Enterografia MR

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Apophis
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Enterografia MR

Post autor: Apophis » 12 mar 2012, 01:47

Witam

Mam pytanko odnośnie badania "ENTEROGRAFIA MR" jest to badanie podobne do "ENTEROKLIZY TK" tylko wiadomo promieniowania nie ma szkodliwego. Chciałbym to badanie wykonać. Byłem na stronie HELIMED i tam niestety nie ma czegoś takiego jak ENETOGRAFIA MR w cenniku i wykazie.
CZY KTOŚ MA POJĘCIE GDZIE TO BADANIE WYKONAĆ NA ŚLĄSKU ????
KATOWICE, TYCHY, BIELSKO ??? Gdziekolwiek jakaś jednostka robi to badanie na ŚLĄSKU ??
Nie potrafię znaleźć w internecie a na stronie helimedu nie widzę tego badania....

Pomóżcie :)

[ Dodano: 12-03-2012 ]
Znalazłem między innymi w kwartalniku numer 2 / 2011 opis tego badania ale wzmianki gdzie to wykonać nie ma. A szkoda....... szukaj igły w stogu siana. Jedyne co znalazłem to http://www.avi.med.pl/aktualnosci/?id=29 . Zakład w WAWIE, ale tylko jeden zakład radiologiczny to wykonuje ??? Cena to 800 zł + dojazd z Katowic do Warszawy :/

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU

Re: Enterografia MR

Post autor: toczka » 12 mar 2012, 11:21

jezeli enterografia jest tym samym co enterokliza to raczej musisz sie polozyc w szpitalu. Ja mialam wykonywana enteroklize w CSK w Ligocie. Czekalam na nia tydzien w szpitalu. Nic mi wowczas nie robili- tylko lezalam i zajmowalam miejsce. Pozniej na drugi dzien po badaniu wypuszczaja do domu.
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 12 mar 2012, 13:03

Tak ale enterokliza TK ma dużą wadę - olbrzymie promieniowanie jonizujące, ostatnio miałem dużo badań RTG i TK więc chcę uniknąć dodatkowego promieniowania stąd pytanie o ENTEROGRAFIE REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU

Post autor: toczka » 12 mar 2012, 13:33

enteroklize mozna zrobic z TK i RM. Ja mialam z RM, czyli unikasz podawania kontrastu przez sonde. Tylko pijesz kontrast a w trakcie badania podaja kontrast dozylnie.
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 12 mar 2012, 13:38

Dzwoniłem do HELIMEDU okazuję się że ENTEROKLIZE robią tylko w TK a jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny to MR jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. I mówią że to coś zupełnie innego i że enterokliza jest wykonywana tylko w TK.
Więc już zgłupiałem totalnie...

Awatar użytkownika
majka12
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: majka12 » 13 mar 2012, 07:48

spróbuj tu zadzwonić, wiem żę enterografię robią

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ NR 2

ul. Botaniczna 3, 31-501 Kraków
Rejestracja nr 2
tel. 12 424-86-81, tel/fax 12 424-86-80

Rejestrowanie w dniu badania i odbiór wyników w Rejestracji nr 2

Badania planowe wykonuje się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.
Pracownia nie prowadzi dyżurów.

Możliwość przesyłania skierowań faxem 12 424-86-80 (akceptowane tylko wypełnione pismem maszynowym!).

Wyposażona jest w spiralny, wielorzędowy aparat TK. Ma on oprogramowanie pozwalające nie tylko na diagnostykę neuroradiologiczną ale także pozwala na wykonywanie większości badań TK w tym perfuzji mózgu.

Dodatkowe konsole umożliwiają otrzymywanie obrazów w rekonstrukcjach wielopłaszczyznowych, wzdłuż zadanej krzywej, w trójwymiarowych rekonstrukcjach oraz w opcji wirtualnej endoskopii. Pod kontrolą TK wykonuje się również biopsje aspiracyjne cienkoigłowe (BAC) a także biopsje stereotaktyczne OUN.

Dokumentacja obrazowa w postaci cyfrowej na płytach CD-R (z nagraną przeglądarką).

Yucami
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Post autor: Yucami » 16 cze 2013, 21:39

Mam mieć wykonywaną enterografię MR - zarówno pani w rejestracji jak i profesor do którego poszła się upewnić powiedzieli, że do enterografii jelita muszę mieć przeczyszczone jak do kolonoskopii. Nigdzie indziej nie mogę znaleźć potwierdzenia, ze do tego badania wymagane jest takie przygotowanie.
lekarz kierujący mnie na to badanie, jak zapytałam się o przygotowanie do badania powiedział, że to powiedzą mi w pracowni, bo każda ma inne wymogi (???), a w pracowni powiedzieli właśnie to. Czyszczenie fortransem błahostką nie jest, zresztą nie dostałam na niego recepty, więc wolę się upewnić.

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽

Post autor: Elaine » 16 cze 2013, 22:47

Ja przed enterografią MR piłam fortrans... Piłam dzień przed badaniem, ale w mniejszej ilości - 2 saszetki. No i dieta półpłynna. W dniu badania byłam na czczo. W szpitalu dostałam kontrast, najpierw doustnie, potem dożylnie. Dało się przeżyć :)

Badanie miałam w Poznaniu w szpitalu na Przybyszewskiego :)
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 17 cze 2013, 00:52

07.06 miałam wykonywaną ENTEROKLIZĘ MRI. W dniu badania byłam na czczo. Przez nos założono mi sondę do żołądka potem połykałam ją aż prawidłowo umiejscowiła się w jelicie. Następnie zdjęcie RTG celem oceny czy sonda sie dobrze ułożyła czy trzeba jeszcze raz zakładać - na szczęście dałam radę. Przed badaniem wlewają przez sondę do jelita prawie 2 litry soli fizjologicznej (jeśli ktoś utrzyma), ja dostałam jeszcze buscolizynę dożylnie bo mega mnie bolało jelito, potem robią zdjęcia. Na koniec podawany jest jeszcze kontrast dożylnie. Badanie trwa zdecydowanie dłużej niż Enterokliza TK. W ten sposób badanie wykonuje się w CSK MSW w Warszawie.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 17 cze 2013, 09:17

WrednaTubisia, trafiłam z SOR-u na oddział na ostro, sprawa była poważna i szczerze mówiąc miałam szczęście bo na planowe badanie przyszła Pani która jak się dowiedziała, że będzie musiała połknąć sondę nie zgodziła się więc jak lekarka przyszła na obchód o 8:30 spytała mnie czy jestem na czczo i czy dam radę połknąć sondę w ekspresowym tempie oczywiście dałam. Najlepsze jest to że miałam na to niecałą godzinę, bo jak wiadomo napięte terminy więc jak by mi się za pierwszym razem nie udało to pewnie badania by mi nie wykonali bo już kolejny pacjent czekał. To był mega stresujący i ciężki dzień kto ze mną był ten wie ale ważne że badanie zostało zrobione, decyzje podjęte i już wszystko wiem. Najlepsze jest to że na drugi dzień były obchody z okazji Światowego Dnia NZJ oraz Dnia Dziecka w Warszawie więc musiałam się szybko pozbierać :) Bałam się bo po badaniu mnie nieźle czyściło ale jakoś przeżyłam.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2013, 09:22 przez Baby, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 17 cze 2013, 09:47

magdalene pisze:Dobra, doczytałam. Enterokliza to kontrast przez sondę, enterografia doustnie. Jedna i druga może być MR i TK.

A wiesz może czy któreś z tych badań jest dokładniejsze? Zarówno Enterografia MR jak i Enterokliza MR to badanie światła i ścian jelita cienkiego z tym że picie kontrastu jest o wiele przyjemniejsze niż łykanie sondy więc jeśli obydwa badania są tak samo dokładne następnym razem wybieram Enterografię MR.

Yucami
Początkujący ✽✽

Post autor: Yucami » 17 cze 2013, 18:07

Elaine pisze:Ja przed enterografią MR piłam fortrans... Piłam dzień przed badaniem, ale w mniejszej ilości - 2 saszetki. No i dieta półpłynna. W dniu badania byłam na czczo. W szpitalu dostałam kontrast, najpierw doustnie, potem dożylnie. Dało się przeżyć :)

Badanie miałam w Poznaniu w szpitalu na Przybyszewskiego :)
ja też będę miała na Przybyszewskiego - ale to dopiero w październiku - takie terminy...

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽

Post autor: Elaine » 17 cze 2013, 22:18

a ja w sierpniu :) dam znak, co i jak...
Yucami, zresztą zaraz Ci priv naskrobię :)
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Yucami
Początkujący ✽✽

Post autor: Yucami » 17 cze 2013, 23:51

Elaine pisze: Yucami, zresztą zaraz Ci priv naskrobię :)
czekam, czekam i nic :mrgreen:

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽

Post autor: Elaine » 18 cze 2013, 10:33

Yucami, nie wiem jak to zrobiłam, bo wczoraj napisałam, wysłałam i śladu po niej nie ma.... Miałam małe zamieszanie wtedy, może nie wysłałam jednak? Tak czy siak, napisałam jeszcze raz i pooooszłooo :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”