Jakie leki mam brac???

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
robkozg
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Jakie leki mam brac???

Post autor: robkozg » 18 mar 2007, 16:26

Mam dylemat, jakis czas temu zaostrzyla mi sie choroba, przez to ze nie bralem lekow przez miesiac. Dzwonilem do mojej lekarki, ale nie stac mnie teraz na zaplacenie za wizyte 70zl plus leki...wpadlem na pomysl zeby isc do szpitala albo do lekarza ogolnego. 1,5 msc temu mialem rektoskopie, ktora wykazala zajecia dolnego odcinka jelita. Choruje juz na CU od ponad roku. Czy bedzie rozsadne poproszenie w szpitalu lub u lekarza, zeby wypisali mi np. Sulfasalazin EN?I tak na ta chorobe sa tylko 3 leki....a ja starsznie duzo krwi mam, bole zaladka co jakis czas i wizyty w toalecie ok 8 razy dziennie. Jakby mi przepisali to w jakich ilosciach brac ten lek i czy jak przejdzie odlozyc go i brac pentase w czopkach od nowa?Prosze o rade!!!
<<<Niech ZDROWIE bedzie z Wami>>>

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Jakie leki mam brac???

Post autor: Patryśka » 18 mar 2007, 16:39

robkozg ja mysle ze tez nie mozemy tak do konca brac odpowiedzialnosci za to...a co jesli nasze rady tez nic nie pomoga? najlepszy bylby lekarz anie mozesz z lekarzem sie ugadac ze np teraz nie masz dasz kiedys albo w ratach?Przeciez to tez czlowiek powinien zrozumiec.

Adam

Post autor: Adam » 18 mar 2007, 16:40

na te chorobe jest duzo lekow, ja np od kilku lat bralem imuran,hydrokortyzol,budenofalk wczesniej kiedys pentase,enkorton itd, lekow jest sporo..

Adam

Post autor: Adam » 18 mar 2007, 16:44

Patryśka pisze:robkozg ja mysle ze tez nie mozemy tak do konca brac odpowiedzialnosci za to...a co jesli nasze rady tez nic nie pomoga? najlepszy bylby lekarz anie mozesz z lekarzem sie ugadac ze np teraz nie masz dasz kiedys albo w ratach?Przeciez to tez czlowiek powinien zrozumiec.
oh, zdziwila bys sie.. takie czasy ze jak ze skierowania bedziesz normalnie w szpitalu to bedzie patrzec tak jak na myszy i przechodzic, a jak bylas prywatnie (100zl) to jakies emocje okaze, zainteresuje sie, przemysli badania i potem zleci, badania sa lepiej dobrane, mniej sie lezy, lekarz tak bardziej jest czlowiekiem czyli mialem miec tam np do gardla ta rurke (w trakcie gastroskopii na zywca ja wkladaja jakos jednoczesnie i pompuja powietrze do jelit) i kontrast, zlecil to jeden lekarz a ten co chodze prywatnie (prof) stwierdzil ze to nie jest konieczne, a to badanie to tortury

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃

Post autor: Patryśka » 18 mar 2007, 16:49

Adam pisze:oh, zdziwila bys sie..
ja akurat mam nadzieje ze lekarz robkozg jest inny nie generalizuje ...

Adam

Post autor: Adam » 18 mar 2007, 16:52

powie ze nie moze wypisywac i to prawda, musisz byc w szpitalu zapisana albo w jego prywatnej przychodni, bo nie mozna tak po prostu isc po jakies recepty bo recepty musza byc z czegos i na jakiejs podstawie

robkozg
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: robkozg » 18 mar 2007, 20:01

Bylem w szpitalu i nie chciano mnie przyjac, pielegniarke malo obchodzilo co mi jest a najbardziej przejela sie ze nie mam skierowania. Nie chcialem sie denerwowac i wyszedlem. Jutro zarejestruje sie w przychodni, bede czekal caly dzien na przyjecie i w kolejce kilka godzin po $#@$# recepte. Ja juz nie mowie, ze to skandal ale to nie jest normalne. Do mojej lekarki nie pojde, nie bede prosil jak zebrak zebym mogl pozniej zaplacic....a ja tylko chce recepte, na leki ktore pozwola mi znow normalnie zyc :smutny:

Adam

Post autor: Adam » 18 mar 2007, 20:53

pech..

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 18 mar 2007, 20:59

Adam pisze:pech..
daruj sobie takie posty jak ten (jednowyrazowe nic nie wnoszące do rozmowy)

jak nie masz nic konkretnego do przekazania co moglo by komuś pomóc to odpuść

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃

Post autor: Patryśka » 18 mar 2007, 21:01

robkozg pisze:bede czekal caly dzien na przyjecie i w kolejce kilka godzin po $#@$# recepte
A jesli ci sie nie uda zalatwic? Czasem lepiej sie poswiecic..I czemu od razu jak zebrak powinna wiedziec ze nie kazdemu sie tak powodzi jak jej i ze nie kazdy jest zdrowy :)

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 18 mar 2007, 21:15

Robkozg, raczej nie masz wyjścia, szpital bez skierowania nie przyjmie, trzeba ten pierwszy raz przesiedzieć w przychodni. Wtedy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić receptę. Zabierz ze sobą wszystkie wyniki badań i dokładny spis tego, co poprzednio przepisała Ci lekarka do której dotąd chodziłeś. Ale tu jest problem, bo brałeś tylko czopek pentasy. A to w Twoim obecnym stanie jest zdecydowanie za mało.

Lekarze pierwszego kontaktu raczej kiepsko się na CU znają. Więc lekarz będzie raczej chciał Ci dać tylko skierowanie do specjalisty gastro, a na wizytę u specjalisty to trzeba czekać pewnie z dwa miesiące. A Ty nie możesz czekać, musisz dostać receptę. Patryśka ma rację, że dawki leków to musi ustalać specjalista. Dlatego ja powiem tylko, co w takim stanie jak obecnie Twój zastosowałby mój lekarz. Byłoby to co najmniej 3x2 tabletki 500mg Sulfy EN lub Asamaxu i koniecznie czopki Salofalku jeden po południu i jeden na noc lub tylko jeden na noc. Jeżeli dostaniesz Sulfę, to koniecznie do tego musisz dostać kwas foliowy 15mg na dzień.

Czopki Salofalku mają o połowę mniej mesalazyny niż Pentasa, bo tylko 500mg, ale też są zdecydowanie tańsze i mają konsystencję wosku i kształt czopka, więc zero problemów z aplikacją. I na receptę na taki zastaw jeżeli się postarasz to myślę, ze uda Ci sie namówić lekarza POZ. I biorąc taki zestaw możesz poczekać na wizytę u specjalisty. Bo specjalista zaproponowałby do tego jeszcze sterydy, albo jako wlewki hydrokortyzonu, albo w tabletkach. Ale na to, to raczej wątpię, aby lekarz POZ się szarpnął, bo sterydy, to już jest wyższa szkoła jazdy.

Pozdrawiam
Tomy

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 mar 2007, 21:17

Tomy,czopki moga pomoc.Jestem zywym przykladem.Wazne czy nie ma goraczki,i zlego stanu ogolnego.
I nie polecam czopkow Salofalku na zaostrzenie bo maja tylko 500 mg.Trzeba z grubej rury czyli 1 g.wlewki z hydrokortyzonu tez polecam na zaostrzenie.Raczej nie bawilabym sie na poczatku w doustne sterydy.to jest koncowka grubego.szkoda organizmu.lepsze beda wlewki.
Ja nie biore lekow doustnych a nie mialam zaostrrzenia od roku.warunek?caly czas na czopkach Pentasa.
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 18 mar 2007, 21:31

Ranka, a czytałaś o objawach Robkozga? 8 wizyt w WC, dużo krwi, bóle brzucha. Takie objawy, to lekarze określają jako stan średnio ciężki. To jak 1 czopek Pentasy może wystarczyć? Ja nie twierdzę, że czopek Pentasy nie może pomóc. Twierdzę tylko, że to jest za mało. Ja nigdy nie miałem temperatury nawet przy mega zaostrzeniu. I ja zawsze brałem czopki Salofalku i w zaostrzeniu i potem. I dają świetne efekty. Można wziąć dwa: jeden po południu i jeden na noc, więc jest dłuższy czas działania. I też jest w sumie 1gram mesalazyny, i jest to zdecydowanie tańsze leczenie. Jednym czopkiem Pentasy, to można podtrzymywać remisję, a nie leczyć zaostrzenie.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 mar 2007, 21:50

oj leczyc leczyc mozna,ja zawsze tylko Pentasa leczylam zaostrzenie.najbardziej skuteczne jak dla mnie.wszystko zalezy od organizmu co powtarzam caly czas.Ja nigdy nie mialam temperatury,krew sie lała,mega zaparcia utrzymujace sie tydzien.aplikacja czopka-przeszlo.
oczywiscie ze mozna dwa czopki dziennie,ale nie wiem czy to sie nie mija z celem skoro sa biegunki.po prostu szybko mu wyleci.
a po co brac tabletki skoro one nie pomoga tak jak leczenie miejscowe??
no i pisalam o wlewkach ze sterydow,mysle ze moze pomoc,chociaz na mnie nie dzialaly,chyba ze mowimy o dzialaniu przeczyszczajacym,to owszem. :lol:
reasumując-leczenie miejscowe,tak ja mysle.ale co mysli jego lekarz?nie mam pojecia.nie jestem specjalista, a tym bardziej gastro
Obrazek

robkozg
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: robkozg » 18 mar 2007, 22:09

To Ci zazdorszcze ranka...pentasa od 2 tygodni nic nie daje:/ Jutro poprosze lekarza o Sulfe EN i ten kwas (do czego on jest?) tak jak Tom pisal. Mam nadzieje, ze mi przejdzie i nie bede musial robic wlewek. Wyplate mam 10 wiec troche jeszcze czasu, ale jak do tego czasu nic sie nie zmieni ide do gastrologa, obojetnie jakiego. A skierowanie przy okazji tez wezme, za 2 miesiace moze jak sie dostane moze sie przydac. Przy okazji zmienie lekarke w przyszlosci, bo ta mi teraz nie odpowiada. A pentase zostawie, 2 czopki dziennie to niezbyt mozliwe w moim przypadku. W sumie mam teraz goraczke i dosc tego bolu echhh...zeby tylko ta Sulfa pomogla :smutny: Dziekuje BARDZOOOO wszystkim za rady! :roll:

Zablokowany

Wróć do „Inne”