Teraz jest 30-05-2017

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Enterografia MR + Kolonoskopia

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: kalatos, Pandziaak, cordo, Moderatorzy

Choroba: CD
województwo: śląskie

Enterografia MR + Kolonoskopia

Post przez cart00n » 24-03-2017

Witam, troszkę się podłamałem czytając ostatnie wyniki bo nie czuję się aż tak źle, a to co pisze mnie przeraża,

Enterografia MR
Długoodcinkowe pogrubienie ileum terminale, zastawki krętniczo-kątniczej na łącznej długości około 130-140mm. Grubość ściany ileum terminale przeciętnie 5-8mm. Zmiany naciekowe obejmują również kątnicę, a także pogranicze zagięcia wątrobowego i poprzecznicy na długości ok 60mm. Kolejne ognisko umiarkowanie nasilonych zmian naciekowych zlokalizowanych na pograniczu zstępniczo-esiczym na długości ok 40mm. Silnie wyrażone zmiany naciekowe odbytnicy na długości co najmniej 6cm z podejrzeniem obecności przetoki okołoodbytniczej pośrodkowo na godzinie 6. Ponadto w okolicy krętniczo-kątniczej cechy nasilonego nacieku tkanki tłuszczowej z wytworzeniem złożonej przetoki kończącej się w obrębie mięśnia biodrowo-lędzwiowego prawego. Obszar zmian naciekowych ma wielkość ok 55m poza tym w tej lokalizacji widoczne co najmniej dwa kanały przetoki - drugi penetrujący do góry i boku wzdłuż blaszki otrzewnej na długości ok 30mm. Nieco liczniejsze węzły chłonne krezki lewej. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego silne wzmocnienie zmian naciekowych. Widoczna warstwowość ściany co sugeruje zmiany w fazie aktywnej.
WNIOSKI:
Zmiany naciekowo-zapalne jak w przebiegu choroby Crohna. Dominuje obraz zmian o charakterze aktywnym. Przetoka dwukanałowa okolicy krętniczo-kątniczej i prawego mięśnia biodrowo-lędzwiowego z cechami jego procesu naciekowo-zapalnego. Podejrzenie przetoki okołoodbytniczej.

Kolonoskopia:
Instrument wprowadzono do kątnicy, w której uwidoczniono okrężny naciek zapalny z widocznymi rozległymi "sztancowatymi" owrzodzeniami, krwotocznością spontaniczną. Pobrano wycinki. Intubacja jelita terminalnego jest niemożliwa. W odbytnicy widoczny również okrężny naciek zapalny z owrzodzeniami i krwotocznością spontaniczną, pobrano wycinki. Pozostała część jelita grubego bez zmian. Zwraca uwagę w badaniu per rectum ujście przetoki okołoodbytniczej na godz 12 oraz zwłóknienie zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu.

Hist - pat:
kątnica, odbytnica - Colitis chronica non specyfica mediocris gradus. Obraz mikroskopowy nie pozwala na potwierdzenie rozpoznania choroby Crohna.

Leczenie:
Encorton 40mg, Aza 150mg, Pentasa 2g granulat, Pentasa 1g czopek + zostałem zakwalifikowany do leczenia biologicznego Remsima

Zastanawiam się czy mogę jeszcze coś zrobić czy pozostaje mi tylko czekać na podanie I dawki Remsimy i liczyć że zaskoczy ??
Diagnoza: Grudzień 2012

Leczenie: Azathioprine 100mg , Pentasa; 3x1g,

Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Re: Enterografia MR + Kolonoskopia

Post przez Mamcia » 19-05-2017

Przepraszam, że nie dopowiedziałam, ale bez mojej wiedzy włączono mi na forum PW. odpowiadałam na wszystkie maile.
mam nadzieję, że biologia pomogła, bo opis MR rzeczywiście nie był budujący.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Powrót do Interpretacja wyników