Badanie Krwi - Fosfataza alkaliczna

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
pfkfan
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Badanie Krwi - Fosfataza alkaliczna

Post autor: pfkfan » 23 lut 2012, 19:06

Witam,

Otrzymałem właśnie wyniki badania krwi, jedyne odstępstwa od normy występują dla:

-Fosfataza alkaliczna 140U/l norma[53-128]
-Wapń całkowity 10.3 mg/dl norma[8.4-10.2]

By pomóc w ewentualnej interpretacji dodam, że stwierdzono u mnie trzy lata temu(kolonoskopia itp.) nieswoiste zapalenie jelita grubego.

P.S. Trochę poza tematem, ale czy według was kolejna kolonoskopia dopiero po 8 latach od wykrycia schorzenia to odpowiedni okres? Taką informację uzyskałem od lekarza, który jak twierdzi zna się na tym:)

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i pozdrawiam!

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Badanie Krwi - Fosfataza alkaliczna

Post autor: Natalka » 23 lut 2012, 19:19

pfkfan pisze:P.S. Trochę poza tematem, ale czy według was kolejna kolonoskopia dopiero po 8 latach od wykrycia schorzenia to odpowiedni okres? Taką informację uzyskałem od lekarza, który jak twierdzi zna się na tym:)
zajrzyj do tego tematu viewtopic.php?t=552&highlight=jak+cz%EAsto i taka rada na przyszłość, nie mieszajmy wszystkiego w jednym temacie, po to są różne działy i podfora, żeby umieszczać pytania i odpowiedzi w odpowiednim miejscu, co by później łatwo było je odnaleźć komuś, kto będzie szukał.
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 23 lut 2012, 19:41

wyniki w granicach normy,ciekawe czy bierzesz coś osłonowego na wątrobe.

Po 8 latach ,bo pewnie chodzi o zmiany nowotworowe które moga wystąpić,
stąd potrzeba kontroli,tak statystycznie.
Wiele też zalezy od przebiegu choroby i od... lekarza.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

pfkfan
Debiutant ✽

Post autor: pfkfan » 23 lut 2012, 20:10

Nic na wątrobę nie biorę... Czy leki na wątrobę mają wpływ na poziom tych składników? Mówisz, że pomimo podwyższonych wartości wyniki są w normie? Naczytałem, się trochę o wysokich wartościach tych składników. Podobno mogą one świadczyć o raku, stąd moje lekkie przerażenie... Nie wiem, jak duże ich przekroczenie świadczy o czymś poważnym.

Dziękuję za odpowiedzi, przepraszam za mały offtop:)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 23 lut 2012, 20:47

pfkfan pisze:Naczytałem, się trochę o wysokich wartościach tych składników. Podobno mogą one świadczyć o raku, stąd moje lekkie przerażenie...
sądzę,że te wyniki są na pograniczu i nalezy się zastanowić dlaczego te lekkie przekroczenie.
Tyle,że nic więcej nie podałeś o sobie ,więc trudno pisać coś więcej.
Nie wiem ile i jakich leków bierzesz,nie wiem jak u ciebie z jedzeniem,jaki ma przebieg choroba i czy są jeszcze inne,wiele niewiadomych.
Na wątrobe to warto kontrolować inne wyniki krwi,ale też warto przy braniu leków "bronić" wątrobe,bo to przecież miejsce,gdzie wiele z nich ulega metabolizacji,rozkładowi itd.
Dlatego warto brać leki osłonowe na wątrobe,na żołądek zreszta też.
A co do raka ?
to po prostu odpuść sobie.
Naucz się czytać ulotki leków i objaśnień w necie różnych opisów badań,one tylko mają ukierunkować,pokazać jakiś kierunek,może nakierować na zrobienie innych kontrolnych badań i tyle.
Warto pokazać wyniki lekarzowi,on zdecyduje co z nimi dalej,bo przecież on wie na co cie leczy,jakie leki bierzesz,itd.
I przestań z tym rakiem,takie wkręcanie się do niczego dobrego nie prowadzi.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

pfkfan
Debiutant ✽

Post autor: pfkfan » 23 lut 2012, 21:10

Z odpowiedzi wnioskuję, że wyniki nie są tragiczne co uspokaja:) Nie znalazłem nigdzie jasnej odpowiedzi, dotyczącej tego o ile przekroczona norma jest problemem. Czasem człowiek martwi się na zapas, niby czyta ze zrozumieniem... ale zostaje nuta niepewności;) Stąd te pytania...

Dziękuję i Serdecznie Pozdrawiam!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lut 2012, 20:47

To naprawdę żadne przekroczenie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

rafze
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

fosfataza 2000

Post autor: rafze » 21 sie 2012, 09:20

Witam. Mam wielki problem , odebralem dzis wyniki fosfataza 2000 GGTP 600 zelazo morfologia w normie. Usg watraby bylo pozytywne, trzyskta rowniez. Mam zapalenie dróg zolciowych ale nie mam zadnego swiadu skory. Mam rowniez CU od 10 lat. Biore ursofalk itd ale ten wynik mnie przerazil, dzis mam jeszcze kolonke ale wydaje mi sie ze te wyniki oznaczaja ze dzieje sie cos z watrobą , wyglada na to ze USG nie jest wiarygodne. 7 wrzesnia mam wizyte w warszawie u dr. Stępień. Czuje ze chyba od razu mnie zatrzyma w szpitalu na rezonans. Nie wiem co mam o tym wszystkim myslec

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 21 sie 2012, 09:41

Jakie masz pozostałe wyniki badań? Jakie leki przyjmujesz?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 21 sie 2012, 10:59

rafze, może by tak wykonać MRCP i zobaczyć czy to nie PSC? często się lubi przyplątać przy CU

rafze
Debiutant ✽

Post autor: rafze » 21 sie 2012, 12:54

fosfataza 2000 GGTP 600 alat 200 aspat 180 morfologia 14,5 zelazo 69 wapn we kwri w normie. MRCP nie wiem czy kiedys mialem robione ale rezonans watroby w warszawie napewno 2 lata temu. Twardniejace zapalenie drog zolciowych mam od 8 lat. Przyjmuje ursofalk sulfasalazyna encorton 5mg

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 21 sie 2012, 14:39

Ja także miałam podwyższone sporo enzymy i w dodatku USG wątroby pokazało zmiany więc skierowano mnie na rezonans magnetyczny wątroby. Na szczęście okazało się że enzymy były podwyższone z powodu leków. Po odstawieniu immunosupresji wyniki wróciły do normy.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

rafze
Debiutant ✽

Post autor: rafze » 21 sie 2012, 15:20

tak szczerze to ja ostatnimi miesiacami prawie wogole nie bralem sulfasalazyny nie wiem czy to ma jakies znaczenie

[ Dodano: 22-08-2012 ]
zrobilem dzis wynik fosfatazy, w ciagu tygodnia spadl o 500? azsie wierzyc nie chce,

[ Dodano: 22-08-2012 ]
zrobilem dzis wynik fosfatazy, w ciagu tygodnia spadl o 500? azsie wierzyc nie chce,

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”