Strona 1 z 2

Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 29 sie 2012, 15:13
autor: alis31
Witam, przeglądając forum, a dokładnie porady dla nowo przybyłych, jest tam napisane aby sprawdzić diagnozę lekarską u kilku lekarzy (coś w ten deseń). W związku z tym mam pytanie do wszystkich chorujących:

czy u Was wynik zbadanych wycinków był jednoznaczny?

W moim przypadku w opisie kolonoskopii mam zapis, że w odbytnicy stwierdza się nadżerki pokryte włóknikiem i śluzem. Natomiast w wyniku biopsji otrzymałam opis, że zbadany materiał może odpowiadać CU. Czy w Waszym przypadku wyniki histo. były jednoznaczne? Myślę, ze wiele osób ma wątpliwości z tym związanych.
Nieśmiało zapraszam do dyskusji :wink:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 29 sie 2012, 21:23
autor: Natuśka
alis31 pisze:Czy w Waszym przypadku wyniki histo. były jednoznaczne?
U mnie można powiedzieć, że przez pierwsze 1,5 roku leczyli ze świadomością CD, a w rzeczywistości to sami nie wiedzieli na co leczą :zastanawia: U mnie obraz histopatologiczny sugerował limfocytarne zapalenie jelita lub zmiany pokrewne po stosowaniu NLPZ.
NLPZ nie przyjmowałam, jedyne co to przed kolonoskopią miałam zalecony Salofalk.
A limfocytarne wykluczyli, bo ono występuje w jelicie grubym, a wycinki zostały pobrane z cienkiego.

Finalnie na podstawie dolegliwości, lokalizacji zmian zapalnych i bólu oraz przebiegu poprzestano na Crohnie. Szczerze mówiąc to przez ten czas miałam cichą nadzieję, że to nie CD :razz:

No ale niestety :neutral:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 29 sie 2012, 22:00
autor: kalka_96
Bardzo ciekawy temat. Ja histopatologicznie Crohna nie mam potwierdzonego, jest napisane :Obraz nie jest charakterystyczny, ale może przemawiać za chorobą zapalną jelit. Crohna zdiagnozowali na podstawie stanu zapalnego w jelitach, w jamie ustnej i w żołądku. :neutral:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 29 sie 2012, 22:04
autor: kasia38
u mnie też nie było jednoznaczności
w badaniu po operacji w opisie " ... może odpowiadać chorobie Crohna", potem powtórzona badanie i opis " .... obraz charakterystyczny dla choroby Crohna".

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 29 sie 2012, 22:05
autor: kalka_96
kasia38 pisze: może odpowiadać chorobie Crohna",
u mnie podobnie, jest jeszcze nadzieja dopóki nie potwierdzą na 100% :razz:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 07 lis 2012, 08:32
autor: panbubka
U mnie podobnie. Przez 10 lat jednoznaczne CU. U kilku lekarzy. Po ostatniej kolonce, gdzie już wyszły zmiany w cienkim (ale też na podstawie poprzednich badań - w tym pierwszego - niezajęta odbytnica) zmiana na CD. A doktorka powiedziała przy okazji, że najprawdopodobniej jest to "coś innego", co jeszcze nie jest sklasyfikowane bo badania nad nową jednostką chorobową trwają. Na dzień dzisiejszy, kiedy wybór jest CU/CD wybiera CD.

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 07 lis 2012, 12:16
autor: subzero
panbubka pisze:A doktorka powiedziała przy okazji, że najprawdopodobniej jest to "coś innego", co jeszcze nie jest sklasyfikowane bo badania nad nową jednostką chorobową trwają.
zainteresowałaś mnie, wiesz coś więcej moze?

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 07 lis 2012, 14:12
autor: panbubka
WrednaTubisia pisze:Ciekawe co może być gorszego od CD
hihi nie wyobrażam sobie :roll:
ja zrozumiałam to w ten sposób, że wszystko to co dzisiaj często jest określane jako "nie sklasyfikowane" itp. dostanie nazwę. ale mogę się mylić :wink:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 07 lis 2012, 14:27
autor: nataliak71
kasia38 pisze:obraz charakterystyczny dla choroby Crohna
dokładnie to samo na wyniku histopatologicznym mam.

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 15 lis 2012, 00:30
autor: maggie0278
Jak widać nie tylko u dzieci jest problem by różnicować te jednostki chorobowe. Czasem potrzeba nawet 5 lat by postawić jednoznaczną diagnozę.

U nas sytuacja wygląda następująco :

od 2008r diagnoza CU , zawsze tak wychodziło z histopatu i podobno przebieg typowy dla Cu ( silne krwawienia=biegunka krwotoczna, zajęta esica , prostnica i najbardziej odbytnica.
W 2010r wykonano enterografię i zarejestrowano tam zmiany w j.cienkim i opisali te zmiany jako takie , które mogą odpowiadać CD.
I ostatni rezonans też nie jest wolny od żadnego opisu dot,jelita cienkiego, więcej tu :
viewtopic.php?t=11766&postdays=0&postorder=asc&start=75

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 15 lis 2012, 17:17
autor: Alis
maggie0278 pisze:W 2010r wykonano enterografię i zarejestrowano tam zmiany w j.cienkim i opisali te zmiany jako takie , które mogą odpowiadać CD.
I ostatni rezonans też nie jest wolny od żadnego opisu dot,jelita cienkiego, więcej tu :
to może powinnni wycinki pobrać z cienkiego

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 16 lis 2012, 16:14
autor: maggie0278
Alis pisze:to może powinnni wycinki pobrać z cienkiego

jeśli tylko podczas kolo udaje się zaintubować zastawkę to zawsze biorą wycinki. Ale odkąd wycofano X-Prep to NICZYM nie jest się w stanie Klaudia dobrze wyczyścić .
I przeważnie w opisie jest, że "bardzo złe przygotowanie do badania. Uwidoczniono ujście wyrostka i zastawkę Bauchina ale nie udało się wprowadzić endoskopu do j.cienkiego".
A wycinki z gastro dot, 12stnicy i błony śluzowej żołądka nie są złe, " żołądek bez zmian zapalnych a 12stnica bez zmian zapalnych , bez zaniku kosmków tylko z limfocytozą śródnabłonkową w granicach normy 10IEL/100E".

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 13 lut 2013, 18:54
autor: jola88
Im wiecej czytam tym bardziej nic nie rozumiem. w kolonoskopii obrazowo lekarz stwierdził,że to zapalenie odbytu. Perystaltyka wzmożona ,poza tym żadnych zmian. W badaniu hist-pat napisano nieswoiste przewlekłe zapalenie jelita grubego. Dzisiaj lekarz stwierdził,że on watpi czy to CU, taki wynik hist-patu może byc u wielu ludzi. Objawy kliniczne, czyli stolec 1raz dziennie papkowaty, na papierze toaletowym ślad krwi. Wypisał recepte na Debutir, posterisan H oraz Duspatalin. Po hist-pacie przeszliśmy horror, po wizycie lekarskiej jestem zadowolona ale nie wiem czy do końca moge ufać, że to nic takiego groźnego. Napiszcie swoje opinie. pozdrawiam

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 13 lut 2013, 19:05
autor: Natuśka
jola88, są też niesklasyfikowane nieswoiste zapalenia jelit. Nie ma cech CD czy CU, ale nieswoiste zapalenie jest. Niekiedy z czasem obraz klaruje się w kierunku jakiejś konkretnej choroby lub do końca pozostaje niesklasyfikowane, co nie zmienia faktu, że jest nieswoiste.

Co do przyjmowanych aktualnie leków się nie wypowiem, bo nie chcę namieszać :wink:

Re: Diagnoza - czy zawsze jednoznaczna?

: 13 lut 2013, 20:59
autor: jola88
o objawach pisałam, ból odbytu, czasami 3-4 w miesiacu trochę krwi na papierze i jeden papkowaty stolec rano. Za 6 tygodni idziemy na kontrolę. Musze komuś zaufać, w końcu lekarz powinien sie trochę znac, wasze uwagi tez biore pod uwagę bo jesteście doswiadczeni w temacie. Zastanowie się nad jakimś wiekszym ośrodkiem i większą sława w gastroenterologii. Obawiam sie że nie wdrożenie szybko leczenia może pogłębic chorobę. Dziwne bo na hist-pacie oprocz rozpoznania nie było nic wiecej, chyba powinien być bardziej szczegółowy opis.