Nic nie widać na badaniach, a krew jest

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
delllat
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Nic nie widać na badaniach, a krew jest

Post autor: delllat » 02 maja 2012, 07:37

Miesiąc temu zaczęło mi się duże krwawienie (krew czerwona). Ponieważ od czasu do czasu (nieregularnie, ale generalnie raz na rok) coś takiego już mi się przytrafiało, a dodatkowo niedawno zgiadnozowano u mnie w rodzinie przypadek wrzodziejącego zapalenia jelit, to poszedłem do proktologa.

Lekarz zapisał mi ASAMAX i miałem brać 3 razy dziennie. Dostałem też skierowanie do szpitala, ale trzeba było czekać 6 dni, aż będzie wolne miejsce.

Po 4 dniach brania ASAMAXu krwawienia zniknęły.

W szpitalu (czyli 2 dni po zniknięciu krwawień) zrobili mi:
- gastroskopię
- kolonoskopię
- usg jamy brzusznej
- rentgena klatki piersiowej
- pobrano krew
- pobrano 2 wycineki jelita do badania histopatologicznego

Po obejrzeniu wyników, lekarz stwierdził, że nie mam śladów po zapaleniu oraz po wrzodach. Nie wygląda mu to na wrzodziejące zapalenie jelit. Wypisali mnie ze szpitala i kazali czekać na wyniki badań histopatologicznych, które trwają ok 2 tygodnie.

Ponieważ usłyszałem, że nie wygląda to na tą chorobę, to po kilku dniach przestałem brać ASAMAX. W 7 dni później:
- pojawiły się znowu krwawienia
- znowu mam takie uczucie skórczów w jelitach
- zrobiły mi się afty w ustach
- prawe oko mnie boli

Posłusznie znowu zacząłem brać ASAMAX, który przerwałem.

Na wikipedii jest napisane, że są to objawi wrzodziejącego zapalenia jelit.

Dlaczego jednak podczas badań stwierdzono, że nie ma śladów po zapaleniu ?

Czy to może być inna choroba?

Czy to możliwe, że w ciągu kilku dni zagoiły mi się wszystkie wrzody i podczas badania nie było ich widać?

Czy jeżeli pobrali wycinek z wyleczonego jelita, to może się okazać, że wynik badania histopatologicznego pokaże, że nie mam tej choroby, a mimo to ją mam?

Czy mam potwórzyć badania?

Czy powinienem zmienić lekarza?

Skąd ta krew?

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: Nic nie widać na badaniach, a krew jest

Post autor: taloca » 02 maja 2012, 08:40

delllat pisze:Lekarz zapisał mi ASAMAX i miałem brać 3 razy dziennie
a tak z ciekawości jaką dawkę?
delllat pisze:W szpitalu (czyli 2 dni po zniknięciu krwawień) zrobili mi:
- gastroskopię
- kolonoskopię
- usg jamy brzusznej
- rentgena klatki piersiowej
- pobrano krew
- pobrano 2 wycineki jelita do badania histopatologicznego
Nie piszesz nic, czy podczas kolonoskopii udało się obejrzeć całe jelito? Bardzo dobrze, że pobrano wycinki ponieważ czasem jelito wygląda na oko czyste, a zapalenie i tak jest. Z tego co widzę nie miałeś żadnego badania pozwalającego stwierdzić jaki jest stan jelita cienkiego które również może być źródłem krwawień. Choroba crohna może obejmować jelito cienkie ( każde miejsce przewodu pokarmowego), a jelito grube może być bez zmian. Jakie masz wyniki badań krwi np. crp i poziom żelaza. Poza tym źródłem krwawień mogą też być hemoroidy czy szczelina (ale skoro byłeś u proktologa to chyba można wykluczyć). Miałeś robione jakieś posiewy?
delllat pisze:Czy powinienem zmienić lekarza?
gdzie się leczysz? u kogo? i w jakim szpitalu leżałeś?
delllat pisze:Czy to możliwe, że w ciągu kilku dni zagoiły mi się wszystkie wrzody i podczas badania nie było ich widać?
tego nie wiem, ale wydaje mi się to mocno wątpliwe. Jeśli masz krwawienia to konieczne wydaje mi się znalezienie ich źródła. Dziwi mnie, że lekarze tak to zostawili bo krwawienia z przewodu pokarmowego nie są normalne tym bardziej jeśli w rodzinie ktoś choruje na cu no i te afty i oczy też podpowiadają, że jednak coś może być z jelitami nie tak. Tylko się nie przestrasz tym moim postem ;) bo ja nie wiem co Tobie dolega (nie jestem lekarzem, a nawet gdybym była przez internet nie da się nikogo zdiagnozować) to może być, ale nie musi być crohn. Na pewno nie można tego tak zostawić trzeba dokończyć diagnostykę. Zrobiłabym sobie tez badanie na krew utajoną w kale w razie wizyty u lekarza byłoby to takim dowodem, że Tobie się nie wydaje tylko na prawdę krwawisz.
delllat pisze:Dlaczego jednak podczas badań stwierdzono, że nie ma śladów po zapaleniu ?
być może dlatego, że są one umiejscowione w innym miejscu niż jelito grube (tam gdzie dotarł kolonoskop).
delllat pisze:Czy mam potwórzyć badania?
ja jeśli dałabym radę wytrzymać poczekałabym na wyniki hist-pat (za ile one będą?) i zmieniła lekarza proktologa na gastroenterologa najlepiej na jakiegoś polecanego przez forumowiczów. Lekarz pewnie by wiedział czy robić badania od nowa lub ewentualnie jakie badania jeszcze zrobić.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

AsiaD
Debiutant ✽
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: AsiaD » 02 maja 2012, 09:41

Zostaje tylko czekać na wynik badan hist-pat. Podczas jednej z kolonoskopii u mojej córki też jelito było w porządku, dano nam złudną nadzieję, ze to nie nzj -niestety właśnie badania hist-pat wskazały na crohna.Nie twierdzę,że tak będzie u Ciebie,ale najważniejsze jest co hist.-pat. pokaże.
Co do krwawień mogą pojawiać sie bardzo szybko-u mojej córki krew utajona wychodziła ujemna,3 dni poźniej krew była widoczna gołym okiem.
Natalka 6l. :
Imuran 50 mg, Salofalk 500mg, 250 ml Fresubin, Nutridrink,
XVI dawka REMICADE

delllat
Debiutant ✽

Post autor: delllat » 02 maja 2012, 17:42

Mam brać 1 tabletkę ASAMAXU 3 razy dziennie. Niestety nie dostałem wyników. Powiedzieli, że wszystko zostaje w szpitalu (Kraków, szpital bonifratów). Mam zadzwonić za tydzień, czy są wyniki. Chyba wtedy powiedzą, co dalej. Mam nadzieję, że mój przypadek jest tam u nich gdzieś "na tapecie" i nie skończy się na "jest pan zdrowy, do widzenia" albo "było jakieś zapalenie, do widzenia". Przez te święta wydłużyło się wszystko o tydzień.

Co oni robią z tym wycinkiem? Ustalą czy był stan zapalny, czy nie? Będzie informacja, że to Crohn albo wrzodziejące zapalenie jelit czy będzie ogólna informacja, że jakiś stan zapalny był.

Jakie badania robi się na stan jelita cienkiego? Nie znalazłem niczego takiego.

Co to są "przesiewy"?

Czy jeżeli krew pochodzi z jelita cienkiego, to jest czerwona? Słyszałem, że wtedy jest czarna. Jakimi badaniami sprawdza się jelito cienkie? Również trzeba się przygotować na wkręcanie węża ?

[ Dodano: 02-05-2012 ]
Jestem już po dwóch tabletkach (rano i po południu) i już krwawienie znikło, a jelita są spokojne. Jakby za szybko. Ja już sam nie wiem, czy to te tabletki mi pomogły, czy może to są sploty nieszczęśliwych ale niegroźnych przypadków. Wczoraj nie jadłem niczego czerwonego oprócz granata.

delllat
Debiutant ✽

Post autor: delllat » 02 maja 2012, 17:58

Czytam sobie właśnie w internecie o objawach Crohna i na szczęście nie mam tych objawów:
- biegunki
- bólu prawego podbrzusza
- guzowatego oporu w jamie brzusznej
- niedrożności jelit
- zmian okołoodbytniczych
- gorączki,
- spadeku masy ciała (wyniszczenie),
- objawów skórnych, rumieni itp.
- nie bolą mnie stawy (ok. co jakiś czas (tak co 2 lata) mam zapalenie korzonek, ale to chyba nie to)
-

Można tylko powiedzieć, że z tych objawów to mam:
- lekkie osłabienie i męczliwość,
- co jakiś czas mam bóle oka, zazwyczaj prawego, czasem lewego, rzadko obu,

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: taloca » 02 maja 2012, 19:08

delllat pisze:Mam brać 1 tabletkę ASAMAXU 3 razy dziennie
to jest bardzo mała dawka
delllat pisze:Niestety nie dostałem wyników. Powiedzieli, że wszystko zostaje w szpitalu (Kraków, szpital bonifratów)
a w wypisie nic nie ma?
delllat pisze:Co oni robią z tym wycinkiem? Ustalą czy był stan zapalny, czy nie?
raczej ustala czy w momencie badania był stan zapalny.
delllat pisze:Co to są "przesiewy"?
posiew a nie przesiew ;) więcej tutaj http://www.labtestsonline.pl/tests/StoolCulture.html
delllat pisze:Czy jeżeli krew pochodzi z jelita cienkiego, to jest czerwona?
Chyba nie powinna to być żywo czerwona krew, ale skoro masz czerwoną a niczego nie znaleziono, żadnych zmian w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, żadnych hemoroidów itd. to ja nie mam pojęcia skąd ta krew pomyślałam, że może jakimś sposobem z cienkiego choć nie wiem, czy to możliwe. W każdym razie przecież nie ma cudów skądś ona jest i trzeba znaleźć skąd.
delllat pisze:Jestem już po dwóch tabletkach (rano i po południu) i już krwawienie znikło, a jelita są spokojne. Jakby za szybko. Ja już sam nie wiem, czy to te tabletki mi pomogły, czy może to są sploty nieszczęśliwych ale niegroźnych przypadków
Raczej wątpliwe, że 2 tabletki pomogły. Dawka podtrzymująca remisję to dla mnie 3x2 asamax 500 a leczniczo to trochę więcej. Więc żeby 2 tabletki pomogły to na prawdę dziwne by było.
Najlepiej poczekaj na te wyniki hist-pat tak jak więcej osób już Ci tutaj radziło.

[ Dodano: 02-05-2012 ]
delllat pisze:Czytam sobie właśnie w internecie o objawach Crohna
z własnego doświadczenia Ci powiem, że najlepiej nie czytać można się tylko nakręcić będą wyniki będziesz wiedział co i jak. A tak w ogóle chyba nie myślisz, że każdy chory ma wszystkie te objawy ;) poczekaj sobie spokojnie na ten wynik bo stres też szkodzi na jelita :) a sam i tak się nie zdiagnozujesz ani my Cię też nie zdiagnozujemy :) możemy jedynie podpowiedzieć trochę z własnego doświadczenia.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

delllat
Debiutant ✽

Post autor: delllat » 03 maja 2012, 07:23

Dzięki z radę. Nie dostałem wypisu ze szpitala, dostanę go dopiero gdy będą wyniki hist. Poczekam więc, co będzie dalej.

[ Dodano: 10-05-2012 ]
Dostałem wyniki ze szpitala. Niestety niczego z nich nie zrozumiałem. Dopiero za tydzień mogę przyjść na konsultację :(

Jest w nich napisane

ROZPOZNANIE

[K52.8] Inne określone niezakaźne zapalenie żołądkowo-jelitowe i jelita grubego.

Ale nic więcej podejrzanego nie znalazłem. Przy gastroskopii napisali "W gastroskopii odwróconej cechy przepukliny rozworu przełykowego".

Czyli co jest grane? To jest choroba przewlekła czy tylko jakieś przejściowe zapalenie? Mam się martwić? Potrzebna jest specjalna dieta? Trzeba brać ASAMAX?

[ Dodano: 16-09-2012 ]
Minęły już 4 miesiące od postawienia tej diagnozy "[K52.8] Inne określone niezakaźne zapalenie żołądkowo-jelitowe i jelita grubego. ". Lekarz przez dwa miesiące kazał mi jeść po 3 tabletki asamax dziennie. Po dwóch miesiącach powiedział, żebym przestał je jeść i żebym zakładał, że jestem wyleczony. Powiedział, że "inne okręslone..." to może być także crohn albo WZJG, ale też może to być okazyjny stan zapalny, który został wyleczony. Jeżeli jeszcze raz zdarzą się podobne objawy to mam przyjść ponownie.

Od tamtego momentu jeszcze mi się nie zdarzyło. Jedynym objawem, który mam to afty w jamie ustnej, występują cyklicznie, można powiedzieć co półtora miesiąca.

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”