Kolonoskopia - prośba o interpretację

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jeziorko
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Kolonoskopia - prośba o interpretację

Post autor: Jeziorko » 30 lip 2016, 14:55

Witam

dziś byłem na kolonko ale lekarz prowadzący niestety nie był za miły i w sumie nic nie powiedział.
Proszę was o pomoc.

Wprowadzono aparat do ileum terminale, które jest prawidłowe. Kątnica prawidłowa. Za zastawce Bauhina ognisko rumieniowej śluzówki, Wstępnica do 90cm od zwieracza prawidłowa. Jeszcze przed zagięciem wątrobowym widoczne sa nasilone zmiany sluzówkowe, pod postacią zatarcia rysunku naczyniowego, rumiania, kruchej śluzówki- zmiany jak w CU, w stopniu nasilenia 2 wg Mayo. Od 80 do 70 cm od zwieracza w poprzecznicy, okolicy zagięcia wątrobowego okrężnicy zmiany są najbardziej nasilone- widoczne dodatkowo nadżerki oraz pseudopolipy - stopień nasilenia 3 wg Mayo. Usunieto dwa polipy zapalne od ziweracza. Od 70 cm od zwieracza zmiany sa mniej nasilone, widoczne jest jedynie zatarcie rysunku naczyniowego i niewielki rumień stopień 1 wg Mayo. W poprzecznicy dodatkowo dodatkowo obecne płaskie zmiany uniesione z owrzodzeniami. Zmiany ponownie nasilają się w odbytnicy i proksymalnej esicy od około 30 cm - zatarcie rysunku naczyniowego, rumień, kruchość śluzówki. Dodatkowo na 6-8 cm od zwieracza obecny płaski polip usunięty w dwóch fragmentach na tępo.

łącznie pobrano 11 but.

Proszę o pomoc w interpretacji bo ja już od zmysłów odchodzę.
Biorę aktualnie 150mg imuranu i 2 g salofalku.
Wyniki morfologii są super.

Pozdrawiam
jeziorko

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - prośba o interpretację

Post autor: Mamcia » 30 lip 2016, 20:17

A wyniki kolonoskopii niestety słabe. w zasadzie masz zajęte cale jelito grube. Zmiany mają rożny stopień nasilenia. Klasyfikacji Mayo endoskopowa oznacza 0 - a prawidłową błonę śluzówkę, 1 – zmiany zapalne o małym nasileniu (przekrwienie błony śluzowej zatarta/słabo widoczna siatka naczyniowa), 2 – zmiany zapalne o średnim nasileniu (obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, nieobecna siatka naczyniowa, krwawienie kontaktowe, nadżerki), 3 – zmiany zapalne o dużym nasileniu (krwawienie spontaniczne, owrzodzenia).
Powinieneś mieć szybko włączone intensywniejsze leczenie. Dawna mesalazyny jest dawką chemoprewencyjną, podtrzymującą remisję, a nie leczniczą. Od lekarza zależy czy włączy cie steryd miejscowy, czy uzna, że mimo braku objawów powinieneś dostać steryd ogólny.
Trochę nietypowe jest, że zmiany nie są najbardziej nasilone w odbytnicy, a w poprzecznicy. Gdybyś brał wlewki to miało by to uzasadnienie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jeziorko
Początkujący ✽✽

Post autor: Jeziorko » 30 lip 2016, 23:07

bardzo dziękuję za odpowiedź.

Niestety moja pani lekarz jest na urlopie.

Dziwne jest też to, że wyniki morfologii mam bardzo dobre oraz nie mam objawów typu krew w stolcu - zawsze tak miałem jak miałem zaostrzenie.

Pozdrawiam

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 30 lip 2016, 23:39

Niestety jeziorko mimo braku widocznej krwi u nas w CU zdarza się widoczne endoskopowo zaostrzenie.

Dla TEGO tak ważny jest dla nas pacjentów CU dostęp do kolonoskopii najlepiej w znieczuleniu ogólnym

a w sytuacji gdy to niemożliwe sigmoidoiskopii bo tak naprawdę to te badania weryfikują stan jelita czy postępy naszego leczenia.

Ja staram się mieć od kilku lat takie badanie raz w roku.

Jeziorko
Początkujący ✽✽

Post autor: Jeziorko » 31 lip 2016, 00:14

Nie licząc dzisiejszej kolonoskopii ostatnia miałem 2 lata temu - wcześniej regularnie co rok.

Czy przy takich wynikach jest szansa aby nie przyjmować sterydu ? Wlewki tutaj nic nie dadzą pewnie.
Wiem, że od tego jest lekarz ale moja Pani lekarz jest na urlopiku.

Pozdrawiam

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 31 lip 2016, 02:36

Może i warto sterydowy okres przejść pod kontrolą gastro bo dziś sterydy są trochę bezpieczniejsze.

Ja nie przeklinam swego okresu sterydowego a miałem go chyba od 2 roku choroby wdrażany
do sierpnia 2015 roku i to ten najstarszy steryd Encorton.

Cóż przyszła zakrzepica żył głębokich i głównie z tego względu od tej terapii odstąpiłem.

Moim marzeniem byłoby jednak spróbować terapii biologicznej...cóż na razie jest ona dla mnie niedostępna niestety

Jeziorko
Początkujący ✽✽

Post autor: Jeziorko » 31 lip 2016, 11:32

ze sterydami mam bardzo złe wspomnienia

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 lip 2016, 22:39

Jeziorko - poczytaj o buesonidzie MMX (czyli Cortiment). w kwartalniku był artykuł o różnicy między sterydami o działaniu ogólnym i miejscowym. To co możesz zrobić sam to zwiększenie salofalku doustnego do 4 gramów, jeśli nie miałeś wcześniej działań niepożądanych.
Niestetry zdarza się tak, że we krwi wszystko OK, biegunek brak, a jelito nie jest wygojone. każdy choruje inaczej.
I po raz kolejny prośba do Jacekx o pisanie na temat. Ten nie dotyczy znieczulenia w badaniach endoskopowych, własnych doświadczeń tylko wyników kolonoskopi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jeziorko
Początkujący ✽✽

Post autor: Jeziorko » 31 lip 2016, 22:45

Wlasnie juz wczoraj zwiekszylem do 4g a imuran zostawilem na 150 mg, chociaż lekarz ktory robil badanie stwierdzil, że 200 piwinienem brać.

Poczekam jeszcze na histopatologię (zawsze jej sie bardzo obawiam) i pognam do dwojej lekarki.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”