konieczny tomograf??

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
dodi
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

konieczny tomograf??

Post autor: dodi » 21 mar 2007, 18:02

Witam wszystkich, mam nadzieje, ze pomozecie mi rozwiazac moj problem. Mianowicie Prof. Rydzewska powiedziala mi zebym zrobila tomograf jelit, lecze sie w krakowie i tam nikt nie chcial mnie skierowac na takie badanie,najbardziej martwi mnie to, ze mam przetoke na posladku i wnoskuje, ze moge rowniez mic przetoki w brzuchu, badania ktore juz mialam czyli kolono i pasaz, ale onie nie stwierdza innych przetok. POnoc tomograf w opcji jelitowej nie jest nawet wykonywany w krakowie. Napiszczie mi prosze co Waszym zdaniem powinnam zrobic. Z gory dziekuje
dodi:>>>>

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: konieczny tomograf??

Post autor: ranka » 21 mar 2007, 18:15

z prof Rydzewska nikt tu nie moze konkurowac wiec decyzja chyba nalezy do Ciebie :roll:
Obrazek

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 21 mar 2007, 20:37

Niestety Kraków nie ma nakładki na tomograf- tzn oprogramowania, chcociaż mają osoby które mogą wykonywac to badanie
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 mar 2007, 22:18

Zaadzwoń do kliniki MSWiA i opowiedz swoją historię. Nie wiem, czy byłaś u prof. Rydzewskiej tam, czy prywatnie. Powalcz. Mopżesz zadzwoniś do samej profesor
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
dodi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dodi » 23 mar 2007, 17:59

Dzieki wszystkim za odpowiedzi:> Moam nadzieje , ze uda mi sie wykonac ten tomograf. Mam jeszcze pytanie co do jakiegos napowietrzania, chyba jelit, ale sama nie wiem. Czy to naprawde jest skomplikowane???

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 mar 2007, 21:28

Taki standart np w kolonku - czyli powietrze pompowane przez rurkę w d.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
dodi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dodi » 28 mar 2007, 14:22

A czy ktos moglby mi napisac jaki to ma byc tomograf??? Czy ten PET 35 fazowy?? ponoc on jest tylko w gliwicach i w bydgoszczy. I czy da sie taki tomograf zrobic prywatnie, tzn. zeby nie czekac w kolejkach. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 16 maja 2007, 22:29

hej dodi, co z tomografem, zrobilas?
napisz cos, bo tez mysle o tym, zeby prywatnie zrobic

pozdrawiam

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 16 maja 2007, 22:42

PET prywatnie...hm,chyba trzeba by bylo polroczna pensje przeznaczyc..jest bardzo drogi,kilka tysiecy.
Obrazek

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 17 maja 2007, 00:08

a czym sie rozni pet od zwyklej tomografi?

jeszcze przed diagnoza 2 lata temu chcielismy sami to zrobic i w poznaniu mowili 500 zl

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 17 maja 2007, 08:18

tomografia 500 zl zgadza sie,ale PET to zupelnie co innego.Przede wszystkim bazuje na zupelnie innej metodzie.Skany z PET-u wygladaja tak,ze podejrzane miejsca swieca.Podejrzane onkologicznie bo glownie do tego on sluzy.
Obrazek

orysh
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: orysh » 19 cze 2007, 21:15

funia pisze:a czym sie rozni pet od zwyklej tomografi?
Tomograf komputerowy pracuje na zasadzie zwykłego rentgenu, czyli w uproszczeniu mamy lampę generująca promieniowanie rentgenowskie z drugiej strony jakis detektor tegoz promieniowania, w środku pacjent i robimy "zdjęcie". Następnie obracamy lampe i detektor o mały kąt i ponownie robimy "zdjęcie", i tak az zrobimy pełny obrót. Na podstawie uzyskanych zdjęć komputer (stąd tomografia komputerowa) generuje dwuwymiarowy obraz "środka" pacjenta. Jest to metoda absorbcyjna gdyż obraz jest generowany na podstawie dawki promieniowania pochłoniętej przez pacjenta.

Tomograf PET to tak naprawde 2 w 1 i jest wykorzystywany prawie wyłącznie w onkologii. Jest to połączenie najczęściej tomografu komputerowego z właściwym detektorem PET. Samo badanie polega na tym że polyka się/wstrzykuje do organizmu promieniotwórczy izotop o krótkim czasie połowicznego rozpadu. Najczęściej jest on wymieszany z glukozą po to aby trafił do miejsc o zwiększonym metabolizmie (czytaj komórki nowotworowe). Następnie pacjent "przejeżdża" przez detektor który rejestruje które miejsca "swieca", a następnie nanosi się ja na obraz z tomografu, w celu dokładnego ich umiejscowienia w ciele pacjenta. Jest to metoda emisyjna, gdyż mierzymy promieniowanie wyemitowane przez pacjenta.

W rezonansie magnetycznym umieszcza sie pacjenta w silnym polu magnetycznym co powoduje specyficzne ułożenie cząsteczek wodoru( ale nie tylko) w ciele pacjenta. Następnie mierzy się odpowiedź ciała na pobudzenie silnym impulsem elektromagnetycznym (przez moment ciało pacjenta nadaje jak radio :wink: ), na podstawie której komputer generuje dwuwymiarowy obraz. Jest to również metoda emisyjna gdyż źródłem mierzonego sygnału jest pacjent.

Plusy i minusy każdej z metod
Tomografia komputerowa jest badaniem najszybszym i najtańszym (w porównaniu do pozostałych) i stosunkowo najłatwiej dostępnym. Największym minusem jest oczywiście obecność promieniowania jonizującego (praktycznie wyklucza to badanie kobiet w ciąży) jednak w najnowszych aparatach jest ono ograniczane do niezbędnego minimum. Metoda ta posiada trochę ograniczeń jeśli chodzi o samo obrazowanie, gdyż tkanki miękkie mają z punktu widzenia promieniowania X podobną zdolność jego pochłaniania a w związku z tym trudno je zróżnicować. Między innymi dlatego stosuje się w trakcie badania środki kontrastujące, na które część osób jest uczulona (najnowsze kontrasty nie powodują uczuleń). Rozwój sprzętu i oprogramowania znajduje nowe zastosowania dla tomografii m.in. właśnie wirtualna kolonoskopia, wirtualna angiografia, wirt. koronografia, jednak część z tych metod nie jest refundowana przez NFZ i badania te są najczęściej płatne.

Największą wadą PET'ów jest ich mała ilość, narazie w Polsce jest ich całe 2, docelowo ma być po jednym w każdym regionalnym centrum onkologii. Kolejnym minusem jest ogromna cena badania (coś ok 4000), spowodowana kosztem uzyskania promieniotwórczych izotopów. Dodatkowo narazie tylko kilka procedur jest refundowanych przez NFZ wiec... Dochodzi do tego promieniowanie jonizujące z izotopów i tomografu. Co prawda stosowane izotopy maja krótkie czasy rozpadu, i po dość krótkim czasie nie wywoła sie alarmu bombowego na lotnisku czy innych przejściach granicznych, ale obojętne to dla organizmu raczej nie jest. Jednak jest to najlepsza metoda do wykrywania nowotworów we wczesnym stadium, oraz do wykrywania przerzutów.

Rezonans magnetyczny jest najbezpieczniejszy dla pacjenta, oraz daje możliwość bardzo dokładnego zobrazowania tkanek miękkich, stawów i mózgu. Nowe metody takie jak np. spektroskopia MR mogą służyć do oceny postępów leczenia. Na minus należałoby policzyć kłopoty z dostępnością, oraz dyskomfort jaki może być odczuwalny w trakcie badania (badanie jest długie, głośne i można klaustrofobii dostać leżąc w wąskiej rurze). Pacjenci z wszelkiego typu implantami, rozrusznikami serca , stentami, a czasem nawet metalowymi plombami nie mogą być badani rezonansem.

Mam nadzieję, że udało mi się za bardzo nie pogmatwać. Jakby coś było niezrozumiałe to dajcie znać, postaram się dokładniej wyjaśnić.

Edit: Dzieki Tomy za wychwycenie błędu :wink:
Ostatnio zmieniony 20 cze 2007, 14:40 przez orysh, łącznie zmieniany 3 razy.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 19 cze 2007, 21:37

Super opracowanie orysh, fachowo i przystępnie, wielkie dzięki bo już teraz będzie ogólnie wiadomo, o czym jest mowa :brawo:

W jednym miejscu jest chyba tylko małe przejęzyczenie, chodzi pewnie o uczulenie a nie uzależnienie w tym zdaniu:

"na które część osób jest uzależniona(najnowsze kontrasty nie powodują uczuleń)"

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 cze 2007, 21:41

najlepsza metoda do wykrywania nowotworów we wczesnym stadium
nieprawda,tu sie nie zgodze.tego sie nie praktykuje z bardzo dobrego moim zdaniem powodu:otoz PET jest tez bardzo czuly na zmiany zapalne i latwo o pomylke.
Obrazek

orysh
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: orysh » 19 cze 2007, 22:17

ranka pisze:nieprawda,tu sie nie zgodze.tego sie nie praktykuje z bardzo dobrego moim zdaniem powodu:otoz PET jest tez bardzo czuly na zmiany zapalne i latwo o pomylke.
nie mogę się z Tobą nie zgodzić, bo rzeczywiście tak jest, nie chciałem za bardzo wchodzić w szczególy. Nie jest to na pewno badanie pierwszego rzutu przy podejrzeniu nowotworu, powiedzmy że w szczególnych przypadkach, jako badanie celowane, przy odpowiednim doborze izotopu i sposobu jego podania może być użyte do wskazania podejrzanego miejsca :neutral: :wink:

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”