sanacja względna czy sanacja bezwzględna

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

sanacja względna czy sanacja bezwzględna

Post autor: cordo » 12 wrz 2014, 20:31

Hej!
Miałem ostatnio problem z ząbkami no i mam zęba prawą 6stkę do leczenia kanałowego. Stomatolog zrobił mi prześwietlenie i okazało się, że pod korzeniem wytworzyło się "średnio-mocne ognisko zapalne"

I teraz stomatolog nie wie czy leczyć tego zęba kanałowo w przypadku mojej choroby ponieważ w przyszłości gdy miałbym zabieg to chirurg mógłby go wyrwać... wyrwanie również jest brane pod uwagę. Próbowałem dzwonić do mojego gastrologa, ale niestety nie odbiera...
Pytanie jakie miałem mu zadać jest takie "czy może pozostać lekkie ognisko zapalne?" "Czy może być sanacja względna czy bezwzględna?"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: sanacja względna czy sanacja bezwzględna

Post autor: Mamcia » 12 wrz 2014, 21:05

Nie odpowiem ci na to pytanie, ale uświadomiłam sobie, że jest to problem o którym ani nie pisaliśmy, ani nie mówiliśmy. Problem jest trudny bo decyzja zleży od leczenia, przebiegu choroby zasadniczej, umiejscowienia ogniska zapalnego, budowy zęba. Uważam, że tu ważne jest zdanie gastro- i taka konsultacja jest potrzebna, bo jeśli dostaniesz antybiotyki (wg mojej skromnej wiedzy konieczne przy sanacji bezwzględnej0 to też ich dobór powinien być skonsultowany z gastro.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2014, 19:19 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 13 wrz 2014, 22:46

Sorry ...... Cordo
W czasie mojej historii zaleczania CU miałem kłopoty z zębami tzn. leczyłem chyba siódemkę kanałowo i nic się nie działo a nawet na chirurgi szczękowej usunięto mi stare korzenie.
Nie chciałem by zastosowano mi antybiotyki a stomatolodzy chirurdzy żądali zastosowania antybiotyku tzn. bez tego nie chcieli mi usuwać zębów.
W końcu usunięto mi korzenie na chirurgii szczękowej .
Co prawda nie pamiętam czy brałem antybiotyk ale jest na to sposób .

Mój gastro kiedyś na konsultacji określił mi antybiotyki które nie pogorszą stanu jelita przy CU a są to:

a)
metronidazol stosowany przy leczeniu stanów zapalnych przy CU a także przy stanach zapalnych dziąsła
(ja mam diagnozowaną paradentozę i ostatnio 2 tygodnie temu metronidazolem zaleczyłem stan zapalny dziąsła przed planowaną kolonoskopią ),

b) także taki antybiotyk jak amoxycylina

c)

czy antybiotyki grupy Chinolony.

Ta szeroka grupa antybiotyków jest podzielona na 4 grupy, zwane generacjami:

I generacja (chinolony)
kwas nalidyksowy (Nevigramon)
kwas pipemidowy (Palin)
cinoksacyna
kwas oksolinowy
II generacja (fluorochinolony)
pefloksacyna (Abaktal)
ciprofloksacyna (Proxacin, Cipropol, Cipronex, Ciprobay)
norfloksacyna (Nolicin)
ofloksacyna (Tarivid, Oflodinex, Zanocin)
fenoksacyna
fleroksacyna
lomefloksacyna
temafloksacyna
III generacja (fluorochinolony)
grepafloksacyna
lewofloksacyna (Levoxa , Oftaquix, Tavanic[1])
pazufloksacyna
sparfloksacyna
tosufloksacyna
IV generacja (naftyrydynochinolony)
gatyfloksacyna
moksyfloksacyna
klinafloksacyna
trowafloksacyna

Pozdrawiam

jacekx
Ps.
Te antybiotyki wyszczególnine na czerwono brałem i biorę i nigdy nie spowodowały mi pogorszenia stanu jelita a nawet przeciwnie jelita poprawiały się.
Radzę jednak skonsultować się ze swoim gastro czy Ciebie Cordo też to może dotyczyć co napisałem powyżej, że podane przeze mnie antybiotyki nie szkodzą przy CU.

Powinienem też dodać , że jestem uczulony na penicylinę.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2014, 01:32 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 13 wrz 2014, 23:07

ja tez bralam metronidazol i cipronex nie raz i nic złego sie nie dzialo.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 14 wrz 2014, 10:14

Ja dostałam kartkę od lekarza stomatologa do lekarza gastro i jechałam z nią na oddział po to aby gastroenterolog napisał opinię czy można usuwać, leczyć, cokolwiek robić z zębem. A było podejrzenie zęba zgorzelinowego, później zęba martwego, zęba z ropą coś tam, zęba chorego, zęba zakażonego... a w końcu okazało się, że trzeba wszystko wyciąć i teraz mam spokój. Wszystko odbyło się pod osłoną antybiotyku.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 14 wrz 2014, 18:16

-Ania- pisze:a w końcu okazało się, że trzeba wszystko wyc iąć i teraz mam spokój. Wszystko odbyło się pod osłoną antybiotyku.
i u mnie tak było,tylko że mocno skupione w czasie.
No i ...było dużo usuwanych :oops: dlatego między innymi.
Teraz wiem,że za mało intensywnie wtedy się za to wziąłem,a i lekarze nie pomagali.
Inna sprawa,że wizyty u dentysty były dla mnie zawsze problemem :cry:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”