Kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sofijka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Re: Kolonoskopia

Post autor: sofijka » 28 sty 2014, 19:37

Ja się trochę boję takiej sytuacji wybudzenia w trakcie uśpienia, albo odczuwania bólu pomimo uśpienia i niemożliwości zareagowania na to.
Czy ktoś wie jakie są kardiologiczne przeciwwskazania do usypiania?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 28 sty 2014, 22:26

Jak się śpi to się nic nie czuje.... A co do wybudzenia to ją tak miałam, obudzilam się a badanie trwało.. Spytałam czy możemy już zaczynać, a pani doktor z uśmiechem odpowiedziała, że ona już kończy..... :lol: także nic nie czułam.....
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 29 sty 2014, 12:11

Do kolonoskopii nie stosuje się klasycznej narkozy tylko tzw. "analgosedacje"...
Tzn. powinno się stosować. Nie wszystkie ośrodki tak robią. Jest to na pewno mniej "obciążające" niż klasyczna narkoza...
Za Wikipedia.pl :

Kod: Zaznacz cały

Analgosedacja to jedna z form znieczulenia, polegająca na jednoczesnym zastosowaniu leków o działaniu uspokajającym i nasennym (sedacja) oraz leków o działaniu przeciwbólowym (analgezja). Stosowana przy bolesnych zabiegach diagnostycznych oraz w intensywnej terapii. Do najczęściej stosowanych schematów analgosedacji należy połączenie benzodiazepin z opioidami np. midazolamu z fentanylem lub morfiną.
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 29 sty 2014, 15:05

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :smile: , tak właśnie myślałam, że to chodzi o tą analgosedację.
[/quote]
ulka1986 pisze:co do wybudzenia to ją tak miałam, obudzilam się a badanie trwało.. Spytałam czy możemy już zaczynać, a pani doktor z uśmiechem odpowiedziała, że ona już kończy..... także nic nie czułam.....
kota pisze:miałam identycznie
Dziękuję Wam, uspokoiłyście mnie :smile: . Wiadomo, stresuję się.
kota pisze:pod narkozą przeprowadza się operacje. kolonoskopia to jest malutki, niezauważalny pryszcz przy tym
Masz rację, jednak trochę by było dziwne, gdyby do operacji i do badań stosowali tą samą metodę usypiania :neutral: . No, ale nie byłam tak do końca pewna.

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 29 sty 2014, 19:38

:oops: no już tak mam, jestem panikarą niestety :oops:

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 30 sty 2014, 22:30

Wszystko co nowe wywołuje strach i to jest naturalne. Ją w poniedziałek jadę na tk.i też się boję reakcji na kontrast....ale wszystko jest do przeżycia, damy radę :wink:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

katarina
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: opolskie

Post autor: katarina » 04 lut 2014, 14:24

A ja zawsze sie stresuje mimo ,ze mialam juz wiele razy i zawsze w narkozie...po prostu wstydze sie przed ta cala ekipa i moim doktorkiem :lol:

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 08 lut 2014, 02:19

katarina pisze:A ja zawsze sie stresuje mimo ,ze mialam juz wiele razy i zawsze w narkozie...po prostu wstydze sie przed ta cala ekipa
Tak, właśnie jak poszłam ze skierowaniem do szpitala i zapisywał mnie lekarz tak mniej więcej w moim wieku, od razu pomyślałam, że chyba spalę się ze wstydu jeśli to On robi badanie. Wiem, że dla lekarzy to chleb powszedni, ale to jednak byłby dla mnie dodatkowy stres i powód do spięcia. W tym kontekście też wolę spać, podczas spania to będzie mi bardziej wszystko jedno, że tak to ujmę :neutral: .

Dziękuję za te pozytywne opinie na temat badania w uśpieniu :roll: .
Zastanawiam się tylko nad tymi wycinkami, bo różnie to jest, z tego co czytałam, że niektórzy biorą, inni nie. No, ale nie ma co gdybać, raczej wpływu na to mieć nie będę.

Mam pytanie, nigdy nie miałam zabiegu ani badania w krótkim uśpieniu, czy robi się wcześniej ekg? To znaczy, czy to jest standardowa procedura?

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 08 lut 2014, 12:05

sofijka pisze:Mam pytanie, nigdy nie miałam zabiegu ani badania w krótkim uśpieniu, czy robi się wcześniej ekg? To znaczy, czy to jest standardowa procedura?
Chyba standard. No chyba, że sobie zażyczą konsultację kardiologiczną z opinią jak to było w moim przypadku, ale to było przy planowym przyjęciu i miałam w wywiadzie jakieś zaburzenia.
Z resztą gdziekolwiek kładłam się na oddział i nawet nie było w planach żadnych procedur z narkozą w tle to miałam EKG z automatu :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 08 lut 2014, 18:44

Natuśka, dziękuję za odpowiedź :smile: . No ja też mam w wywiadzie zaburzenia kardiologiczne i jak leżałam na reumatologii to po ekg zrobili mi zaraz dalszą diagnostykę kardiologiczną, potem za jakiś czas znowu miałam zlecaną i teraz trzeci raz - znowu skierowanie do kardiologa na diagnostykę dalszą taką samą jak wcześniej ;/ . Stąd głównie moje pytanie o ekg.

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Miki » 27 kwie 2014, 08:01

Kto ma jutro kolonoskopię i się czyści...? Ja na pewno szukam wsparcia :roll:

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Moniaaa89 » 27 kwie 2014, 16:05

Miki pisze:Kto ma jutro kolonoskopię i się czyści...? Ja na pewno szukam wsparcia :roll:
Ja mam jutro kolonoskopię... Po południu zacznę się czyścić...

[ Dodano: 27-04-2014 ]
Pierwsza szklanka fortransu za mną :) Moje wrażenia - to wcale nie jest takie straszne jak myślałam. Rozpuściłam to w wodzie Żywiec Zdrój cytrynowej i smak jest naprawdę do przeżycia :) zobaczymy jak to będzie dalej :wink:
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 27 kwie 2014, 16:26

Moniaaa89 pisze:zobaczymy jak to będzie dalej
trzeba ustalić sobie normę,np.co 10 do 15 minut szklanka :wink:
zachowując rygor,łatwiej nam się : >dopijać< ,a to ważne przy drugiej czy 3 butelce.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Moniaaa89 » 27 kwie 2014, 16:38

obyty.z.cu pisze: trzeba ustalić sobie normę,np.co 10 do 15 minut szklanka :wink:
Taki właśnie przyjęłam schemat - szklanka co 15 minut. Przed chwilą wypiłam trzecią szklankę. Po jakim czasie to zacznie działać?
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 27 kwie 2014, 17:01

nie ma normy,u mnie to działało po 2 butelce.
Z drugiej strony w szpitalu widziałem "kilku" bohaterów,którzy wypili wszystko szybko,powiedzmy że 2 butelki w niecałą godzinę.
Efekt był taki,że dostawali "pełny brzuch" i wielki ból.
Ważne są więc dlatego - umiar działania i...ruch !!
Jakieś chodzenie,przysiady itp.,to pomaga.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”