Rektoskopia i kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
pupa22
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Kontakt:

Rektoskopia i kolonoskopia

Post autor: pupa22 » 17 mar 2013, 01:58

Piszę nowy temat gdyż parę tematów o tym było... jednak były one bardzo dawno a że dopiero teraz zabrałem się za badania i przyznam szczerze, że nie mam doświadczenia w rozmowach z lekarzami itd...
Więc mam do was parę pytań, gdyż po 5 latach bóli zdecydowałem się na badanie.
W poniedziałek będę u lekarza chirurga który myślę, że zbada mnie "per rectum" a potem przepisze skierowanie na rektoskopię i bardzo prawdopodobne, że też na kolonoskopię. Więc tak:
1. Czego mogę oczekiwać od lekarza?
2. Czytałem i słyszałem różne opinie co do przygotowania więc jakie jest przygotowanie do rektoskopii i kolonoskopii?
3. Czy mogę oczekiwać od lekarza aby przepisał mi w ramach przygotowania lewatywę i czy mogę prosić o pomoc w jej wykonaniu?
4. Czy jeśli mam wypróżnienia nieregularne oraz konsystencja raczej nie "normalną" czyli nitkowatą lub coś jak biegunka czy warto te badania zrobić?
5. Jak się czuliście po tych badaniach?
Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Awatar użytkownika
Munia1989
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rektoskopia i kolonoskopia

Post autor: Munia1989 » 17 mar 2013, 10:32

Ja mogę Ci tylko napisać o kolonoskopi. Miałam ją pod znieczuleniem całkowitym, na inne bym się nie zgodziła. Przygotowanie do tego badania polega na wypiciu 2 butelek 1.5 litrowych wody zmieszanej ze specjalnym proszkiem. Ten płyn jest niedobry w smaku, ale jeśli do każdej butelki dodatkowo wciśniesz sok z cytryny to da się to wypić. I najlepiej jeszcze pomiędzy piciem tego wypić dodatkowo jedna butelkę wody mineralnej lub o smaku cytrynowym. I po tych płynach będziesz chodzić często do WC. Ja pobiłam chyba rekord w takim chodzeniu, bo była to wielka ilość, ale wiem że niektórzy idą małą ilość razy.
Po badaniu czułam się w sumie dobrze, tylko lekko bolał mnie brzuch, ale to niedługo przechodzi.
A jeśli pytasz czy te badania warto robić- to oczywiście tak, lepiej wiedzieć co Ci dokładnie jest i zacząć się porządnie leczyć.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Rektoskopia i kolonoskopia

Post autor: Cinimini » 17 mar 2013, 10:51

pupa22, przechodziłam jedno i drugie kilkakrotnie...

Rectoskopia:
1. Delikatności ;)
2. Do rectoskopii przygotowujesz się sam w domu, za pomocą lewatywy. Badanie trwa ok. 10 min. w pozycji "na pieska". Badanie jest stosunkowo płytkie, ale bez znieczulenia.
3. Lewatywę tzw. Enemę kupisz w aptece bez recepty koszt +/- 12 zł. Lekarz raczej Ci w tym nie pomoże, ale możesz zapytać pielęgniarkę, czy mogłaby Ci pomóc. Przyjdziesz np. 30/40 min. wcześniej przed badaniem. No, ale to już tak naprawdę od życzliwości personelu zależy i od tego gdzie będzie badanie robione (prywatnie, państwowo?). Ja robiłam ją sobie sama, ale łatwe to nie jest. Dodatkowo miałam wrażenie, że jestem "niedoczyszczona", więc dolewałam letniej wody trzykrotnie i ją powtarzałam dla pewności.
4. Jeśli sam piszesz o "nienormalności" konsystencji i regularności wypróżnień to chyba jest to znak do przebadania się.
5. Mam być szczera ??? - czułam się jakbym została zgwałcona ... Straszna pozycja, straszne skrępowanie, dwóch facetów w podobnym wieku patrzących się w mój odbyt ... Nie będę ukrywać jest to straszne przeżycie ... Na szczęście stosunkowo krótkie ...

Kolonoskopia:
1. Delikatności, pobrania wycinków.
2. Dzień przed badaniem nie należy już jeść +/- od g. 15-tej. Od tej godziny masz czas na wypicie 4 litrów wody z rozpuszczonym w niej Fortransem-środkiem przeczyszczającym (bądź wypijasz Fleet-to zależy co lekarz przepisze).
3. Oba preparaty są na receptę, powinieneś ją otrzymać od swojego lekarza. Przed samym badaniem w zależności od ośrodka może, ale nie musi być wykonana lewatywa lewatywa.
4. Jeśli sam piszesz o "nienormalności" konsystencji i regularności wypróżnień to chyba jest to znak do przebadania się.
5. Kolonoskopia mimo, że jest dłuższa to jest w moim odczuciu bardziej komfortowa niż Recto. Leżysz na prawym boku, z reguły na "głupim jasiu", więc łatwiej przez to przejść ;). Może być odczuwalny ból, ale nie musi-zależy od kondycji jelita.

Życzę powodzenia ;)
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”