Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Mamcia » 10 wrz 2014, 00:26

W MSW w Warszawie mają aparat do którego gromadzić nie muszą. Nie jest to tradycyjna ELISA oparta na 96 dołkowym schemacie, ale jak mają dużo to może i tak gromadzą, bo Eliza tańsza od pojedynczych testów.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ree
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: ree » 10 wrz 2014, 21:37

Wczoraj zrobiłam sobie w końcu test - sama, samiutka - wyszło, że kalprotektyna poniżej 200, czyli że sytuacja opanowana. Ciekawa jestem czy w szpitalu też mi wyjdzie dobra.. Test nie jest taki straszny jak myślałam ;). Jeśli wyjdzie i msw niska to test będę polecać.

figa
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: figa » 25 wrz 2014, 13:09

mam pytanie czy metoda ilościowa i metoda Elisa są porównywalne jeżeli chodzi o rzetelność wyniku ? czy którąś polecacie bardziej i w jakim okresie najlepiej robić to badanie ?

[ Dodano: 25-09-2014 ]
Mam pytanie kiedy zrobić poziom kalprotektyny ? czy kiedy jest gorzej z jelitem czy kiedy lepiej ? i która metoda jest rzetelniejsza ilościowa czy elisa ? ree jak "wersja " apteczna ? wynik rzetelny ?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 wrz 2014, 22:54

Metoda Elisa z reguły jest metodą ilościową, ale bez dokładniejszych danych trudno mi porównać dwie metody, bo mogą okazać się tą samą.
U osób zdiagnozowanych poziom kalprotektyny służy do oceny skuteczności leczenia i robi się badanie w określonym celu. Ważny jest nie tylko sam wynik, ale także dynamika zmian. Nie wiem co to znaczy gorzej - lepiej w Twoim przypadku. O jakich widełkach czasowych mówisz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

figa
Początkujący ✽✽

Post autor: figa » 26 wrz 2014, 13:01

Chodzi mi o to ,że nigdy nie miałam robionego poziomu kalprotektyny . Myślałam, że takie badanie powinno się wykonać przed podjęciem leczenia ,w jego trakcie lub po odstawieniu leków ,żeby mieć jakieś porównanie. W moim przypadku ,kiedy jestem w trakcie leczenia i widzę poprawę (choć nie na 100 proc.) to takie badanie wykaże ,że jest lepiej lub gorzej ale bez odnośnika do poprzedniego badania i dlatego zastanawiam się nad sensem tego badania.

lpvoid
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: lpvoid » 14 paź 2014, 20:16

Jakiś czas temu pytałem tu o "domowy" test Prevent ID Cal Detekt 50/200.
Przetestowałem go niedawno osobiście. Dziwna sprawa:
Za pierwszym razem wynik wyszedł mi powyżej 50 (jedna kreska, nie licząc kontrolnej)
Jakiś czas później postanowiłem zrobić eksperyment: sprawdziłem wynik domowym testem a poza tym pobrałem normalną próbkę dla laboratorium. Ponieważ wynik znowu wyszedł mi powyżej 50 (tym razem nawet było lekko widać drugą kreskę tj >200) oddałem próbkę na test ilościowy (Quantum Blue). Wynik testu ilościowego: poniżej 30.
Wnioskuje stąd że test domowy nie jest zbyt dokładny i potrafi zawyżyć wynik.
(albo Quantum Blue w Genoxie zaniża wynik :neutral: ale to chyba mniej prawdopodobne)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 paź 2014, 20:03

Miałam ten sam problem i wysłałam zdjęcia testu domowego do firmy. To co dla mnie było dwoma kreskami dla nich było jedną. Na ich stronach można obejrzeć zdjęcia przykładowe - są daleki od intuicyjnych.

ree
Początkujący ✽✽

Post autor: ree » 17 paź 2014, 13:43

Ja niestety nie konfrontowałam wyniku z wynikiem laboratoryjnym w jakimś krótszym odstępie czasu więc cieżko powiedzieć.. U mnie kreska była jedna, mocna i nie dawała wątpliwości, że według testu wszystko jest super. Byłam niedawno w msw ale znów zamiast skierowania na nadanie dostałam polecenie kupna testu do zrobienia sobie w domu..

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 paź 2014, 22:18

Bo te testy nie są refundowane przez NFZ i w opiece ambulatoryjnej nie ma jak ich rozliczyć.

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 30 paź 2014, 17:47

Gdzie można kupić ten test domowy do badania kalprotektyny? Dziś kontaktowałam się z moim lekarzem, i mam zrobić ten test. Ale żadna apteka go nie ma.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 paź 2014, 20:12

Ja przedkładam badanie ilościowe. I nie ma kłopotu z zakupem testu, bo załatwia się sprawę kurierem.

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽

Post autor: biedronka24 » 30 paź 2014, 20:47

Mamciu - wiem, że lepsze ilościowe. Ten test poleciła lekarka z MSW. Chyba jednak zdecyduję się na ilościowe. Dzięki

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 paź 2014, 22:59

Bo w aptece w MSW w Warszawie powinien być.

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽

Post autor: biedronka24 » 03 lis 2014, 01:11

Zrobiłam test domowy na kalprotektynę. Zgodnie z ulotką i zdjęciami w niej moja kalprotektyna jest równa lub wyższa 50. Piszą w tej ulotce, że to oznacza stan zapalny. A ostatnio lekarz uparł się, że mam zaburzenia czynnościowe. I co ja mam teraz robić? Dać sobie spokój i uznać, że mam zwykłe IBS? czy od nowa się diagnozować w kierunku zapalenia?
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Agula84 » 03 lis 2014, 09:06

biedronka24, myślę że w tej sytuacji mogłabyś zrobić to badanie w laboratorium, jak masz watpliwosci. Ale przy ibsie tez kalprotetyna jest podniesiona i zgodnie z tym
http://www.genoxa.pl/index.php?id=gastroenterologia
może byc wyższa niż 50.
Tam jest skala w tym tescie co robilas?
Agula 84 :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”