Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
~martuha~
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: ~martuha~ » 11 wrz 2011, 22:17

No własnie ja fortrans piłam raz i powiedziałam ze nigdy więcej... Odruch wymiotny miałam po jedym kubku... Masakra to była, po każdym łyku leciałam wymiotować a udało mi sie wypić niecałe 1,5 litra przez chyba 7 godzin... Uhh jak sobie przypomne to az mam ciary.. No nic, zobaczymy jak będzie z fleetem, jak podobnie to następnym razem wypróbuję jeszcze co innego :wink:
"Jedynym sposobem pozbycia się pokusy jest uleganie jej".

Błażej
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Błażej » 18 wrz 2011, 19:00

Cześć Wam

Niestety remisja się skończyła i po wizycie u lekarza prowadzącego stwierdzono, że przyjmą mnie do kliniki i możliwe że uda mi się zakwalifikować na leki biologiczne.
Zapewne będą ponownie wykonywać kolonoskopię(jak robili mi ją rok temu to takie miałem bóle, że sobie przysięgłem że nigdy więcej tego nie powtórzę)

I teraz pytanie do Was - czy są jakieś środki przeciwbólowe które samemu mogę wziąć?
Rok temu w ogóle nie chcieli mi dać żadnych środków przeciwbólowych i wmawiali mi oczywiście, że badanie bezpolesne.... Może są bezbolesne ale dla osób które nie mają zapalenia w jelitach..

Pamiętam, że jak jeszcze przed wykryciem crohna przed szpitalem strasznie bolał mnie brzuch to brałem ibuprom i w sumie przez kilka godzin było ok.
Porszę o rade. Bo jeśli się nie zgodze na kolonoskopie to chyba mogą mnie nie zakwalifikować...

nutka
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie

Post autor: nutka » 18 wrz 2011, 19:14

Nie pomogę ci, ponieważ przechodziłam tylko jedną kolonoskopię, na szczęście była do zniesienia, ale co do leków gastroenterolog kategorycznie zabronił mi używać ibupromu. Więc to zdecydowanie odpada. A co do znieczulenia podczas badania - nie można u ciebie za nie zapłacić, jako dodatek do bezpłatnej kolonoskopii, oczywiście po wcześniejszym umówieniu się z lekarzami?
Leczenie: Asamax 500 3x2, Debutir 3x1

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 18 wrz 2011, 19:26

Błażej pisze:jeszcze przed wykryciem crohna przed szpitalem strasznie bolał mnie brzuch to brałem ibuprom i w sumie przez kilka godzin było ok.
NiesteroidoweLekiPrzeciwZapalne (NLPZ) a ibumprom do takowych należy, nie są wskazane przy NZJ. Mogą powodować wrzody żołądka, w ogóle owrzodzenie sluzówki.
Bezipeczniej brać coś na bazie Paracetamolu (Apap, Panadol).
Tylko nie wiem czy to złagodzi ból związany z koloskopią, u mojej Klaudii nie pomogło za bardzo, nawet jak podwoiłam dawkę jednorazową.

A tu jeszcze o przeciwbólowych :

viewtopic.php?t=271&highlight=nlpz+ibuprom

viewtopic.php?t=7628&postdays=0&postord ... om&start=0
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 18 wrz 2011, 20:03

Lepiej porozmawiaj, że chcesz w znieczuleniu. Powinni Ci coś wstrzyknąć dożylnie.. Ma się lekki odpływ i jest do przejścia. :-)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 18 wrz 2011, 21:27

Błażej pewnie Cię to zainteresuje. Tu możesz poczytać o rodzajach znieczuleń

http://www.zdrowie.med.pl/znieczulanie/z_metody.html

a tu poczytasz o możliwościch zafundowania znieczulenia podczas koloskopii :

http://www.prawapacjenta.eu/index.php?pId=1863
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(

Błażej
Debiutant ✽

Post autor: Błażej » 18 wrz 2011, 22:26

Dzięki za rady, ale z tego ostatniego linka nie umiem za bardzo wywnioskować o co im chodzi :razz:

Czy jest tam napisane, że to czy dostane znieczulenie zależy tylko od lekarza? Czyli jak lekarz powie że nie widzi podstawy do podania znieczulenia to nie mam nic do gadania?

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 18 wrz 2011, 22:43

"Zastosowany rodzaj znieczulenia podczas badania typu kolonoskopia w ramach hospitalizacji wynika ze wskazań medycznych i jest decyzją medyczną podjęta przez lekarza"

decyduje lekarz, a sytuacja ta dotyczy stricte badania wykonywanego w warunkach szpitalnych.

locox
Debiutant ✽
województwo: lubuskie

Post autor: locox » 27 wrz 2011, 12:04

Witam.

Właśnie jestem 2.5 godziny po badaniu :razz: Powiem tak,dostałem tylko jakis środek rozkurczający bo byłem strasznie spięty i to wszystko,ani znieczulenia miejscowego nie dali :smutny: Ogólnie spory ból przy wdmuchiwaniu powiertza :cry: Jednak dało się przeżyć!! Na szczęscie trwało to ok 25 minut. Ale niestety lekarz stwierdził Crohna :smutny: Co do przygotowania przed badaniem-masakra. Fortrans to chyba najgorsza rzecz jaką piłem. Dodawałem sok z cytryny i przed wypiciem ssałem pare sekund landrynke ale dużo to nie pomagało. Teraz bolą mnie bebechy i co chwile :wc: ,ale juz pełen luzik.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 27 wrz 2011, 12:37

locox pisze:Ale niestety lekarz stwierdził Crohna Co do przygotowania przed badaniem-masakra. Fortrans to chyba najgorsza rzecz jaką piłem. Dodawałem sok z cytryny i przed wypiciem ssałem pare sekund landrynke ale dużo to nie pomagało.
No jak to nie pomagało, zawsze trochę smak w ustach zmienia, ja też myślałam że to najgorsza rzecz, ale to za pierwszym razem, potem już człowiek się przyzwyczaja :wink: najgorsze dla mnie jest, że trzeba tyle wypić...
A lekarz pobrał wycinki?? Bo mi po kolonoskopi lekarz stwierdził CU,ale badanie histopatologiczne tego nie potwierdziło.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

jusss
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: jusss » 27 wrz 2011, 15:45

a ja ostatnio jak byłam w szpitalu...obkupiłam sie olopegiem...i szczesliwa ze cos innego mam teraz niz ten obdrzydliwy fortrans zaczełam pic....az przyszedl pan dr i kazal pic fortrans bo powiedzial ze olopeg nic nie da/.....ahhh na szczescie bylam w pokoju z pewna pania ktora tez na nastepny dzien miala kolonke....wiec razem sobie popijałysmy....i jak tylko widzialam ze jest "lepsza "ode mnie to probowałam ja "nadgonic" i tak jakos to wypiłam...a jak juz mialam kolonoskopie to nie chcialam znieczulenia...bo nie lubie byc oszolomiona zreszta zawsze mialam bez znieczulenia....i co moge stwierdzic....to to ze jak mi robia kolonoskopie w gda to nic nie boli...a we wroc....kurcze bolalo straszennie...:P

locox
Debiutant ✽
województwo: lubuskie

Post autor: locox » 27 wrz 2011, 16:59

Tak, wycinki miałem pobrane. Zobaczymy co wyjdzie!

Doktorek

Post autor: Doktorek » 27 wrz 2011, 18:00

Ja zawsze podczas przygotowań (czyt. oczyszczania jelita) rozpuszczam Fortrans w niegazowanej wodzie smakowej (najbardziej lubię tę o smaku jabłkowym) i da się to przeżyć :wink: zazwyczaj kolonki robił mi mój gastro i muszę przyznać, że wychodzi mu to bardzo fachowo bo w zasadzie nic nie bolało :-) ostatnio zaś podczas kwalifikacji do leczenia biologicznego i pobytu na Przybysza miałem 1-szy raz kolonkę w znieczuleniu zupełnym, przeprowadzał ją sam prof Linke, ale ja i tak nic nie czułem bo spałem :mrgreen:

Awatar użytkownika
fika
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: fika » 27 wrz 2011, 22:30

Kolonke miałam tydzień temu i strasznie dużo naczytałam sie o fortransie złych opini,a tu niespodzianka wcale nie taki tragiczny,piłam po szklance i dodawałam troche soku z cytryny i popitka soczkiem jablkowym,nie było źle.Za to samo badanie straszne,dostałam znieczulenie ogólne które nie podziałało wogóle(podobno dostałam max dawkę),bolało bardzo,nigdy więcej na żywca :mad:

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: sylunia80 » 06 paź 2011, 08:45

Jestem po pierwszej kolonoskopi-strasznie się bałam ale na szczęście uśpili mnie i nic nie czułam.Spałam jak dziecko.Wynik-cu w fazie aktywnej.
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”