Czy to NZJ ?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eddie
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Czy to NZJ ?

Post autor: eddie » 19 maja 2017, 08:02

Witajcie, już kiedyś do was pisałem w sprawie mojej żony, niestety całe moje życie to pasmo niepowodzeń i oto i ja trafiłem wczoraj na kolonoskopię, oto jej wynik:
"Aparat wprowadzono do końcowego odcinka jelita krętego. W oglądanym odcinku zwraca uwagę spastyczna haustracja i nasilona perystaltyka całego jelita grubego. W odcinku od przejścia esioczo-prostniczego do zgięcia esiczo-zstępniczego widoczne dość liczne wybroczyny w śluzówce z obecnością drobnych nadżerek z obrzękiem śluzówki i wydzielaniem śluzu. Pobrano wycinki ze śluzówki do badania histo-pat. W kanale odbytu obecne żylaki II stopnia z nie zmienioną ścianą (przygotowane B-9)

Dgn: Colon Irritabile. Colitis ad dgn."

Nie mam jeszcze wyników histopatu, ale chyba z opisu można wywnioskować że to któraś z NZJ ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc ...
Ostatnio zmieniony 19 maja 2017, 13:36 przez eddie, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Re: Czy to NZJ ?

Post autor: Luki36 » 19 maja 2017, 08:33

Wujek google odpowiada,że to zespół jelita drażliwego. Stan zapalny jelita, do dalszej diagnozy.
Poczekaj na wyniki histo-pato i nie panikuj :)

Pozdro
Ostatnio zmieniony 19 maja 2017, 10:53 przez Luki36, łącznie zmieniany 1 raz.
Na razie, bez leków

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 19 maja 2017, 08:40

To mi się też udało wyczytać, ale od czego może być stan zapalny jelita grubego jak nie od NZJ ? Z tego co czytałem to inne choroby zapalne jelit nie dają takich objawów jak nadżerki i wybroczyny. Dodam że mam krew utajoną w kale.

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Luki36 » 19 maja 2017, 10:50

eddie pisze:To mi się też udało wyczytać, ale od czego może być stan zapalny jelita grubego jak nie od NZJ ?
Ekspertem nie jestem, ale jelito drażliwe też może dać jakiś stan zapalny jelita (ale niech ktoś inny sie wypowie).
Wycinki po badaniu wiecej rozświetą całą sytuację.
eddie pisze:Dodam że mam krew utajoną w kale.
Przy hemoroidach to chyba często tak może wyjść. Ale też niech ktoś potwierdzi.

Ps. A coś Ci w ogóle jest? Tzn, to że miałeś kolonkę, to wiemy, ale czy są jakieś inne objawy? Rozwolnienie, bóle brzucha, jakies słabwe wyniki krwi, etc. ?
Na razie, bez leków

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 19 maja 2017, 11:01

Ogólnie problem rozpoczął się na jesieni tamtego roku, zaraz po diagnozie żony :( Miałem biegunkę 3-4 razy dziennie, tylko w zasadzie rano. Trwało to ok 3-4 tygodni. Lekarz stwierdził IBS, dostałem leki na IBS i problem takiej ostrej biegunki się uspokoił. Później w zasadzie cały czas miałem śluz w stolcu i mimo że stolce było 1-3 dziennie to były częściej luźne ale uformowane, czasem zdarzyła się biegunka albo papkowaty stolec. Objawy widocznie nie były bardzo uciążliwe bo w sumie nie przeszkadzały mi w funkcjonowaniu.
Niestety jakieś 1.5 miesiące temu zaczęła mnie boleć stopa i kłuć w różnych stawach, poszedłem do mojego reumatologa bo przy okazji mam tocznia i ona kazała zrobić usg i rtg, ale ja zacząłem się zastawiać czy bóle stawów nie łączą się z problemami jelitowymi, przerabiałem to w tamtym roku na żonie :( i postanowiłem zrobić krew utajoną i żelazo. Niestety wyszła krew utajona i żelazo obniżone od 9.5 do 10.5. Już wtedy wiedziałem że zaczęło się wszystko układać w całość, tym bardziej że między czasie zaczęły mnie boleć plecy, tylko tutaj to ja nie wiem czy to ból os jelit czy os depresji w którą wpadłem jak się dowiedziałem że mam krew utajoną. Tak od kilku tygodni żyje w depresji, mam dość życia, poszedłem do psychiatry dostałem leki, mam zamiar je zacząć przyjmować, ale co to zmieni ? Chora żona, chory ja i dodatkowo chyba dostałem kolejną super rzecz w postaci WZJ albo Crohna :( Pozdrawiam was i proszę pomóżcie.

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Luki36 » 19 maja 2017, 11:13

eddie pisze:Ogólnie problem rozpoczął się na jesieni tamtego roku, zaraz po diagnozie żony :( Miałem biegunkę 3-4 razy dziennie, tylko w zasadzie rano. Trwało to ok 3-4 tygodni. Lekarz stwierdził IBS, dostałem leki na IBS i problem takiej ostrej biegunki się uspokoił. Później w zasadzie cały czas miałem śluz w stolcu i mimo że stolce było 1-3 dziennie to były częściej luźne ale uformowane, czasem zdarzyła się biegunka albo papkowaty stolec. Objawy widocznie nie były bardzo uciążliwe bo w sumie nie przeszkadzały mi w funkcjonowaniu.
Niestety jakieś 1.5 miesiące temu zaczęła mnie boleć stopa i kłuć w różnych stawach, poszedłem do mojego reumatologa bo przy okazji mam tocznia i ona kazała zrobić usg i rtg, ale ja zacząłem się zastawiać czy bóle stawów nie łączą się z problemami jelitowymi, przerabiałem to w tamtym roku na żonie :( i postanowiłem zrobić krew utajoną i żelazo. Niestety wyszła krew utajona i żelazo obniżone od 9.5 do 10.5. Już wtedy wiedziałem że zaczęło się wszystko układać w całość, tym bardziej że między czasie zaczęły mnie boleć plecy, tylko tutaj to ja nie wiem czy to ból os jelit czy os depresji w którą wpadłem jak się dowiedziałem że mam krew utajoną. Tak od kilku tygodni żyje w depresji, mam dość życia, poszedłem do psychiatry dostałem leki, mam zamiar je zacząć przyjmować, ale co to zmieni ? Chora żona, chory ja i dodatkowo chyba dostałem kolejną super rzecz w postaci WZJ albo Crohna :( Pozdrawiam was i proszę pomóżcie.
Zacznij.
Na razie, bez leków

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 19 maja 2017, 12:15

eddie pisze:spastyczna haustracja i nasilona perystaltyka całego jelita grubego.
Prawdopodobnie z tego powodu lekarz napisał Dgn. Colon Irritabile, czyli IBS.
eddie pisze:widoczne dość liczne wybroczyny w śluzówce z obecnością drobnych nadżerek z obrzękiem śluzówki i wydzielaniem śluzu.
Bardzo podobny opis kolonki (plus jeszcze dużo innych "atrakcji" np. owrzodzenia, krwawienie kontaktowe, zatarcie rysunku naczyń) miał mój mąż - diagnoza CU.
Musisz poczekać na wyniki wycinków. Do tego czasu nie ma się co zamartwiać (łatwo powiedzieć - wiem).
Trzymaj się, jakoś to będzie :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 19 maja 2017, 13:35

Dziękuję za odpowiedź, ja jednak chciałbym się jednak łudzić że to nie CU. Twój mąż na pewno miał agresywniejszą postać CU, nawet w wynikach koloskopii wygląda to troszkę inaczej. Jedyne co mnie zastanawia to jeżeli to miało by być CU to czemu nie ma zmian w odbytnicy, która to ponoć prawie zawsze jest zajęta i zapalenie przesuwa się dalej na esice. U mnie wychodzi na to że zajęta jest tylko esica.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 19 maja 2017, 14:04

eddie pisze:Twój mąż na pewno miał agresywniejszą postać CU
Objawy też miał agresywniejsze: biegunka ponad 20 razy dziennie, krwi dużo (badania na utajoną nawet nigdy nie robił, bo i po co w tym przypadku), gorączka z dreszczami i potami, bardzo silny ból - taki serio ścinający z nóg, aż niemal do omdlenia.
U Ciebie nie jest źle, więc nie panikuj zatem :roll:
eddie pisze:jeżeli to miało by być CU to czemu nie ma zmian w odbytnicy, która to ponoć prawie zawsze jest zajęta
W niemal 100% przypadków odbytnica jest zajęta.
U Ciebie to raczej jakieś inne zapalenie, może nie choroba przewlekła.
Wycinki powinny dać odpowiedź :)
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 19 maja 2017, 14:07

Nie CU ale już CD tak, bo zmiany są odcinkowe - teraz to mi się gorąco zrobiło jak na to wpadłem i mam dość, to już chyba najgorsza z opcji :(

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 20 maja 2017, 07:59

Z opisu nie wynika, że zmiany są odcinkowe.
Odcinkowe tzn. odcinki zmienione chorobowo oddzielone odcinkami zupełnie zdrowymi.
A u Ciebie są zmiany tylko w jednym odcinku i to wszystko.
Stan zapalny, nadżerki i obrzęk świadczą o tym, że to nie tylko IBS - bo to jest jedynie choroba czynnościowa (np. ta nasilona perystaltyka).
Twój opis to ani klasyczne CU, ani klasyczne CD.
Ale różnie może być, trzeba czekać na hist-pat.
Póki co się nie załamuj bez powodu :roll:
Doradca CU

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 20 maja 2017, 13:57

Łatwo się mówi :( Kiedy ma się już jedną poważną chorobę i chorą żonę to sama świadomość że mogę mieć też NZJ jest zabójcza, dla mnie zasadzie to już wyrok i chyba nie mam złudzeń że to coś innego, bo tak na chłopski rozum, od czego mógłbym mieć zapalenie tego rodzaju w esicy ? Przecież to logiczne że to któraś z nieswoistych chorób zapalnych :(

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie

Post autor: S_Gosia » 20 maja 2017, 18:57

eddie pisze:Łatwo się mówi :( Kiedy ma się już jedną poważną chorobę i chorą żonę to sama świadomość że mogę mieć też NZJ jest zabójcza, dla mnie zasadzie to już wyrok .....
Przecież to logiczne że to któraś z nieswoistych chorób zapalnych :(
eddie tu słychać jeszcze depresję :( póki nie ma diagnozy - wyników wycinków - to głowa do góry :!: :!: :!:
wiem, że to tyrudne ale musisz zachować spokój, szczególnie gdy piszesz o chorej żonie - ona też na pewno to przeżywa :cry:
trzymaj się :smile:
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję

Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 20 maja 2017, 19:50

To jest stan zapalny, ale niekoniecznie choroba przewlekła.
Jakoś sobie to wszystko ogarniesz i poukładasz, wcześniej lub później - niezależnie od diagnozy.
Też jestem panikarą, ale nie przejmuj się tak bez konkretnego powodu :)
Ludzie mają gorsze problemy zdrowotne...
Doradca CU

eddie
Początkujący ✽✽

Post autor: eddie » 22 maja 2017, 10:54

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś pomysły z czego może być zapalenie jelicie grubym ? Czy miał ktoś opis po kolonoskopii tylko "colitis ad dgn." i czy miał ktoś podobne wyniki badań ? Bardzo was proszę bo oszaleje, od dnia kiedy dowiedziałem się że mam krew utajoną w kale czyli już prawie miesiąc bolą mnie plecy/kręgosłup. Zaczęło się od uczucia napiętych mięśni pleców w nocy, później pojawił się ból stawów krzyżowo-biodrowych, aby później pojawić się kręgosłupie piersiowym. Od kilku dni budzę się rano z bólem kręgosłupa piersiowego, ale boli również w ciągu dnia i ból bywa mocny utrudniający chodzenie. Dziwne jest tylko jedno, w dniu którym zaczął mnie boleć kręgosłup przestała mnie boleć głowa która bolała codziennie od 5 lat i na którą łykałem tony przeciwbólowych, teraz od miesiąca nie boli mnie głowa, ale kręgosłup. Pytanie czy to wszytko psychika, czy może jednak choroba nieswoiste zapalenie jelit poszło na stawy ? Jestem tym wszystkim zmęczony ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”