wycinki przy kolonoskopii wg decyzji lekarza czy zawsze ?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mehled
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: lubuskie

wycinki przy kolonoskopii wg decyzji lekarza czy zawsze ?

Post autor: Mehled » 30 sty 2011, 21:06

Ja mam takie bardzo proste pytanko mianowicie niedlugo mam miec wykonywana kolonoskopie, z tego co sie orientuje u lekarza ktorego wiele osob mojej rodzinie polecalo (to akurat jest pocieszne w calej sytuacji :razz: )

Ale, z tego co sie dowiedzialem to lekarz w trakcie badania podejmuje decyzje czy pobierac wycinki czy tez nie.

I moje pytanie brzmi czy zostawic wszystko w rekach profesjonalisty, czy nalegac na pobranie wycinkow i ewentualnie sfrustrowac lekarza?

Osobiscie sklaniam sie do tej pierwszej opcji, bo pewnie jesli zobaczy najmniejsza niescislosc to od razu mnie pokroi i wysle do laboratorium kawalki mnie :wink: ale chcialem poznac opinie ludzi u ktorych powykrywano choroby. Jako ze z kolonkami mieliscie do tej pory wiecej do czynienia.

Chcialbym przy okazji podziekowac wszystkim aktywnym forumowiczom za pisanie naprawde pozytywnych postow bo od ok 2 lat mecze sie z brzuchem, gastro wyszlo ok, ale codziennie mnie boli od rana do wieczora i mam napiety brzuch do tego te ciagle biegunki pomieszane z zaparciami i male plamki krwii. A dzieki wam zmobilizowalem sie do dzialania i przelamania strachu :) forum czytam od ok 4 miesiecy swoja droga :)

Awatar użytkownika
elena
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: wycinki przy kolonoskopii wg decyzji lekarza czy zawsze ?

Post autor: elena » 30 sty 2011, 21:22

Dużo zależy od wcześniejszego wywiadu i podejścia lekarza,jeśli Twoje objawy są niepokojące to myślę ,ze dobry lekarz nawet jeśli jelito makroskopowo będzie bez zmian ,powinien pobrać wycinki. Wiele osób często ma zmiany tylko mikroskopowe .

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 30 sty 2011, 21:24

martita pisze:wycinki powinny być zawsze pobrane, bo czasami czegoś nie widać "gołym okiem", a jak już i tak ma się to badanie, to pobranie wycinków nie jest już problemem
Zdecydowanie potwierdzam, wycinki powinny być pobrane z powodów o których napisała martita. Np. nie ma innego sposobu wykrycia mikroskopowego zapalenia jelita - czego Ci oczywiście nie życzę. Ale możesz coś w ten deseń sprzedać doktorowi, jakby trzeba go było faktycznie przekonywać.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 30 sty 2011, 21:28

Mehled pisze: moje pytanie brzmi czy zostawic wszystko w rekach profesjonalisty, czy nalegac na pobranie wycinkow i ewentualnie sfrustrowac lekarza?
Zostaw to profesjonaliście - ja miałam 4 kolonki i za każdym razem pobierali wycinki. Od razu Cie uspokoję-nie poczujersz tego nawet. Szczerze mówiąc nie wiem czy wycinki sa brane zawsze czy tylko jak jest cos 'podejrzanego', ale tak na logikę biorąc to chyba jest tak jak pisze martita. Skoro już i tak tam będą 'gmerać' to pobranie wycinków dla 'pewności' chyba jest normą.
Mehled pisze:Chcialbym przy okazji podziekowac wszystkim aktywnym forumowiczom za pisanie naprawde pozytywnych postow
Mehled pisze: dzieki wam zmobilizowalem sie do dzialania i przelamania strachu
Pamiętaj, ze na CUDaków zawsze możesz liczyć - wszak w "kupie" siła i któż jak nie my ma to wiedziec najlepiej ;)
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 sty 2011, 21:29

Ja bym nalegała na pobranie wycinków.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mehled
Debiutant ✽

Post autor: Mehled » 30 sty 2011, 21:31

Ah ok, no to szykuje dodatkowa stowke :P
Ide prywatnie na badanie, lekarza nigdy szczerze mowiac nie widzialem i nawet nie wiem ile czasu poswiec przed badaniem na proste spytanie mnie dlaczego chociaz tam jestem heh.

Zasadniczo na pewno niczego nie poczuje bo bedzie w znieczuleniu ogolnym :P

Nie no wydaje mi sie ze po prostu okreslili ze zobaczy na miejscu lekarz dlatego ze to prywatnie wiec i doplata a to mogloby odstraszyc troche ludzi. W szpitalu zostalem olany przez lekarza :D

Czekalem miesiac do gastro, potem dostalem gastroskopie, okazalo sie ze wsio ok, powiedzialem ze mam bole brzucha itd, opisalem skomentowal "jelito nadwrazliwe" i elegancko pokazal mi wyjscie z gabinetu.

Tak wiec ide prywatnie.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 30 sty 2011, 22:14

Ja to się zastanawiam, dlaczego niektórzy lekarze robią w pierwszej kolejności gastroskopię, potem jak jest OK to "nara"- rób co chcesz człowieku.... :neutral:

Też bym nalegała na pobranie tych wycinków, bo jak Ci już tę rurę będą do tyłka wpychać to co: pooglądać sobie tylko chcą? Już bez jaj za przeproszeniem, ale chyba czemuś to badanie służy, nie?
Takie moje skromne zdanie jest :razz:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 31 sty 2011, 12:21

wycinki powinny być pobrane zawsze, szkoda zmarnować tej całej procedury przygotowania do koloskopii tylko po to by " pooglądać".
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 02 lut 2011, 09:11

Wycinki powinny być pobrane zawsze, ale raz robiłam sobie kolonke prywatnie i miałam opcję z droższą z pobraniem wycinków i tańszą bez. Można z tego wysnuć wniosek, że lepiej pogadać z lekarzem czy weźmie bo to nie takie oczywiste że na 100% i zasugerować, że nawet jakby nie było makroskopowo żadnych zmian to mógłby pobrać. Pogadać nie zaszkodzi, jak przechodzić męczarnię to lepiej raz niż potem powtarzać :-)

Myślę, że stówka jest warta dopłacenia.
Smutno Ci? A może budyń? :)

anetap44
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: anetap44 » 02 lut 2011, 10:01

Wycinki należy pobrać biorąc pod uwagę Twoje dolegliwości. Skoro będziesz miał badanie w znieczuleniu ogólnym, to porozmawiaj z lekarzem o badaniu histopatologicznym przed kolonoskopią, bo w trakcie przecież będziesz spał.
Aneta

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 02 lut 2011, 10:18

anetap44 pisze:Wycinki należy pobrać biorąc pod uwagę Twoje dolegliwości. Skoro będziesz miał badanie w znieczuleniu ogólnym, to porozmawiaj z lekarzem o badaniu histopatologicznym przed kolonoskopią, bo w trakcie przecież będziesz spał.
Będzie miał ta kolonke w znieczuleniu ogólnym a nie pod narkozą. Narkoza przy kolonce to nie standard.
Smutno Ci? A może budyń? :)

stillla
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u partnera

Post autor: stillla » 02 lut 2011, 13:34

Mój mąż po pierwszej kolonoskopii na żywca powiedział "już nigdy w życiu".
Przed badaniem dostał tylko nospę.
Wycinków mu nie pobrali i to o rok opóźniło jego leczenie. O kasę mie chodziło bo to było w szpitalu w Krakowie. Na druga kolonoskopię z wycinkami i narkozą poszliśmy prywatnie, koszt ok 700zł z tego co pamietam.
Dlatego jak juz kolonoskopia to z wycinkami :)
Mąż: CD (Mikroskopowo nie potwierdzony)
Leki:
Budenofalk 1x1 Pentasa 3x2, Imuran 50mg 1x2, Controloc 40mg, Omega 3, Sanprobi/Trilac
Wzrost: 183 cm, waga 71 kg.
Początek choroby: 2007/2008

Mehled
Debiutant ✽

Post autor: Mehled » 02 lut 2011, 23:23

Dzieki, mysle ze przekonaliscie mnie na 200% zeby uprzed sie na wersje z wycinkami niezaleznie co powie lekarz :)

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 02 lut 2011, 23:27

słuszna decyzja Mehled, nie ma sensu 2 razy robić tego samego :wink: napisz później co tam jak tam Ci wyszło.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”