Teraz jest 28-05-2017

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

AZATHIOPRINE

Leki hamujące lub osłabiające odpowiedzi immunologiczne

Moderatorzy: kalatos, Pandziaak, cordo, Moderatorzy

Choroba: CD
województwo: podkarpackie

Re: AZATHIOPRINE

Post przez chrzanovy » 01-11-2015

mosterdziej, siema ja lykam na czczo 125 i nudnosci nie mam, ale to u kadego moze byc inaczej pewnie. aza i imuran to wsio jedna rybka
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post przez obyty.z.cu » 01-11-2015

chrzanovy napisał(a): siema ja lykam na czczo 125 i nudnosci nie mam, ale to u kadego moze byc inaczej pewnie

tu też ważna jest ...kondycja pacjenta,waga ,dawka itd.
Przy 90 kg brałem 150 mg AZA i było ok.
Przy wadze poniżej 80 kg 125 było problemem i musiałem zejść do 75 na jakiś czas.
Co innego w zaostrzeniu,co innego w remisji.
Tu jest wiele zmiennych,ale najważniejsza jest kontrola na początku brania..powiedzmy do 3 - 6 mcy.

Temat "nudności" czy problemów z żołądkiem czy przewodem pokarmowym,refluksem ..to może też być problem z działaniem leków.Stąd wielu z nas musi brać IPP itp.,no i odpowiedni ich dobór w formie substancji czynnej.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

województwo: małopolskie

Post przez aguskowatosc89 » 30-11-2016

Potrzebuje pomocy... od kilku dni mam ustalonee nowe leczenie: sulfasalazyna 3x3, metypred 16 mg, azatiopryna 1x2 (50 mg). Mam lesniowskiego-crohna. Schudlam jakies 10 kg w ciagu kilku ostatnich tygodni i w tym nowym leczeniu upatrywalam ratunku, ze w koncu przytyje i nabiore sil. Niesttey mam bardzo duze mdlosci, apetytu jak nei bylo tak nie ma. Prosze, napiszcie jak Wy sobie z tym wszystkim radzicie? Jutro ide do lekarza, bo nie idzie zyc z tymi mdlosciami. Pomozcie...

województwo: małopolskie

Post przez jedza94 » 19-01-2017

mosterdziej napisał(a):Hej,
jak to jest z tymi nudności po Azie? Przemijają? Czy to jest nietolerancja leku przez organizm i powód do odstawienia? Pytałem przed włączeniem leczenia lekarki, ale w sumie mi nie odpowiedziała wprost (ale gdyby pojawiły się wymioty, to mam zmienić lek na inny).
Jestem po 4 tabletkach i na razie - odpukać - czuję się stosunkowo dobrze, ale jest jedna 'drobnostka": drugi dzień czuję, że mnie (na razie raczej lekko) męczy w przełyku, ale nie jest to jakoś bardzo nasilone i może nawet nie określiłbym tego nudnościami. Przejrzałem trochę forum i różnie, niektórzy to "przetrzymywali" i nudności przechodziły, u innych inaczej. Rozumiem, że powód do zmartwienia byłby, gdyby mnie już tak mocno na wymioty brało?
I czy aza może wpływać negatywnie na refluks? Bo od jakiegoś czasu nie biorę leków (w uzgodnieniu z lekarzem) i zastanawiam się, czy nie włączyć ulfamidu i zobaczyć, czy to coś da.

Pytanie z ciekawości: w razie nietolerancji/potrzeby zmiany leku, to jest jakiś sens próbować np. Imuran, jeśli niezbyt dobrze czuło się na Azie Vis? Bo chyba nic innego z tą samą podstawą (Azathioprinum) nie ma?Czy w takim przypadku w grę wchodzi tylko merkaptopuryna?

Azę biorę w południe, jakieś dwie godziny po śniadaniu, ale przed wzięciem jeszcze zjem kanapkę/dwie kanapki, bo w ulotce jest napisane, że to może zniwelować uczucie nudności. Może warto jednak zjeść większy posiłek przed tabletką?

Czy przeszły mdłośći ? Ja mam wymioty bóle brzucha bardzo silne , dostałam controloc , ale nie pomaga.Do tego mogłabym spać cały dzień plus wysypka

województwo: zachodniopomorskie

Post przez leila » 18-03-2017

chciałam zapytac biore azatiopryne od niedawna miała byc brana po to zeby zejsc ze sterydow
teraz jestem na 4 mg metypredu i 100 mg azy
mam krew w kale
czy powinnam zwiekszyc aze czy steryd?pytam tutaj bo niestety mam słabego lekarza ktory nie bardzo angazuje sie w leczenie
powodzenia we wszystkim co robisz,spełnienia marzeń,relaks i spacery:)

Obrazek

Post przez obyty.z.cu » 18-03-2017

leila napisał(a):teraz jestem na 4 mg metypredu i 100 mg azy
mam krew w kale
czy powinnam zwiekszyc aze czy steryd?

AZA zaczyna działać po 2 czy 3 miesiącach, a nie piszesz jak długo ją bierzesz.
W tym przypadku, także Twoja waga jest ważna dla ustalenia dawki AZA !!
Pewnie więc ta dawka będzie w miarę dobra, a podniesienie sterydu to na poprzednią dawkę i przeczekać. Pytanie co znaczy "krew w kale". Często jest tak, że ostatnie zejście z dawki jest kłopotliwe , stąd tak trudno o remisje.
Jeśli tej krwi jest nie dużo, to cofnij się na dawkę wstecz i pociągnij na niej z 2 tygodnie i próbuj znów schodzić.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

województwo: pomorskie

Post przez Jacekx » 18-03-2017

obyty.z.cu napisał(a):
leila napisał(a):teraz jestem na 4 mg metypredu i 100 mg azy
mam krew w kale
czy powinnam zwiekszyc aze czy steryd?

AZA zaczyna działać po 2 czy 3 miesiącach, a nie piszesz jak długo ją bierzesz.
W tym przypadku, także Twoja waga jest ważna dla ustalenia dawki AZA !!
Pewnie więc ta dawka będzie w miarę dobra, a podniesienie sterydu to na poprzednią dawkę i przeczekać. Pytanie co znaczy "krew w kale". Często jest tak, że ostatnie zejście z dawki jest kłopotliwe , stąd tak trudno o remisje.
Jeśli tej krwi jest nie dużo, to cofnij się na dawkę wstecz i pociągnij na niej z 2 tygodnie i próbuj znów schodzić.

To co radzi Obyty.Z.CU a podkreśliłem w cytacie na niebiesko też robiłem i skutkowało... mogłem pracować jako Belfer przy tablicy przez 8 lat ( 8 lat sterydoterapii) .
Ja to co zaznaczyłem określałem byciem przy sterydach na najniższej dawce skutecznej. Czyli schodziłem do najniższej dawki i trwałem na niej.

Też ważne ile tej krwi w kale jak pisze Obyty. Z.Cu ...bo gdy niewiele i głównie przy podtarciu to przyczyną mogą to być zwykłe hemoroidy.

Post przez leila » 20-03-2017

krwi nie jest mało do tego chodzenie do łazienki po kazdym posiłku tez sluz
czy azotriopryna moze wywoływac takie czeste wizyty w wc? no i do tego w momencie wyproznianai bol jelit w momencie przesuwania tresci jelitowej nie wiem skad? bo przedtem tego nie miałam
waze ok 65 kg moze to za duzo 100 mg azy?w szpitalu dawali 125 i 150 mg
chciałam Was spytac w piatek pojde na kolonoskopie czy warto teraz podwyzszac steryd to bedzie zaburzony obraz jelita?

Obrazek

Post przez obyty.z.cu » 20-03-2017

leila napisał(a):krwi nie jest mało do tego chodzenie do łazienki po kazdym posiłku tez sluz
.....waze ok 65 kg moze to za duzo 100 mg azy?w szpitalu dawali 125 i 150 mg
chciałam Was spytac w piatek pojde na kolonoskopie czy warto teraz podwyzszac steryd to bedzie zaburzony obraz jelita?
AZA wcale nie jest tak mała.
Metypred w dawce 4 i jest problem z krwią, czyli nie działa, potrzeba większej dawki, jeśli dużo krwi to i 8 będzie mało.
Sama musisz ocenić czy czekać z tym do piątku czy nie, bo jeśli naprawdę dużo , to po co czekać aż wszystko się posypie. 3 dni na większej dawce może przyblokowac krew, ale nie wyleczy jelita. Obraz pokaże stan zapalny i tak. Pewnie i tak będzie krwawienie kontaktowe bez względu na to czy teraz podwyższysz czy nie.
Jeśli nie jest to aż tak tragiczne to zaczekaj do badania. Tyle, że po takim badaniu "krwawym" najczęściej się sytuacja tylko pogarsza, więc dopytaj tam lekarza co robić.
A po nim to i jak nie będziesz miała wyjścia...plus oczywiście czopki czy wlewki Salofalku.

Post przez leila » 23-03-2017

jutro mam kolonoskopie
chciałam zapytac czy moge pic te soki łaczone Tymbarku jabłko mieta i jabłko wiśnia? niestety sam jabłkowy nie lubie i nie wypije

Obrazek

województwo: śląskie

Post przez cart00n » 23-03-2017

zawsze mówili mi o soku jabłkowym, winogronowym, herbacie i wodzie bez limitu ew. jakaś landrynka :grin:
Diagnoza: Grudzień 2012

Leczenie: Azathioprine 100mg , Pentasa; 3x1g,

Post przez Pandziaak » 23-03-2017

landrynki polecam
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

Post przez leila » 25-03-2017

kolonoskopia wyszła zle
chcialam zapytac czy osoba po wzw typu C ma szanse na leczenei biologiczne ? czy ten fakt przekresla staranie sie o biologiczne?
do momentu pojcscia do szpitala odloze azatripryne jesli nie pomaga to po co brac? co myslicie?

Obrazek

województwo: śląskie

Post przez cart00n » 26-03-2017

wyszła źle ? a dokładniej, masz opis badania ?

co do wzw c musi się wypowiedzieć ktoś mądrzejszy

odnośnie AZA samodzielne odstawienie to wg mnie duży błąd, to lek który nie działa zaraz po zażyciu i tak samo nie przestanie działać zaraz po odstawieniu. Zresztą nie wiesz czy działa bo może właśnie działa i dzięki niej nie jest tak źle jakby być mogło. A skoro piszesz ze kolo wyszło źle to powinnaś dostać jakieś inne leki, być może jakiś steryd żeby podgoić jelito, ale tu powinnaś rozmawiać z lekarzem.
Diagnoza: Grudzień 2012

Leczenie: Azathioprine 100mg , Pentasa; 3x1g,

Poprzednia strona

Powrót do Leki immunosupresyjne