Schorzenia neurologiczne

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Schorzenia neurologiczne

Post autor: And360 » 19 paź 2013, 12:24

Cześć wszystkim :roll:
Od niedawna mnie nurtuje pytanie czy CU lub CD ma wpływ na schorzenia neurologiczne??
Może ktoś ma jakaś wiedzę na ten temat:)
Ostatnio zmieniony 19 paź 2013, 17:11 przez And360, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
madzia
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie

Re: Schorzenia neurologiczne

Post autor: madzia » 19 lis 2013, 21:13

o też , jestem zainteresowana.

Ma ktoś wolny wieczór aby poniuchać ,w sieci .
Nie zdziwiłabym się, jednak bardzo wiele schodzeń, wbrew pozorom ma wpływ na cały organizm .

pzd
zawsze warto zaczynać od nowa.. asamax, i eksperymenty :)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 19 lis 2013, 21:37

madzia pisze:Ma ktoś wolny wieczór aby poniuchać ,w sieci .
A mi się w sumie chciało przed chwilą poniuchać :razz:
Neurologic manifestations in inflammatory bowel disease patients are more common than previously estimated and may follow a different pattern of involvement in Crohn disease and ulcerative colitis (Zois et al 2010). The neurologic dysfunction in Crohn disease has multifactorial etiology with both peripheral as well as central nervous system involvement. In comparison with many of the systemic manifestations of inflammatory bowel disease, neurologic involvement occurs less frequently in Crohn disease. Lossos and colleagues reported the presence of neurologic involvement in 3% of 638 persons they studied with either Crohn disease or ulcerative colitis (Lossos et al 1995). In their comprehensive review, they described 4 categories of neurologic involvement: peripheral neuropathy, myopathy or myoneural junction dysfunction, cerebrovascular disease, and myelopathy. Other groups of investigators have also documented demyelinating processes, seizures, and encephalopathy in patients with inflammatory bowel disease. Although neurologic impairment often becomes evident during periods of disease activity, it can also emerge when the disease process is in the dormant phase.

Link do całości: http://www.medlink.com/medlinkcontent.asp
Jest tam kontynuacja :wink:
The literature contains sporadic accounts of neurologic complications occurring in patients with Crohn's Disease (CD). The pathogenesis of these is unknown and little has been reported about their incidence. Our review of the medical records of 253 patients with confirmed CD showed that neurologic and neuropsychiatric complications were evident in 84 of the patients, an incidence of 33.2%. In some the association could be casual, but in others the incidence of such complications was higher than that in the general population, suggesting a direct relationship with CD in 19.3%. Our study revealed a variety of neurologic and neuropsychologic events, such as seizure disorder, cerebrovascular accident, headache, peripheral neuropathy, myopathy, and major depression. We believe that an autoimmune phenomenon affecting the small vessels of the central and peripheral nerves may cause the most common neurologic complications of CD.
źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9191736

Z polskich badań nic nie znalazłam, jedynie gdzieś jakieś drobne wzmianki o manifestacjach neurologicznych przy NZJ.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 19 lis 2013, 22:06

And360 pisze:Od niedawna mnie nurtuje pytanie czy CU lub CD ma wpływ na schorzenia neurologiczne??
leczę się u neurologa od 2001 r. a diagnoza CU była w 1994 r.
Wiele problemów,często słyszałem od lekarzy że CU powoduje wiele ..itd..itp...
Chyba stali na stanowisku,że moje problemy sa niezależne od CU,być może niektóre to efekt leków,ale była też mowa,że organizm nie da sie podzielić na osobne choroby,przecież organizm to całość,jeden chory organ oddziaływuje na inne itd.
W sumie dawno przestałem sie zastanawiać co z czego sie bierze w chorobach.
Bo to jest tak,każde nowe badania u "nowego" lekarza to nowa choroba.
Nie da sie wszystkiego zrzucać na CU...
Inna sprawa,że nasza choroba potrafi ukryć inne o których dowiadujemy sie pózniej.
Tak sie stało u mnie np.ostatnio z nowo odkrytymi guzami i gruczolakiem.
Efektem pewnym jest to,że lekarze chętnie zrzucają objawy które nas niepokoją na CU albo efekt uboczny leków na nią,np.sterydów czy AZY,dlatego trzeba walczyć o odpowiednie badania.
Moje problemy np. "w głowie" były diagnozowane przez badania dopllerowskie,EEG,tomograf,itd...i dopiero rezonans pokazał zmiany,a nastepny po 2 latach pokazał że one postępują.
Podobne z kręgosłupem,bóle zrzucano na CU a okazało sie że mam duże zmiany w nim,choc swoja droga ostry stan zapalny jelita to podwójny ból w lędźwiach.
Neuropatie to też cukrzyca.
Nasze problemy z psychiką,stany depresyjne,fobie to też w zasadzie tu można by tez dorzucić.

W wnioskach napisałbym,że u przewlekle chorych łatwo o współistniejące choroby,szczególnie w dłuższym okresie przewlekłej choroby.
Jedno jest też pewne,powinniśmy częściej korzystać z konsultacji innych specjalistów ,nie dając sobie wszystkiego zrzucać na CU czy CD.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Post autor: sofijka » 19 lis 2013, 23:25

Zgadzam się z obyty. z. cu,. Chyba często jest tak, że lekarze przypisują różne dolegliwości jako efekt choroby podstawowej lub leczenia, albo właśnie jedna choroba ukrywa inną. Ja jestem w trakcie diagnozy, ale też miałam w przeszłości trochę takich sytuacji. Wiele różnych objawów przypisywano temu, że miałam boreliozę i wszystko potem niemalże według lekarzy wynikało z tego, co nie zawsze okazało się prawdą. Bóle w dolnym odcinku kręgosłupa i bioder przypisano temu, że miałam ileś tam lat temu po wypadku pęknięcie miednicy w kilku miejscach i są tam zrosty, a okazało się, że zmiany które mam to na pewno nie powypadkowe. A z drugiej strony objawy choroby mogą dotyczyć różnych narządów. Można się w tym pogubić wszystkim.

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 21 lis 2013, 00:16

WrednaTubisio, miałam rtg kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego i wyszło tam sporo zmian, w obu stawach sklerotyzacja, zwężenia szpar stawowych, zmiany zwyrodnieniowe i zmiany degeneracyjne; zmiany przeciążeniowe w kręgosłupie i zwapnienia w całym lędźwiowym praktycznie - mam diagnozę seronegatywnego zapalenia stawów kręgosłupa - prawdopodobnie ZZSK, w tym kierunku czeka mnie diagnostyka dalsza. Czytam, że Ty też masz spore problemy z stawami.

Nie chcę zaśmiecać tego wątku, bo tu o problemach neurologicznych przecież.

Napiszę do Ciebie później PW, ok?
Zależy mi na kontakcie z osobami, na info od osób, które mają jednocześnie chore jelita i stawy/kręgosłup

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 21 lis 2013, 19:02

sofijka pisze:sklerotyzacja
Mam to w stawach biodrowym.

Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽

Post autor: And360 » 01 gru 2013, 16:36

Dzięki za zainteresowanie:) Byłem ostatnio u neurolog i powiedziała że nie można wykluczyć ze moje bóle głowy pochodzą od CU.
obyty.z.cu, a na co się leczysz neurologicznie??

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 01 gru 2013, 16:46

Ja od kilku lat zauważam u siebie co jakiś czas - ok co 6 msc - nagłe niedowidzenie. Wszystko jest ok, dobrze się czuję a tu nagle nie widzę lewej części . Nie tak, że nic nie widzę, tylko mam tak jakby przezroczyste, nie idzie przeczytać etykiety w sklepie pod towarem, czy tytułu książki. Trzyma mnie to tak z 15-30 min, potem do końca dnia boli mnie głowa i źle się czuję. Na drugi dzień wszystko jest ok. NA którejś wizycie powiedziałam o tym gastro, powiedział, że to ważne i dał skierowanie do neurologa. Ten położył mnie do szpitala na tydzień, przebadali mnie na wszystkie strony i nic nie wykryli neurologicznego, tylko przy okazji guzki w tarczycy:(
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 01 gru 2013, 17:15

Ja miałam tak kiedyś, że nagle zupełnie straciłam wzrok w jednym oku, dosłownie pogarszał mi się z godziny na godzinę a później nie widziałam nic; później w ciągu następnych dni wzrok w części zaczął mi powracać, ale generalnie bardzo duże problemy z akomodacją oka, nie byłam w stanie ocenić kto w jakiej odległości jest ode mnie czy się z kimś nie zderzę, no i inne niemiłe atrakcje oczne: okazało się że mam bardzo skomplikowany przypadek pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, dość długo trwało to za nim zdiagnozowali że to właśnie jest to, no wiadomo badania neurologiczne okuliści, rezonans głowy; w końcu trafiłam do klinki chorób oczy na już bardzo szczegółowe badania siatkówki, nerwu wzrokowego i dopiero wyszło od czego; doświadczenie straszne generalnie; nerw mi się zregenerował na szczęście, ale trwało to. Ale na szczęście po kontrolach późniejszych wykluczyli, że przyczyną może być SM, tylko że to przez boreliozę, jak dla mnie była to jednak pocieszająca mega wiadomość.

No, ale z tego co czytam to różne problemy neurologiczne to także przy CU mogą występować.

Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽

Post autor: And360 » 23 gru 2013, 21:38

sofijka, Problemy neurologiczne mogą występować przy Cu:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”