Czy na pewno mam Crohna? - proszę o radę,

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
basias
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Czy na pewno mam Crohna? - proszę o radę,

Post autor: basias » 14 gru 2008, 09:43

Bardzo proszę o pomoc osoby które potrafią ocenić poprawność diagnozy na podstawie następujących informacji:

W lipcu 2007 trafiłam do szpitala z powodu nie wyjaśnionych stanów gorączkowych (ponad 40 stopni przez 3 tygodnie).
Zrobiono mi szereg badań, nie wymienię wszystkich tylko te które wydają się ważne, bo jest ich strasznie dużo.
- IgG 6.36
- IgM 7.34
- CRP max. w okresie przebywania w szpitalu: 136
- Badania immunologiczne wykazały przeciwciała przeciwjądrowe o typie świecenia jąderka "lumpy" (fibrylanowe) w mianie 640 oraz o typie świecenia ziarnistym w mianie 160, nie było p-ciał: ANCA, ASCA, SS-A, SS-B, Jo-1, PM-Scl, Scl70, nRNP, Sm
- bilirubina 6,5
- Fe od 4,1 do 10,3 w odstępie 6 dni
- ASO poniżej 200 IU/ml
- w kale Enterobacter species, b.obfity, Staphylococcus koagulozo-ujemny wzrost średni obfity
- w pasażu jelita niewielki obrzęk jelita czczego, lecz nie stwierdzono cech charakterystycznych dla nieswoistych chorób zapalnych jelita cienkiego
- w tomografii powiększone krezki
- kolonoskopia:
kątnica bliznowato zniekształcona, pozaciągana zapalnie, o wąskim świetle, pokryta owrzodzeniami charakterystycznymi dla choroby Crohna, zmiany również w początkowym odcinku wstępnicy, w odbytnicy liczne aftowate nadżerki, ogólnie obraz endoskopowy oraz objawy kliniczne sygerują Crohna
w badaniu histopatologicznym obfite nacieki zapalne, limfocyty, plazmocyty, granulocyty gł. kwasochłonne w obrębie blaszki właściwej, naciek zapalny przechodzi ogniskowo na teren nabłonka gruczołowego, gruczoły nieregularnie rozmieszczone ogniskowo z cechami regeneracji. Obraz całości zmian zapalnych nie jest jednoznaczny.

Diagnozę że to Crohn postawił lekarz wykonujący kolonoskopię z Evity (prywatne cantrum gastrologiczne w Krakowie).

W dniu wyjścia ze szpitala mój stan określono jako dobry i tak oceniam go do dziś. Od postawienia pierwszej diagnozy biorę mesalazynę i Imuran (już po pierwszym rzucie).

Z góry dziękuję za pomoc.
Basia
aktualnie choroba w remisji, bez leków

basias
Początkujący ✽✽

Re: Czy na pewno mam Crohna? - proszę o radę,

Post autor: basias » 14 gru 2008, 12:33

Dziękuję Pandzia, moja wątpliwość pojawiła się po wczorajszym wykładzie w Warszawe i kiedy sprawdziłam że mam ujemny wynik ANCA/ASCA. Dodatkowo prof. Rydzewska podkreśliła że Imuranu nie podaje się przy pierwszym rzucie. To szczerze mówiąc trochę podwarzyło moje zaufaniedo lekarza który mnie zdiagnozował i leczy. Trochę żałuję że nie skonsultowałam tego leczenia zanim zaczęłam brać Imuran.

Czy znasz kogoś kto przy zdiagnozowanym Crohnie miał ujemny wynik ANCA/ASCA?

Tak czy tak spróbuję jeszcze spotkać się z innym lekarzem żeby uspokoić swoje wątpliwości lub też zastanowić się nad zmianą lekarza prowadzącego.

Jeszcze raz dziękuję.
Basia

basias
Początkujący ✽✽

Post autor: basias » 14 gru 2008, 21:59

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Rzeczywiście samopoczucie mam bardzo niestabilne, ale to wszystko przez to że chciaiłabym mieć dziecko a jeśli istnieje prawdopodobieństwo że niepotrzebnie biorę Imuran to ciężko mi będzie to przeżyć ponieważ prawdopodobnie nie będę go mogła odstawić przed zajściem w ciążę.

Jak tylko skonsultuję to wszystko na pewno szczegowo opiszę to na forum.

Dzięki,
Basia

Angelika
Debiutant ✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie

Post autor: Angelika » 15 gru 2008, 14:30

witam.moje dziecko 2 letnie choruje na Crohna i jest a encortonie wiecznie zaostrzenia i rozne problemy,ma miec wprowadzone leczenie Imuranem,jak sadzicie bedzie lepiej?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 15 gru 2008, 21:35

niemam CD ,mam CU..ale mam mala uwage....na dzialanie lekow maja wplyw takze inne lekarstwa.rozne ziola..itp....tak wiec czasem nastepuje "oslabienie"..albo inaczej mowiac przesuniecie w czasie...albo konieczna inna dawka....leki np.na cukrzyce..albo nadcisnienie...albo neurologiczne ..czy antybiotyki...maja tu duze dzialanie...dlatego wazne by z lekarzem prowadzacym konsultowac ich stosowanie...u mnie zawsze wygrywaja leki CU i niestety sterydy...."kazdy organizm inaczej reaguje"...

liczy sie pozytywne nastawienie !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

basias
Początkujący ✽✽

Post autor: basias » 14 sty 2009, 08:48

Cześć, już jestem po konsultacji u prof. Rydzewskiej.

Wnioski są takie:

1. Diagnoza
Potwierdza chorobę Crohna na 80-90%, chociaż przyznała że diagnostyka jest niepełna (nie miałam badań w kierunku jersinii), dodatkowo stwierdziła że remisja jest niepełna bo pozostały drobne nadżerki

2. Leczenie
Nie krytykowała zastosowania Imuranu już przy pierwszym rzucie, powiedziała że trudno jej to teraz oceniać natomiast powiedziała że sama podałaby sterydy, dodatkowo po obejrzeniu kolonoskopii po półtorej roku brania Imuranu, stwierdziła że skoro są drobne nadżerki to oznacza to że Imuran nie do końca działa

3. Lekarz
Poleciła mi żebym jednak leczyła się u lekarza z ośrodka referencyjnego, poleciła mi dr Ciećko Michalską, dr Owczarczyk lup prof. Macha

Pozdrawiam,

[ Dodano: 16-01-2009 ]
Piszę pod swoim postem ale to dlatego że zapomniałam o dwóch ważnych sprawach, otóż po pierwsze, zdaniem Prof. Rydzewskiej, brak przeciwciał ANCA/ASCA nie wyklucza Crohna, po drugie, przy kolonoskopii powinno się pobierać wycinki do badania hist.-pat. nawet wtedy gdy lekarzowi wydaje się że nie ma zmian chorobowych. Niestety mój lekarz tego nie zrobił :-(
Basia

Awatar użytkownika
0gabik
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: 0gabik » 26 lut 2009, 08:18

basias pisze:1. Diagnoza
Potwierdza chorobę Crohna na 80-90%, chociaż przyznała że diagnostyka jest niepełna (nie miałam badań w kierunku jersinii), dodatkowo stwierdziła że remisja jest niepełna bo pozostały drobne nadżerki
na czym polega diagnostyka w tym kierunku, czy wystarczą posiewy z kału? Czy neleżałoby poszukiwać przeciwciał dla Yersini?
Ja robiłam posiew jakieś kilka miesięcy od pierwszych objawów, tylko dla enterocolitica i wyszedł ujemny.Czy jest to w takim czasie miarodajne badanie?

Awatar użytkownika
Migotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: wielkopolskie

Post autor: Migotka » 26 lut 2009, 12:16

Posiewy z kału nie wystarczą, musisz mieć zrobione badania z krwi (immunoenzymatyczne) na przeciwciała yersinia w klasach IgG, IgM, IgA. Robią to stacje Sanepidu w większych miastach i PZH w W-wie.

Awatar użytkownika
0gabik
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: 0gabik » 26 lut 2009, 12:23

dziekuje Migotko, tak własnie mysłałam, choć mój gastro zapytany - orzekł, że skoro z kału salmonella, shigiela i yersinia ujemne to nie ma co dalej szukac Elisa bo to bez sensu :twisted:

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”