Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dorota

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Dorota » 09 mar 2004, 11:37

zapomnialam podac nazwe X-Prep :oops:

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 26 mar 2004, 17:52

Hejka to ja w nastepnym poscie wam napisze cos o sobie i moich koloskopiach.Pozdrawiam jak cos to piszcie na gg:2255768
Ostatnio zmieniony 26 mar 2004, 18:05 przez Ania16, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 26 mar 2004, 17:54

Hej! pozdawiam wszystkich. Ja mialam 5 koloskopi w ciagu jednego roku znaczy sie w ciagu 11 miesiecy, a tak wogole to 7 mialam . Tez musialam pic fortrans tylko ze ja mam 16 latek dopiero to moglam mniec to przez sonde, kiedys zamiast fortransu pilam x-prep to wlasnie polega na tym ze sie wypija odpowiednia ilosc tego ja pilam 39ml i potem 3 litry wody tak mialam tylko dwa razy niestety.A sama kolonoskopie mialam w znieczuleniu ogolnym zawsze wiec nie wiem czy to boli w kazdym badz razie jak mnie obudza tam na tym stole po kolonoskopi to mnie nic nie boli na szczescie i dochodze do siebie po jakiejs pol godzince juz chodze.Ale powiem tak ze pierwsza kolonoskopia byla najgorsza a juz te dalsze byly coraz lepsze.Serdecznie pozdrawiam wszystkich i jak cos to piszcie na gg:2255768

Go?a Ka?ka

kolonoskopia - jak ja przechodzicie

Post autor: Go?a Ka?ka » 29 mar 2004, 20:46

Witam wszystkich.
Na stan zapalny jelit choruje od 2001 roku/ nie zosta3o do konca zdiagnozowane czy to crohn czy cu/, do grudnia 2003 roku przchodzi3am moj? chorobe w miare 3agodne....11.12.2004 mia3am krwotok - hemoglobina z 14 na 8. pobyt w szpitalu...ale wszystko dobrze sie sko nczy3o ...w tej chwili jestem na salofalku 3 x dz 750. i dietka.
Kolonoskopie mia3am robion? 4 razy
- pierwszy raz z zastrzykiem uspakajaj?cym , który przesta3 dzi3aa nim kolono sie zacze3o..lekarz doszed3 do 40 cm....ja wy3am z bólu
- drugi raz w klinice w katowicach...koszmar ... niedo?a ze czeka3am prawie 8 godzin to jeszcze okaza3o sie ?e przy badaniu maj? bya studenci...nie zgodzi3am sie ..musia3am jeszcze czekaa..bola3o..zero znieczulenia lekarz doszed3 na 40 cm
- 3 ci raz pamietny grudzien zesz3ego roku..krwotok ...po znajomo?ci ....u?piona..ze wzgledu na obfite tapetowanie krwi? jelita i jakies tam trudno?ci lekarz wszed3 do zagiecia w?trobowego......pamietam ?e jak sie wybudza3am wy3am z bólu
- 4 raz sosnowiec dr Gonciarz....ba3am sie bardzo , histeryzowa3am, i nie trzeba by3o.......super lekarz wszytkim polecam.....powiedzia3 ?e jak tylko troszeczke zaboli..?e je?eli tylko piskne wzywa anastezjologa....nie trzeba by3o ....wszed3 do konca jelita by3 bardzo delikatny..wogóle nie bola3o...zero znieczulen...../stan zapany w 2 miejscach w jednym troche zmienione / - wynik colitis chronica erosiva
Polecam wszystkim sosnowiec.....dr Gonciarza....m3odszego

Atomowka
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Atomowka » 10 kwie 2004, 17:38

Mam 16 kwietnia termin kolonoskopii. To bedzie moj drugi raz . Pierwszy byl przy znieczuleniu ogolnym.Jak sobie mysle o 4 litrach tego poskudztwa, ktore trzeba w siebie wlac to mi nie dobrze. :evil:
Pozdrawiam !
Alicja

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: tomato » 11 kwie 2004, 10:41

Alicjo, mia3em 14 razy kolanko i 3 razy rektoskopie. Niestety tylko 2 razy kolanko w znieczuleniu ogulnym i mam porównanie. Na ?ywca zawsze gorzej to znosi3em, ale spokojnie da sie wytrzymaa (kolonoskopia), natomiast rektoskopie przechodzi3em gorzej. Niewiem dlaczego, przecie? to jest krutsze, ale chyba grubsza rurka i mo?e dlatego.

Trzymam kciuki za pomyslne badanie i pozdrawiam.
Głowa do góry, niedajmy sie.

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 13 kwie 2004, 08:12

Hej ja prawdopodobnie znow bede miala kolonoskopie zalezy
od tego jak wyjd? mi jakies specjalne badania krwi, na razie nie mam zadnych krwawien ani sluzu ani biegunek wiec nie wiadomo co ze mna bedzie ... ale licze na to ze znajdzie sie na klinikach ambitny lekarz ktory nie popusci i wreszcie stwierdzi co mi jest
pozdrawiam
flowercia
bogusia
mialam juz 2 razy rureczke raz sigmo a raz kolo sigmo przeszlam bez znieczulenia i nic mnie nie bolalo a kolo w innym szpitalu i bolalo koszmarnie meczyli sie ze mn? az godzine ale w koncu przyszedl inny lekarz i dal rade bez bolu zupelnie)
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

Kawos
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Kawos » 14 kwie 2004, 19:56

Mia3am kolonoskopie raz na ?ywca, bo podobno osoby w m3odym wieku nie przechodz? tego 1le i rzadko s? poddawane narkozie. W moim wypadku samo badanie by3o do?a bolesne, ale tylko ze wzgledu na budowe mojego jelita. Najgorsze odczucia mia3am ju? po ca3ym badaniu. Brzuch mia3am wydety i my?la3am, ?e mnie rozwerwie, a ju? pod koniec badania zacze3o mi sie robia s3abo. Skonczy3o sie na tym, ?e na sale odwieziono mnie na wózeczku i od razu dosta3am kroplówke. Pani doktor zapewni3a mnie, ?e nastepnym razem badanie bedzie przeprowadzone pod narkoz?.
Ale z badaniami to jest tak, ?e ka?dy inaczej je przechodzi i nie nale?y sie sugerowaa opiniami innych. Najwazniejsze jest pozytywne nastawienie, a z nim na pewno wszystko bedzie OK :D
Ja robi3am badanie w klinice we Wroc3awiu i zarówno lekarze, jak i pielegnirki byli bardzo mili i uczynni. Ciesze sie, ?e w3a?nie do nich trafi3am i polecam to miejsce wszystkim, którzy chcieliby znale1a u siebie CD, CU lub jakiego? innego mieszkanca przewodu pokarmowego :wink:
A je?li chcecie us3yszea wiecej szczególów pytajcie pod numerek gg 959749 lub mailowo kawos@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich :)

Marta
Debiutant ✽

Post autor: Marta » 15 kwie 2004, 15:58

Hej:) W3a?nie pod koniec marca mia3am poraz drugi kolonoskopie:( za pierwszym razem w znieczuleniu wiec nie wywar3o to na mnie wiekszego znaczenia...ale teraz na "?ywca"...masakra :x tym bardziej, ?e jestem chuda (44 kg) wiec i jelita mam poskrecane....i ka?dy nawet najmniejszy zakret jest okropny i to pompowanie w cz3owieka. Przerwali i nie zrobili jej tyle ile chcieli bo niestety bardzo bola3o i lekarz powiedzia3, ?e tak szczup3ym osobom nie mo?na robia "na ?ywca". A le?a3am w Sosnowcu, ale niestety nie znam dr Gonciarza:(
A tak na marginesie ju? cz3owiek ma do?a jak go przeczy?ci po tych wstretnych ?rodkach a co tu mówia o rurkach w ?rodku i jak brzuch ma sie jak balon!!!! Nienawidze tego badania....pozdrawiam
jestm chora na CU i dopiero zaczynam poznawaa i oswajaa sie z t? chorob?.....nie wiem czy bede umia3a sobie poradzia:(

Gość

Post autor: Gość » 16 kwie 2004, 15:16

wlasnie dzis mialam kolonoskopie i znow wynik jest w porzadku
jak zwykle chyba na szczescie
koszmarnie mnie bolalo choc trwalo tylko 6 minut
lekarz dosc dobrze sobie radzil z moim jelitkiem w ogole bylam na klinikach we Wroclawiu i lekarze bardzo bardzo sie staraja aby
wykluczyc mi tego Crohna bo jak stwierdzil moj lekarz prowadzacy
Crohn ma inny przebieg a to co mnie boli to na pewno nie jelito
wymeczyli mnie strasznie nie dostalam znieczulenia a tylko
cos na zwiatczenie miesni ale ogolnie jak to na kolonoskopii bylo
ciezko w pon wracam na pasaz jelita i gastroskopie i wymazy w kierunku
bakterii)) lekarze sa dobrej mysli i mowia ze to nie Crohn
aczkolwiek bede musiala sie kontrolowac skoro s3owo Crohn padlo
na razie stwierdzili Zespol Reitera no i podali silne antybiotyki od ktorych
stawy mnie juz nie bola i sulfasalazynka 3x2 a nie 2x2

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 16 kwie 2004, 15:40

Kawos pisze:Mia3am kolonoskopie raz na ?ywca, bo podobno osoby w m3odym wieku nie przechodz? tego 1le i rzadko s? poddawane narkozie. W moim wypadku samo badanie by3o do?a bolesne, ale tylko ze wzgledu na budowe mojego jelita. Najgorsze odczucia mia3am ju? po ca3ym badaniu. Brzuch mia3am wydety i my?la3am, ?e mnie rozwerwie, a ju? pod koniec badania zacze3o mi sie robia s3abo. Skonczy3o sie na tym, ?e na sale odwieziono mnie na wózeczku i od razu dosta3am kroplówke. Pani doktor zapewni3a mnie, ?e nastepnym razem badanie bedzie przeprowadzone pod narkoz?.
Ale z badaniami to jest tak, ?e ka?dy inaczej je przechodzi i nie nale?y sie sugerowaa opiniami innych. Najwazniejsze jest pozytywne nastawienie, a z nim na pewno wszystko bedzie OK :D
Ja robi3am badanie w klinice we Wroc3awiu i zarówno lekarze, jak i pielegnirki byli bardzo mili i uczynni. Ciesze sie, ?e w3a?nie do nich trafi3am i polecam to miejsce wszystkim, którzy chcieliby znale1a u siebie CD, CU lub jakiego? innego mieszkanca przewodu pokarmowego :wink:
A je?li chcecie us3yszea wiecej szczególów pytajcie pod numerek gg 959749 lub mailowo kawos@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich :)
Hej Kasiu ja wlasnei dzis na klinikach mialam kolonoskopie)))
potwierdzam lekarze super pielegniarki tez ciekawa jestem kto
Ci robil te kolonoskopie i co Ci wykazala u mnie na razie jest ok
ale pewnie bede czesciej miala kolonoskopie w pon 19.04.2004)) mam pasaz jelita cienkiego pozdrawiam odezwij sie do mnie bo ja tez Wroclawianka bogusia flowercia gg760652 bogusiaw@polbox.com ))))
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

danuta
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: danuta » 17 kwie 2004, 00:03

Dorota pisze:zapomnialam podac nazwe X-Prep :oops:
Ja mia3am dwie kolonoskopie przed pierwsz? musia3am oczyszczaa tym ?winstwem Fortrans wstretny smak- kolo przesz3o dobrze , dosta3m te? g3upiego jasia wiec tak nie bola3o. Za drugim razem to by3o w grudniu 2003 pani dok. przepis3a mi X-prep tylko raz pijesz taki s3odki syrop jakby co? o smaku coca-coli , a potem co godzine lub pó3 musisz wypia szklanke lub dwie wody przegotowanej lub herbaty nie s3dzonej , ale ja nie mog3am pia gorzkiej wiec troszke pos3odzi3am. Samo badanie te? przebieg3o spokojnie robi3a mi ta sama dok. co za pierwszym razem te? dosta3am g3upiego jasia a po badaniu spa3am by3am w tym czasie w szpitalu wiec nikt mi nie przeszkadza3 . pozdro danka

Sled
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Sled » 19 kwie 2004, 13:04

Ja te? mia3em robion? kolonoskopie dwa razy. Dwa razy na zywca. Momentami mocno mnie bola3o... ale a? tak zle nie by3o. Jest to do wytrzymania. Niestety za drugim razem chwile przed kolo mialem robione endoskopie... troche bylem wtedy bardziej wymeczony. Mialem jednak sily by rozmawiac z lekarzami w trakcie badania oraz ogladac, to co jest na monitorku... po badaniach po 5 minutach bylo wszystko ok.. wyszedlem z sali, czulem sie tak samo jak wczesniej... no moze poza bolem gardla podczas przelykania... bo niestety kaszlalem podczas endoskopi. A teraz troche o moich przejsciach z Fortransem. Nigdy tego swinstwa nie bede wiecej bral, bo przed ostatnim badaniem wymiotowalem, do tego z krwia... i wlasnie przez to zrobili mi jeszcze endoskopie. Ktos, kto wymyslil ten preparat chyba nigdy go nie probowal.. przeciez to jest WSTRETNE....

nea
Początkujący ✽✽

Post autor: nea » 26 kwie 2004, 13:24

Hej, ja do tej pory zaliczylam 4 rektoskopie, 2 sigmoidoskopie i 1 kolonoskopie, wiec powinnam sie chyba zaliczac do szczesliwcow, ale... kolonoskopia to chyba jedno z najmniej bolesnych u mnie badan - takie mam doswiadczenie - pewnie dlatego, ze dostalam znieczulenie. Reszta na zywca - straszny bol. Teraz powinnam zrobic sobie kontrolna kolonoskopie, ale czaje sie i odwlekam jak tylko moge :? Zaplanowalam ja sobie na wakacje. Zdecydowalam, ze zawsze bede ??dac znieczulenia, to nieprawda, ze z doswiadczonym lekarzem mniej boli - pewnie chodzi o uklad jelit, jednych nie boli, innych troche, a jeszcze innych bardzo. Ale co zrobic...
Powiedzcie, czy ten X-Prep jest na recepte czy nie? Bo ja od Fortransa dostaje odruchow...wiadomo jakich :D

Pozdrawiam serdecznie

nea
...liczby s? drzwiami do tajemnicy wiekszej od nas...

Awatar użytkownika
Plantator
Debiutant ✽

Zawody

Post autor: Plantator » 18 maja 2004, 15:22

3 latka temu, w szpitalu przed kolonoskopi?, przygotowywalismy sie do badania razem czyli ja i taki kole? z Jaworza. Oczywi?cie fortrans, 3 litry tego syfu na dzien dobry, rano jeszcze lightowa wlewka z enemy:) Zalo?yli?my sie o 100 z3 kto d3u?ej wytrzyma bez porzygania sie pij?c rewelacyjny przeczyszczacz...Po pierwszym litrze bylo ok, ale ju? po drugim zacze3o mnie strasznie mulia i co chwile wcina3em landrynke ?eby zniwelowaa okrutny smak. Tak samo robi3 mój rywal ale w pewnym momencie przesta3 sie odzywaa w ogóle, siad3 sobie na 3ó?ku i zacz?3 patrzec jak sowa w du.. na ?ciane. Nagle patrze, a tu wchodzi na sale 5 osób z jego rodzinki i zaczynaj? do niego nawijac "Synek jaki ty jeste? blady, co niedobrze ci jest, my cie tu przyszli pocieszyc, zobacz nawet dziadek z nami przyszed3, a jak sie czujesz" i w tym momencie kumpel nie zdzier?y3 napiecia i pu?ci3 centarlego pawia na 3ó?ko i okolice....:):):) I jakby nigdy nic obróci3 sie do mnie i zaczeli?my rechotaa, po czym 10 minut pó1niej mi te? by3a potrzbna miednica....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”