Problem ze skierowaniem

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Problem ze skierowaniem

Post autor: Naobie » 18 mar 2008, 08:45

Witam!

Mam problem - 8 kwietnia mam wizytę u gastroenterologa w Katowicach i on kazał mi zrobić szereg badań krwi m. in.
- morfologia,
- CRP,
- poziom Fe, białka, kwasu foliowego,
- AspAT,
- ALAT,
- bilirubina,
- diastaza, (?)
- fisfataza alkaliczna (co to w ogóle jest?)

Problem polega na tym, że lekarz pierwszego kontaktu nie chce mi dać skierowania na te badania! Nawet na głupią morfologie i CRP nie chce mi dać :mad: - powiedział, że skoro jestem pod opieką specjalisty to od niego powinnam dostawać skierowania.
Czyli co, mam jeździć co miesiąc do Ligoty i robić sobie morfologie (do tej pory robiłam mniej więcej co miesiąc albo co półtora)? Wiem, że nie mam aż tak daleko do Katowic ale jakby na to nie patrzeć to jednak takie badanie to kolejny dzień opuszczony w szkole a jestem w klasie maturalnej :smutny:

Czy lekarz pierwszego kontaktu ma prawo odmówić mi takiego skierowania?
Jeśli tak to co ja mam teraz zrobić?

Pomocy... :smutny:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Problem ze skierowaniem

Post autor: ranka » 18 mar 2008, 09:11

odmowic moze ,ale raczej nie prawnie.prawdopodobnie chodzi mu o to ze Przychodnia przeznaczyla mu jakas pule skierowan i pewnie chce to ograniczyc.
inna rzecz mzoe byc taka ,ze jesli jest to prywatna praktyka (np. lekarzy rodzinnych) to za wszystkie badania i skierowania on placi.
Obrazek

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 18 mar 2008, 09:57

Naobie pisze:diastaza, (?)
- fisfataza alkaliczna (co to w ogóle jest?)
Diastaza, inaczej amylaza - enzym uczestniczący w rozkładzie skrobi i glikogenu pokarmowego, występuje w ślinie, soku trzustkowym i jelitowym, w wątrobie i mięśniach
Fosfataza alkaliczna (zasadowa) - enzym bierze udział w przemianie fosforanów, występuje m.in. w kościach, wątrobie, nerkach, jelitach, łożysku

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 18 mar 2008, 14:20

Naobie pisze:lekarz pierwszego kontaktu nie chce mi dać skierowania na te badania!
miałam taki sam problem, ale się bardzo upierałam i czasem dostawałam.
możesz zrobić badania prywatnie, ale to kosztuje wiadomo, albo możesz powiedzieć gastrologowi, żeby Ci napisał taką informację dla lekarza pierwszego kontaktu na co jesteś chora, jakie leki przyjmujesz i jakie badania są Ci potrzebne i jak często. Ja mam taki "papierek" od mojego gastro, że co pół roku potrzebuję skierowanie na morfologię krwi, kreatyninę i AlAt :smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 mar 2008, 14:35

mi na badania daje gastrolog.
Obrazek

Graga
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Graga » 18 mar 2008, 15:02

Miałam dokładnie taki sam problem, upierałam się niesamowicie i lekarz rodzinny zgodził się na morfologię co 6 miesięcy. Teraz chodzę do innego lekarza rodzinnego i Pani Doktor nie robi żadnych problemów, wysyła mnie nawet na morfologię co miesiąc.

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Naobie » 18 mar 2008, 20:18

Dziękuję wszystkim za odpowiedz. Teraz podczas wizyty róznież poprosze gastrologa o wspomnianą karteczkę dotycząca koniecznych badań.
A jeśli to nic nie da to zmienie lekarza :twisted: Może będzie bardziej wyrozumiały i nie będzie z nim kłopotu :wink:

Problem jednak z tym co ja mam teraz zrobić? Na tę wizytę do gastro mam iść bez aktualnych badań? Chyba mija się to z celem...

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 19 mar 2008, 08:05

Napisz pismo do sowjego lekarza, że z uwagi na chorobę...., i planowana wizytę kontrolną prosisz o skierowanie na badania.... Jak nie da, to poproś o adnotację o odmowie i natychmiast przepisz się do lekarza , który pracuje w przychodni z zapleczem laboratoryjnym, wtedy bez problemu będziesz dostawać skierowania na te badania które robi laboratorium. Zdążysz to załatwić przed wizyta u gastro. Przerobiłam to na sobie i jest to jedyny sposób.
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

slonko
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 08:45

Mój lekarz pierwszego kontaktu tez nie chce mi wypisywac skierowań na badania :mad: mimo, że ma przed nosem zaświadczenie od lekarza specjalisty, na co choruję, co biorę i czego potrzebuję. Bez komentarza. Za co my płacimy tą składkę zdrowotną :mad:
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 21 mar 2008, 20:57

Ja z Wołoskiej na druczku o nazwie: skierowanie do szpitala mam wypisane rodzaje badan i co ile miesiecy powinnam je wykonac. Specjalnie dla lekarza rodzinnego, zeby nie bylo problemów. Skserowalam to i zostawiłam za pierwszym razem u lekarza.
Odtad nie mam zadnych problemów z badaniami.

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Izunia » 25 mar 2008, 14:01

Na początku roku słyszałam jak pani z NFZ w Poznaniu mówiła, że w tym roku przeznaczyli większą pulę pieniędzy na badania dla pacjentów, a jak poszłam do rodzinnego, to mi powiedział że mi nie da skierowania, bo on by musiał zapłacić ze swoich pieniędzy. Dupek !! Jakich jego pieniędzy? Jakby miał dopłacać, to by tam nie robił, zwłaszcza on.

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: megi_25 » 25 mar 2008, 15:20

No niestety też to znamy.Mąż robi większość badań prywatnie.
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 25 mar 2008, 17:36

Jedyna rada to pisać do szefa zoz-u, nfz, lub innego oragnu nadrzędnego. Albo żądać odmowy na piśmie. Wiadomo, ze będą krzywo na nas patrzec, mogą nas spotkać różne złośliwości, ale ogólnie, moze być tez reakcja pod nazwą ' Obchodzic się jak ze śmierdzącym jajem"- to tez jest dobre.
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 08 maja 2008, 17:13

Poszłam dziś do mojej rodzinnej lekarki, żeby mi dała skierowanie na badania (morfologia, kreatynina, AlAt), no i problem, pomimo że mam ten papierek od gastro (że co pól roku bad. mają być). W końcu dostałam to skierowanie, oczywiście musiałam się tam "najęczeć". Ale dostałam też "obietnice" że to już ostatni raz mi wypisuje.
Pani doktor powiedziała, że gastrolog powinien mi dawać skierowania, a na podstawie tego druczku od niego, to ona mi może tylko leki wypisać.

I dostałam xero Komunikatu Zastępcy Dyrektora ds Medycznych Lubelskiego OW NFZ pani Bożenny Zasady, jako argument dla gastrologa, w tym komunikacie jest napisane tak:

W przypadku, gdy świadczeniobiorca zostaje objęty opieką medyczną przez lekarza specjalistę i wymaga wykonywania badań kontrolnych, pozostających w związku z prowadzonym leczeniem, skierowanie na te badania wydaje oraz pokrywa koszty ich wykonania świadczeniodawca udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej...Lekarz specjalista nie odsyła świadczeniobiorcy w celu wykonania badań do lekarza POZ.

No to tak jest w woj. lubelskim ;/ a w innych ciekawe jak jest :???:

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Naobie » 08 maja 2008, 21:14

Natalka pisze:No to tak jest w woj. lubelskim ;/ a w innych ciekawe jak jest :???:
Ja już pogodziłam się z faktem że skierowania od lekarza rodzinnego na żadne badania nie otrzymam :smutny:

Podobna formułka również została mi odczytana i to dwukrotnie - próbowałam ich troszke oszukać :oops: i podczas nieobecności mojego lekarza udałam się do innego z tej samej przychodni ale ten też odmówił wypisania skierowania tłumacząc się właśnie tym przepisem :mad:
Gastrolog z kolei powiedział że będzie mi dawał skierowania na wszystkie badania tak często jak będzie to konieczne więc nie będę musiała za nic płacić :smile:

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”