Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pupil86
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: pupil86 » 10 wrz 2013, 21:39

A ja tego nie rozumiem KALPROTEKTYNE zrobiłem 09.09.2013 i mam 49 a dwa tygodnie temu zrobiłem MRI Jamy brzusznej (enterografie)w którym wyszło Aktywny stan zapalny jelita czczego w przebiegu choroby Leśniowskiego Crohna. Jak mam interpretować te wyniki który jest realny ? :smutny: :smutny: Mam w Poniedziałek 16.09.2013r isc do szpitale na enteroskopie dwu balonową od góry teraz nie wiem czy mam iść :smutny:

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 11 wrz 2013, 08:13

pupil86, jak najbardziej na badanie idź, warto je wykonać by poszerzyć diagnostykę.
Dobrze, że będzie wykonane w niedługim odstępie czasu od MR.

Moze jesteś typem chorego, o którym było pisane wyżej, wyniki laboratoryjne - w tym poziom kalprotektyny - w normie a diagnostyka obrazowa pokazuje zmiany.
W zeszłym roku moja córka miała wynika CRP równy 0.00 a zaostrzenie było duże, ilość oddawanych stolców ponad 20 na dobę.

także generalnie to badanie jest pomocne ale jak widać mogą się zdążyć indywidualne odchylenia od ustalonych wcześniej norm.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

pupil86
Debiutant ✽

Post autor: pupil86 » 11 wrz 2013, 14:00

No właśnie tak jest zawsze CRP i OB w normie teraz ta kalprotetyna też wyszła ok a diagnostyka obrazowa pokazuje zapalenia tak jak w tym MRI enterografii wyszedł aktywny stan zapalny normalnie masakra już nie mam siły

[ Dodano: 12-09-2013 ]
Poszedłem dzisiaj na konsultacje do drugiego gastroenterologa z nazwiska nie będę pisał bo nie wypada jakie moje zdziwienie było jak Pani doktor powiedziała mi że kalprotetyna nie mogła wyjść mi pozytywnie gdyż crohn w moim przypadku jest umiejscowiony w jelicie czczym i nie ma możliwości żeby kalprotetyna wyszła dodatnio gdyby jelito grube było zajęte to rzeczywiście wyszła by ona pozytywnie. Po tej wizycie stałem się jeszcze głupszy gdyż 2 lekarzy tej samej specjalizacji, znaczących mają zupełnie odmienne zdania co wy sądzicie

Awatar użytkownika
kasiia_p
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u dziecka
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: kasiia_p » 28 wrz 2013, 09:46

no to myślę, że witamy się ponownie... a dawnooooo nas nie było
wczoraj dostałam wynik kalprotektyny Leny: <1800 :smutny:
tylko jakiś szczególnych objawów brak, czasami głowa ją boli, czasami pobolewa brzuch, zero biegunek (zresztą nigdy nie miała)..
alea iacta est.....

Imuran 1x 25mg, Salofalk 4x 500 mg, dicoflor

kalka_96
Znawca ❃❃
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 28 wrz 2013, 11:08

kasiia_p, ja tez mam taka :smutny: mimo iz jestem po 6 dawce humiry

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 28 wrz 2013, 12:46

kalka_96, :smutny:
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 28 wrz 2013, 23:20

kalka_96, i nic nie spada? A objawy choroby sa chociaz mniejsze ?
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Nibiru » 29 wrz 2013, 02:35

Tak patrzę na stronę DIAG.PL to widzę robią tam to badanie. A to laboratorium ma placówki prawie wszędzie. Nawet nie wiedziałem. Poniżej link:
http://www.diag.pl/Badanie-Kalprotektyn ... 542.0.html
Mówiliście o różnych metodach badań, elisa to jest dobra ??

Nigdy nie robiłem tego badania, chyba zrobię. Ale z tego co mówicie, że jak wynik wyjdzie w normie to też o niczym nie świadczy. Bo u tych w zaostrzeniach zdarza się w wynik w normie ? Dobrze zrozumiałem ?

kalka_96
Znawca ❃❃

Post autor: kalka_96 » 29 wrz 2013, 07:44

Alis, jest duza poprawa

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Agula84 » 01 lis 2013, 22:06

czy ktoś roił to badanie w diagnostyce??
Ja mam klopot, bo juz zdecydowalam sie go zrobic- w sumie dosc dlugo bylo calkiem calkiem ok, od kilku tygodni gorzej się czuje, jesien jesienia ale jakos tak mi słabiej, zapomnialam w sumie wzcesniej o tym badaniu i tak mi jakos zeszlo..
Zrobilabym to w tej genoxie, ale jak ja mam wreczyc probke kalu kurierowi? ja rozumiem to zrobic w laboratorium, ale jak faceotowi co przywozi mi jakies dokumenty itp, wreczyc kupe w pojemniku? nie ogarniam? moze ktos cos o tym powiedziec? ja rozumiem, że to chore, pewnie jakbym sie czula goooorzej to by mi to do glowy nie przyszlo, ale teraz mam takie wlasnie watpliwosci....
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 02 lis 2013, 02:37

Agula84 pisze:Zrobilabym to w tej genoxie, ale jak ja mam wreczyc probke kalu kurierowi? ja rozumiem to zrobic w laboratorium, ale jak faceotowi co przywozi mi jakies dokumenty itp, wreczyc kupe w pojemniku? nie ogarniam? moze ktos cos o tym powiedziec? ja rozumiem, że to chore, pewnie jakbym sie czula goooorzej to by mi to do glowy nie przyszlo, ale teraz mam takie wlasnie watpliwosci....
Skąd on ma wiedzieć, że tam jest kupa. chyba że mu powiesz. Wkładasz do koperty bąbelkowej i tyle i to mu wręczasz. Jakby pytał to powiedz że to wymaz :P. Nie ma u Ciebie laboratorium diag.pl tam robią badania, nie musiałabyś płacić za kuriera.

Yucami
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: Yucami » 02 lis 2013, 10:15

w Genoxie za kuriera się nie płaci - w cenie 150 zł jest wliczony kurier

A co do Diagnostyki, to przynajmniej w Poznaniu oni tego badania nie wykonują we własnym zakresie tylko podzlecają Centrum Mikroekologi na Sielskiej. Na wynik czeka się 21 dni.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 18 gru 2013, 20:33

Zrobiłam badanie. W piątek pojechało do Genoxy, a dzis przyszedł wynik - poniżej 30. Czyli norma. Jeżeli badanie jest miarodajne, to jestem szczęśliwa, bo może to faktycznie nie ibd a ibs albo jeszcze inne zaburzenie flaczków... zwłaszcza, że pazdziernik i częsc listopada mi flak dawał popalić troszkę.

ps. z kurierem nie ma żadnych problemów, tylko ze 3 razy mu powtórzyłam:
- proszę pana to lodówka, pamięta pan?
- to jakieś próbki medyczne?
- tak, ważne próbki :mrgreen:

Yucami
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: Yucami » 18 gru 2013, 22:24

w maju (w okresie kiedy źle się czułam) w Genoxie oznaczałam kalprotektynę - wyszedł wynik: 248
ponownie oznaczyłam kalprotektynę z 2 tygodnie temu (czułam się jeszcze gorzej niż w maju) - wyszło poniżej 30
tylko coś tu się chyba kupy nie trzyma - do dnia dzisiejszego nie zostałam zdiagnozowana więc też i żadne leczenie nie zostało wdrożone, więc chyba na logikę albo tamto albo obecne badanie jest pomyłką - napisałam do Genoxy w powyższej sprawie, potem kolejnego maila, dwa razy pani mi odpowiadała, że przesłali zapytanie do ich specjalisty od kalprotektyny i mam czekać na odpowiedz od niego, oczywiście nic nie dostałam, a pani na moje kolejne ponaglenie już nawet nie odpisała.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 18 gru 2013, 23:07

ja pewnie za jakiś czas będę powtarzać badanie
od 2010 przechodziłam przez całe mnóstwo cyklicznie powtarzanych badań: kilkukrotna gastroskopia, kolonoskopia z wycinkami, badania na yeresinie, celiakie, pasożyty, helicobacter pylori, clostridium dificile
nie wychodzi mi ani żadne z powyższych ani też crohn, ani cu
jedynie z wycinków z jelita - colitis chronica non specyfica czyli jakis tam stan zapalny - ostatnie wycinki są z 2012 roku styczen

czuje sie roznie i tak od ilus lat

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”