Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
alis31
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: lubuskie

Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

Post autor: alis31 » 29 sie 2012, 15:13

Witam, przeglądając forum, a dokładnie porady dla nowo przybyłych, jest tam napisane aby sprawdzić diagnozę lekarską u kilku lekarzy (coś w ten deseń). W związku z tym mam pytanie do wszystkich chorujących:

czy u Was wynik zbadanych wycinków był jednoznaczny?

W moim przypadku w opisie kolonoskopii mam zapis, że w odbytnicy stwierdza się nadżerki pokryte włóknikiem i śluzem. Natomiast w wyniku biopsji otrzymałam opis, że zbadany materiał może odpowiadać CU. Czy w Waszym przypadku wyniki histo. były jednoznaczne? Myślę, ze wiele osób ma wątpliwości z tym związanych.
Nieśmiało zapraszam do dyskusji :wink:
Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani!

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: opolskie
Kontakt:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

Post autor: Natuśka » 29 sie 2012, 21:23

alis31 pisze:Czy w Waszym przypadku wyniki histo. były jednoznaczne?
U mnie można powiedzieć, że przez pierwsze 1,5 roku leczyli ze świadomością CD, a w rzeczywistości to sami nie wiedzieli na co leczą :zastanawia: U mnie obraz histopatologiczny sugerował limfocytarne zapalenie jelita lub zmiany pokrewne po stosowaniu NLPZ.
NLPZ nie przyjmowałam, jedyne co to przed kolonoskopią miałam zalecony Salofalk.
A limfocytarne wykluczyli, bo ono występuje w jelicie grubym, a wycinki zostały pobrane z cienkiego.

Finalnie na podstawie dolegliwości, lokalizacji zmian zapalnych i bólu oraz przebiegu poprzestano na Crohnie. Szczerze mówiąc to przez ten czas miałam cichą nadzieję, że to nie CD :razz:

No ale niestety :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

kalka_96
Znawca ❃❃
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 29 sie 2012, 22:00

Bardzo ciekawy temat. Ja histopatologicznie Crohna nie mam potwierdzonego, jest napisane :Obraz nie jest charakterystyczny, ale może przemawiać za chorobą zapalną jelit. Crohna zdiagnozowali na podstawie stanu zapalnego w jelitach, w jamie ustnej i w żołądku. :neutral:

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 29 sie 2012, 22:04

u mnie też nie było jednoznaczności
w badaniu po operacji w opisie " ... może odpowiadać chorobie Crohna", potem powtórzona badanie i opis " .... obraz charakterystyczny dla choroby Crohna".
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

kalka_96
Znawca ❃❃
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 29 sie 2012, 22:05

kasia38 pisze: może odpowiadać chorobie Crohna",
u mnie podobnie, jest jeszcze nadzieja dopóki nie potwierdzą na 100% :razz:

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: panbubka » 07 lis 2012, 08:32

U mnie podobnie. Przez 10 lat jednoznaczne CU. U kilku lekarzy. Po ostatniej kolonce, gdzie już wyszły zmiany w cienkim (ale też na podstawie poprzednich badań - w tym pierwszego - niezajęta odbytnica) zmiana na CD. A doktorka powiedziała przy okazji, że najprawdopodobniej jest to "coś innego", co jeszcze nie jest sklasyfikowane bo badania nad nową jednostką chorobową trwają. Na dzień dzisiejszy, kiedy wybór jest CU/CD wybiera CD.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 07 lis 2012, 12:16

panbubka pisze:A doktorka powiedziała przy okazji, że najprawdopodobniej jest to "coś innego", co jeszcze nie jest sklasyfikowane bo badania nad nową jednostką chorobową trwają.
zainteresowałaś mnie, wiesz coś więcej moze?

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽

Post autor: panbubka » 07 lis 2012, 14:12

WrednaTubisia pisze:Ciekawe co może być gorszego od CD
hihi nie wyobrażam sobie :roll:
ja zrozumiałam to w ten sposób, że wszystko to co dzisiaj często jest określane jako "nie sklasyfikowane" itp. dostanie nazwę. ale mogę się mylić :wink:

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
województwo: dolnośląskie

Post autor: nataliak71 » 07 lis 2012, 14:27

kasia38 pisze:obraz charakterystyczny dla choroby Crohna
dokładnie to samo na wyniku histopatologicznym mam.
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:

Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 15 lis 2012, 00:30

Jak widać nie tylko u dzieci jest problem by różnicować te jednostki chorobowe. Czasem potrzeba nawet 5 lat by postawić jednoznaczną diagnozę.

U nas sytuacja wygląda następująco :

od 2008r diagnoza CU , zawsze tak wychodziło z histopatu i podobno przebieg typowy dla Cu ( silne krwawienia=biegunka krwotoczna, zajęta esica , prostnica i najbardziej odbytnica.
W 2010r wykonano enterografię i zarejestrowano tam zmiany w j.cienkim i opisali te zmiany jako takie , które mogą odpowiadać CD.
I ostatni rezonans też nie jest wolny od żadnego opisu dot,jelita cienkiego, więcej tu :
viewtopic.php?t=11766&postdays=0&postorder=asc&start=75
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 15 lis 2012, 17:17

maggie0278 pisze:W 2010r wykonano enterografię i zarejestrowano tam zmiany w j.cienkim i opisali te zmiany jako takie , które mogą odpowiadać CD.
I ostatni rezonans też nie jest wolny od żadnego opisu dot,jelita cienkiego, więcej tu :
to może powinnni wycinki pobrać z cienkiego
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 16 lis 2012, 16:14

Alis pisze:to może powinnni wycinki pobrać z cienkiego

jeśli tylko podczas kolo udaje się zaintubować zastawkę to zawsze biorą wycinki. Ale odkąd wycofano X-Prep to NICZYM nie jest się w stanie Klaudia dobrze wyczyścić .
I przeważnie w opisie jest, że "bardzo złe przygotowanie do badania. Uwidoczniono ujście wyrostka i zastawkę Bauchina ale nie udało się wprowadzić endoskopu do j.cienkiego".
A wycinki z gastro dot, 12stnicy i błony śluzowej żołądka nie są złe, " żołądek bez zmian zapalnych a 12stnica bez zmian zapalnych , bez zaniku kosmków tylko z limfocytozą śródnabłonkową w granicach normy 10IEL/100E".
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

jola88
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: jola88 » 13 lut 2013, 18:54

Im wiecej czytam tym bardziej nic nie rozumiem. w kolonoskopii obrazowo lekarz stwierdził,że to zapalenie odbytu. Perystaltyka wzmożona ,poza tym żadnych zmian. W badaniu hist-pat napisano nieswoiste przewlekłe zapalenie jelita grubego. Dzisiaj lekarz stwierdził,że on watpi czy to CU, taki wynik hist-patu może byc u wielu ludzi. Objawy kliniczne, czyli stolec 1raz dziennie papkowaty, na papierze toaletowym ślad krwi. Wypisał recepte na Debutir, posterisan H oraz Duspatalin. Po hist-pacie przeszliśmy horror, po wizycie lekarskiej jestem zadowolona ale nie wiem czy do końca moge ufać, że to nic takiego groźnego. Napiszcie swoje opinie. pozdrawiam
jola

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 13 lut 2013, 19:05

jola88, są też niesklasyfikowane nieswoiste zapalenia jelit. Nie ma cech CD czy CU, ale nieswoiste zapalenie jest. Niekiedy z czasem obraz klaruje się w kierunku jakiejś konkretnej choroby lub do końca pozostaje niesklasyfikowane, co nie zmienia faktu, że jest nieswoiste.

Co do przyjmowanych aktualnie leków się nie wypowiem, bo nie chcę namieszać :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

jola88
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: jola88 » 13 lut 2013, 20:59

o objawach pisałam, ból odbytu, czasami 3-4 w miesiacu trochę krwi na papierze i jeden papkowaty stolec rano. Za 6 tygodni idziemy na kontrolę. Musze komuś zaufać, w końcu lekarz powinien sie trochę znac, wasze uwagi tez biore pod uwagę bo jesteście doswiadczeni w temacie. Zastanowie się nad jakimś wiekszym ośrodkiem i większą sława w gastroenterologii. Obawiam sie że nie wdrożenie szybko leczenia może pogłębic chorobę. Dziwne bo na hist-pacie oprocz rozpoznania nie było nic wiecej, chyba powinien być bardziej szczegółowy opis.
jola

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”