Pytanie o EUS

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Pytanie o EUS

Post autor: lagics » 10 wrz 2013, 17:29

Witam wszystkich. Mam 27 lat. Może niektórzy mnie kojarzą, pisałem bowiem w innym temacie o swoich problemach. Od 4 miesięcy mam stałe, codzienne, silne bóle w nadbrzuszu promieniujące do pępka i trochę na prawo, często do pleców też.

Generalnie kolonoskopia, morfologia - OK, żadnych zmian, gastroskopie robiłem wczoraj i żoładek super - bez wrzodów, wyleczyłem HP (wynik ujemny), jedynie żółć zalega w żołądku ale to podobno częste..

Więc niby ból od żołądka a nie jest to wina żołądka, więc widocznie mam najgorszą rzecz na jaką mogłem trafić - PZT (przewlekłe zapalenie trzustki, szczególnie, że w ostatnich 3-4 latach dosyć dużo schudłem oraz często popijałem piwo i imprezowałem, więc PZT ma swoje uzasadnienie.

USG ani TK nie wykazało zmian. Przy początku PZT podobno bóle są ale trzustka zachowuje swoje funkcje. Badaniem, które może potwierdzić PZT jest EUS. I tu moje pytanie - kto może dać mi skierowanie na to badanie? Normalnie każdy lekarz gastrolog czy jak. Bo wiem, że w Krakowie jest tylko jedno miejsce gdzie robią takie badanie i niestety nie da się tego prywatnie zrobić (szybciej).
Czy ktoś się orientuje w temacie i może mi coś doradzić?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: Pytanie o EUS

Post autor: Baby » 10 wrz 2013, 18:12

lagics, na EUS skierowanie wystawia gastrolog. W Warszawie można zrobić je odpłatnie (w tej sytuacji skierowanie może wystawić zapewne każdy lekarz) w Medicover ale mówiono mi że koszt to około 3 000 zł podobno. Czy z twoim pęcherzykiem żołciowym wszystko ok? Podobne objawy są w kamicy. Kamienie mogą być w woreczku albo w przewodach żółciowych.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
lagics
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: Pytanie o EUS

Post autor: lagics » 10 wrz 2013, 19:11

Dzięki Baby że się odezwałaś.. No to muszę zadzwonić i się zapytać jakie są terminy oczekiwania bo nie powiem - 3000zł to mało nie jest.

Co do pęcherzyka - na USG i TK OK, a na MRI tak go opisano:
"Pęcherzyk żółciowy z widocznym w okolicy dna uwypukleniem ściany, która w tej części jest pogrubiała i wyraźnie wzmacnia po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz MR jak w adenomiomatozie typu czołowego. Poza tym pęcherzyk cienkościenny, bez ubytków sygnału typowych dla konkrementów żółciowych"

Co do trzustki i dróg żółciowych to opis z tego samego badania:
"Ocena dróg żółciowych utrudniona ze względu na artefakty ruchowe.
Trzustka niepowiększona, o jednorodnym sygnale miąższu. Przewód Wirsunga - prawidłowy. Przewody trzustkowe I-rzędoweniewidoczne
"

Dodam, wiem, może to głupie, nie mówiłem tego wcześniej żadnemu lekarzowi ale od ok. 2-3 lat dość regularnie wymiotowywałem po jakichś cięższych posiłkach, ponieważ zaraz po nich czułem spory dyskomfort w żołądku a to przynosiło mi ulgę. Teraz wiem, że bardzo źle robiłem i może głupi tym sobie podrażniłem tą trzustkę już na amen.. Niestety za głupotę trzeba płacić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”