Kolonoskopia - prośba o interpretację

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Kolonoskopia - prośba o interpretację

Post autor: noodle » 11 maja 2014, 18:22

Kochani, napiszę jeszcze tu o moich niepokojach związanych z wynikami kolonoskopii. Pisałam już w temacie dotyczącym mojego przypadku, ale może ktoś tu mi pomoże. Jedna osoba powiedziała mi, że obraz wygląda na CU. Jutro idę do lekarza, z nadzieją, że zerknie na wyniki i coś podpowie. Nie będzie to pełna wizyta, bo nie ma już miejsc. Czy może ktoś mi to wyjaśnić, bo nic nie kumam.

Rozpoznanie histopatologiczne:
Fragmenty błony śluzowej jelita grubego z miernie obfitym przewlekłym naciekiem zapalnym, cechami obrzęku i wybroczynami krwawymi w podścielisku.

Opis samej kolonoskopii: Błona śluzowa zbadanego odcinka jelita grubego prawidłowa, z zachowaną haustracją i prawidłową siatką naczyń. Z uwagi na wynik poprzedniego badania /colitis chronica non specifica/ pobrano wycinki do badania hist-pat z odbytnicy.

W 2012 roku miałam:
Fragment błony śluzowej jelita grubego o gruczołach regularnie rozmieszczonych. W obrzękłej blaszce właściwej skąpe nacieki złożone przeważająco z komórek limfoidalnych oraz drobne wybroczyny. W całości obraz histologiczny nie jest charakterystyczny.
Polypus hyperplasticus.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Kolonoskopia - prośba o interpretację

Post autor: Tomy » 11 maja 2014, 22:52

Ja przy CU zawsze miałem w opisie makro z kolonki, że rysunek naczyń jest zatarty a w histpacie, że widoczne są ropnie kryptowe, więc dla mnie nie wygląda to na CU. Ale wiadomo, ważne jest to, jak to oceni lekarz specjalista.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 12 maja 2014, 08:14

Zatartą siatkę naczyń miałam w 2012 roku. Brzuch mnie boli i męczy. Dziś mam spróbować podejść na konsultację do lekarza. Pełna wizyta nie jest możliwa, bo nikt się nie wypisał. Wizytę mam dopiero 2.06. Męczy mnie ta niewiadoma...

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 12 maja 2014, 09:07

noodle, ale już dziś możesz się czegoś dowiedzieć, myśl pozytywnie :wink:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 12 maja 2014, 10:36

Tak, o ile moja pani doktor w ogóle spojrzy na moje wyniki. Już mam dość po prostu...

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 12 maja 2014, 11:46

noodle, nie denerwuj się, nie od Ciebie niestety to zależy, więc nie ma sensu jeszcze flaków stresem męczyć :wink:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 12 maja 2014, 18:43

Pani doktor przyjęła mnie na konsultację. Pani doktor spojrzała na wyniki (opis kolonki + hist-pat) i powiedziała:

- Nic takiego się tu nie dzieje.
- Stan zapalny jest przewlekły, więc nie jest jakiś nowy, żeby włączyć leki przeciwzapalne.
- Mam miernie obfite, przewlekłe nacieki zapalne, więc są miernie obfite, a nie narastające.
- Mam wybroczyny krwawe w podścielisku, ale nie leje się krew strumieniami, więc to nie jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- To, że wynik w skali mikro jest niepokojący to nic nie znaczy, w badaniu było okej, więc patrzy się na całość.
- Nie zapisze mi leków żadnych nowych. Mam Debretin (3x1) i mam go nadal brać, a jak będą skurcze to Spasmolina.
- Nie ma podstaw do włączenia leków przeciwzapalnych ani sterydów.

I co Wy na to? :wink: Bo ja nie wiem sama. Ręce mi opadły.

Awatar użytkownika
AdoratorJelit
Debiutant ✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: AdoratorJelit » 18 maja 2014, 21:39

Moim zdaniem powinny być włączone leki przeciwzapalne. Ja cierpię na proctitis non specyfica i biorę Pentasę w czopkach, która zaczyna mi pomalutku pomagać, a leki typu debretin, które zażywałem przed kolonoskopia nic nie przynosiły.
"Well I wish that it would rain
Let it storm just for awhile
Ohh, Yeah, maybe then you wouldn’t see this sadness in my smile "

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 25 maja 2014, 15:54

2.06 i 3.06 mam dwie wizyty lekarskie u różnych lekarzy, mam nadzieję, że już coś się wyjaśni...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”