lekarz rodzinny - zakres badań

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

lekarz rodzinny - zakres badań

Post autor: Tomek0700 » 13 wrz 2012, 13:22

Czy lekarz rodzinny - w tym momencie pediatra bo nie zmienialem jak skonczylem 17 lat, moze zlecic badania na wszystko co mu sie podoba? np. yersinia, toksokaroza, itp ? do laboratorium na nfz (ma umowe)

Drugie, czy mozna jakos wymusic badania - np. mialem badania na yersinie 4x, w tym ciagle wynik jest watpliwy/dodatni, to lekarz ma prawo odmowic i powiedziec, ze jej nie ma i nie da skierowania na badania? moge tu cos zadzialac czy jedyne co mi wtedy pozostanie to pokornie opuscic gabinet lekarski?

Trzecie, lecze sie u gastrologa ale rodzinny notuje wszystkie wyniki badan itp. Gdy nie chce mi dac skierowan lekarz rodzinny na badania bo jak twierdzi, powinien mi dac specjalista to moge cos zdzialac - cos odpowiedziec czy tez pozostanie pokornie wyjsc?
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: lekarz rodzinny - zakres badań

Post autor: noodle » 13 wrz 2012, 13:36

Ja chciałam u lekarza rodzinnego zrobić badania krwi na przeciwciała przeciw endomysium (potwierdzenie/wykluczenie celiakii) i nie dał mi skierowania. Musiałam robić płatne, ponad 100 złotych.

Chciałam robić u rodzinnego badanie kału na lamblię, które zalecił gastrolog jakiś czas temu, to mi nie dał, bo nie widzi wskazań.

Także z lekarzami różnie bywa...
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 13 wrz 2012, 14:40

Da skierowanie chyba na te badania, ktore są refundowane. Yersinia nie jest jak dobrze pamietam, bo kiedys pytalam moją lekarkę o to. Ba, nawet badania na borelioze nie są, a przecież borelioza jest częsciej podejrzewana niż yersinia.

Ja bym pytała na Twoim miejscu w razie odmowy, ze czemu nie chce dac? Nie jest refundowane czy wg niego nie ma takiej potrzeby. Wtedy bym sie dowiedziala, czy jest czy nie jest płatne takie badanie.

Albo zadzwon i zapytaj w laboratorium czy takie i takie badanie mozesz miec refundowane i czy powinies o skierowanie pytac rodzinnego czy specjalisty.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 13 wrz 2012, 14:48

Duzo od lekarza zalezy ale mi tez jedna lekarka nawet na krew nie chciala dawac skierowania bo mowila ze to gastrolog ma mnie leczyc i moze tylko dac skierowanie do gastro albo na sor. A teraz manm innego lekarza rodzinnego i na co moze to daje skierowanie, ale borelioza platna fakt tez mi zalecal.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”