Strona 1 z 1

Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 09:01
autor: Cichociemna Zofia
Witajcie,

opisywałam ostatnio swój niezdiagnozowany jak dotąd przypadek, wspominałam też że rozważam sigmoidoskopię.. Od tamtego czasu zapisałam się na wspomniane badanie i ma ono zostać wykonane dzisiaj późnym popołudniem. Zgodnie z odgórnymi zaleceniami, miałam wczoraj wieczorem wykonać wlewkę doodbytniczą, a dziś przed badaniem kolejną. Sęk w tym, że coś poszło nie tak. W ulotce jest napisane, że po 2-5 minutach po wykonaniu wlewki następuje wypróżnienie, jeśli do niego nie dojdzie należy skontaktować się z lekarzem. W moim przypadku po upływie tego czasu doszło jedynie do wypłynięcia części preparatu (wygląd czystej wody), potem długo długo nic, i po jakichś 45 (!) minutach dopiero wydaliłam niewielką ilość brudnawej wody z dosłownie kilkoma niewielkimi resztkami, i to wszystko naprawdę z wielkim trudem, bo parcie było minimalne. Trochę mnie to zmartwiło, bo z tego co zdążyłam już poczytać w sieci nt. "Enemy", ludzie są zadowoleni z efektu przeczyszczającego. Dzisiaj przed badaniem mam wykonać ponownie wlewkę i coraz mocniej się zastanawiam, czy to robić :( Po prostu się boję. Dodam jeszcze, że już na 3 dni przed poprzednią "lewatywą" zaprzestałam przyjmowania pokarmów stałych, przy czym codziennie, łącznie z dniem wczorajszych załatwiałam się rano.. Czy to mogło wpłynąć na taki kiepski przebieg oczyszczania? Czy Waszym zdaniem lepiej powtórzyć dzisiaj wlewkę mimo wszystko?

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 10:21
autor: Noelia
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 09:01
Czy Waszym zdaniem lepiej powtórzyć dzisiaj wlewkę mimo wszystko?
Moim zdaniem powinnaś zrobić tę drugą wlewkę (czyli zgodnie z planem przygotowania do sigmo), bo jeśli jelito będzie źle oczyszczone, to badanie się nie uda (zrezygnują w trakcie albo będzie niemiarodajne, bo w takim przypadku nie da się dokładnie ocenić stanu śluzówki).
Po prostu Enema słabo na Ciebie zadziałała - zapewne dlatego, że od kilku dni nie jesz żadnych stałych pokarmów, jesteś na diecie płynnej, więc w jelicie nie ma już zbyt wielu "resztek".
Żadnych niepokojących objawów nie masz.
Co innego, gdyby wlewka spowodowała np. krwawienie albo bardzo silny ból.
A na pewno wcisnęłaś całą porcję płynu :?: (ta butelka jest sztywna, więc nie jest to takie proste)

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 11:21
autor: Cichociemna Zofia
Dzisiaj o 10:30 zdecydowałam się na wlewkę nr. 2 . Po ok. 5 minutach zaczęła minimalnie działać, tzn z wielkim trudem coś tam ze mnie wyszło. Jest godzina 11:20 a ja co jakieś 10 minut latam i za każdym razem po trochę mnie przeczyszcza ... czy jeśli nie oczyściło mnie na chwilę obecną do "czystej wody" to może być problem z wykonaniem badania? Ja do tej pory miałam tylko kolonoskopię oraz enterografię, i do tamtych badań przygotowywałam się poprzez picie Fortransu a w dniu badania - kontrastu w płynie - efektem końcowym była właśnie "czysta woda". Teraz niestety tego nie obserwuję :( Zastanawiam się, czy nie dopełnić tej butelki po Enemie np. wodą przegotowaną z cytryną i jeszcze trochę się nie próbować wypłukać? Czy to by było bezpieczne? Mam też sok z kiszonej kapusty, po którym na ogół efekt jest jak po Fortransie.. ale nie wiem, czy wolno takie rzeczy robić przed badaniem i po wlewkach chemicznych..

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 11:34
autor: Noelia
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
czy jeśli nie oczyściło mnie na chwilę obecną do "czystej wody" to może być problem z wykonaniem badania?
W jakimś stopniu mogą sobie "przepłukać pole widzenia" solą fizjologiczną poprzez endoskop, także jest duża szansa, że badanie się uda.
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
Zastanawiam się, czy nie dopełnić tej butelki po Enemie np. wodą przegotowaną z cytryną i jeszcze trochę się nie próbować wypłukać? Czy to by było bezpieczne?
Tak, ja bym właśnie tak zrobiła :tak:
Przegotowana, ciepła woda + odrobina soli + trochę soku z cytryny.
Tutaj jest opis, jak bezpiecznie zrobić lewatywę w NZJ - taką niepodrażniającą śluzówki jelita (sama kiedyś o to pytałam).
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
Mam też sok z kiszonej kapusty, po którym na ogół efekt jest jak po Fortransie.. ale nie wiem, czy wolno takie rzeczy robić przed badaniem i po wlewkach chemicznych..
Nie, tego lepiej nie próbuj.

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 11:41
autor: Cichociemna Zofia
Dzięki serdeczne za pomoc! Mam nadzieję, że badanie się uda .

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

: 06 mar 2018, 12:02
autor: Noelia
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:41
Mam nadzieję, że badanie się uda .
Trzymam kciuki :roll:
Mąż miał sigmo w szpitalu i przygotowanie było bardzo podobne, tzn. nie pił żadnych Fortransów, a zamiast tego był na płynnej diecie + miał 2 czy 3 lewatywy -> i jelito było oczyszczone idealnie.