Teraz jest 28-05-2017

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Czy to NZJ ?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: kalatos, Pandziaak, cordo, Moderatorzy

Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Czy to NZJ ?

Post przez eddie » 19-05-2017

Witajcie, już kiedyś do was pisałem w sprawie mojej żony, niestety całe moje życie to pasmo niepowodzeń i oto i ja trafiłem wczoraj na kolonoskopię, oto jej wynik:
"Aparat wprowadzono do końcowego odcinka jelita krętego. W oglądanym odcinku zwraca uwagę spastyczna haustracja i nasilona perystaltyka całego jelita grubego. W odcinku od przejścia esioczo-prostniczego do zgięcia esiczo-zstępniczego widoczne dość liczne wybroczyny w śluzówce z obecnością drobnych nadżerek z obrzękiem śluzówki i wydzielaniem śluzu. Pobrano wycinki ze śluzówki do badania histo-pat. W kanale odbytu obecne żylaki II stopnia z nie zmienioną ścianą (przygotowane B-9)

Dgn: Colon Irritabile. Colitis ad dgn."

Nie mam jeszcze wyników histopatu, ale chyba z opisu można wywnioskować że to któraś z NZJ ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc ...
Ostatnio edytowano 19-05-2017 przez eddie, łącznie edytowano 1 raz

Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Re: Czy to NZJ ?

Post przez Luki36 » 19-05-2017

Wujek google odpowiada,że to zespół jelita drażliwego. Stan zapalny jelita, do dalszej diagnozy.
Poczekaj na wyniki histo-pato i nie panikuj :)

Pozdro
Ostatnio edytowano 19-05-2017 przez Luki36, łącznie edytowano 1 raz
Na razie, bez leków

To mi się też udało wyczytać, ale od czego może być stan zapalny jelita grubego jak nie od NZJ ? Z tego co czytałem to inne choroby zapalne jelit nie dają takich objawów jak nadżerki i wybroczyny. Dodam że mam krew utajoną w kale.

eddie napisał(a):To mi się też udało wyczytać, ale od czego może być stan zapalny jelita grubego jak nie od NZJ ?

Ekspertem nie jestem, ale jelito drażliwe też może dać jakiś stan zapalny jelita (ale niech ktoś inny sie wypowie).
Wycinki po badaniu wiecej rozświetą całą sytuację.

eddie napisał(a):Dodam że mam krew utajoną w kale.

Przy hemoroidach to chyba często tak może wyjść. Ale też niech ktoś potwierdzi.

Ps. A coś Ci w ogóle jest? Tzn, to że miałeś kolonkę, to wiemy, ale czy są jakieś inne objawy? Rozwolnienie, bóle brzucha, jakies słabwe wyniki krwi, etc. ?
Na razie, bez leków

Ogólnie problem rozpoczął się na jesieni tamtego roku, zaraz po diagnozie żony :( Miałem biegunkę 3-4 razy dziennie, tylko w zasadzie rano. Trwało to ok 3-4 tygodni. Lekarz stwierdził IBS, dostałem leki na IBS i problem takiej ostrej biegunki się uspokoił. Później w zasadzie cały czas miałem śluz w stolcu i mimo że stolce było 1-3 dziennie to były częściej luźne ale uformowane, czasem zdarzyła się biegunka albo papkowaty stolec. Objawy widocznie nie były bardzo uciążliwe bo w sumie nie przeszkadzały mi w funkcjonowaniu.
Niestety jakieś 1.5 miesiące temu zaczęła mnie boleć stopa i kłuć w różnych stawach, poszedłem do mojego reumatologa bo przy okazji mam tocznia i ona kazała zrobić usg i rtg, ale ja zacząłem się zastawiać czy bóle stawów nie łączą się z problemami jelitowymi, przerabiałem to w tamtym roku na żonie :( i postanowiłem zrobić krew utajoną i żelazo. Niestety wyszła krew utajona i żelazo obniżone od 9.5 do 10.5. Już wtedy wiedziałem że zaczęło się wszystko układać w całość, tym bardziej że między czasie zaczęły mnie boleć plecy, tylko tutaj to ja nie wiem czy to ból os jelit czy os depresji w którą wpadłem jak się dowiedziałem że mam krew utajoną. Tak od kilku tygodni żyje w depresji, mam dość życia, poszedłem do psychiatry dostałem leki, mam zamiar je zacząć przyjmować, ale co to zmieni ? Chora żona, chory ja i dodatkowo chyba dostałem kolejną super rzecz w postaci WZJ albo Crohna :( Pozdrawiam was i proszę pomóżcie.

eddie napisał(a):Ogólnie problem rozpoczął się na jesieni tamtego roku, zaraz po diagnozie żony :( Miałem biegunkę 3-4 razy dziennie, tylko w zasadzie rano. Trwało to ok 3-4 tygodni. Lekarz stwierdził IBS, dostałem leki na IBS i problem takiej ostrej biegunki się uspokoił. Później w zasadzie cały czas miałem śluz w stolcu i mimo że stolce było 1-3 dziennie to były częściej luźne ale uformowane, czasem zdarzyła się biegunka albo papkowaty stolec. Objawy widocznie nie były bardzo uciążliwe bo w sumie nie przeszkadzały mi w funkcjonowaniu.
Niestety jakieś 1.5 miesiące temu zaczęła mnie boleć stopa i kłuć w różnych stawach, poszedłem do mojego reumatologa bo przy okazji mam tocznia i ona kazała zrobić usg i rtg, ale ja zacząłem się zastawiać czy bóle stawów nie łączą się z problemami jelitowymi, przerabiałem to w tamtym roku na żonie :( i postanowiłem zrobić krew utajoną i żelazo. Niestety wyszła krew utajona i żelazo obniżone od 9.5 do 10.5. Już wtedy wiedziałem że zaczęło się wszystko układać w całość, tym bardziej że między czasie zaczęły mnie boleć plecy, tylko tutaj to ja nie wiem czy to ból os jelit czy os depresji w którą wpadłem jak się dowiedziałem że mam krew utajoną. Tak od kilku tygodni żyje w depresji, mam dość życia, poszedłem do psychiatry dostałem leki, mam zamiar je zacząć przyjmować, ale co to zmieni ? Chora żona, chory ja i dodatkowo chyba dostałem kolejną super rzecz w postaci WZJ albo Crohna :( Pozdrawiam was i proszę pomóżcie.

Zacznij.
Na razie, bez leków

Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post przez Noelia » 19-05-2017

eddie napisał(a):spastyczna haustracja i nasilona perystaltyka całego jelita grubego.

Prawdopodobnie z tego powodu lekarz napisał Dgn. Colon Irritabile, czyli IBS.
eddie napisał(a):widoczne dość liczne wybroczyny w śluzówce z obecnością drobnych nadżerek z obrzękiem śluzówki i wydzielaniem śluzu.

Bardzo podobny opis kolonki (plus jeszcze dużo innych "atrakcji" np. owrzodzenia, krwawienie kontaktowe, zatarcie rysunku naczyń) miał mój mąż - diagnoza CU.
Musisz poczekać na wyniki wycinków. Do tego czasu nie ma się co zamartwiać (łatwo powiedzieć - wiem).
Trzymaj się, jakoś to będzie :roll:

Dziękuję za odpowiedź, ja jednak chciałbym się jednak łudzić że to nie CU. Twój mąż na pewno miał agresywniejszą postać CU, nawet w wynikach koloskopii wygląda to troszkę inaczej. Jedyne co mnie zastanawia to jeżeli to miało by być CU to czemu nie ma zmian w odbytnicy, która to ponoć prawie zawsze jest zajęta i zapalenie przesuwa się dalej na esice. U mnie wychodzi na to że zajęta jest tylko esica.

Post przez Noelia » 19-05-2017

eddie napisał(a):Twój mąż na pewno miał agresywniejszą postać CU

Objawy też miał agresywniejsze: biegunka ponad 20 razy dziennie, krwi dużo (badania na utajoną nawet nigdy nie robił, bo i po co w tym przypadku), gorączka z dreszczami i potami, bardzo silny ból - taki serio ścinający z nóg, aż niemal do omdlenia.
U Ciebie nie jest źle, więc nie panikuj zatem :roll:

eddie napisał(a):jeżeli to miało by być CU to czemu nie ma zmian w odbytnicy, która to ponoć prawie zawsze jest zajęta

W niemal 100% przypadków odbytnica jest zajęta.
U Ciebie to raczej jakieś inne zapalenie, może nie choroba przewlekła.
Wycinki powinny dać odpowiedź :)

Nie CU ale już CD tak, bo zmiany są odcinkowe - teraz to mi się gorąco zrobiło jak na to wpadłem i mam dość, to już chyba najgorsza z opcji :(

Post przez Noelia » 20-05-2017

Z opisu nie wynika, że zmiany są odcinkowe.
Odcinkowe tzn. odcinki zmienione chorobowo oddzielone odcinkami zupełnie zdrowymi.
A u Ciebie są zmiany tylko w jednym odcinku i to wszystko.
Stan zapalny, nadżerki i obrzęk świadczą o tym, że to nie tylko IBS - bo to jest jedynie choroba czynnościowa (np. ta nasilona perystaltyka).
Twój opis to ani klasyczne CU, ani klasyczne CD.
Ale różnie może być, trzeba czekać na hist-pat.
Póki co się nie załamuj bez powodu :roll:

Post przez eddie » 20-05-2017

Łatwo się mówi :( Kiedy ma się już jedną poważną chorobę i chorą żonę to sama świadomość że mogę mieć też NZJ jest zabójcza, dla mnie zasadzie to już wyrok i chyba nie mam złudzeń że to coś innego, bo tak na chłopski rozum, od czego mógłbym mieć zapalenie tego rodzaju w esicy ? Przecież to logiczne że to któraś z nieswoistych chorób zapalnych :(

Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie

Post przez S_Gosia » 20-05-2017

eddie napisał(a):Łatwo się mówi :( Kiedy ma się już jedną poważną chorobę i chorą żonę to sama świadomość że mogę mieć też NZJ jest zabójcza, dla mnie zasadzie to już wyrok .....
Przecież to logiczne że to któraś z nieswoistych chorób zapalnych :(

eddie tu słychać jeszcze depresję :( póki nie ma diagnozy - wyników wycinków - to głowa do góry :!: :!: :!:
wiem, że to tyrudne ale musisz zachować spokój, szczególnie gdy piszesz o chorej żonie - ona też na pewno to przeżywa :cry:
trzymaj się :smile:
Gosia - mama Krzysia
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2-1-2 Polprazol 2x1 Metypred
Kalipoz Vigantoletten 1000j.m. Vivomix

Post przez Noelia » 20-05-2017

To jest stan zapalny, ale niekoniecznie choroba przewlekła.
Jakoś sobie to wszystko ogarniesz i poukładasz, wcześniej lub później - niezależnie od diagnozy.
Też jestem panikarą, ale nie przejmuj się tak bez konkretnego powodu :)
Ludzie mają gorsze problemy zdrowotne...

Post przez eddie » 22-05-2017

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś pomysły z czego może być zapalenie jelicie grubym ? Czy miał ktoś opis po kolonoskopii tylko "colitis ad dgn." i czy miał ktoś podobne wyniki badań ? Bardzo was proszę bo oszaleje, od dnia kiedy dowiedziałem się że mam krew utajoną w kale czyli już prawie miesiąc bolą mnie plecy/kręgosłup. Zaczęło się od uczucia napiętych mięśni pleców w nocy, później pojawił się ból stawów krzyżowo-biodrowych, aby później pojawić się kręgosłupie piersiowym. Od kilku dni budzę się rano z bólem kręgosłupa piersiowego, ale boli również w ciągu dnia i ból bywa mocny utrudniający chodzenie. Dziwne jest tylko jedno, w dniu którym zaczął mnie boleć kręgosłup przestała mnie boleć głowa która bolała codziennie od 5 lat i na którą łykałem tony przeciwbólowych, teraz od miesiąca nie boli mnie głowa, ale kręgosłup. Pytanie czy to wszytko psychika, czy może jednak choroba nieswoiste zapalenie jelit poszło na stawy ? Jestem tym wszystkim zmęczony ...

Następna strona

Powrót do Interpretacja wyników