UTRATA SŁUCHU po antybiotykach-?

Miejsce na wszelkie inne leki, które nie zostały wymienione w innych podforach

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
olga13
Debiutant ✽
Choroba: CD u brata/siostry
województwo: mazowieckie

UTRATA SŁUCHU po antybiotykach-?

Post autor: olga13 » 29 gru 2009, 20:52

Witam serdecznie! Mój brat choruje na CD od 12 lat i aktualnie przebywa w szpitalu. Jest już po 3 operacjach. Na dwunastnicy kolejny raz zrobiła sie przetoka , lekarze zdecydowali ze teraz tylko zywienie pozajelitowe i czekamy az samo sie zrosnie... Rafal trafil do szpitala w bardzo ciężkim stanie i lekarze podawali mu silne antybiotyki co prawdopodobnie uszkodzilo słuch. Badania laryngologa nie powiedzialy nic nowego... Lekarz rozłożyl rece, nie wie dlaczego pacjent nie slyszy, wysunal tylko kilka mozliwych hipotez. Moze ktos spotkal sie juz z takim przypadkiem? Bylabym bardzo wdzieczna za jakakolwiek informacje na ten temat. Pozdrawiam Olga

doprecyzowałam temat
Ostatnio zmieniony 29 gru 2009, 21:43 przez olga13, łącznie zmieniany 1 raz.

olga13
Debiutant ✽

Re: UTRATA SŁUCHU po antybiotykach-?

Post autor: olga13 » 29 gru 2009, 21:33

taka teorie wysunal lekarz. A ja spotkalam sie juz w kilku przypadkach kiedy antybiotyki zniszczyly sluch, Rafal nie jest osobliwym przypadkiem

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Raysha » 29 gru 2009, 22:48

Ja jestem niedosłysząca prawdopodobnie z antybiotyków, ale nie jest to udowodnione. Nie wiem jaki antybiotyk to był.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 29 gru 2009, 22:59

Torvik pisze:pierwszy raz się spotykam ze stwierdzeniem, że antybiotyki mogą zniszczyć słuch
stąd http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul. ... ykulu=1067
4. Antybiotyki aminoglikozydowe (gentamycyna, biodacyna, neomycyna) - dość często wywołują działania niepożądane. Uszkodzenie nerek występuje u około 5-25 procent leczonych aminoglikozydami i jest zazwyczaj odwracalne. Uszkodzenie słuchu po aminoglikozydach występuje u ok. 0,5-3 procent leczonych i dotyczy ucha wewnętrznego. Jest to jednak najczęściej uszkodzenie nieodwracalne.
w wikipedii też jest :wink: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_ototoksyczne
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 30 gru 2009, 11:39

Niestety, to prawda.Mój najstarszy syn-wcześniak miał podawaną gentamycynę i to ona najprawdopodobniej uszkodziła mu słuch. Lek otrzymał w pierwszych tygodniach życia, dziś ma 11 lat i niestety musi nosić aparaty słuchowe, na szczęście nie stracił słuchu całkowicie.
Tak, jak napisała Natalka, jest grupa antybiotyków, które mogą powodować problemy ze słuchem.
Najlepiej starajcie się o konsultację w Kajetanach w Instytucie prof. Skarżyńskiego i to jak najszybciej, bo im później zaczyna się leczenie, tym mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Jesteście z mazowieckiego, więc nie czekajcie tylko, jak najszybciej załatwiajcie wizytę, bo tam się długo czeka.
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 30 gru 2009, 11:56

Moja mama jako niespelna roczny dzieciak dostawala jakis antybiotyk na zapalenie pluc , lezala w szpitalu w nidzicy w 1961 roku i teraz na jedno ucho nie slyszy wcale ma na to rente

olga13
Debiutant ✽

Post autor: olga13 » 30 gru 2009, 20:59

doelli...- ale Rafał jest teraz w szpitalu i wyjazd nie wchodzi w gre... Wiec co mamy robic?

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 01 sty 2010, 12:21

olga13,
To nic, poproście lekarza rodzinnego o skierowanie do Instytutu, niech wpisze numer jednostki chorobowej i jak najszybciej go zarejestrujcie, tam się czeka na termin czasami do pół roku, więc Rafał na pewno wyjdzie, możecie też w razie czego poprosić o przepustkę i zawieść go na wizytę.Prywatnie do Profesora też są odległe terminy...jak chcecie namiary, to dajcie znać na PW
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

Zablokowany

Wróć do „Leki Niezwiązane Bezpośrednio z NZJ”