Osteoporoza - [Dodatni wynik densytometrii]

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Misia

Re: Osteoporoza - [Dodatni wynik densytometrii]

Post autor: Misia » 23 cze 2010, 16:18

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
portalka
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: portalka » 07 lip 2010, 09:31

przepisano mi Alfadiol w dawce 0,25 x 2. Jako wapń mam jeść dużo jogurtów naturalnych.
Wg wskazań po 2 tygodniach brania zrobiłam badania na zawartość wapnia i fosforu w krwi. Okazało się że wapnia mam za dużo (norma do 2.5 - ja mam 2.8)... Za 2 kolejne tygodnie może się okazać że mam np. 4... więc nie wiem o co chodzi...
Czy ktoś z was miał podobne "problemy"? Nie wiem czy brać dalej ten alfadiol czy co... niby mam osteopenie bo nie mam wapnia a wykazuje nadmiar.. dziwne..
Proszę o radę.

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 07 lip 2010, 10:30

Tez bralam alfadiol z podobnymi zaleceniami. Ale podejrzewam,ze stan kosci sie juz nie poprawi, pare lat temu byla osteopenia,w zeszlym roku juz weszlo w osteoporoze. to chyba tak musi byc przy sterydach dzialajacych ogolnie. badan poziomu wapnia we krwi w czasie brania tych lekow nie mialam.
portalka pisze:niby mam osteopenie bo nie mam wapnia a wykazuje nadmiar.. dziwne..
Osteopenia, czy osteoporoza nie ma bezposredniego odzwierciedlenia we krwi. To choroba (czy tez stan) twoich kosci. mozesz miec nadmiar wapnia we krwi, ale to wcale nie okresla stanu twoich kosci, osteopenii,itp. Problemy z koscmi np przy braniu sterydow wiaza sie raczej z procesem budowania tkanki kostnej, a nie z brakiem wapnia, jego poziomem w diecie,itp. - dochodzi do zaburzenia rownowagi miedzy procesem budowy a resorpcji tkanki kostnej.
mi zalecono oprocz wapnia i wit d dodatkowo badanie hormonow plciowych (ich niski poziom moze byc przy sterydach i sprzyja tez osteoporozie), no i oczywiscie umiarkowany wysilek fizyczny

Misia

Post autor: Misia » 24 lip 2010, 09:47

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 06 sie 2010, 20:20

do jakiego lekarza się udać? specjalisty od osteoporozy czy ogólnego? ortopedy?
Smutno Ci? A może budyń? :)

Misia

Post autor: Misia » 06 sie 2010, 21:51

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie

Post autor: ita71 » 06 sie 2010, 22:02

Miska Ryżu pisze:do jakiego lekarza się udać?
Gdy syn był na sterydach to lekarz prowadzący (gastro) wysłał nas
na densytometrię.Teraz jesteśmy też pod opieką reumatologa i z wynikami
udajemy się właśnie do Niej i zaleca synowi co ma brać ( ma już osteopenię).
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 19 sie 2010, 13:10

Wczoraj tez bylam na badaniu gęstosci kosci z przedramienia, poniewaz juz kilka lat biore prawie bez przerwy sterydy. Okazalo sie ze mam osteopenie-wynik -2.2. Pan doktor zalecil mi jeszcze badanie z biodra ktore ponoc jest wiarygodniejsze w moim wieku. No i kazal przyjmowac wapno. mam pytanie-jaką dawke powinnam brac? czy 500mg bedzie wystarczajace?

Misia

Post autor: Misia » 19 sie 2010, 13:23

dethleffs

Post autor: dethleffs » 23 gru 2010, 15:54

czy densytometria - jest badaniem pewnym ?
własnie wrociłem od lekarza, ktory chce mi ja powtórzyc - po uprzedniej konsultacji z diagnosta. chodzi o to czy badanie moze dawac mylne wyniki
lekarz moj twierdzi, ze wynik densytometrii nijak nie przystaje do reszty badań - typu wchłanianie wapnia - morfologia - hormony - dobowa zbiórka moczu- nie wiem co tam jeszcze miałem - bo było tego sporo - ale twierdzi, ze wszystkie sa bardzo dobre. prócz tej nieszczesnej densytometrii. Powiedział mi tak: gdyby przyszedł do niego pacjent w wieku 80 lat - powiedziałby mu, ze stan kosci jest bardzo kiepski - ale taki wynik by go nie zdziwił - natomiast u mnie - bardzo dziwne :neutral:

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 23 gru 2010, 16:27

dethleffs pisze:czy densytometria - jest badaniem pewnym ?
desnytometria jest dość pewna. tylko pytanie czego? nadgarstka? czy hmm.. nie wiem jak się to zwie fachowo ale gdzieś okolice biodra (miednica) czy dolna cześć kręgosłupa czy jakoś tak jest chyba najpewniejsza. przynajmniej tak mi się wydaje.

dethleffs

Post autor: dethleffs » 23 gru 2010, 16:41

mam i biodra i kregosłupa - o ile kręgosłup podobno jest dobrze - tak biodrowa kość - stan dość kiepski. lekarz jest zdziwiony - bo inne wyniki mam bardzo dobre. wapń fosfor wchłanianie i kupa innych, dlatego jest "raczej" zdania - ze badanie wyszło z pomyłką

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 23 gru 2010, 17:07

sprawdzić drugi raz nie zaszkodzi

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 gru 2010, 22:02

Osteopenia i osteoporoza w CD to niestety standard. Wyniki z krwi to stan na dziś, natomiast densytometria to wynik lat choroby. Np dzieci z CD bardzo rzadko osiągają oczekiwaną maksymalną masę kostną. Powodów jest wiele - o czy pisaliśmy w kwartalniku. Ja bym zamiast powtarzania badania wzięła płytę z wynikiem - tam widać co się dzieje. Czy badanie było wykonane prawidłowo, a obliczenia komputera odpowiadają obrazowi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

dethleffs

Post autor: dethleffs » 23 gru 2010, 22:14

lekarz, ktory mnie prowadził ma rozmawiać jeszcze z diagnostą w sprawie dokładności badania. Ja natomiast, mam umowiona wizytę na 11 stycznia - kiedy to wszystko sie rozstrzygnie - czy badanie było przeprowadzone prawidłowo - czy tez trzeba bedzie je powtorzyć - bo takie opcje lekarz bierze pod uwagę. Dam znać jak to sie rozstrzygnęło.
dziekuje za odpowiedź Mamcia, tom-as :)

[ Dodano: 24-12-2010 ]
przypomniało mi sie: lekarz mowił o procesach typy kościotworzenie, reminalizacja i ze ostoporoza wcale nie musi swiadczyc o podatnosci na złamania. i cos czego nie wiedziałem, ze całościowo układ kostny u człowieka zmienia sie całosciowo co 10 lat. tracąc budulec kostny i wytwarzajac nowy - dzieki temu procesowi mozna twierdzic, ze wymieniamy cały szkielet co 10 lat :) fajnie :)

Zablokowany

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”