Retinoidy a Crohn

Miejsce na wszelkie inne leki, które nie zostały wymienione w innych podforach

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 20 wrz 2007, 19:01

natala09 pisze:Mam pytanie ile mogą trwać bole mięsni przy schodzeniu z encortonu ? i czy trwaja one tez wtedy jak go sie wcale nie bierze ? tzn. po calkowitym odstawieniu ?
Siemka!
ja skończyłam brać Encorton prawie trzy miesiące temu a brałam go przez prawie cztery miechy no i do tej pory jeszcze mam lekkie bóle mięśni i stawów. Tak więc trzeba się uzbroić w cierpliwość w końcu przecież musi kiedyś przestać boleć :wink:
Mam do was pytanko, czy ktoś orientuje się, jak szkodliwe może być przyjmowanie doustnych retinoidów (np. Aknenormin, Roaccutane) przy chorobie Crohn'a ale w stanie remisji. Bo mam paskudny trądzik posterydowy i dermatolog chciałby mi zapodać właśnie taki lek tylko się bał czy mi na flaki nie zaszkodzi. No więc jak to jest z tymi retinoidami :?:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: ranka » 20 wrz 2007, 19:11

radzilabym sie zastanowic nad tym lekiem.
Roaccutane jest to bardzo silny lek i tylko naprawde paskudny tradzik powinien byc nim leczony.Tak mowili mi dermatolodzy.

Pacjent leczony roaccutane mial tradzik w postaci malych guzow mniej wiecej 2 na 2 cm,schodzacy na plecy i wtedy zastosowanie tego leku bylo jak najbardziej uzasadnione.

Jesli jest to tradzik posterydowy,sprobowalabym zastosowac te retinoidy w postaci masci.
Obrazek

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 20 wrz 2007, 22:21

Dzięki za odpowiedź Ranka.
No ja właśnie na razie używam Isotrexinu ale dopiero 2 dni. Przez te głupie krosty wylądowałam w szpitalu na dermatologii, nie mam ich na twarzy (NA SZCZęśCIE!) tylko na szyji, mam nadzieje że powoli to się wygoi. ale jestem ciekawa czy gdybym zastosowała ten retinoid (proponowali mi Aknenormin) to czy Crohn znów by się "objawił" w całej swej okazałości :neutral:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: ranka » 20 wrz 2007, 22:24

mozliwe.no i pamietaj,podczas stosowania roaccutane konieczna antykoncepcja.
Obrazek

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 20 wrz 2007, 22:41

Wiem, wiem, już mnie uświadomili :mrgreen: w szpitalu o tym. Z resztą biorę Imuran więc i tak w ciążę zajść mi nie wolno :cry:

Megdi
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2010, 19:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Megdi » 12 sty 2010, 19:06

Witam, nastąpiło u mnie nasilenie trądziku (już rok temu miałam ten problem i miałam zacząć kurację Roaccutanem, ale akurat wyjeżdżałam itd...)

Jak powiedziała Pani dermatolog, mam trądzik posterydowy (obecnie przyjmuję 8 mg Metypredu + 3x2 Asamax 500) i generalnie moja buzia wygląda dość ekstremalnie (zanim zaczęłam przyjmować leki już były problemy z cerą).

W piątek idę na konsultację z lekarzem, ale póki co może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tym temacie, a mianowicie przyjmowanie izotretinoiny podzczas brania w.w. leków i Crohna?
Szperając w internecie natknęłam się na informacje, że tego typu leki mogą "wywołać" tę chorobę, więc jestem w kropce.


Pozdrawiam :)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 12 sty 2010, 20:03

Megdi pisze:tego typu leki mogą "wywołać" tę chorobę,
mogą wywołać zaostrzenie choroby (patrz wyżej - post ranki), a nie chorobę, bo jak dotąd nie wiadomo co powoduje, że zaczynamy chorować.
ja poprzestałam na smarowaniu zmian Isotrexinem (izotretinoina), bo jednak bałam się nawrotu Crohna i stwierdzam, że pomogło, syfy zniknęły, a to że zostały blizny, to już inna para kaloszy :wink: za późno zaczęłam stosować wyżej wymieniony specyfik.
A Ty nic nie używasz zewnętrznie, żadnych retinoidów? ja bym radziła Ci nie zwlekać z tym, szczególnie, że na buźce masz.
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Megdi
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2010, 19:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Megdi » 12 sty 2010, 21:09

Różne maści już przerabiałam... Niestety, problem trzeba zlikwidować od wewntąrz :(

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 12 sty 2010, 21:48

Megdi pisze:Różne maści już przerabiałam...
jakie? bo ja też nie jednym już smarowałam i efektów nie było ;/ a przerabiałaś maści/żele/kremy z retinoidami właśnie?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Megdi
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2010, 19:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Megdi » 12 sty 2010, 21:54

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego po roku walki jestem już zdecydowana użyć broni masowego rażenia :D

Już nie pamiętam nazw maści, którymi traktowałam twarz, na pewno używałam Isotrexu i Brevoxylu, ale było tego dużo więcej.
Piłam też zioła, bratka, łykałam wszelkie specyfiki (nie anytbiotyki)... Ile tak można?

Jeśli jednak okaże się, że nie będę mogła przyjmować nic doustnie, nadal będę bawić się w maści, ale niestety to nie da efektu takiego, jakiego oczekuję :(

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: ranka » 12 sty 2010, 22:05

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Zabusiu chyba niekoniecznie.
To tak jak z zaostrzeniem, u jednego szybciej u jednego wolniej i znaczenie maja leki.
Duze wrecz znakomite efekty przynosi tretynoina nawet w masci bo dziala jako jedyna z retinoidow p/zmarszczkowo :)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Natalka » 12 sty 2010, 22:38

ranka pisze:Duze wrecz znakomite efekty przynosi tretynoina
używałam Atrederm (po sterydach, na plecy) i faktycznie efekt był bardzo dobry i nie trzeba było długo czekać na niego, wiadomo minusem jest, że może silnie podrażnić skórę, ale wtedy można aplikować rzadziej, niecodziennie.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Megdi
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2010, 19:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Megdi » 14 sty 2010, 14:58

Skonsultowałam się dziś z lekarzem. Jeśli nie spróbuję, nie będę wiedziała, jakie skutki może mieć dla mnie stosowanie tego leku.
Dla pewności pójdę do jeszcze innego lekarza, poproszę o zmniejszenie dawki sterydu (lub całkowitej rezygnacji z niego - być może wtedy buzia wróci do normy).
Przyjmuję go pół roku, to trochę za długo. Moja wina, że nie konsultowałam się z lekarzem.

Pozdrawiam :)

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 287
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: Horadoopka » 18 sty 2010, 10:05

W zeszłym roku przeszłam pełna kurację retinoidami (Izotek). Niestety mogły się one przyczynić do tego ,że mam teraz CU... :smutny:
Ten lek to ostateczność, szczegolnie, gdy organizm nie jest do końca zdrowy...

paul85
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 24 cze 2010, 00:38
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Wioska Opimpijska

Re: Retinoidy a Crohn

Post autor: paul85 » 24 cze 2010, 00:55

Od niedawna rozpocząłem kurację lekiem Aknenormin i Isotrexin. Ponieważ jestem przygotowywany do leczenia biologicznego - remicade. Jednak najpierw przed podaniem tego leku trzeba podleczyć skórę (w szczególności plecy). Ponieważ od jakiegoś czasu biorę Encorton 10mg - tragedia. Wspólnie gastrolog i dermatolog zdecydowali mi podać te leki dermatologiczne. Teoretycznie uznali, że nie powinno to pogorszyć stanu zdrowia, lecz powiedzieli, że jeżeli coś zacznie się dziać to natychmiast mam odstawić Aknenormin. Również przed podaniem Aknenormin miałem wykonane badanie lipidogramu - co niby potwierdziło że mogę brać ten lek. Przed wykryciem choroby CU leczyłem już się wcześniej dermatologicznie Tetralysalem, lecz musiałem przerwać to leczenie z uwagi na wykrycie CU. Obecny dermatolog stwierdził że był to zbieg okoliczności i Tetralysal z chorobą nie miał nic wspólnego. Również obawiam się leczenia Aknenormin ale próbować trzeba, jak nie wyjdzie to trudno. Jak będę miał jakieś głębsze spostrzeżenia na temat Aknenormin to opiszę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki Niezwiązane Bezpośrednio z NZJ”