prośba o interpretację, a właściwie zapytanie co dalej....

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majka12
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

prośba o interpretację, a właściwie zapytanie co dalej....

Post autor: majka12 » 20 maja 2014, 21:05

Niedawno bo w kwietniu robiłam tomografię i oto fragment wyniku :
w zakresie jelita krętego widoczne są liczne odcinkowe zwężenia światła jelita ( długości do 2 cm), z nieregularnym pogrubieniem jego ściany- zmiany najbardziej nasilone w końcowym odcinku jelita krętego w okolicy zastawki Bauchina
Zastanawia mnie fakt, że w 2009 r w enteroklizie wyszło już przewężenie w okolicy zastawki i kilka drobnych jak wówczas napisano, te drobne najprawdopodobniej czynnościowe. Wówczas zaaplikowano mi entocort. Obecnie mam zaaplikowany entocort i imuran. Zastanawiam się czy nie trzeba będzie tego wycinać......mam też wrażenie, że te przewężenia z 2009 pozostały i się powiększyły . Poza tym mam stale zaostrzenia, a morfologia spada no i do tego ferrytyna 9 przy normach 10-190 a żelazo 36 przy normach 37-145
Pytanie - co z tym wszystkim mogę zrobić?
Pozdrawiam i proszę o radę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: prośba o interpretację, a właściwie zapytanie co dalej....

Post autor: Mamcia » 22 maja 2014, 21:13

Opis TK dość skąpy, bo nie wiadomo, czy zmiany są zapalne czy już zwłókniałe. Przewężenia zapalne po leczeniu mogło się cofnąć i obecne zmiany też. Co do operacji to jak nie masz objawów to nie ma się do czego spieszyć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
majka12
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: majka12 » 25 maja 2014, 22:01

Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź :roll: Dziś dopiero mam możliwość odpisać.
Faktycznie nie wiem jaki charakter maja zmiany. Przypuszczam, że niektóre są już zwłókniałe ponieważ zmiany te wychodziły już w ubiegłym roku na pasażu jelit. Pewnie, trzeba by było powtórzyć badanie Co do objawów, no cóż dominuje mocny ból brzucha w części środkowej jak i w prawym dolnym rogu, promieniuje też on do pleców i kości ogonowej. Często jest tak, że nie mogę ułożyć się do spania, ponieważ ból wybudza. Brzuch jest często wzdęty, twardy i obolały- lepiej go nie dotykać. Jest też tak, że do toalety ze stolcem nie idę dwa- trzy dni, a potem jak popuści to biegam jak oszalała. Wolę też chwilami nie jeść bo wtedy troszkę jest lżej i nic nie musi mi sie tam w środku przepychać. Jeszcze doczytałam na wyniku, że poniżej trzonu i ogona trzustki, do przodu od lewej żyły nerkowej widoczny jest konglomerat pętli jelita cienkiego - ale ze względu na brak zakontrastowania światła w tych odcinkach jelita ich ocena jest utrudniona, nie można wykluczyć pogrubienia ścian jelita w tym rejonie. Mam nadzieję, że steryd i imuran coś pomoże bo jest ciężko. Pozdrawiam serdecznie majka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 26 maja 2014, 14:59

Zwłókniałych zmian nie cofniesz, a te nie są wzmocnione kontrastem dożylnym. Po konsultacji myślałabym o planowej operacji w dobrym ośrodku i dogodnym terminie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
majka12
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: majka12 » 28 maja 2014, 20:44

Dziękuję za odpowiedź.
Co do ośrodków operacyjnych się jeszcze nie orientuję.
Pozdrawiam majka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”