Kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Re: Kolonoskopia

Post autor: Agula84 » 13 maja 2014, 09:04

Monia, opoznienie ponad 2 godziny. Ale to nic, posiedzialam, pogralam na komorce, posłuchalam muzyki i narzekania pacjentów.

Jesli chodzi o kolonoskopie i wynik...

(...) oceniono 10 cm jelita krętego. W jelicie krętym miejscowo dyskretne zmiany zapalne o typie przekrwienia i obrzęku kosmków. jelito grube mam prawidłowe. Haustracja sciany zachowana, perystaltyka jelita prawidowa. Pobrano wycinki do badania histopatologicznego.

Wycinki teoretycznie mają byc za 2 tygodnie.

Lekarz powiedział, ze jemu to na ani na CU ani na CD nie wyglada. Jesli mam zmiane w cienkim, to ja CU sobie raczej odpuszcze, pozostaje ewentualnie CD. Zródła krwiwienia sprzed 2 miesiecy nie znalalazł, doszlam do wniosku ze musiało mnie może coś podrażnić, urazic, może faktycznie ten hemoroid. To była czerwona zywa krew wiec zgodnie z tym co mowią lekarze, powinna była byc z jelita grubego.

DRAMAT.

[ Dodano: 13-05-2014 ]
przeczysciło mnie dzisiaj jeszcze, troche jeszcze ta zolta wydzielina ktora byla wczoraj, ale potem na brazowo. czy to powod do paniki? wiekszosc ludzi wyproznia sie po kilku dniach po tej kolonoskopii, takie przynajmniej mam wrazenie... co myslicie...?
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Moniaaa89 » 13 maja 2014, 20:58

Agula84 ja myślę, że nie ma co panikować, teraz trzeba czekać na wyniki hist-pat. Ja swoich też jeszcze nie znam, dzwoniłam tam wczoraj, czyli po dwóch tygodniach od badania, ale jeszcze nie przyszły (może przez to, że w międzyczasie był weekend majowy).

A z tą żółtą wydzieliną też myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Wydaje mi się, że mi też się tak zdarzyło dzień po badaniu, ale nie przejęłam się tym w ogóle :)

A jak Twoje zdanie ogólnie na temat tego ośrodka i personelu? Ja miałam tam robione pierwszy raz badanie i muszę powiedzieć, że mam same pozytywne odczucia, wszyscy tam są naprawdę bardzo bardzo mili - lekarze, pielęgniarki, pani anestezjolog. Ja miałam taką przygodę, że zaraz przed badaniem, jak pani założyła mi wenflon i czekałam już na badanie, to chyba ze stresu zaczęłam tam prawie odlatywać, zrobiłam się strasznie blada i było mi słabo. Ale pani szybko się mną zajęła i kazała mi się położyć, nogi do góry i dała mi kroplówkę na wzmocnienie :)
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 13 maja 2014, 21:19

Moniaaa89, jeśli chodzi o moje odczucia odnosnie mediciny to po pierwsze- nie mozna umawiac kolonoskopii co 20 minut. to jest niewykonalne i niecelowe. Kazde z badan ktore odbylo sie przy mnie czyli w sumie 4 trwały dłuzej niz 20 minut, jedna kobieta była badana prawie godzine.
Poza tym ogolnie ok, ladnie czysto, lekarz mi podal reke co mnie bardzo pozytywnie zaskoczylo. Zaczał tak:
- pierwszy raz?
- niestety nie.
- oj, jak w tym wieku nie pierwszy raz to pewnie chorujemy.
Ogolnie dobrze ze wyszedl z zalozenia ze trzeba mnie dokladnie zbadac bo faktycznie badał mnie dokladnie. Ja mialam tą kolonoskopie na zywca.
Badanie mnie bolalo, w przciwienstwie do poprzedniej kolonki z 2010r, ale ona nie byla wykonywana w malopolsce. Chociaz musze powiedziec ze dr Bucki raczej zgrabnie przebrnął przez to jelito, moze były 3-4 momenty kiedy bolalo mnie bardziej.

w Krakowie mialam robioną jeszcze sigmoidoskopie, i choc pani doktor Piatek Guziewicz bardzo mila i kompetentna to w momencie w ktorym lezalam z golym tylkiem na łozku wparowało mi do sali chyba z 5 stazystow/studentow i nikt nawet dzien dobry nie powiedzial.

Bucki załozyl sobie co prawda na wejscie ze mam jakis stan zapalny, potem jednak jak zobaczyl to jelito to mimo tego dyskretnego stanu zapalnego, ktory wyszukal troche nawet na sile, to uznał ze jednak wystarczajacy jest debretin ktory biore i nie trzeba lekow przeciwzapalnych. Boje sie troche tego histopatu, ale mam nadzieje, że jak juz cos wykaze to cos konkretnego i wtedy bedziemy walczyc z konkretną choroba a nie z moimi stresami.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 13 maja 2014, 21:41

Agula84, ja Cię rozumiem. Oby his. pat. coś pokazał bo ile mozna się męczyć skoro zmiana diety, leki na IBS i wszelkie zalecenia nie pomagają.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 13 maja 2014, 21:51

Baby, własnie wiesz, pomogl mi debridat. Uregulował mi napewno wyproznienia, w sumie za czas jego brania czyli od konca lutego, ostatnie biegunki wlasnie wtedy mialam. Teraz jakos przynajmniej z tym jest lepiej,no bo brzuch boli podobnie caly czas, a uspokaja sie w okreslonych przewidywalnych sytuacjach. wczesniej przez rok pomagal mi duspatalin, po mniej wiecej 1,5 roku przestał pomagac ale nie chce robic ot.

poprzednie 2 histopaty nie wykazały nic konkretnego, to co zawsze" wszyscy maja stan zapalny po czyszczeniu, nie ma innych opisów..."

badz tu madra, nie? :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 13 maja 2014, 22:06

Agula84, to może warto wrócić do Debridatu lub Debretinu jeśli pomaga. Znam osoby z NZJ które dodatkowo biorą jeden z tych dwóch leków. Ja często zażywam prócz leków na NZJ jeszcze Duspatalin Retard albo Meteospasmyl.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 13 maja 2014, 22:22

tak tak, cały czas teraz biore debretin. do kolonoskopii skłonila mnie czerwona krew po wyproznieniu w dosc zaskakującej ilosci i przeciwciała pANCA. Moje objawy poza tymi dwoma nie zmienily sie jakos znacznie na przestrzeni powiedzmy ostatniego roku.

karolek0303
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: karolek0303 » 26 paź 2014, 09:11

Witam,czy majac kolonkę z pobraniem wycinków jelit opis dostajemy odrazu?
Chciałbym za jednym zamachem dostać diagnoze jak i leki,aby przyoszczędzić na wizycie.
Miał ktos robione badanie przez swojego lekarza i dostał po badaniu recepte?
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 26 paź 2014, 10:15

karolek0303 pisze:czy majac kolonkę z pobraniem wycinków jelit opis dostajemy odrazu?
tak,zawsze jest od razu opis badania,a na wyniki wycinków his-pat czeka się ok.2 tygodnie.
Leżąc w szpitalu też ,tyle,że nie wszędzie jest dostęp do tej dokumentacji,ale zawsze można poprosić o dostęp do niej.
Z tymi receptami jest różnie,w zależności od tego czy to tylko badanie i opis,czy też od razu wizyta u lekarza.
No bo,jeśli robię to w mojej poradni,mój lekarz, to od razu jest omówienie wyniku i leczenia.
Ale...jeśli robi to inny lekarz w poradni,gdzie idą badania non-stop,to obowiązuje system - proszę oto opis badania,a po badanie his-pat za dwa tygodnie i....następny proszę.
No i jeszcze czasami jest tak,że w zależności od tego kto zlecił badanie i gdzie się je wykonuje,to czasami słyszy się: po opis i wyniki badań zgłosi się pan do gabinetu lekarza :wink:
No bo to też czy to w ramach NFZ czy prywatna...opcji wiele.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

karolek0303
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: karolek0303 » 26 paź 2014, 11:10

Tzn badanie zlecił mi mój lekarz,do którego chodzę prywatnie,więc może odrazu mi da coś,co by wkoncu pomogło. Było by super ;)
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 19 lis 2014, 17:13

jaki sok kupic do kolonoskopii zeby był klarowny czy moze byc jabłkowy z biedronki?poleccie jakies ?zebym niw wypiła jakiegos złego
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 20 lis 2014, 00:06

Może być i z Żuczka, aby był bez resztek.np sok z antonówki bodajże Horteksu odpada. Może być winogronowy, ananasowy. Jak przelejesz do szklanki to ma być przeźroczysty.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 23 lis 2014, 10:46

we wtorek mam rano kolonoskopie czyszcze sie fleet
czy moge dzisiaj zjesc gotowane jabłko?bo gdzies czytałam ze nie mozna jakichs warzyw owoców
a dzisiaj moge jeszcze zjesc ryz lub makaron i twaróg?
czy moge jesc dzisiaj te obiadki dla dzieci ze słoików?owocowe derserki lub zupki dla dzieci?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 23 lis 2014, 17:10

:wink: powtórzony post
Ostatnio zmieniony 23 lis 2014, 17:26 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 23 lis 2014, 17:10

Powinnaś nie jeść pestkowych owoców i raczej pościć na dzień przed czyszczeniem tzn. żeby czyszczenie było dokładne, ale ...... Powinnaś też dostać dokładną instrukcję dla pacjenta, co wolno a czego nie wolno przed czyszczeniem od placówki gdzie będziesz miała swą diagnostykę - kolonoskopię :idea:

Mam za sobą 13 czy 14 czyszczeń w większości w warunkach szpitalnych przed kolonoskopiami rzeczywistymi czy wirtualnymi
oraz x kolonoskopii przed sobą i zawsze otrzymywałem papierową instrukcję :idea:
Jak na razie u mnie najbardziej skuteczny był Fortrans choć to świństwo ale wolę
skuteczne środki czyszczące.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 lis 2014, 17:11 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”