Prośba o interpretację wyników.

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wilkson
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie

Prośba o interpretację wyników.

Post autor: wilkson » 29 lis 2015, 21:59

Witam serdecznie po długiej nieobecności
Ostatnim czasem po pobycie w szpitalu wykonano mi kolonoskopie rezonans i wszelkiego rodzaju badania laboratoryjne. Przeciwciała ttg jak i wcześniejsza kolonoskopia wskazywałaby na celiakie. Tak więc wprowadziłem restrykcyjną dietę bezglutenową, przez ok 3 miesiące było wszystko ok, praktycznie bez objawów jelitowych.

Ostatnio zaczęło się robić ostro, więc dostałem Metypred + Amoksiklav, po kilku tygodniach ulżyło i zejście do entocortu 9 mg. Następnie po kilku dniach ostre bóle, w prawym dole biodrowym uczucie pełności na maxa no i pobyt w szpitalu . W szpitalu podejrzenie niedrożności corhydron dożylnie + antybiotyk i kolono, gastro, tk, enterokliza tk.

Opisy badan tk:
Wykonano badanie Tk narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej z podaniem środka kontrastowego iv, per os , per rectum. Dgn : Choroba Lesniowskiego Crohna. Wykluczenie ropnia międzypętlowego. Uchwytnych zbiorników płynowych ropniopodobnych w wykonanym badaniu wielofazowym tk jb nie uwidoczniono. Zakontrastowane podana per os gastrografiną jelito czcze odcinkowo do szerokości 21-30mm i odcinkowo z zaznaczonym spłyceniem ałdów błony śluzowej. Pojedyncza pętla jelita krętego na wysokości poniżej pępka parasagitalnie po prawej z utrzymującym się w ciągu całego badania kurczem segmentalnym na długości przynajmniej 45mm z następowym zaznaczeniem ściany tego odcinka do gr 4mm. W czasie standardowym niezakontrastowane dystalne pętle jelita krętego z sugestią spowolnienia pasażu w związku z przeszkodą przepuszczającą na wys.j.krętego?. Jelito zwłaszcza grube z masywnie zalegającymi masami resztkowymi ograniczającymi jego pewną ocenę. Zastawka Bauchina prawidłowa. Wyrostek robaczkowy nieposzerzony, zakątniczy, schodzi do prawego dołu biodrowego bez cech zapalnych. Skupisko niepowiększonych węzłów chłonnych w okolicy krętniczo-kątniczej.

Badanie wykonano bez wzmocnienia kontrastowego i.v., po podaniu przez zgłębnik z końcówką w okolicy w. Teitza 5% Gastrografiny. W czasie 1 godz. podawania kontrastu zakontrastowano wszystkie odcinki przewodu pokarmowego od żołądka do odbytnicy. Ilei terminalis do 23mm szer. o zachowanej rzeźbie fałdów błony śluzowej, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Wargi z. Bauchina gładkie, 5-7mm grubości. Odcinkowe przewężenia jelita krętego w prawym dole biodrowym dł. 12-16mm, raczej w związku z segmentarnym kurczami sąsiadujące z tymi odcinkami pętle krętnicy nie przekraczają 23mm szer. Wyr. robaczkowy kręty częściowo zakątniczo położony, szer. do 7mm, o nierównych ścianach w związku z naciekami typu lymphangiosis? włóknisto-bliznowatymi? Dość liczne, odczynowe ww. chłonne przy naczyniach krezkowych do okolicy kątnicy, do 6x11mm w wym.poprz. jak w badaniu poprzednim z dnia 22.09.2015r. Pętla jelita czczego zwłaszcza przy więzadle Treitza do 17x34mm w wym.poprz., o spłaszczonych odcinkowo fałdach błony śluzowej. Poza tym pętle jelita czczego bez uchwytnych zmian ogniskowych. Poza tym obraz TK struktur jamy brzusznej bez istotnych zmian w porównaniu z badaniem poprzednim.

Kolonoskopia:
Pojedyncze drobne nadżerki w jelicie cienkim. Jelito grube bez zmian patologicznych - błona śluzowa różowa, gładka, lśniąca o prawidłowym rysunku naczyniowym.
Wycinki: jelito cienkie - fragmenty jelita cienkiego z obecnością grudek chłonnych oraz dość obfitym mieszanym naciekiem zapalnym
jelito grube-fragmenty błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołów, z niewielkim przewlekłym naciekiem zapalnym. Obraz niecharakterystyczny

Pozostałe badania jak zwykle w normie CRP, kalprotektyna, amylaza, lipaza, morfologia

Przy wyjściu ze szpitala Entocort 9 mg + Xifaxan
Kilka dni było ok i dalej zaostrzenie aktualnie Encorton 40 mg+ Cipronex
Mój lekarz już chyba za bardzo nie wie co mi jest i co powinien mi podawać, w tym tygodniu będę się starać o wizytę u Prof. Hermana.
Od stosowania diety bezglutenowej biegunki się nie zdarzają, teraz bardziej problemy z wypróżnieniem. Już trochę łeb siada, nie wiadomo co robić, tak na prawdę do tej pory diagnozy nie ma, tylko podejrzenie Crohna. Lekarzy już było 3 każdy nie ma pewności.

Proszę o cenne wskazówki.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Prośba o interpretację wyników.

Post autor: Mamcia » 03 gru 2015, 22:26

Opis TK jedne z najdokładniejszych, które widziałam.
Czy trzymasz dietę bezglutenową, czy po poprawie w czymś poluzowałeś?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
wilkson
Debiutant ✽

Post autor: wilkson » 05 gru 2015, 14:05

Cały czas mniej więcej od czerwca jestem na diecie bezglutenowej, bez żadnych półśrodków.
Uważam na wszystko, czytam wszystkie etykiety, kuchnia w domu ustawiona pode mnie. Myślę ze dzięki temu nie ma biegunek. Przez ok 3 miesiące od początku diety było ok.
Tylko teraz ciągle jestem "pełny", ciągle mam wrażenie ze chciałbym się wypróżnić, mój brzuch jest jak bym był w ciąży. Do tego dochodzą dosyć ostre bóle, Spasmalgon łagodzi je jedynie na ok godzinę. No i bóle są zlokalizowane w okolicach prawego dołu biodrowego, i zastanawia mnie ten wyrostek. Pójdę do chirurga na konsultację, bo ból jest taki ze ciężko wytrzymać, a przy tych wszystkich lekach nie chce jeszcze dorzucać przeciwbólowych i rozkurczowych.
Nie luzuje w niczym, dieta lekkostrawna, bez smażonego, bez glutenu, bez alkoholu, jedynie papierosy pale, ale bez nich to bym się chyba nie wypróżnił.
Teraz jestem na Metypredzie 32mg i Cipronexie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 05 gru 2015, 17:20

wilkson pisze:Tylko teraz ciągle jestem "pełny", ciągle mam wrażenie ze chciałbym się wypróżnić, mój brzuch jest jak bym był w ciąży. Do tego dochodzą dosyć ostre bóle,
mi pomagają leki prokinetyczne,np.Ziryd.
https://www.doz.pl/leki/p8276-Zirid
100 szt ok.45 zł w necie zamawiając.
Mniejsze ilości są za drogo :wink: w przeliczeniu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
wilkson
Debiutant ✽

Post autor: wilkson » 14 gru 2015, 21:37

No i jestem po konsultacji u Prof. Hermana
Prof zasugerował, abym zrobił jeszcze panel jelitowy, no i skonsultował enteroklize i enterografię. Aktualnie czuję się bez rewelacji, bole brzucha dosyć mocne. Czekam na wyniki. W styczniu jestem zarejestrowany do dr. Jarosława Nazara w Lublinie, ale chyba będę jeszcze próbować dostać się do dr. Rydzewskiej, co zasugerował prof Herman..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”