszt? tam gdzie ona pracuje) im. J.Dietla w Krakowie. Tam ju? nikt nie móg3 dotkn?a moich kostek bo ból ju? by3 niedowytrzymania. Odrazu dosta3em Diclak(Diclofenag) jako ?rodek przeciwzapalny i przeciwbulowy i do 3ó?ka. Diagnoza by3a od razu "Rumien guzowaty" dodano o ostrym przebiegu. Standardowe badania na pocz?tek i wysz3y jakie? bakterie (nazwy niepodam bo niepamietam), zaczynaj? mi ogl?daa zeby i wysz3o ?e mam dwa zniszczone. Skierowano mnie na prze?wietlenie tzw. Panorama, i co sie okazuje, jest ropa pod 7 zebami. Po powrocie lekarz prowadz?cy natychmiast ustali3 termin do rwania na chrurgi szczekowej na Monte Lupich (podaje nazwy dla osób z Krakowa i okolic). Lekarz powiedzia3 ?e to mo?e jest od zebów ale niewykluczy3 te? jelita (po przegl?dnieciu mojej chistorii choroby) i przede wszystkim tego jelitasie trzyma3, ale mówi ?e musi wykluczya wszystkie ale to wszystkie jakiekolwiek ogniska zapalne. Ludzie 7 zebów w 3 dni mi wyrwali, masakra wie?cie mi. Wprowadzono antybiotyki Penicylina (oczyszczona) i Metronidazol wszystko do?ylnie po konsultacji z gastrologiem (pietro ni?ej odzia3 wewnetrzny i gastrolog na miejscu), reszta leków bez zmian tzn. Sulfosalazyna, Kwas Foliowy, Metypred 16mg. Dalsze badania z krwi wykaza3y kolejne bakterie (po wys3aniu krwi do Warszawy na specjalistyczne badania). Po tygodniu i 2 dniach po 24 zastrzykach z Diclaku i tych kroplówkach wsta3em na dwie swoje nogi i dwie kule pod rekoma. Obrzeki znikne3y przesta3em gor?czkowaa, ale zosta3y takie guzy z du?? ilo?ci? ropy, w pi?tek zapad3a dezyzja o punkcji i pobraniu do badania wydzieliny z tego cholerstwa. Do konca ?ycia niezapomne tego bólu, dwie pielegniarki na mnie siad3y, ?ebym sie nierusza3 i tak wrzeszcza3em jak w amoku (zero znieczulenia). Z badan tej ropy odziwo ?adnych bakteri nie wychodowali (odczyn ja3owy), pozosta3a po punkcji dziurka i ca3y czas s?czy sie przez ni? ropa, kazali wygniataa i zmieniaj? opatrunki 3 razy w ci?gu dnia. Na dwa dni przed ?wietami wykonano USG i jaka? naro?l na ?ledzionie im wysz3a, odrazu mi powiedziano ?e to te? mo?e bya jaki? stan zapalny, po ?wietach mam miea tomograf komputerowy, chc? to lepiej zobaczya. Wracaj?c do punkcji na lewej nodze w trakcie szpitala naros3o to samo co na prawej ale ju? sobie nieda3em zrobia punkcji, wierzcie mi za du?e cierpienie. Na koniec jakby jeszcze tego by3o ma3o, dowiedzia3em sie ?e prawdopodobnie kiedy? zosta3em ugryziony przez kleszcza bo im na ostatek wysz3a bakteria odkleszczowa i pochodz?ca tylko od tego stworzenia. No i tak wyszed3em na ?wieta do domu. Kupa bakteri jaka? naro?l na ?ledzionie i perspektywa d3ugiego leczenia przed sob?.

Stan na dzien dzisiejszy tj. pi?tek:
- guz z rop? na lewej kostce nieotwarty (boli i ci?gnie)
- prawa kostka przek3uta ropa zesz3a prawie do konca (boli mniej)
- k3opoty z chodzeniem s? nadal
- ty3ek i rece skute do bulu
- brak gor?czki
- psychicznie zdo3owany
- brak siedmiu zebów

My?le ?e ten osobisty opis troche przybli?y3 sprawe, co do jaki? konkretnych wyników badan itd. musze poczekaa do wypisu ze szpitala.

Jestem ciekawy co jeszcze zabierze mi ta choroba, napisze po powrocie ze szpitala.

Papuas nieza3amuj sie tym wszystkim i nieprzybieraj tak tego do siebie, to jest akuratnie ostry przebieg choroby, ale jest prawdopodobne ?e nigdy takiego nikt nie dostanie (w takiej ostrej formie).

Wszelkie informacje które przekazywa3em ze szpitala by3y za po?rednictwem Ani (Aneczki), której dziekuje.
Głowa do góry, niedajmy sie.

Jari
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Re: Mój rumien guzowaty

Post autor: Jari » 10 kwie 2004, 00:04

No stary wspó3czuje naprawde. I takie chistorie lubi? szczegulnie wypadaa w ?wieta. Trzymaj sie ciep3o napewno to przetrwasz i wszystko wrucisz do zdrowia.

A rada dla innych bo dla tomato to ju? za pu1no Leczcie zeby to napradde nie s? ?arty :!:
Ja my?le choa specjalist? nie jestem ?e to one mog3y bya powodem twoich cierpien.
Tak na marginesir dodam ?e jak niedawno by3em u lekarza/chomeopaty to on mi mówi czy mia3em kana3owo leczone z?bki, ja na to ?e jasne.
On na to ?e jest teoria ?e 1le wyczyszczone kana3y mog? bya siedliskiem bardzo gro1nych paskudztw i powiedzia3 ?e gdy sie robi transplantacje to zawsze przed sie delikwentowi wyrywa kana3owo leczone zemby ?eby zmniejszya ryzyko. Nie wiem czy dawcy czy biorcy i czy to wogóle prawda ale teraz konfrontuje te s3owa doktora z przypadkiem Tomato i to daje do my?lenia...
Mo?e ktos cos wie na temat tych z?bków napiszcie.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

papuas
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: papuas » 10 kwie 2004, 11:43

cholera miales w poniedzialek o tym pisac!! teraz mnie na swieta nastroiles... nic tylko sie napic...
Chlopie trzymaj sie!! I nie dawaj sie!
A z tymi zebami mnie cholera nastraszyles. Wiem ze mam dziurki, a dentysty panicznie sie boje i odwlekam od miesiecy... Teraz chyba sie przelamie i jak dojde do siebie po swietach to wale na fotel.
Jeszcze raz trzymaj sie!!!!!!!!!!!!!
Ze tez takie bladztwa chodza po ludziach. czy ja nie moglem normalnie jak czlowiek w totolotku szostki trafic i w ten sposob czuc sie wybranym...

turecki
Debiutant ✽

Post autor: turecki » 10 kwie 2004, 14:39

Po takiej historii przechodza ciarki po plecach, jednym slowem koszmar. Nie jest jednak tak zle, nie znam sie na rumieniu, ale to chyba cofa sie calkowicie. Jedno jest pewne, trzeba walczyc z tym. I nie lam sie stary!!!!Sa swieta, niech napelnia cie optymizmem!!!

Trzymam kciuki za pozytywne wyniki tomografii!!! I pamietaj, ze my forumowicze jestesmy caly czas z toba!!!

pozdrowionka

PS. A ty papuas tez sie nie doluj, otworz lepiej piwko i wypij za zdrowie kolegi!!! :D Ja na pewno tak uczynie :D

Atomowka
Debiutant ✽

Post autor: Atomowka » 10 kwie 2004, 17:26

Tomato trzymaj sie jakos... Uff , ale historia ja nie moge.Dzielny z Ciebie chlop - trzymam kciuki za szybki powrot do formy.No i ... Wesolych Swiat ...
Alicja

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 11 kwie 2004, 16:23

Tomato pozwól, ?e wkleje tu s3owa A. Bienkowskiej. Ku pociesze...:

Nikt ?wiadomie nie wybierze
gorszego rozwi?zania.
A jednak przecie? to prawda,
?e to, co ma wieksz? warto?a,
ma te? wy?sz? cene.
Nie mo?e bya inaczej.
I nigdy nie wiesz,
przed czym uchroni3a Cie
trudniejsza droga.
I nie mo?esz sprawdzia,
przed czym
- swoim bólem -
ocali3e? tych,
których kochasz.

Agnieszka Bienkowska

i kartke,bo jest wg. mnie przepiekna...

Obrazek

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

tomato
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: tomato » 11 kwie 2004, 18:17

Aniu dzieki, przeczyta3em dwa razy i wiem o co Ci chodzi, dzieki zrozumia3em.

Jednocze?nie mam do Was pytanie. Czy po powrocie ze szpitala moge napisaa, jak to wszystko sie skonczy3o. Bo powoli zaczynam sie zastanawiaa, czy to ma pod3o?e jelitowe (fakt mia3em nawrót w styczniu i lutym), czy to jest bardziej przez moje zaniedbanie z zebami i jakim? zaka?eniem organizmu przez to spowodowanym, czy mo?e na3o?y3y sie tu te dwie sprawy. Niechcia3bym pisaa o czym? co sie nie 3?czy z tym forum i odbiegaa od tematu.

Jari
Początkujący ✽✽

Post autor: Jari » 11 kwie 2004, 21:04

No ba!
Ty musisz napisaa jak to sie skonczy3o, w koncu wszyscy sie tu martwili?my o ciebie i jeste?my bardzo zainteresowani happy endem :)
A poza tym to ma jak najbardziej du?o wspólnego z nasz? chorob?.
W koncu cz3owiek nie dzieli sie na jakie? autonomiczne cze?ci i to ?e chorujesz na jelitka ma zasadniczy wp3yw na ca3y stan twego organizmu.

Pozdrawiam i trzym sie mocno.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Ela
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 12 kwie 2004, 20:23

Cze?a Tomato, bardzo Ci wspó3czuje, zw3aszcza tego bólu. Mam nadzieje, ?e to sie nied3ugo skonczy i bedziesz móg3 o tym zapomniea. Oczywi?cie pisz co sie z Tob? dzieje, nawet je?li nie jest to bezpo?rednio zwi?zane z jelitami. Pozdrawiam
CU, j-pouch

zuza
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: zuza » 12 kwie 2004, 21:29

Przy3?czam sie do Eli i Jariego, i licz?c ?e Ci pomoge zrozumiea ten rumien, przytocze fragment Przewodnika po nieswoistych chorobach zapalnych jelit prof.W.Bartnika:
"Wielu chorych z wrzodziej?cym zapaleniem jelita grubego ma objawy ze strony innych narz?dów i uk3adów. Choroby towarzysz?ce, zwane te? powik3aniami uk3adowymi, mo?na podzielia na dwie grupy: 1) choroby, które pojawiaj? sie w okresach zaostrzen colitis ulcerosa (np. zapalenie du?ych stawów, zapalenie teczówki oka, rumien guzowaty) i 2) choroby przebiegaj?ce niezale?nie od zapalenia jelita grubego (np. zesztywniaj?ce zapalenie stawów kregos3upa oraz wiekszych powik3an ze strony w?troby i dróg ?ó3ciowych). Pe3n? liste powik3an pozajelitowych colitis ulcerosa i choroby Le?niowskiego-Crohna przedstawia tabela 3. Na rycinie 6 pokazane jest jedno z najczestszych powik3an skórnych - rumien guzowaty.

TABELA 3 Powik3ania pozajelitowe colitis ulcerosa i choroby Le?niowskiego-Crohna
W!TROBA i DROGI —ÓLCIOWE
a) St3uszczenie w?troby
b) Stwardniaj?ce zapalenie dróg ?ó3ciowych
c) Rak dróg ?ó3ciowych

UKLAD STAWOWY
a) Zapalenie du?ych stawów
b) Zapalenie stawów krzy?owo-biodrowych
c) Zesztywniaj?ce zapalenie stawów kregoslupa

SKÓRA
a) Rumien guzowaty
b) Zgorzelinowe zapalenie skóry

OCZY
a) Zapalenie spojówek
b) Zapalenie teczówki

Troche to wyja?nia co sie dzieje z Tob?, tomato, a dzieki Waszym opowie?ciom siegam czesciej do tego przewodnika. W3a?ciwie nie widze w tym celu, mo?e poza funkcj? edukacyjn?. Natomiast Twoja opowie?a przygotowuje bynajmniej mnie do bezpanikowego przyjecia rumienia guzowatego. Nawet nie wiesz jakie to dla mnie cenne.

Okropnie wspo3czuje Ci utraty zebów. Ja ju? po stokroa wole leczenie kana3owe na ?ywca, ni? wyrwanie pod znieczuleniem.

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 13 kwie 2004, 08:07

Hej Tomato trzymam mocnno kciuki zebys byl szybciutko zdrowy!! Walcz mocno modle sie rowniez ja ide jutro do szpitala ((( na kliniki we Wroclawiu powiedzialam sobie ze nie wyjde dopoki nie powiedz? co mi
jest ostatnio czuje sie nie najlepiej najbardziej to chyba dokuczaj? mi stawy i gadaj?ce jelita ((((((((((( na razie biore sulfasalazyne ktora jakos
mocno mi nie pomaga(((( pozdrawiam Was wszystkich serdecznie
Tomato glowa do gory!!! Musimy walczyc))) te ?wieta jakos mocno
pozytywnie mnie nastroily!! w koncu s? to moje ulubione ?wieta - bo s? to ?wieta Zmartwychwstania
Bogusia
flowercia gg 760652
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

Olka - Fasolka
Debiutant ✽

Post autor: Olka - Fasolka » 13 kwie 2004, 09:30

Drogi Tomato! Wiem dobrze co to rumien guzowaty, bo sama mia3am je wielokrotnie. Bol? strasznie, ale nikt mi do buzi nie zagl?da3. A Pani doktor powiedzia3a mi, ?e jest to do?a czeste powik3anie przy CU. Nie wiem czy ropnie i rumien guzowaty to to samo, ale tak na moje oko wygl?da3o to tak samo. jak mia3a rumien guzowaty, to ogl?dali to lekarze, robili ok3ady i dosta3am sterydy, bola3o jak diabli. A jak innym razem trafi3am na chirurgie, to powiedzieli, ?e to ropnie i ka?dy z tych guzów by3 nacinany. Bola3o strasznie i wy3am tak g3o?no, ?e chyba w ca3ych Katowicach by3o mnie s3ychaa!!! Tylko jeden ropien ten oko3oodbytniczy mia3am otwierany operacyjnie, teaz pozosta3a tam przetoka..... ale nie wiem kiedy sie zagoi. lekarze nie wiedz? i ka?? czekaa.
zastanawiam sie nad moimi zebami. je?li istnieje zwi?zek miedzy rumieniem, a zepsutymi zebami, to ja nie powinnam miea ropni, bo mam zeby zdrowe. My?le, ?e rumien jest od jelit.
Trzymaj sie Tomato, wiedz ?e wiem co czujesz i co prze?ywasz. Przesz3am to jesieni? 2003r

tomato
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: tomato » 16 kwie 2004, 19:13

To kachni wróci3em ca3y i ...... . Moje leczenie po powrocie z przepustki do szpitala wygl?da3o tak samo (Penicylina, Metronidazol i Metypred). Rezultaty s? ju? widoczne, powoli to wszystko sie goi i ju? prawie wogule nie boli. D3ugo pyta3em lekarza prowadz?cego i ordynatora "z czym to bardziej wi?zaa, jelita czy zeby", i mówili ?e i jedno i drugie u mnie sie na3o?y3o na siebie. Te bakterie, które wykryto u mnie to prawdopodobnie pochodzi3y od zebów. I mo?e dlatego to mia3o taki dramatyczny i nag3y przebieg. Do domu ju? antybiotyków nie dosta3em i Metypred te? powoli mam oodstawiaa. Ok3adaa ma?ci? Ichtiolow? i to w3a?ciwie wszystko gdyby nie post Olki-Fasolki i tu pytanie.
Czy ty te rumienie mia3a? wielokrotnie i chce powiedziea ?e nikt mi nie powiedzia3 ?e to mog? bya ropnie, chocia? ta ropa na to wskazuje, ?e to jest podobne. No có? jeszcze dwa tygodnie w domciu i do roboty, tak jak zwykle po ka?dym nawrocie, chyba sie przyzwyczai3em :(

By3o mine3o, chcia3o by sie powiedziea, rany sie zagoj?, ale bólu nieda sie zapomniea, czy to cholerstwo jeszcze wróci ??????

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 17 kwie 2004, 11:40

tomato pisze:To kachni wróci3em ca3y i ...... . Moje leczenie po powrocie z przepustki do szpitala wygl?da3o tak samo (Penicylina, Metronidazol i Metypred). Rezultaty s? ju? widoczne, powoli to wszystko sie goi i ju? prawie wogule nie boli. D3ugo pyta3em lekarza prowadz?cego i ordynatora "z czym to bardziej wi?zaa, jelita czy zeby", i mówili ?e i jedno i drugie u mnie sie na3o?y3o na siebie. Te bakterie, które wykryto u mnie to prawdopodobnie pochodzi3y od zebów. I mo?e dlatego to mia3o taki dramatyczny i nag3y przebieg. Do domu ju? antybiotyków nie dosta3em i Metypred te? powoli mam oodstawiaa. Ok3adaa ma?ci? Ichtiolow? i to w3a?ciwie wszystko gdyby nie post Olki-Fasolki i tu pytanie.
Czy ty te rumienie mia3a? wielokrotnie i chce powiedziea ?e nikt mi nie powiedzia3 ?e to mog? bya ropnie, chocia? ta ropa na to wskazuje, ?e to jest podobne. No có? jeszcze dwa tygodnie w domciu i do roboty, tak jak zwykle po ka?dym nawrocie, chyba sie przyzwyczai3em :(

By3o mine3o, chcia3o by sie powiedziea, rany sie zagoj?, ale bólu nieda sie zapomniea, czy to cholerstwo jeszcze wróci ??????
Tomatku jak to dobrze slyszec ze jest juz duzo lepiej
trzeba miec nadzeieje i patrzec na to wszystko optymistycznie
choc wiem ze to jest ciezki :-( praktycznie wiele z nas przeszlo juz
jakis zaostrzenia gorsze samopoczucia ale zawsze wiemy ze przyjdzie lepsze ze nadejdzie znow poprawa!!! musimy zmusic sie do optymistycznego patrzenia w przyszlosc choc wiadomo to jest trudne
bo bol czasem ciezko zapomniec (((( ale idzmy do przodu
jest wiosna swieci slonko i napawa duza nadzieja))) u mnie nastapila
duza poprawa stawy juz prawie mi nie dokuczaja jelitka nie burcza
wierze ze taki stan utrzyma sie jak najdluzej !! Tobie tego zycze
modle sie za nas wszystkich abysmy mieli jak najmniej tych gorszych
chwil!!! i zebysmy parli do przodu!!!!
pozdrawiam
flowercia
bogusia gg 760652
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

papuas