kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
kamilar
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

kolonoskopia

Post autor: kamilar » 19 wrz 2007, 01:22

Na wstępie przepraszam wszystkich, którzy pomyślą, że nie szukałam odpowiedzi - tylko zadaje pytanie. Tak nie jest - szukam, ale (może jestem mało bystra) nie znajduje.
Raz w życiu miałam rektoskopie - bez znieczulenia,w 6 miesiącu ciąży, bez pobrania wycinka. To był najgorszy ból jaki czułam - powiem Wam, że poród przy tym to bułka z masłem :) poważnie :wink:
Jak myślę o tym, to mi słabo. Chciałabym powtórzyć badanie, żeby pobrali wycinek i powiedzieli, ćo to na pewno jest. Ale bardzzzo sie boję :(
Czy kolonoskopia jest mniej bolesna???
Czy daje tak samo dokładny obraz???
Czy zawsze dają znieczulenie???

Pozdrawiam i zdrowia życzę :roll:

kamilar
Debiutant ✽
Kontakt:

Re: kolonoskopia

Post autor: kamilar » 19 wrz 2007, 16:05

to po cholere w ogóle robią rektoskopie :wink: - jak jest gorszy obraz no i oczywiście większy ból

pozdrawiam

ESka

Post autor: ESka » 19 wrz 2007, 16:12

kamilar pisze:to po cholere w ogóle robią rektoskopie :wink: - jak jest gorszy obraz no i oczywiście większy ból
pewnie jest tańsza :wink:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 wrz 2007, 17:03

no np. robia po to ze rektoskopia rowniez obok kolono nalezy do zlotych standartow w przypadku diagnostyki krwaiwenia.
takze to dobra metoda do kontroli kiedy u chorego zmiany sa tylko na odbytnicy.
Obrazek

Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: madziula » 19 wrz 2007, 17:59

ja tez bardzo niemilo wspominam rektoskopie, kolonoskopia byla dla mnie na pewno lepsza.
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 wrz 2007, 18:08

a ja jak najbardziej mile bo nic ale to nic mnie nei bolalo :)
Obrazek

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: cordo » 19 wrz 2007, 19:41

A ja bym polecał sigmoidoskopie. Wcale nie boli tylko czasami, ale to friko. Nie trzeba cudować ze znieczleniami. A obraz jest do 60cm. Mniej boli niż rektoskopia, i kolonoskopia. :wink:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 wrz 2007, 19:58

A ja bym polecał sigmoidoskopie.
o nie... :cry: mialam to cudo za pierwszym razem.. :smutny: bolalo..
Obrazek

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 19 wrz 2007, 21:02

Z kolonka pamietam tylko biale gacie z dziurka jak zakladalem ale kto mi ej zdjal juz nie pameitam :D
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 19 wrz 2007, 22:23

Rektoskopia powinna tak być wykonana aby nie bolała !!! coś jest tutaj nie tak jeżeli masz takie wspomnienia z niej. Porozmawiaj z mądrym lekarzem. Może następnym razem do rektoskopii szukaj kogos innego.
Miałąm ją tyle razy wykonywaną, że nie potrafię zliczyć. Nie było problemów ale trafiłam na lekarkę, która PRZEGIEŁA zaczęła sobie manipulować na wszystkie strony tym, pielęgniarka zaczęła mnie przytrzymywać.... takie coś nie powinno było miec miejsca!!!
doprowadziła do zaostrzenia objawów tak pięknie wykonała to badanie. :neutral:
Kolonoskopia jest zazwyczaj bolesna i powinna być wykonywana w znieczuleniu ogólnym, takie są zalecenie medyczne a to jak jest wykonywana i jakie nam "opowieści" snują to zupełnie inna bajka.
Sigmo jest równie bolesna ale sięga tylko kawałek, badanie polega na tym samym co, kolonoskopia.
Wytrzymałość na ból jest bardzo różna u każdego z nas stąd są też i różne opinie.
Aniijjaa

Rudi
Początkujący ✽✽

Post autor: Rudi » 19 wrz 2007, 22:45

Aniijjaa pisze:Rektoskopia powinna tak być wykonana aby nie bolała ! coś jest tutaj nie tak jeżeli masz takie wspomnienia z niej. Porozmawiaj z mądrym lekarzem. Może następnym razem do rektoskopii szukaj kogos innego.
Miałąm ją tyle razy wykonywaną, że nie potrafię zliczyć. Nie było problemów ale trafiłam na lekarkę, która PRZEGIEŁA zaczęła sobie manipulować na wszystkie strony tym, pielęgniarka zaczęła mnie przytrzymywać.... takie coś nie powinno było miec miejsca!!!
doprowadziła do zaostrzenia objawów tak pięknie wykonała to badanie.
Kolonoskopia jest zazwyczaj bolesna i powinna być wykonywana w znieczuleniu ogólnym, takie są zalecenie medyczne a to jak jest wykonywana i jakie nam "opowieści" snują to zupełnie inna bajka.
Sigmo jest równie bolesna ale sięga tylko kawałek, badanie polega na tym samym co, kolonoskopia.
Wytrzymałość na ból jest bardzo różna u każdego z nas stąd są też i różne opinie.
Zawsze jak czytam, że powinno być na znieczuleniu i żeby nie bolało to myślę sobie: srutututu majtki z drutu.
Gdy zaczynałem chorować to dostałem skierowanie do miejscowego szpitala na badania kontrolne. Miałem się zjawić jednego dnia by mogli zdiagnozować. Po paru godzinach leżenia przyszła pielęgniarka i powiedziała, abym się z nią udał do innej sali. Na miejscu spotkałem lekarkę, która coś mi tam powiedziała o badaniu. Za chwile leżałem na kozetce z gołym tyłkiem i całkowicie niczego się nie spodziewałem. Aż tu nagle na totalnego żywca, zero znieczulenia lekarka zaczęła pompować powietrze do jelita,aby je rozepchać. Po chwili włożyła kolonoskop jak gdyby nigdy nic. Do dzisiaj mam złe wspomnienia dotyczące tego badania. Całe szczęście, że zbadała tylko około 50cm jelita, bo dalej znajdował się stolec...tylko to mnie uratowało...
Późniejsze kolonoskopie miałem już wykonywane na pełnym znieczuleniu, tyle ze w Poznaniu...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽

Post autor: cordo » 19 wrz 2007, 22:47

Aniijjaa pisze:Sigmo jest równie bolesna ale sięga tylko kawałek, badanie polega na tym samym co, kolonoskopia.
Z tym się nie zgadzam. Mnie nie bolało wcale. Tylko nieprzyjemne,ale to normalka.
Aniijjaa pisze:Wytrzymałość na ból jest bardzo różna u każdego z nas stąd są też i różne opinie.
Z tym sie zgadzam. Dlatego mnie nie boli sigmo.
ranka pisze:Cytat:
A ja bym polecał sigmoidoskopie.

o nie... mialam to cudo za pierwszym razem.. bolalo..
E tam przesadzasz.....

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 19 wrz 2007, 23:12

E tam przesadzasz.....
he he he..chyba nie.juz opowiadalam na forum jak sie darlam i trzymalam pielegniarke za spodnice.

a poza tym kazdy ma osobnicza wrazliwosc na rozne rzeczy i nie ma co z tym dyskutowac.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Choroba: CD

Post autor: Patryśka » 19 wrz 2007, 23:15

ranka pisze:a poza tym kazdy ma osobnicza wrazliwosc na rozne rzeczy i nie ma co z tym dyskutowac.
No i chyba tez stan choroby decyduje o przebiegu badania..wiadomo jest remisja w jelitku cichutko to nie boli jak wtedy gdy toczy sie zaostrzenie..

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 20 wrz 2007, 09:59

Rudi pisze:Zawsze jak czytam, że powinno być na znieczuleniu i żeby nie bolało to myślę sobie: srutututu majtki z drutu.
To jak powinno być a jak jest to dwie różne sprawy.
Tak jak Ciebie potraktowali to dowód na to, że wykonywał to ktoś, kto powinien drzewka sadzić. Nie chcę dalej ciągnąc tego tematu, bo mogę wiele napisać słów odbiegających od temtu. Wszyscy wiemy jak to funkcjonuje.

Ból w moim przypadku przy kolonoskopii bez znieczulenia był bardzo duży i nie było zmian w jelicie, było ładne i zdrowe.

Uważam, że tutaj na forum dzięki wymianie swoich wiadomości, doświadczeń można wyciągnąć wiele wniosków a jednym z nich jest to, że mamy prawo nie zgodzić się na badanie, możemy je przerwać, mamy prawo domagać się informacji podstawowych a nie tak jak zostało napisane, że badanie zostało wykonane " przez zaskoczenie".

Jest wielu dobrych fachowców, którzy również potrafią nawiązać dobry, wiarygodny kontakt z pacjentem, a co jest równie ważne jak sam przebieg leczenia lub wykonywanie badań.
Aniijjaa

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”