Opis kolonoskopii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Aska84
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: pomorskie

Opis kolonoskopii

Post autor: Aska84 » 21 kwie 2012, 14:44

Nie dawno miałam zrobioną kolonoskopię samo badanie miałam bez znieczulenia było bardzo trudne do przeprowadzenia i okropnie bolesne, gdyby nie upór lekarza to na pewno nie doszło by do końca. Wykazało wydłużony odcinek esicy i przez to bardzo kręte jelito.
Od zawsze mam długie okresy zaparć nawet do 14 dni które kończą się kilkoma dniami biegunki, ostatnio dość nasilone bóle brzucha, bóle pod żebrami, ogólne osłabienie, krwawienie z nosa, podwyższona tempertura i pojawiająca się krew w kale, spadek masy ciała od stycznia ok 5kg.
Podejrzenie nzj.

Opis kolonoskopii
Odbytnic, prostnica: miejscowe zaczerwienienie z zatarciem rysunku naczyniowego.
Pozostałe odcinki bez zmian endoskopowych.
Rozpoznanie: colitis susp.

Czekam jeszcze na wyniki badania hist-pat.
Czy na tej podstawie można już coś stwierdzić?

Amkami
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Opis kolonoskopii

Post autor: Amkami » 21 kwie 2012, 15:27

Przede wszystkim podziwiam, ja nie dałabym sobie zrobić kolonoskopii bez znieczulenia. Właściwie to poczekałabym z wyrokowaniem na wyniki hist.-pat.
Tak málo mám krve
a ještě mi teče z úst

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 22 kwie 2012, 08:49

Bez znieczulenia :O Jej, mi się to w głowie nie mieści.. Ale nawet nic w żyłkę?
Jak widać jakieś zapalenie jest. Musisz wiernie i cierpliwie czekać na wynik hp. :) Bo tylko ten wynik może Ci powiedzieć co w Tobie siedzi. :)
Nie martw się na zaś i się dużo uśmiechaj. Najgorsze już za Tobą.
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Aska84
Debiutant ✽

Post autor: Aska84 » 22 kwie 2012, 10:53

Tak, całkiem bez niczego, dziś wiem, że nigdy więcej.
Czyli pozostaje mi czekać, ale to czekanie to najgorsze.
Dzięki za odpowiedzi :smile:

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 22 kwie 2012, 14:56

Aska84 pisze:Czyli pozostaje mi czekać, ale to czekanie to najgorsze.
Hmmm... Nie czekaj, tylko baw się życiem. W każdej chwili można znaleźć coś pozytywnego i tym się cieszyć :)

[ Dodano: 22-04-2012 ]
Znajdz sobie, zajęcie, jakąś pasję i na tym się skup :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
golden_24
Debiutant ✽

Post autor: golden_24 » 28 kwie 2012, 21:27

Po pierwszej w życiu kolonoskopii jestem przerażona. Od grudnia nie miałam objawów.Więc na badanie szłam w strachu przed badaniem ale raczej spokojna o wynik. No i okazało się,że tam gdzie miałam zmiany kiedyś (ostatnie 15 cm) jest super.Pan zaczął coś mówić o zmniejszeniu dawki leków,bo "pięknej remisji Pani gratuluję". A za chwilę usłyszałam "O Jezu."A na monitorze mnóstwo polipów. Mnóstwo.I tak od części początku esicy do dystalnej poprzecznicy.Dalej nie badał bo krwawiły na dotyk i samoistnie,stwierdził,że przy takich zmianach to tylko krzywdę może mi zrobić.. Czy takie polipy zawsze są polipowatością rodzinną?Czy to musi być gruczolak? A ze zdiagnozowanego CU zrobiło się CU/CD/CU+D.Niech ktoś mnie pocieszy,że to niekoniecznie sytuacja przedrakowa...Od badania ryczę...A hispat dopiero 16 maja...Zresztą pan doktor powiedział,że przy tylu polipach to mógł nawet nie trafić na coś z dysplazją.Bo trzeba by było co 10 cm brać wycinki.POMOCY!

[ Dodano: 28-04-2012 ]
I skoro jest ich aż tyle,to dlaczego do jasnej chol....... nie było widocznej krwi w stolcu?!Żebym chociaż mogła się spodziewać,że może być kiepsko... :placze:
*YOU NEVER KNOW HOW STRONG YOU ARE...UNTIL BEING STRONG IS THE ONLY CHOICE YOU HAVE*
49kg/162cm,asamax tabletki 500mg 2-2-2,metypred 16mg,feroplex

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 kwie 2012, 22:17

Nie panikuj. Z tego co piszesz nie wiadomo czy to polipy, czy tez pesudopolipy zapalne. Jeśli byłaś leczona czopkami, to może się zdarzyć, ża w odbytnicy i esicy spokój ,a dalej kaszanka. Natomiast pobieranie wycinków co 10 cm przy nadzorze endoskopowym to standard. Jak inaczej można wykryć stany przedrakowe - na oko??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
golden_24
Debiutant ✽

Post autor: golden_24 » 29 kwie 2012, 08:12

W trakcie wielkiego zaostrzenia o którym pisałam w innym wątku(po porodzie,karmienie piersią i dramat viewtopic.php?t=11511) zmieniłam lekarza i zajął się mną ktoś bardziej kompetentny. Brałam cały czas Asamax. Od nowego lekarza dostałam półlitrowe wlewki z hydrokortyzonem,Cipronex i Metronidazol,potem wlewki z salofalku,a potem Imuran i czopki z Pentasy, na których jadę do dziś. Imuran musiałam odstawić w lutym bo białe krwinki mi spadły. .Ale wtedy poza białymi krwinkami wyniki krwi były ok.Po tym mega zaostrzeniu(hemoglobina 6) wyszłam na prostą. Do dziś czasem nie wierzę,że bez szpitala Pani Doktor mnie z tego wyciągnęła. A teraz przed kolonoskopią tak właściwie z ciekawości zrobiłam morfologię i okazało się,że żelazo mi spadło z 87 na 20,więc to mi się już nie spodobało.Bo skąd ten spadek skoro do lutego było ok(również w wynikach(CRP 0,5) a brak objawów jest do teraz,nawet po tej kolonoskopii jest spokój. A o te polipy pytam,bo po prostu myślałam,że lekarz na podstawie ich wyglądu/budowy i ilości jest w stanie ocenić czy to pseudopolipy czy coś poważniejszego. A ilość idzie raczej w setki. :smutny: Dziękuję Mamciu za odpowiedź.
*YOU NEVER KNOW HOW STRONG YOU ARE...UNTIL BEING STRONG IS THE ONLY CHOICE YOU HAVE*
49kg/162cm,asamax tabletki 500mg 2-2-2,metypred 16mg,feroplex

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 kwie 2012, 20:37

Nie wiem na ile zdjęcie z wiki jest reprezentatywne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrzodziej% ... ta_grubego
ale jak wrzucisz w przeglądarkę pseudopolyps i obejrzysz obrazki to zobaczysz, że są ich setki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: cordo » 29 kwie 2012, 23:28

jak mi lekarz mówił, że w przyszłości będę zobowiązany do robienia kolonoskopii raz na dwa lata w celu wykrycia zmian nowotworowych...
pewnie też będę musiał przebywać męki związane z zabiegiem bez znieczulenia, bo raczej podawanie narkozy raz na rok czy dwa jest niezdrowe i to jeszcze na długą metę mojego życia...

Aska84
Debiutant ✽

Post autor: Aska84 » 02 maja 2012, 10:29

Mam do Was jeszcze jedno pytanko jak długo czekaliście na wynik hist-pat?
U mnie właśnie mija miesiąc a wyników nadal nie ma, ja rozumiem że w między czasie były święta teraz długi majowy weekend ale czy to normalne że tyle się czeka?

Pozdrawiam :smile:

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 02 maja 2012, 13:32

ja też po dwóch tygodniach zawsze już miałam.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Aska84
Debiutant ✽

Post autor: Aska84 » 04 maja 2012, 10:56

Odebrałam dziś wyniki badania histopatologicznego:
Błona śluzowa jelita grubego bez cech rozrostu i dysplazji.

Więc chyba wszystko ok? :smile:
Tylko co dalej.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2012, 16:35 przez Aska84, łącznie zmieniany 3 razy.

gregor13085
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: gregor13085 » 07 maja 2012, 11:51

Witam,
dzisiaj odebrałem wynik badania histopatologicznego po kolonoskopii.Niestety wszystko po łacinie. Proszę o przetłumaczenie: Fragmenta(2) mucosae intestini crassi cum inflammmmatione chronica non - specificae gradus minoris dispersa et haemorrhagiae dispersae recentes laminae propriae.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Raoul_Duke » 07 maja 2012, 19:34

Wg mnie powinna być tak:
Fragmenty (2) wycinka błony śluzowej jelita grubego wskazują na nieswoiste przewlekłe rozsiane zapalenie (tu chyba przecinek) w mniejszym stopniu krwotok w obrębie Lamina propria (warstwa błony śluzowej).
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”