zatoki czy zapalenie nerwu

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

zatoki czy zapalenie nerwu

Post autor: leila » 20 paź 2014, 09:58

jakie badania zrobic zeby sprawdzic czy rwacy ból lewego polika to zatoki czy nerw twarzowy tak boli .jeszcze moze byc miazga zebowa.
od piatku rwało mnie polik az do ucha raz dzisło dolne raz górne i boli głownie nad dwoma zebami
dostałam antybiotyk ale skad wiadomo czy to nie nerw twarzy?jakie rentgeny zrobic?co robic?
protokół immunologiczny,5 praw natury ,dieta antyhistaminowa i przeciw grzybiczna :roll:
Obrazek
Obrazek

Soth
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie

Re: zatoki czy zapalenie nerwu

Post autor: Soth » 20 paź 2014, 10:02

Poproś laryngologa o skierowanie na tomografię komputerową zatok. Najprostsze i najbardziej dokładne badanie. RTG w diagnozowaniu zatok to już archaizm. Wierz mi - z zatokami walczę od 20 lat, miałem już cztery operacje. TK pokaże wszystko, jeśli to zatoki.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 20 paź 2014, 10:55

Soth pisze:RTG w diagnozowaniu zatok to już archaizm.
nie do końca,nie wszyscy mogą mieć TK,kiedy masz kłopoty z tarczycą i podniesione TSH to......
Czasem w szpitalu jest też tak,że robi się kilka badań TK z kontrastem,a wtedy to dopiero można narozrabiać.
Tak więc, więcej ścisłości w podpowiadaniu,albo...więcej luzu.
U mnie RTG wystarczyło do dobrej diagnozy,TK nie można było zrobić.
No i RTG robi się od ręki,a na TK trzeba czekać.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 20 paź 2014, 10:59

TK zatok robi się bez kontrastu :) ocenia się stopień destrukcji części kostnych i ewentualną obecność zmian polipowatych oraz drożność kompleksów ujściowo-przewodowych. RTG da jedynie obraz, czy zatoki są zacienione, ale nie ocenisz drożności kompleksów, a ich niedrożność jest wskazaniem do ewentualnej interwencji chirurgicznej. Na podstawie RTG można tylko stwierdzić więc obecność płynu, ewentualnie zmian sugerujących stan zapalny.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 20 paź 2014, 13:52

obyty.z.cu pisze:nie wszyscy mogą mieć TK
chyba nie dotarło !!
lepiej RTG niż "na oko" lekarza.
Czekanie miesiąc na TK (bo takie są minimum-poza szpitalnym leżeniem) jest więc może nie doskonałe,ale od ręki.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 20 paź 2014, 14:25

Faktycznie się nie zrozumieliśmy :) Jasne że lepsze RTG niż samo oko lekarza. Chodziło mi raczej o pełny obraz zatok, już po stwierdzeniu stanu zapalnego i wdrożeniu ewentualnego leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak to nie pierwszy raz z zatokami i problem się powtarza, to najlepiej TK bo bazowanie na samym zdjęciu nie daje pełnego obrazu :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 20 paź 2014, 20:18

A może to ząb? mając klopoty z zatokami przed erą TK sprawdzałam stukając w ząb małym młoteczkiem. Jeśli spadałam z krzesła przy trąceniu konkretnego zęba - był to ząb, a jeśli wyłam przy stukaniu w każdy i nacisku na zatoki to zatoki.
Przy zatokach ich przepłukanie solą fizjologiczną o temp. ciała z reguły przynosi ulgę.
Najlepiej jednak udać się do dentysty lub/i laryngologa.
Zapalenie nerwu trójdzielnego to jest inny rodzaj bólu. U mnie zmienia czucie powierzchniowe i ogranicza mimikę.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 20 paź 2014, 21:47

Tak, to może być ząb. Mi przed trzecią operacją kazano zrobić pełną konsultację stomatologiczną ze zdjęciem panoramicznym i dodatkowo wypowiadał się również chirurg twarzowo-szczękowy. W sumie to faktycznie należałoby od tego zacząć. Co do nerwu trójdzielnego - grono laryngologów twierdziło, że muszę mieć FESS, tylko jeden profesor twierdził że to trójdzielny. Poczęstował mnie Amizepinem (lek przeciwpadaczkowy, stosowany również w tym schorzeniu) i jedyne co to dobrze po nim spałem :) Po operacji mam w końcu powietrzne zatoki :) Więc na wstępie wykluczenie stomatologii, potem RTG zatok i na końcu TK, jeśli leczenie nie będzie skuteczne.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 21 paź 2014, 09:36

musze zrobic 2 zdjecia rtg zatoki lewej i górne zeby po lewej stronie chociaz bol jest na 2 zebami szczególnie chociaz pare dni temu promieniowało na wszystkie
czy panoramiczne pokaze tez zatoke lewa czy robic 2 oddzielnie?
protokół immunologiczny,5 praw natury ,dieta antyhistaminowa i przeciw grzybiczna :roll:
Obrazek
Obrazek

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 21 paź 2014, 11:21

Panorama nie obejmie samych zatok, da po prostu obraz stanu całego uzębienia, chociaż pokaże np.: jak blisko jest wypełnienie kanału zęba od dna zatoki, jeśli zęby były w tym miejscu leczone kanałowo. Nie sugeruj się, że ból jest nad dwoma zębami, w tym przypadku to bardzo złudne, stan zapalny może siedzieć w innym miejscu. A nie miałaś tam właśnie "robionych" zębów endodontycznie ? Może stomatolog przepchał materiał do zatoki ? Lepiej zatem zrobić RTG zatok i RTG zębów po lewej stronie.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 21 paź 2014, 11:29

w piatek na pogotowiu na ten rwacy ból dostałam clinadamicynum ,narazie przestało bolec ale nie wychodziłam z domu ,wiec nie wiem czy to zab bo nie zrobił zdjecia zatok czy przypadek bo nie wychodze na dwór
u mnie takie bóle i obrzek polika pojawia sie jak jest zimno lub mocny deszcz czy zawianie
juz jelito zle na antybiotyk zareagowało
Obrazek
Obrazek

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 21 paź 2014, 14:54

Nie bierz klindamycyny przy CU, jak najszybciej idź po zmianę antybiotyku !! Mój gastrolog już na pierwszej wizycie mnie na to uczulił, potrafi bardzo dużo szkody wyrządzić.

1. Czy masz jakieś inne objawy oprócz bólu ?
2. Czy ból nasila się po pochyleniu głowy ?
3. Czy bolą zatoki szczękowe czy również czołowe ?
4. Czy po gardle spływa wydzielina (jeśli tak, to jakiego koloru ?)
5. Czy to pierwszy raz z zatokami czy któryś z kolei - jeśli tak, to jak byłaś leczona ?

Jeśli wolisz,odpisz na priv

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 21 paź 2014, 16:20

juz zjadłam duzo a na jaki zmienic?jutro chyba pojde na rtg
tylko ból niby po tym antybiotyku minał ale nie wiem jak wyjde na dwór co bedzie ,brak kataru
jestem po operacji torbieli w zatoce szczekowej ja mam nadzieje ze to zab
Obrazek
Obrazek

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 21 paź 2014, 16:53

Jeśli to zatoki, to Doxycyclina ew. nawet Zinnat. Dalacin to okropne paskudztwo, mówiłaś na pogotowiu na co chorujesz ? Na Dalacin pójdzie i ząb i zatoki, więc dalej trudno powiedzieć co jest przyczyną bólu. RTG coś rozjaśni, daj znać.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 21 paź 2014, 19:23

mówiłam
jutro moze zrobie zdjecie
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”