Rozpoznanie choroby ANCA i ASCA

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
pundit
Debiutant ✽
Choroba: CU

Rozpoznanie choroby ANCA i ASCA

Post autor: pundit » 26 sie 2006, 23:33

Witam,

Do tej pory moje rozpoznanie to był Crohn, jednak po pobycie w szpitalu i zrobieniu szeregu badań lekarze powiedzieli że sa wątpliwości co do diagnozy. Pobrano mi w tym celu krew na zbadanie przeciwciał ANCA i ASCA, których wyniki będą za miesiąć. Czy macie z tym jakieś doświadczenia, co dzięki tym wynikom można się dowiedzieć.

Pozdrawiam,

pundit
Debiutant ✽

Re: Rozpoznanie choroby ANCA i ASCA

Post autor: pundit » 27 sie 2006, 23:40

pundit pisze:Witam,

Do tej pory moje rozpoznanie to był Crohn, jednak po pobycie w szpitalu i zrobieniu szeregu badań lekarze powiedzieli że sa wątpliwości co do diagnozy. Pobrano mi w tym celu krew na zbadanie przeciwciał ANCA i ASCA, których wyniki będą za miesiąć. Czy macie z tym jakieś doświadczenia, co dzięki tym wynikom można się dowiedzieć.

Pozdrawiam,
Przy okazji co może oznaczać że w pasażu jelita cienkiego stwierdzono w obrębie jelita czczego pojedyncze odcinki o nieco obrzękłych fałdach błony śluzowej. Lekarz prowadzący powiedział że nie ma to znaczenia chorobowego, natomiast lekarka przeprowadzająca pasaż że jest to niepokojący objaw i powinienem wykonać tomografię komputerową brzucha. Co o tym sądzicie, tu pytanie głównie do osób znającyh się na medycynie.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 sie 2006, 16:27

krotko o przeciwciałach http://nzj.iimcb.gov.pl/badania_laboratoryjne.html
Co do zmian w pasażu, trudno coś powiedzieć po taskim opisie. CZy miałeś gastdoskopię, jak wygląda dwunastkica, a jak ileum terminale?

Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

pundit
Debiutant ✽

Post autor: pundit » 28 sie 2006, 18:33

Mamcia pisze:krotko o przeciwciałach http://nzj.iimcb.gov.pl/badania_laboratoryjne.html
Co do zmian w pasażu, trudno coś powiedzieć po taskim opisie. CZy miałeś gastdoskopię, jak wygląda dwunastkica, a jak ileum terminale?

Mamcia

Dwunastnica bez zmian, Ileum terminale bez zmian.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 sie 2006, 21:11

W taki przypadku ważny jest wynik hist-patu. Należy pamietac, w w około 10% przypadków rozróżnienie między CD i CU nie jest możliwe. Zawsze możan wycinki wysłać do innego histiopatologa.
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Debejki
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Badania ASCA i pANCA.

Post autor: Debejki » 12 kwie 2009, 01:13

chciałbym was spytać czy ktoś z was kiedykolwiek miał powtarzane badania na przeciwciała ASCA i pANCA. Z tego co wiem, badania te przeprowadza się na początku.. a póżniej nie przydaje się to chyba. Jednak ja miałem za drugim razem ujemne...
czy ktoś coś wie nt podobnych swoich badań/badań dziecka/krewnego?

rajan
Aktywny ✽✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: rajan » 12 kwie 2009, 09:57

Debejki, podaje link do tematu w którym Nikusia opisuje historię diagnozowania choroby, międz innymi pisze tam o badaniach pASCA i pANCA, które były powtarzane: viewtopic.php?t=5619&postdays=0&postord ... ca&start=0
Tu masz link do tematu badań różnicowych jednej z forumowiczek: viewtopic.php?t=1493&postdays=0&postord ... ca&start=0
Jest wiele tematów w których forumowicze piszą o testach pANCA i pASCA, jeżeli chcesz je przeczytać skorzystaj z funkcji Szukaj, tu masz link do tematu jak z niej korzystać: Jak przeszukiwac forum?

Filonka mama
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: Filonka mama » 23 sie 2009, 16:23

Co masz na myśli? Jeżeli przeciwciała wychodzą powyżej normy (test Elisa) lub dodatnie (immunofluorescencja) to nie ma bata, że to nie Crohn. No chyba,że wynik wyjdzie ujemny bo u wielu ludzi z tą chorobą niestety przeciwciała z krwi nie wychodzą. To miałaś na myśli czy jest coś o czym nie wiem?
"Mind is like a parachute, it functions only when open"

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: ewkunia » 23 sie 2009, 22:12

ja mam wszystko w normie;p ale też nie mam diagnozy :)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Filonka mama
Debiutant ✽

Post autor: Filonka mama » 23 sie 2009, 22:59

U nas akurat sytuacja odwrotna. Syn był leczony na nadżerki w przełyku i dwunastnicy i żadnych biegunek, anemii, podwyższonego OB czy CRP nie było nigdy- w zasadzie żadnych objawów typowo Crohnowych oprócz ciągłych pobolewań brzucha i powiększonych węzłów w okolicy kątniczo-krętniczej. Dopiero dodatnie pASCA ostatecznie naprowadziły na trop choroby. Ale lekarze nigdy nie zlecali nam tego badania twierdząc, że nawet u pełnoobjawowców crohnowców nie zawsze wychodzą. Niestety wyszły.......

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 sie 2009, 10:58

To nie jest tak jak piszesz. Gdyby wystarczyło Oznaczyć ASCA i postawić diagnopzę, to ludzie nie męczyli by się latami.
Przeciwciała przeciwko antygenom bakterii Saccharomyces cerevisiae są wartościowym markerem serologicznym nieswoistych zapaleń jelit (choroba Crohna i colitis ulcerosa). Okazuje się, że mogą one być dodatnie także u chorych z celiakią. Badania naukowców z Włoch wykazały, że dodatnie ASCA ma 27,2% pacjentów ze świeżo rozpoznaną, nieleczoną celiakią i tylko 3,7% zdrowej populacji (grupa kontrolna). Jest to ważne ze względu na podobny obraz kliniczny celiakii i choroby Crohna. Stwierdzenie dodatnich ASCA u pacjenta z przewlekłą biegunką i niedożywieniem nie upoważnia do rozpoznania choroby Crohna, zawsze należy wykluczyć celiakię.
Proszę również zajrzeć tu http://www.science24.com/paper/1457 i http://www.science24.com/paper/1504
ASCA to nie jest ani warunek konieczny, ani dostateczny rozpoznania ChL-C

Filonka mama
Debiutant ✽

Post autor: Filonka mama » 24 sie 2009, 20:43

Mamcia, zgoda, że nie jest to jedyny wyznacznik choroby i wiem, że u wielu chorych nie zawsze to badanie wychodzi. Zapomniałam dodać, że my mieliśmy celiakię wykluczoną bankowo a objawy na tyle nieswoiste, że dopiero pASCA pozwoliły na prawidłowe rozpoznanie. Niestety nam nikt nigdy nie zlecił zrobienia go- a szkoda, zaoszczędziłoby nam to wielu niepotrzebnych badań.

Natko_
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Leki - czy mają wpływ na wynik przeciwciał?

Post autor: Natko_ » 06 lis 2009, 16:14

Poczytałam trochę o tych przeciwciałach ASCA i ANCA - domyślam się, że mogą dużo powiedzieć, czy to CD czy CU, bo między tymi chorobami waha się mój lekarz.

Mam zlecenie na kompleksową morfologię i zastanawiam się, czy nie dołożyć do tego tych przeciwciał, za jednym kłuciem i pobieraniem :)

Tylko ze względu na koszt (prawdopodobnie z mojej kieszeni), chciałam się dowiedzieć, czy jest sens robić je teraz, kiedy jestem już drugi tydzień na sterydach?
Przyjmowane leki (encorton, asamax, spasmolina i witaminy) poprawiły mój stan i samopoczucie. Czy w tej sytuacji dać sobie spokój z przeciwciałami teraz, czy one - jak wyjdą - to niezależnie od przyjmowanych leków?

Na "chłopski rozum" porównuję to z przeciwciałami z "mojej" celiakii - na diecie ich nie mam po prostu, więc badanie ot tak sobie, to na nic ;)

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
celiakia (2007) + "?" (2009)

sylviiia
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: sylviiia » 11 lis 2009, 13:47

Widzisz z tymi przeciwcialami jest tak - ze daja mniej jasny obraz niz te, ktore sie robi przy celiakii - Ja mam CD a przeciwciala u mnie nie wystepuja. Nie wiem czy jest sens bys je robila na wlasny koszt.
sylviiia

46kg/160cm;salofalk+duspatalin+lactoral+sorbifer durules + kwas foliowy + witamina C + magnez

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 23 lip 2011, 19:41

Mam wynik ze szpitala na profil Anca ale byłam z nim u 2 gastrologów i powiedzielie mi, że się na tym nie znają i nie wiedzą co to.... Teraz nie wiem czy ten wynik jest dobry czy zły. Może ktoś się orientuje, będe wdzięczna za pomoc:
PROFIL ANCA
PRG3, wynik 0.20, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny
LFE(laktoferyna), wynik 0.20, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny
MPO, wynik 0.80, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny
Elastaza,wynik 0.20, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny
CAT(katepsyna G), wynik 0.20, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny
BPI, wynik 0.20, jednostki Ratio, wartość refer. negatywny

Mama jeszcze w tym wyniku Autoprzeciwciała jądrowe, wie ktoś co to??
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”