notoryczne wzdęcia po kazdym posiłku

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
gabriell82
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

notoryczne wzdęcia po kazdym posiłku

Post autor: gabriell82 » 09 kwie 2013, 14:36

Witajcie,

piszę tu po raz pierwszy, więc przepraszam, jeśli w złym, miejscu.
Od prawie 11 lat choruję na CU - diagnoza ze szpitala klinicznego CMUJ w Krakowie, gdzie się leczę.
W zasadzie choroba przebiega u mnie typowo, przynajmniej dotychczas tak było.. tzn. biegunki, biegunki z kwią, potem cisza i znowu od nowa.
Od ok. pół roku nastapiła jednak zmiana - mam na przemian biegunki i zaparcia oraz oooogromne wzdęcia - jem naprawdę malutko, a po każdym posiłku brzuch robi sie jak balon i nic nie pomaga.. Wystarczy, że zjem drożdzówkę lub kromkę chleba i brzuch momentalnie się wzdyma.
Byłam u mojej gastroenterolog i zmieniła mi leki (na sulfasalazyn EN) + włączyła debretin, ale jakoś szczególnie nie skupiała sie na tych moich wzdęciach, a obecnie to mój najpoważniejszy problem !! Brzuch wzdyma się tak bardzo, że aż boli !!
Kolejną wizytę mam dopiero w październiku i zastanawiam się, czy nie próbować tego jeszcze z kimś skonsultować, bo z pewnością nie jest to normalne..

Czy ktoś z Was ma podobny problem ?

Dodam, że miałam rok temu kolonoskopię i nie wykazała nic złego, dlatego kolejna za 4 lata około. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania ?

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: notoryczne wzdęcia po kazdym posiłku

Post autor: Natuśka » 09 kwie 2013, 14:55

gabriell82 pisze: Wystarczy, że zjem drożdzówkę lub kromkę chleba i brzuch momentalnie się wzdyma.
W tym wypadku może chodzić o drożdże lub samą mąkę... A jeśli chodzi o każdy rodzaj posiłku to może zaburzenie flory bakteryjnej jelit?
Niemniej jednak dobrze jest zainwestować w probiotyki :wink:

Ja swego czasu miałam wzdęcia szczególnie po pieczywie, naprzemienne biegunki i zaparcia. Wyglądałam jak w 6 miesiącu ciąży, wyłączyłam na ponad pół roku gluten i drożdże- pomogło. Potem stopniowo włączałam pszenne pieczywo. Aktualnie jedyne co mi w miarę podchodzi to bułki, po chlebie wzdęcia i biegunki :neutral: Drożdżówek unikam.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

gabriell82
Debiutant ✽

Post autor: gabriell82 » 09 kwie 2013, 21:58

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Ja też podejrzewam celiakę albo alergię/nadwrażliwość na gluten, przy najbliższej wizycie poproszę o skierowanie na badania, choć powiem szczerze, że wydaje mi się, ze raczej po każdym małym nawet posiłku brzuch "puchnie". W pracy jem tylko drożdżówkę albo jogurt owocowy i od razu mam "ciążowy" brzuszek :( aż do godz. 17 jem tyko tyle i wyglądam jak w ciąży :( masakra jakaś :(

o co chodzi z tymi wzdęciami ? 11 lat choruję i dopiero od niedawna mam te wzdęcia..

Leczę się u dr Cibor z CM uj w Krakowie.

Jeśli chodzi o probiotyki, to polecacie coś w szczególności ? Jak długo należy je brać ?

Jeszcze raz oooogromne serdeczne dzięki :) !!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 09 kwie 2013, 22:18

gabriell82, ja bym zrobiła posiew kału pod kątem Candida albicans. Drożdżyca powoduje wzdęcia. http://www.candida.info.pl
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 10 kwie 2013, 00:58

Pieczywo i podobne wyroby, szczególnie świeże, powodują wzdęcia, więc nie ma co się dziwić. Zależy jeszcze od pory dnia czyli cyklu trawienia. Zależy kiedy jemy posiłek, w jakiej kolejności spożywamy produkty, czy planujemy jakieś odstępy czasowe itd. Trzeba się nauczyć własnego organizmu. Dla mnie zjedzenie świeżego pieczywa, szczególnie tych trucizn na spulchniaczach wywołuje także wzdęcia. Żadne probiotyki nie pomagają, a przy kandydozie ma się jeszcze inne objawy, które mogą w badaniu krwi wyjść. Recepta na wszystko, ryż, kurczak i zielona herbata i tak przez całe życie ;D.

gabriell82
Debiutant ✽

Post autor: gabriell82 » 10 kwie 2013, 06:16

LONE WOLF

U mnie to jednak co innego - NIGDY nie jadłąm świeżo upieczonego chleba, jeśli już jadłam jakikolwiek chleb jakiś ciemny i nigdy świeży, ale w skali tygodnia są to 2-3 kromki, więc chyba nie to.. Ja nie jem w ogóle ziemniaków i chleba też nie co do zasady - podałam to jako przykład.
Najczęściej w pracy jem rogalika albo jogurt i to po nich mnie wzdyma !!!
Zresztą nie tylko. W zasadzie cokolwiek zjem, to mnie wzdyma, po ryżu też (jadłam w niedzielę z kurczakiem i warzywami)

[ Dodano: 10-04-2013 ]
BABY

A jakie są objawy drożdżycy oprócz wzdęć ?

WREDNA TUBISIA

A u kogo TY się leczysz ? Mogłąbyś kogoś polecić ? Ja "zwiedziłam" sporo lekarzy i wg mnie Ci w szpitalu uniwersyteckim są najlepsi

jeszcze jedno - to nie są typowe wzdęcia chyba, potwornie zwiększa mi się obwód brzuch, ale nie mam gazów, bulgotania itp.

Jeszcze na temat mojej typowej diety - choruję 11 lat, więc raczej wiem, co mi szkodzi, a co nie.
OD rana aż do godz. 17 (jestem w pracy mniej więcej w tych godzinach) jem drożdżówkę lub jogurt, czasem z musli lub płatkami, jakiś owoc, czasem jakiś słodycz - nie jadam w pracy obiadów, gdyż po większych posiłkach często źle się czuję i brzuch mnie boli, więc obiad jem "na spokojnie" dopiero w domu, po 17. Jest to zazwyczaj ryż lub makaron (chyba częściej, bo wolę), z warzywami i kurczakiem, czasem z mięsem mielonym (sama mielę, więc wiem co), pieczony kurczak, zapiekanki ryżowo - warzywne itp. Jem raczej małą porcję. Kolacji nie jadam, czasem tylko jakiś owoc, słodycz - słodycze niestety bardzo lubię, ale nie sa to torty, ciasta itp., tylko raczej jakiś cukierek - może je wyeliminować ?

Od ok. pół roku pojawił się problem z zaparciami - po jakimś czasie lekarz kazał pić przez kilka dni po 1 łyżce lactulose , dostałam po niej potwornych boleści brzucha i wzdęć - kazał odstawić. Od tamtej pory zaparcia czasem wracają, ale niezbyt często. Przez 10 lat moją zmorą były biegunki z krwią lub śluzem, teraz niby wypróżniam się w miarę ok, choć zdarzają się bóle brzucha, śluz, zcasem biegunka. tylko te wzdęcia, a w zasadzie wielki brzuch - po kazdym posiłku !!!

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 10 kwie 2013, 07:13

Też mam okropne i cuchnące baki ale wystarczy że przez dzień unikam chleba i jem kaszę to jest super 0 wzdec. Jem jaglaną. Nie wiem czy to uczulenie na pszenicę czy drożdże. Sama celiakia raczej nie bo podczas kolo by zobaczyli albo i nie. Poprawcie jeśli się mylę

gabriell82
Debiutant ✽

Post autor: gabriell82 » 10 kwie 2013, 08:25

ja "bąków" nie mam, same wzdecia - w sumie nie wiem czy to na 100 % wzdęcia - w kazdym razie mocno zwiększony obwód brzucha po każdym posiłku..

kupię probiotyki, spróbuję zrezygnować ze słodyczy i poczekam na wizytę, poproszę o jakieś badania.

W kolonoskopii chyba nie wykryją celiaki, bo celiaka powoduje zmiany jelita cienkiego, nie grubego, tak mi się wydaje..

usunięty zdublowany post
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2013, 07:02 przez gabriell82, łącznie zmieniany 1 raz.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 10 kwie 2013, 09:33

No fakt ale też miałem enteroskopię dwubalonowa i też nie widzieli zmian. Też miałem wzdęty brzuch przy tych bąkach.

gabriell82
Debiutant ✽

Post autor: gabriell82 » 10 kwie 2013, 10:32

Czytając dzis o probiotykach znalazłam SANPROBI IBS - dla mnie byłby pewnie ok, bo mam objawy zespołu jelita nadwrażliwego, choć choruję na cu. Jedyny minus to cena - 20 tabletek. 30-35 zł, a zażywa się 2 dziennie, czyli 3 op. na miesiąc.

Ktoś stosował może ?

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 10 kwie 2013, 11:15

gabriell82, dużo osób stosowało i sobie chwalą, wrzuć w wyszukiwarkę.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 10 kwie 2013, 11:16

gabriell82, mnie zawsze lekarze z MSW polecają Sanprobi IBS jako najlepszy z dostępnych na rynku więc od dawna jest to mój lek :) 1 tabletka dziennie wystarczy.

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 10 kwie 2013, 12:22

Ten sanprobi jest bez recepty? Przetestowałbym.

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 10 kwie 2013, 12:24

Bez recepty, tylko drogi "jak pies", wyżej pisali.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 10 kwie 2013, 12:31

LoneWolf, tak bez recepty więcej http://www.sanprobi-ibs.pl/