azatiopryna

Leki hamujące lub osłabiające odpowiedzi immunologiczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
moniq

azatiopryna

Post autor: moniq » 23 lip 2003, 02:09

Witanko! W lutym br zdiagnozowano u mnie Crohna. Od marca stan sie unormawa3 poza okresowymi nawrotami silnych bólów (prawie nie ruszam sie wtedy z 3ó?ka). Od kwietnia jestem na prawie ?cis3ej diecie SCD (od 2ch tygodni zjadam kromeczke chleba na ?niadanie i znowu chce mi sie ?ya!). Z powodu dolegliwo?ci bólowych moja lekarka usilnie namawia mnie na terapie azatiopryn?. Wiem, ?e ten lek ma dzia3anie kancerogenne (znajduje sie na li?cie leków rakotwórczych Ministerstwa Zdrowia), poza tym obfituje w paskudne skutki uboczne. Moja choroba ma umiarkowany przebieg, nie bra3am jeszcze sterydów, a wszedzie pisz?, ?e leki immunosupresyjne podaje sie kiedy wszystko inne zawodzi. Trudna decyzja. MO?e kto? z WAs ma za sob? tak? kuracje, ciekawa jestem jak j? zniós3 no i jakie by3y efekty.

Tomek

Azatiopryna

Post autor: Tomek » 28 lip 2003, 10:17

Z tego co wiem to najnowsze badania nie potwierdzaj? zwi?zku pomiedzy stosowaniem azatiopryny w przepisowych dawkach (?rednia 2 mg/kg masy cia3a/dzien) a zwiekszon? zapadalno?ci? na raka. Podawanie tego leku powinno byc ?ci?le monitorowane i dostosowane do reakcji Twojego organizmu (lekarz powinien Ci na ten temat sporo powiedziea). Ja biore azatiopryne od pó3 roku i szczerze mówi?a nie widze poprawy je?li chodzi o ataki bólowe (za to jest troche lepiej pod wzgledem innych dolegliwo?ci typu: pieczenie, przelewanie sie tre?ci pokarmowej, wzdecia etc...). My?le, ?e na pierwszy ogien lepiej spróbowaa Pentasy (ew. sulfasalazyny). Mnie to bardzo pomog3o w pierwszej fazie choroby. Jesli nie jeste? pewna skonsultuj sie jeszcze z innym lekarzem.
Pzdr
tomek (przy okazji zaprasam równie? na moj? strone http://republika.pl/crohn)

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Azatriopryna

Post autor: tomato » 02 lut 2004, 20:15

Przy za?ywaniu Azatriopiny wa?ne s? badania krwi co 2 lub 3 tygodnie. Próby w?trobowe co 3 miesi?ce i w przypadku wyst?pienia cech uszkodzen w?troby lub szpiku nale?y skontaktowaa sie z lekarzem gastroenterologiem i odstawia Azatriopine, to te? lekarz powinien ci powiedziea.

Beata
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Re: azatiopryna

Post autor: Beata » 04 lut 2004, 23:29

Czy Zinacef to antybiotyk? Bo mnie lekarze przestrzegali przed antybiotykami-mog? spowodowaa ostry rzut choroby.

tomato
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: tomato » 05 lut 2004, 13:54

Droga Jolu. Z zaciekawieniem i jednocze?nie smutkiem czytam to co piszesz o córce. Jeszcze bardziej mnie to u?wiadamia ?e CU jest chorob? niezbadan? do konca i wystepuj? przy okazji ró?ne choroby wspó3istniej?ce. Posiadam ksi??ke w której s? opisane ró?ne choroby wspó3istniej?ce przy CU, niestety teraz j? porzyczy3em, kiedy tylko j? odzyskam poczytam o ropniach wystepuj?cych u twojej córki. Je?li bedziesz chcia3a to ostaram sie jako? przeskanowaa (chocia? fragmety) i przes3aa Ci je. Gor?ce pozdrowienia przesy3a Tomek (tomato).

Handzia

Post autor: Handzia » 05 lut 2004, 14:53

Jolu chcia3am Cie troszke pocieszya.Sama bra3am wielokrotnie do?ylnie Augmentin bez skutków ubocznych ,a jak raz wzie3am doustnie to zaraz wyl?dowa3am w szpitalu.Bedzie dobrze! Nie zapominaj tylko o po?ytecznych bakteriach np Lacidofil.Jeszcze jedno, kiedy? Ci pisa3am ,?e znajoma 20 latka jest leczona tak jak Twoja córka i rozmawia3am dzi? z jej mam? , jej córka te? boryka3a sie z ró?nymi wrzodami na nodze mia3a je w 3 miejscach i po operacji ma du?e blizny.Lekarze równie? jej nie potrafi? dok3adnie powiedziea ,co jest tego przyczyn?.

Beata
Debiutant ✽

Post autor: Beata » 06 lut 2004, 22:13

Do Joli: trzymam kciuki za Ole i wierze, ?e wszystko bedzie dobrze.

Do Tomka: czy mo?esz podaa tytu3 i autora tej ksi??ki, o której wspomnia3e??

Pozdrawiam Was Serdecznie

Aga
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Aga » 02 mar 2006, 19:04

boje sie szczerze mowiąc po tych wypowiedziach brac azatriopryny (imuran) czesto mnie piecze to jelito ale takie skutki uboczne?!
a czy można powiedziec ze jest to chemia w tabletkach? bo mi mowią ze ja chemie dostalam w tabletkach i zalamałam sie troche ale to chyba nie ma nic wspolnego z chemią prawda?

Alicja
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Alicja » 02 mar 2006, 19:43

Ja też słyszałam , od lekarza rodzinnego zresztą, że to chemia w tabletkach, i też się bałam podac dziecku, ale zaufalam naszemu gastro i nie żałuję - od roku mamy remisję :D

Aga
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Aga » 24 mar 2006, 20:48

biore imuran od tygodnia- zrobiłam badania przed braniem leku i po braniu tygodniowym a oto wyniki :
PRZED BRANIEM: PO BRANIU TYGODNIOWYM:
WBC-11,6 14,2
RBC-4,72 4,69
HGB-13,0, 13,2
HCT-39,6, 40,4
MCV 83,9 86,1
MCH 27,5 28,1
MCHC 32,8 32,7
PLT 347 376
WZóR KRWINEK BAłYCH:
PAłECZKOWATE-2 0
PODZIELONE-78 80
KWASOCHłONNE-2 0
LIMFOCYTY-14 14
MONOCYTY-4 6
cHYBA NIC SIE NIE DZIEJE PRAWDA? BIORE DALEJ PRZYNAJmniej tak myśle może ktos mi przetłumaczy czy myśle dobrze czy źle?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 26 mar 2006, 18:55

trzeba poczekac na efekt troszke dluzej niz tydzien
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 26 mar 2006, 19:05

W zestawie badań brakuje alfa-amylazy, a efekt brania azatiopryny jest opóźniony do 3 iesiący. poczytaj na stronach J-elity
mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 26 mar 2006, 20:27

ja mysle ze takie badania bardziej specjalistyczne robi sie glownie jesli ktos ma dolegliwosci...np. alfa amylaza-trzustka,chociaz warto raz na jakis czas.
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 27 mar 2006, 22:19

dnym z działan nieprządanych mogącym pojawić sie w pierwszym miesiącu choroby jest zapalenie trzustki ustępujace samoistnie po odstawieniu leku. Dlatego cotygodniowe oznaczanie alfa-amylazy jest konieczne, aby wcześnie wychwycić to dzialanie niepożądane.
Mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 27 mar 2006, 22:44

no objawy w ostrym zapaleniu trzustki to raczej trudno przeoczyc... :roll:
Obrazek

ODPOWIEDZ