krwi badanie co konkretnie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: krwi badanie co konkretnie?

Post autor: Mamcia » 23 maja 2006, 10:46

From Wikipedia

Przeciwciała przeciwjądrowe

Skocz do: navigation, szukaj
Preciwciała przeciwjądrowe (skrót ANA od ang. anti-nuclear antibodies) są to przeciwciała skierowane przeciwko składnikom jądra komórkowego, takim jak DNA, histony, rybonukleoproteiny, RNA jąderkowe, białka niehistonowe i mają znaczenie diagnostyczne w rozpoznawaniu układowych chorób tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty, twardzina , zapalenie skórno-mięśniowe i inne.

Mogą również wystąpić w przypadku innych chorób, nie maja wtedy jednak znaczenia diagnostycznego:

zakażenia (np. gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby, kiła, choroby pasożytnicze)
nowotwory (np. rak sutka, rak gruczołu krokowego, białaczka, ziarnica złośliwa)
choroby narządów wewnętrznych (zwłaszcza wątroby i płuc)
choroby skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski)
po przeszczepach
przy stosowaniu niektórych leków, zwłaszcza pochodnych hydralazyny.
u osób zdrowych
W razie stwierdzenia dużego poziomu ANA rzędu 1:160 z objawami choroby tkanki łącznej, należy wykonać badania swoistości przeciwciał przeciwjądrowych i oznaczyć:

anty-dnDNA - p/ciała przeciw dwuniciowemu DNA
anty-U1-RNP - p/ciała przeciw rybonukleoproteinie U1
anty-ScL70 - p/ciała przeciw topoizomerazie
anty-Sm
anty-Jo-1
anty-Ro
anty-La
Skróty od Sm do La pochodzą od pierwszych liter nazwisk osób, u których wykryto je po raz pierwszy.

To encyklopedia. Sąto bardzo niespecyficzne przeciwciała i jak widać choćby z powyższego mogą świadczyć o wielu rzeczach. Z przeciwciał się nie leczy. vleczy się chorobę, która jest powodem powstawania w organizmie przeciwciała przeciwko składnikom wlasnego ciała.
mamcia

Anulka
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Anulka » 13 cze 2006, 12:17

Tu Zomowiec, mam rozmaz (pomiar automatyczny):
wart. b. NEUT - 1.90 N:2.5-5.0 (zaniżone)
% NEUT - 50.3 N. 45.0-70.0
wart. b LYMPH - 1.26 N: 1.5-3.5 (zaniżone)
% LYMPH - 33.4 N. 20.0-45.0
wart. b. MONO - 0.35 N: 0.2-0.8
% MONO - 9.3 N. 3.0-8.0 (zawyżone)
pozostałe wart. w normie.
I o czym to może świadczyć?
pozdrawiam Anulka

Elpe
Początkujący ✽✽
Choroba: CU w rodzinie
województwo: łódzkie

Post autor: Elpe » 13 cze 2006, 18:41

Anulka, rozmaz procentowo masz prawidłowy. Monocyty tylko nieznacznie powyżej normy. Niskie wartości bezwzględne poszczególnych rodzajów białych krwinek wynikają stąd, że masz trochę obniżoną leukocytozę (ogólna liczba białych krwinek) - 3.500. Norma od 4 tys do 10 tys. Nie wiem jakie miałaś wcześniejsze wartości leukocytozy, ale 2,5% populacji ma leukocytozę od 3 do 4 tys jako wartość normalną. Spadek ilości leukocytów może nastąpić z różnych przyczyn, m.in w zakażeniach wirusowych. Anulko, nie wiem też jaką masz całą morfologię (chodzi głównie o krwinki czerwone i płytki) ale jeśli są w normie, to nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam

Anulka
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Anulka » 13 cze 2006, 19:11

Płytek krwi mam 110 tys. Norma od 140 tys.
pozdrawiam Anulka

Elpe
Początkujący ✽✽

Post autor: Elpe » 13 cze 2006, 19:58

Tak, to poniżej normy. Branie leków może mieć wpływ na obniżenie płytek, ale objawy związane z małopłytkowością pojawiają się dopiero wtedy, kiedy liczba płytek spada poniżej 50 tys. Musisz po prostu kontrolować od czasu do czasu morfologię. Na razie nie ma powodu do niepokoju. Mojemu synowi w okresie zaostrzenia choroby płytki spadły z 218 tys do 137 tys. (bierze sulfasalazynę) Obecnie w remisji, po sukcesywnym zmniejszaniu dawki płytki podniosły się do 167 tys.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 14 cze 2006, 11:39

jesli to zakazenie wirusowe by bylo to pojda limfocyty do gory bo tak za zwyxczaj bywa.
niestety objawy maloplytkowosci moga byc juz wczesniej niz tak jak mowisz.Elpe;)
Obrazek

Melpomene
Debiutant ✽
Choroba: CD

Post autor: Melpomene » 14 cze 2006, 15:14

Ja jakiś czas temu robiłam badania krwi i lekarka przeraziła się wynikiem płytek. Górna granica to 400 tys. jeśli dobrze pamiętam, ja miałam 1 mln. 190 tys. norma tylko trzy razy przekroczona :!: Dostałam zastrzyki na rozrzedzenie krwi, jeśli by nie pomogły musiałabym mieć zrobione badania szpiku. Na szczęście pomogły :smile: Od ostatniego zastrzyku minęło 3 tygodnie i powinnam zrobić badania kontrolne, ale po pierwsze nie mam kiedy bo właśnie mam sesję, a po durgie boję się, że znów będzie coś nie tak :sad: Poczekam do końca sesji.

Elpe
Początkujący ✽✽

Post autor: Elpe » 14 cze 2006, 17:12

ranka pisze:jesli to zakazenie wirusowe by bylo to pojda limfocyty do gory bo tak za zwyxczaj bywa.
niestety objawy maloplytkowosci moga byc juz wczesniej niz tak jak mowisz.Elpe;)
Nie postawiłam Anulce diagnozy, że to zakażenie wirusowe, podałam tylko przykład, jeden z wielu powodów spadku leukocytozy. A co do objawów małopłytkowości, to widocznie uczyłyśmy się z innych książek ;)

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 14 cze 2006, 22:25

a kim ty jestes?lekarzem? :grin:
z ciekawosci pytam :cool:
Obrazek

Zablokowany