Problem z leukocytami

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kubanka
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Problem z leukocytami

Post autor: Kubanka » 28 gru 2010, 23:09

Cześć:) Może ktoś z Was ma wiedzę czy poniżej opisana sytuacja wymaga wizyty u lekarza, czy też raczej więcej cierpliwości :)
Trzy miesiące temu lekarz podjął decyzję o odstawieniu AZA z powodu niskiego poziomu leukocytów (3,4 tys.) przy generalnie dobrym stanie. Po jakimś czasie liczba WBC wzrosła do 3,9 tys., a teraz ostatnio znów spadła, do 3,5 tys.
Możliwe że to AZA nadal działa i uspokaja szpik czy też raczej coś innego?
W rozmazie poniżej normy są neutrocyty (1,77), reszta w normie, samopoczucie super.
Obecnie od tych 3 miesięcy biorę tylko Salofalk, 3g.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 29 gru 2010, 08:51

Mam taki sam przypadek. Lekarz podjął decyzję o odstawieniu azy przy 2 tys. leukocytów. Po dwóch latach moje leukocyty wachają się między 2,5 a 3 tys.
Pytałam sie dok. Pawlik dlaczego nie wróciły do normy z przed choroby (6,8 tys. były niczym zaczełam chorowac i brac leki). Powiedziała, że prawdopodobnie szpik się uszkodził nieodwracalnie i że to żadki przypadek, ale bywa.
U Ciebie Salofalk może też obniżac poziom WBC.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 gru 2010, 13:49

Dochodzenie szpiku do siebie trwa różnie u różnych osób. U mnie 2 lata po skończeniu terapii i 3 000 to szczyt marzeń.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Raysha » 29 gru 2010, 14:21

Ja mam odstawiony Imuran od jakiegoś... listopada, a wachają się leukocyty miedzy 2,5 - 3,5 tys.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 29 gru 2010, 16:03

Czyli u każdego inaczej i jest szansa, że sie wszystko unormuje, tylko może to troszkę czasu potrwac.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Kubanka
Debiutant ✽

Post autor: Kubanka » 30 mar 2011, 18:43

Hej. Po cokwartalnym badaniu krwi, ja znowu w tej samej sprawie. Od pół roku nie biorę Azy, jedynie Salofalk. Aza odstawiona była przy 3,4 tys. leukocytów. Teraz po pół roku jest ich 3,07 tys. Wprawdzie po tym co napisała Mamcia, że dojście do siebie szpikowi trochę zajmuje, nie spodziewałam się jakiegoś widocznego wzrostu, ale niepokoi mnie spadek.
Czy można go wytłumaczyć dalszym działaniem Azy?

Zapisałam się już do internisty, ale wizytę mam w poniedziałek, a do tego czasu będę się pewnie zastanawiać..

Przychodzi mi też do głowy, że to może Salofalk pogłębił leukopenię, bo odkąd nie biorę Azy, mocniej staram się nie zapominać o Salofalku. Czy ktoś z Was spotkał się w realu z przypadkiem leukopenii od mesalazyny?

Pozdrawiam :)

pistols30
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: pistols30 » 30 mar 2011, 19:07

Ja nawe biorac Aze mam czasem podwyzszone leukocyty. Cala morfologia oki a biale w gorze.Oczywiscia nie zawsze ale czesto tak mam.....Przewaznie potem zaczyna mi sie zaostrzenie.Nigdy biorac Aze nie miale bialych krwinek ponizej normy a biore juz 2,5 roku.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 mar 2011, 19:15

Może być od mesalazyny. Obecne badania nie potwierdzają wpływu mesalazyny na przedłużenie remisji. jedynym porodem jest efekt hemoprewencyjny gdy zmiany dot. j. grubego.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Kubanka
Debiutant ✽

Post autor: Kubanka » 30 mar 2011, 20:08

Dziękuję za odp :) Porozmawiam o Salofalku ze swoim dr przy najbliższej okazji, bo już się wcześniej zastanawiałam, czy jest potrzebny. Wykrytych zmian w grubym dotychczas nie było, z tym że ostatnie badanie było 3 lata temu. Od tamtej pory dr twierdzi, że skoro dobrze się czuję, to badać obrazowo nie trzeba, ale Salofalku nigdy odstawić nie sugerował.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 mar 2011, 20:11

Bo z mesalazyną tak jest, że mimo iż nie ma dowodów, że CD na przedłużenie remisji pomaga, to jeśłi nie ma działań niepożądanych wielu lekarzy kontynuuje leczenie - na zasadzie jest OK to nic nie zmieniajmy. Powiem szczerze, że tak postępowaliśmy z naszą Panną.

sylviiia
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: sylviiia » 15 maja 2011, 23:18

Rowniez mam problem z poziomem leukocytów - w marcu tego roku były na poziomie 6,4, natomiast w badanie z 1 maja wykazuje ich poziom 3,3. Dodatkowo neutrocyty te sa zaniozone - na poziomie 1,4. Jesli chodzi o leukocyty - nigdy wczesniej nie byly ponizej normy, nawet w okresie zaostrzenia. Lekarz zlecil mi powtorzenie morfologii, twierdzac, ze bledy sie zdarzaja (badanie robilam w innym miejscu niz zwykle). Jednak nie ukrywam, ze troche sie martwie.....acha, nie biore zadnych lekow immunosupresyjnych badz sterydow, tylko salofalk, od dwoch lat caly czas ta sama dawke. Czy ma ktos z Was pomysl, z czego moze wynikac tak duzy spadek WBC? Z gory dziekuje.
sylviiia

46kg/160cm;salofalk+duspatalin+lactoral+sorbifer durules + kwas foliowy + witamina C + magnez

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 maja 2011, 22:06

Jesli chodzi o leukocyty - nigdy wczesniej nie byly ponizej normy, nawet w okresie zaostrzenia
W okresie zaostrzenia to mogą być powyżej normy, a nie poniżej. Gdybym ja miała 3,3 leukocytów to bym skakała ze szczęścia. badania powtórz, bo tera są robione przez maszynę, a maszyny rożne są.

sylviiia
Debiutant ✽

Post autor: sylviiia » 24 maja 2011, 10:00

Dziekuje za odpoiedź. Powtórzyłam, i teraz sa powyżej 4...więc całkiem możliwe, że maszyna zawiniła;)
sylviiia

46kg/160cm;salofalk+duspatalin+lactoral+sorbifer durules + kwas foliowy + witamina C + magnez

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Moniaaa89 » 02 sty 2013, 20:55

Ja również mam problem z Imuranem i leukocytami. Imuran zażywam od ok. 1,5 roku. Najpierw przez około pół roku zażywałam go w dawce 100mg. Pomógł mi wejść w remisję po ciężkim zaostrzeniu, jednak leukocyty zaczęły mi za bardzo spadać, więc pani doktor zmniejszyła mi dawkę na 75mg. Poziom leukocytów zaczął się poprawiać, ale po jakichś dwóch miesiącach wróciło zaostrzenie. Objawy przy tym zaostrzeniu nie były silne, ale ciągnęło się dość długo, bo jakieś 4-5 miesięcy. W tym czasie z powrotem zwiększyłam Imuran na 100mg. Znów udało mi się wejść w remisję i miałam nadzieję, że już będzie dobrze.

Jednak 2 miesiące temu okazało się, że leukocyty znów spadły i ich poziom wynosił 3,4, więc ponownie zmniejszyłam Imuran na 75mg. Miesiąc temu robiłam badania i poziom leukocytów podniósł się na 3,5, ale jednocześnie znów pojawiła się krew w kale. Trwa to do tej pory, czyli już prawie miesiąc. Dziś znów robiłam badania krwi i leukocyty skoczyły już na 7,0, jest też podwyższone OB i CRP, czyli krótko mówiąc zaostrzenie... Od 2 tygodni robię sobie wlewki z Corhydronu na noc, a rano zakładam czopki robione ze sterydem, ale poprawy nie widać. Na razie moja pani doktor nie chce zwiększać Imuranu, tylko przepisała mi Metypred 16mg.

Nie wiem co będzie jeśli to nie pomoże. Znów zwiększymy Imuran, będzie poprawa, ale leukocyty spadną i historia zatoczy koło?
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 sty 2013, 23:28

3,5 tys przy azatioprynie to w zasadzie norma - do obserwacji. Oczywiście przy odpowiednim podziale krwinek.

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”